Sunteți pe pagina 1din 6

UNIUNEA EUROPEANĂ GUVERNUL ROMÂNIEI Fondul Social European Instrumente Structurale OIPOSDRU UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI

MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ŞI POSDRU 2007-2013 2007-2013 CLUJ-NAPOCA


PROTECŢIEI SOCIALE
AMPOSDRU

Investeşte în oameni!
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin
Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013
Axa prioritară 1 „Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere”
Domeniul major de intervenţie 1.3 „Dezvoltarea resurselor umane în educaţie şi formare profesională”
Titlul proiectului: „GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii complementare a cadrelor didactice preuniversitare din domeniul
Geografiei”
Beneficiar: Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca
Contract POSDRU/87/1.3/S/57378

PROIECT DIDACTIC DE ABSOLVIRE

Numele şi prenumele cursantului: VERES ENIKŐ

Titlul proiectului: FOLOSIREA APLICAŢIILOR GIS ŞI A ALTOR PROGRAME OPEN


SOURCE ÎN PREDAREA LECŢIEI DE GEOGRAFIE: Infrastructura circulației din
România - magistrale feroviare și autostrăzi.

Perioada de desfăşurare a cursului: 19 noiembrie – 18 decembrie, 2011

Formator: Lector univ. dr. CIPRIAN CORPADE

Semnătură coordonator (formator), Semnătură cursant,


Lector univ. dr. CIPRIAN CORPADE VERES ENIKŐ

CLUJ-NAPOCA
decembrie, 2011

GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii


FONDUL SOCIAL EUROPEAN complementare a cadrelor didactice preuniversitare
din domeniul Geografiei
Investeşte în
OAMENI
POSDRU/87/1.3/S/57378
http://geospace.geografie.ubbcluj.ro
Proiect cofinanţat din Fondul Social European
mail: geospace@geografie.ubbcluj.ro
prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013 Pag. 1/6
UNIUNEA EUROPEANĂ GUVERNUL ROMÂNIEI Fondul Social European Instrumente Structurale OIPOSDRU UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ŞI POSDRU 2007-2013 2007-2013 CLUJ-NAPOCA
PROTECŢIEI SOCIALE
AMPOSDRU

ȘCOALA CU CLASELE I-VIII. „MOLNÁR JÓZSIÁS’’


TĂRGU SECUIESC, JUDEȚUL COVASNA
PROFESOR: VERES ENIKŐ

PROIECT DIDACTIC

Titlul proiectului: Infrastructura circulației din România - magistrale feroviare și autostrăzi.


CLASA a VIII-a
Tipul lecției: formare de competențe
Disciplina: Geografia României
Unitatea de învățare: Sectorul terțiar. România în lume

Competențe specifice:
 competențe de utilizare a suporturilor cartografice prin analiza tipurilor de căi de
comunicație,
 analiza caracteristicilor principalelor magistrale feroviare din România,
 analiza repartizării autostrăzilor nou construite din România
 compararea diferitelor rețele de autostrăzi

Competențe transferabile:
 competențe de comunicare,
 competențe digitale

Concepte:
 sisteme de transport,
 magistrale feroviare,
 rețele de autostrăzi

GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii


FONDUL SOCIAL EUROPEAN complementare a cadrelor didactice preuniversitare
din domeniul Geografiei
Investeşte în
OAMENI
POSDRU/87/1.3/S/57378
http://geospace.geografie.ubbcluj.ro
Proiect cofinanţat din Fondul Social European
mail: geospace@geografie.ubbcluj.ro
prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013 Pag. 2/6
UNIUNEA EUROPEANĂ GUVERNUL ROMÂNIEI Fondul Social European Instrumente Structurale OIPOSDRU UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ŞI POSDRU 2007-2013 2007-2013 CLUJ-NAPOCA
PROTECŢIEI SOCIALE
AMPOSDRU

Obiective operaționale:

1.Cognitive: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebuie:


 O1: Să identifice importanţa căilor de transport;
 O2: Să definească tipurile de căi de comunicaţie;
 O2: Să definească conceptele sisteme de transport, magistrale feroviare,
rețele de autostrăzi;
 O 3: Să localizeze pe hartă principalele magistrale feroviare de transport
utilizând Quantum GIS;
 O 3: Să localizeze autostrăzile nou construite în România utilizând
aplicaţia Google Earth
 O4: Să compare reţeaua română de autostrăzi cu cea europeană utilizând
Google Earth

2. Metodologice: Pe parcursul lecţiei elevii trebuie:


 Să utilizeze calculatorul şi internetul pentru desfăşurarea lecţiei
 Să analizeze sistemul de transporturi pornind de la cunoştinţele
accumulate anterior;

3. Atitudinale: Pe parcursul acestei lecţii elevii trebui:


 să exprime opinia despre importanța sistemelor de transport din România

Condiții prealabile:
 elevii ştiu să utilizeze calculatorul;
 elevii au noţiuni anterioare despre tipurile de transport din România.

Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, analiza, comparaţia, operarea pe calculator (folosirea


aplicației Quantum GIS 1.7.2 și a Programului Google Earth)

GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii


FONDUL SOCIAL EUROPEAN complementare a cadrelor didactice preuniversitare
din domeniul Geografiei
Investeşte în
OAMENI
POSDRU/87/1.3/S/57378
http://geospace.geografie.ubbcluj.ro
Proiect cofinanţat din Fondul Social European
mail: geospace@geografie.ubbcluj.ro
prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013 Pag. 3/6
UNIUNEA EUROPEANĂ GUVERNUL ROMÂNIEI Fondul Social European Instrumente Structurale OIPOSDRU UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ŞI POSDRU 2007-2013 2007-2013 CLUJ-NAPOCA
PROTECŢIEI SOCIALE
AMPOSDRU

Resurse materiale: calculatoare, videoproiector şi manual.


Loc de desfășurare: cabinetul de informatică

Bibliografie
- GEOSPACE – suport de curs – UBB Cluj-Napoca, Contract POSDRU, 2007-2013
- Octavian Mândruț, Geografia României, Manual pentru clasa a VIII-a, EDITURA
DIDACTICĂ ȘI PEDAGOGICĂ, Bucureşti, 2011
- Nicolae Ilinca, Octavian Mândruţ, Elemente de Didactica aplicată a Geografiei,
EDITURA CD PRESS, Bucureşti, 2006.
- Dulamă Maria Eliza, Metodologii Didactice activizante. Teorie şi Practică, EDITURA
CLUSIUM, Cluj-Napoca, 2008.

GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii


FONDUL SOCIAL EUROPEAN complementare a cadrelor didactice preuniversitare
din domeniul Geografiei
Investeşte în
OAMENI
POSDRU/87/1.3/S/57378
http://geospace.geografie.ubbcluj.ro
Proiect cofinanţat din Fondul Social European
mail: geospace@geografie.ubbcluj.ro
prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013 Pag. 4/6
UNIUNEA EUROPEANĂ GUVERNUL ROMÂNIEI Fondul Social European Instrumente Structurale OIPOSDRU UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ŞI POSDRU 2007-2013 2007-2013 CLUJ-NAPOCA
PROTECŢIEI SOCIALE
AMPOSDRU

Desfășurarea lecției

Momentele Obiective Activitatea de predare - Metode Mijloace Evaluare


lecţiei învăţare didactice de
învaţământ
Moment Pregătirea Se verifică materialul Conversaţia - -
organizatoric elevilor didactic, se notează absenţii
pentru oră Recomandă elevilor să
pornească calculatoarele
Pregătirea Captarea Se prezintă imagini cu Expunerea Prezentare
lecției atenţiei mijloacele de transport Conversaţia Power Point

Anunţarea
temei, a
Se anunţă titlul lecţiei, obiectivele urmărite
obiectivelor

Dirijarea O1 Se cere elevilor să Conversaţia Manualul Oral prin


predării – precizeze în ce constă euristica Prezentare întrebări
învăţării importanţa căilor de Analiza Power Point frontale
comunicaţie Comparaţia
O2 - Sunt analizate tipurile Conversaţia Manualul Oral prin
căilor de comunicaţie şi euristică Prezentare întrebări
mijloacelor de transport Power Point frontale
- Cere elevilor să clasifice
tipurile căilor de
comunicaţie şi mijloacelor
de transport
O3 Deschiderea aplicaţiei Analiza Softul
QuantumGIS: Explicaţia Quantum
-se adaugă următoarele Lucrul cu GIS
layere din folderul harta digitală
România Digitală:
judete_ro, magistrale, dnat,
autostrăzi.
-Se fac diverse operațiuni
cu layerele: etichetare,
clasificare
- Sunt descrise
caracteristicile reţelei de
transport
O3 Se cere elevilor să Lucrul cu Softul Intrebari
identifice pe hartă harta digitală Quantum frontale si
principalele magistrale GIS individuale

GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii


FONDUL SOCIAL EUROPEAN complementare a cadrelor didactice preuniversitare
din domeniul Geografiei
Investeşte în
OAMENI
POSDRU/87/1.3/S/57378
http://geospace.geografie.ubbcluj.ro
Proiect cofinanţat din Fondul Social European
mail: geospace@geografie.ubbcluj.ro
prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013 Pag. 5/6
UNIUNEA EUROPEANĂ GUVERNUL ROMÂNIEI Fondul Social European Instrumente Structurale OIPOSDRU UNIVERSITATEA BABEŞ-BOLYAI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI ŞI POSDRU 2007-2013 2007-2013 CLUJ-NAPOCA
PROTECŢIEI SOCIALE
AMPOSDRU

feroviare şi să le eticheteze Evaluarea


pe hartă. deprinderilor
Se realizează o hartă de lucru cu
complexă a sistemelor de harta digitală
transport din România care
va fi exportată în diferite
formate (jpg, pdf, svg)
O4 Deschiderea aplicaţiei Aplicaţia
Google Earth şi Google
identificarea autostrăzilor Earth
nou construite din România
O4 Comparaţia reţelei Comparaţia Aplicaţia Întrebări
europene de autostrăzi cu Google frontale si
cea a României Earth individuale

Anunţarea Propune explicarea rolului Conversaţia


temei pentru contrastelor existente între
acasă repartiția spațială a
autostrăzilor din Europa de
Vest și România în
procesul de integrare
economică europeană a
României.

GeoSpace: Centrul de Geomatică destinat pregătirii


FONDUL SOCIAL EUROPEAN complementare a cadrelor didactice preuniversitare
din domeniul Geografiei
Investeşte în
OAMENI
POSDRU/87/1.3/S/57378
http://geospace.geografie.ubbcluj.ro
Proiect cofinanţat din Fondul Social European
mail: geospace@geografie.ubbcluj.ro
prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
2007-2013 Pag. 6/6

S-ar putea să vă placă și