Sunteți pe pagina 1din 2

MODELUL - Structura proiectului de activitate didactică

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Propunator :
Data:
Unitatea școlară:
Clasa:
Unitatea de învăţare:
Disciplina :
Subiectul:
Tipul lectiei:
Locul desfăşurării:
Durata:

Competente generale (se alege varianta ; acestea sunt preluate din Programă, în funcţie de
scopul activităţii):

COMPETENŢE SPECIFICE (se alege varianta ; acestea sunt preluate din Programă, în
funcţie de scopul activităţii):

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (sunt concepute de propunător, în baza obiectivelor de


referință ale lecției sau de competențele specifice care vor fi formate / dezvoltate în lecția
proiectată):

Cognitive

Socio-afective

Psihomotrice

RESURSE EDUCAȚIONALE:
a) Procedurale
- metode şi procedee:
- forme de organizare:
b) Materiale:

BIBLIOGRAFIE (se menţionează lucrările, studiile, articolele consultate, de specialitate, de


psihologie sau din domeniul Ştiinţe ale educaţiei; sursele electronice sunt citate astfel: site,
URL, ziua descărcării / lecturării).
SCENARIUL DIDACTIC:

Evenimentele Ob. op. Conţinuturile activităţii instructiv- Resurse procedurale și Modal. de evaluare
instruirii. educative materiale
Dozarea Activitatea Activitatea elevilor
propunătorului

Se completează În momentul Se consemnează Se consemnează toate Corelat cu celelalte momente Sunt precizate, în
cu momentele atingerii fiecărui toate preocupările, preocupările şi descrise în coloanele funcţie de momentul
lecţiilor obiectiv şi comportamentul comportamentul tabelului, se precizează utilizării lor,
(secvenţe operaţional propunătorului elevilor, generate de strategia didactică specific instrumentele şi
didactice, verigi proiectat se lecţiei; vor fi acţiunea utilizată pentru realizarea formele de evaluare la
ale lecţiei), în menţionează exprimate şi propunătorului, ca lor: resurse procedurale care recurge
funcţie de tipul simbolul întrebările răspuns la solicitările (metode şi procedee), resurse propunătorului în
activităţii corespunzător relevante adresate acestuia, dar şi ca materiale (mijloace de timpul desfăşurării
proiectate şi se acestuia (acesteia) elevilor. iniţiative individuale. învăţământ), forme de activităţii.
stabileşte aşa cum apare el în Importantă este nu Se recomandă a nu se organizare (a colectivului)
durata fiecăruia partea introductivă insistarea pe menţiona toate
. a proiectului de conţinutul ştiinţific răspunsurile elevilor
activitate didactică al lecţiei, ci pe la întrebările
(nu se rescrie). modalitatea prin propunătorului.
care elevii au acces
la acesta.

S-ar putea să vă placă și