Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învățământ: Colegiul Economic G. Barţiu Sibiu


Profesor: Băilă Ionela
Data: 12.03.2015
Clasa: a- IX-a
Disciplina: Organizarea unitaţii economice.
Rezultatul învăţării: Urmăreşte fluxurile de circulaţie în spaţiile unitaţii economice.
Lecția: Recepţia mărfurilor şi a materiilor prime.
Tipul lecției: Lecție mixtă.
Durata de timp: 50 minute.
Scopul lecției:
- Dobândirea de noi cunoștințe de către elevi despre modul în care se realizează recepţia mărfurilor într-un depozit.
Obiective de cadru:
-Identificarea spaţiilor la nivel de depozit.
Obiective operaţionale:
-Să identifice operaţiunile primare de primire a mărfurilor în depozit;
-Să recunoască etapele recepţiei cantitative;
-Să recunoască etapele recepţiei calitative;
-Să identifice ce măsuri trebuiesc luate în cazul depistării neajunsurilor sau surplusurilor de marfă.
Strategia didactică:
Resurse procedurale:
-Metode și procedee didactice: conversația examinatoare, explicația, expunerea, observatia; jocul de rol.
Forme de organizare:
-Activitate frontală, pe grupe.
Rresurse materiale :
-vidproiectorul, , manual, studiu de caz;
Forme de evaluare:
-Formativă
Locul de desfășurare: amfiteatru
Bibliografie:
Bădilă Daniel, Organizarea unitaţii economice, manual pentru clasa a IX-a, editura Lucian Blaga Sibiu
FISĂ DE DOCUMENTARE

Etapa iniţială a procesului tehnologic al unui depozit o constituie recepţia mărfurilor.


Recepţia mărfurilor este operaţia de identificare şi verificare cantitativă şi calitativă a mărfurilor
Recepţia mărfurilor se relizează de către beneficiar în prezenţa sau absenţa furnizorului
Recepţia mărfurilor se realizează la sediul furnizorului sau la sediul beneficiarului
Scopul recepţei mărfurilor constă în verificarea modului în care furnizorul îşi îndeplineşte obligaţile asumate prin contract
Marfa poate fi livrată la depozit cu ajutorul vagoanelor sau containerelor pe calea ferată, precum şi cu transport auto.

Operaţiunile primare de primire a mărfurilor :


-verificarea plombei şi deschiderea mijlocului de transport;
-studierea vizuală a încărcăturii;
-descărcarea mijlocului de transport cu asezarea mărfurilor pe paleţi sau descărcarea paleţilor şi amenajarea acestora pe platforma de primire;
-recepţia primară conform catităţii (verificarea cantităţii de marfă cu actele de însoţire);
-transportul lotului de marfă în zona de primire calitativă;
-recepţia calitativă a mărfurilor din partea merceologilor.
Recepţia mărfurilor în depozite este anticipată de etapa de pregătire a locurilor pentru depozitarea noului lot de marfă
Pentru descărcarea produselor se utilizează motostivuitoare, electrostivuitoare, electrocare, diverse macarale, etc.
Personalul care descarcă şi transportă marfa trebuie sa tină cont de semnele convenţionale de pe ambalaj(sticlă , electrocasnice, electronice)

Formele recepţiei mărfurilor:


Recepţia mărfurilor se realizează în două etape:
1.Recepţia cantitativă a mărfurilor presupune:
-deschiderea ambalajului de transport si numararea marfurilor;
-verificarea greutăţii şi verificarea cifrelor cu actele de insoţire a mărfurilor(aviz de insoţire a mărfii)
-verificarea corespondenţei cu actele de insoţire a mărfurilor(ex.:aviz de insoţire a mărfii)
2.Recepţia calitativă a mărfurilor presupune:
-deschiderea ambalajului şi verificarea calitaţii mărfurilor de către merciologi;
-studierea certificatelor de calitate eliberate de către producător/ furnizor

Măsuri care se impun în cazul neajunsurilor sau surplusurilor de marfă:


In cazul depistării neajunsurilor sau surplusurilor de marfă precum şi necorespunderea calităţii se întocmeşte un act privind diferenţele de calitate
sau cantitate. Mărfurile care nu corespund cantităţii şi calităţii indicate în actele de insoţire, se plasează în locuri speciale pentru păstrarea temporară.
Scenariul desfășurării activității didactice

Nr T
crt IM
ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE MIJLOACE FORME DE EVALUARE P
LECȚIEI ELEVILOR ORGANIZARE A
ACTIVITĂȚII
1 Momentul Stabilirea ordinii şi disciplinei în clasă. Elevii preiau sarcinile Conversația Frontal 1
organizatoric Inregistrarea absentelor in catalog propuse de profesor.

2 Verificarea Profesorul provoacă un dialog pornind Elevii și răspund la Conversația Frontal Aprecieri
cunostinţelor de la cunostinţele acumulate în lecţia întrebările profesorului. examinatoare verbale 5
însuşite in anterioară şi pune următoarele întrebări:
lectia -Care sunt formele de stocare a mărfurilor
precedenta în depozit?
-Care sunt regimurile optimale de
păstrare în depozit a produselor de
panificaţie şi patiserie?
- Care sunt regimurile optimale de
păstrare în depozit a ţesăturilor şi
articolelor tricotate?
-Daţi exemplu de două tipuri de
echipamente tehnologice pentru
depozitele comerciale.
3 Pregătirea Profesorul face o recapitulare pe scurt Elevii ascultă cu atenție Expunerea Frontal
elevilor pentru continuturilor lecţiilor precedente, din explicațiile profesorului
receptarea capitolul”Fuxurile de circulaţie în spaţiile
noilor unitaţii economice”
cunostinţe
4 Anununțarea Profesorul anunță titlul lecției : Elevii notează în caiete Expunerea Video- Frontal 4
subiectului Rrecepţia mărfurilor si a materilor data și titlul lecție și proiector
lecției și a prime și prezintă elevilor competențele ascultă cu atenție
competențelor urmărite : explicațiile profesorului.
urmărite In cadrul acestei lectii vom discuta
despre:
-operaţiunile primare de primire a
mărfurilor în depozit;
- etapele receptiei cantitative.
- etapele receptiei calitative.
- măsuri trebuiesc luate în cazul depistării
neajunsurilor sau surplusurilor de marfă

5 Comunicarea/ Profesorul expune lecția cu ajutorul Elevii ascultă cu atenție și Explicația Video- Frontal 20
Transmiterea retroproiectorului, explică cuvintele și scriu în caiete explicațiile Conversația proiector
noilor expresiile noi din lecție cu ajutorul elevilor. cuvintelor noi . Observația
cunoștințe
6 Fixarea și Profesorul împarte elevii în cinci grupe Elevii sunt atenți la Explicaṭia Plansşe Grupe Aprecieri 15
sistematizarea Profesorul împarte fiecărei grupe cate o explicațiile profesorului, Jocul de rol Verbale
cunoștințelor plansă urmăresc indicațiile și
Asigurarea Profesorul prezintă elevilor studiul de caz: completează planşele
feed-back-ului -Să presupunem că sunteţi angajaţii Prezintă, în faţa
unui depozit.Depozitul are ca obiect de colegilor,planşa şi
activitate depozitarea materialelor de conţinutul acesteia
construcţii. Depozitul este conectat la
calea ferată, printr-o linie industrială şi
dispune de o rampă de descărcare a
vagonelor .
La rampa de descărcare este garat un
vagon cu saci de ciment.
Profesorul cere elevilor să noteze pe
planşe, paşi operaţiei de recepţie a
vagonului cu ciment, respectiv:
-Grupa 1 prezintă etapa de pregătire a
depozitului pentru recepţie
-Grupa 2 prezintă etapele premergătoare
recepţiei calitative şi cantitative,
-Grupa 3 prezintă recepţia cantitativă,
-Grupa 4 prezintă recepţia calitativă
-Grupa 5 prezintă ce măsuri trebuiesc
luate în cazul depistării neajunsurilor sau
surplusurilor de marfă.
După completarea planşelor, profesorul
cere fiecărei grupe în parte, să prezinte în
faţa colegilor planşa şi conţinutul
acesteia.

S-ar putea să vă placă și