Sunteți pe pagina 1din 6

Denumirea instituției de învățământ

Prof.
Data
Clasa a XII a
Disciplina : M1-Manevrarea automabilului

Proiect didactic
TEMA: „Reguli de prioritate”
SCOPUL LECŢIEI: Asimilarea de noi cunoştinţe
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Conversaţia, exemplul, explicaţia, descoperirea dirijată,
expunerea, observaţia, studiul de caz
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: soft educaţional specific disciplinei, fişe de lucru, laptop,
fișe cu tema pentru acasă, etc
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: Individuală şi frontală
Durata: 50 min
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I. CAPTAREA ŞI PĂSTRAREA ATENŢIEI-3 min.


Activitatea profesorului – Stabileşte ordinea în clasă şi verifică prezenţa elevilor.
Activitatea elevilor –prezintă absenții .
II. STIMULAREA ŞI REACTUALIZAREA ELEMENTELOR ŞI
CAPACITĂŢILOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR LA TEMA: „Regimul de viteze”-
10 min.
1. Obiective operaţionale
 Precizează/caracterizează condițiile de drum, de trafic, prevederile legale și necesitatea
aprecierii obiective ale capacităților proprii;
 Defineste: unități de măsură, viteză instantanee,viteză medie;
 Precizează situații care impun reducerea vitezei;
2. Conţinut informativ şi aplicativ –
Activitatea profesorului – Formulează întrebări frontal şi individual referitoare la temele
studiate anterior: „Regimul de viteze”
Notează câţiva elevi.
3. Activitatea elevilor – Reacţionează la întrebările adresate de către profesor,
definesc , clasifică şi precizează elementele cerute de către acesta.
III. INFORMAREA ELEVILOR CU PRIVIRE LA TEMA NOUĂ:
„Reguli de prioritate ” – 2 min.
1. Obiective operaţionale
 Numeşte aspectele ce privesc regulile de prioritate;
 Numește consecințele nerespectării regulilor de prioritate;
 Numeşte mijloacele de reglementare a priorității;
1. Conţinut informativ şi aplicativ – Titlul lecţiei: „Reguli de prioritate”
2. Scopul lecţiei - asimilarea de noi cunoştinţe. Prezentarea generală a conţinutului.
3. Activitatea profesorului – Anunţă titlul lecţiei şi îl notează pe tablă. Precizează şi
notează schematic (pe tablă) obiectivele propuse. Stimulează interesul elevilor
prezentându-le diferite exemple.
4. Activitatea elevilor – Notează în caiete titlul şi obiectivele lecţiei.
IV. PREZENTAREA MATERIALULUI STIMUL – 15 min.
1. Obiective operaţionale
Conţinut informativ şi aplicativ
Acordarea de prioritate este obligatia fiecarui sofer participant in trafic de a se
opri din deplasarea si a nu efectua nici o manevra suplimentara atunci cand se afla
sunt incidenta unui semn rutier sau a unei reguli rutiere de acordare a prioritatii.

Soferul care trebuie sa acorde prioritate are obligatia de a evita orice manevra care ar
putea pune in pericol partenerii de trafic care au prioritate, fortandu-i sa schimbe
brusc directia sau viteza de deplasare. Aceasta este una dintre regulile de circulatie
indispensabila pentru siguranta in trafic atat a soferilor, cat si a pietonilor.
Nerespectarea acestei reguli atrage dupa sine sanctiuni contraventionale. .

Activitatea profesorului – Subliniază importanţa cunoasterii drepturilor legale. Explică şi


argumentează materialului stimul.
2. Activitatea elevilor – Consemnează în caiete precizările făcute de profesor. Întreabă şi
cer lămuriri suplimentare pentru a depăşi dificultăţile noilor conţinuturi.
V. ASIGURAREA ÎNVĂŢĂRII -5 min.
1. Activitatea profesorului – Descompune sarcinile complexe în sarcini de detaliu
2. Activitatea elevilor – Participă activ la definirea şi realizarea sarcinilor stabilite de către
profesor.
VI. OBŢINEREA PERFORMANŢEI – 5 min.
1. Conţinut informativ şi aplicativ – Ce s-ar întâmpla dacă , într-o intersecție s-ar acţiona
haotic?
2. Activitatea profesorului – Profesorul creează deliberat obstacole în calea rezolvării
sarcinilor.
3. Activitatea elevilor – Demonstrează măsura în care pot opera cu noile noţiuni prezentate
în lecţie. Consemnează în caiete exemplele tipice.
VII. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE- 5min.
1. Obiective operaţionale –
 Să corecteze răspunsurile greşite sub atenta îndumare a profesorului.
2. Activitatea profesorului – Comentează greşelile tipice şi oferă lămuriri suplimentare
pentru dispersarea ambiguităţilor.
3. Activitatea elevilor – Notează în caiete lămuririle profesorului. Cer lămuriri
suplimentare dacă este cazul.
VIII. INTENSIFICAREA PROCESULUI DE RETENŢIE-5min.
1. Obiective operaţionale – Să revizuiască în mod pasiv noile conţinuturi
2. Activitatea profesorului – Realizează o scurtă sinteză împreună cu elevii asupra noilor
informaţii, prezentate în lecţie.
ANEXA 1

3. Activitatea elevilor –Ascultă activ şi participă cu profesorul la sinteza noilor conţinuturi.

3
SE PIERDE PRIORITATEA ÎN URMĂ TOARELE CAZURI:
SITUAȚ IA 1

SITUAȚ IA 2
ANEXA 1

SITUAȚ IA 3

Situația 4

5
Situația 5

S-ar putea să vă placă și