Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Exemplu:
Fabrica de conserve achiziționează următoarele tipuri de materie primă: vișine, căpșune, caise și mere, care pot fi utilizate
pentru fabricarea sucurilor de 5 tipuri.
i...m - indicii tipurilor de marterie primă
i=1 – materia primă vișine
i=2 – materia primă căpșune
i=3 – materia primă caise
i=4 – materia primă mere
j...n - indicii tipurilor de producție finită (sucuri)
j=1 – sucul de tipul 1 (vișine și căpșune)
j=2 – sucul de tipul 2 (vișine, caise și mere)
j=3 – sucul de tipul 3 (caise și mere)
j=4 – sucul de tipul 4 (vișine, căpșune și mere)
j=5 – sucul de tipul 5 (vișine și mere)
Capacitatea maximă a liniei tehnologice pentru producerea sucurilor este de 5500 mbc.
Norma de consum a fiecărui tip de materie primă, prețurile și costurile de producție sunt expuse în tabelul următor:
Materia Norma de consum p/u 1 mbc, c Volumul
primă Suc 1 Suc 2 Suc 3 Suc 4 Suc 5 planificat
j=1 j=2 j=3 j=4 j=5 de
achiziție a
materiei
prime, c
bi
1.Vișine, c 0,6 0,7 - 0,3 0,5 250
i=1
2.Căpșune, c 0,4 - 0,2 0,2 - 50
i=2
3.Caise, c - 0,3 0,8 - - 120
i=3
4.Mere, c - 0,2 - 0,4 0,5 180
i=4
Prețul de 4 5 6 7 3
comercializar
e a unei
unități, mii lei
Costul unei 2 3 3,5 4 1,5
unități de
producție,
mii lei
Profitul la o 2 2 2,5 3 1,5
unitate de
producție,
mii lei Cj
0,6 – aij – a11 – norma de consum a materiei prime de tipul 1 (vișine) necesară pentru a fabrica o unitate de producție de tipul 1 (suc 1)
0,7 – aij – a12 – norma de consum a materiei prime de tipul 1 (vișine) necesară pentru a fabrica o unitate de producție de tipul 2 (suc 2)
250 – bi - b1– cantitatea planificată pentru achiziție a materiei prime de tipul 1 (vișine)
Să se determine volumele de producție a sucurilor din materia primă planificată pentru achiziție, care ar asigura fabriii obținerea
profitului maxim.
Totodată se cere ca sucurile de tipul 1 și 4 să se fabrice în cantitate de nu mai puțin de 250 mbc, iar sucurile de tipul 2 și 5 să se producă
în propurția de 2:3
REZOLARE
Întocmim modelul matematic
Modelul problemei:
De aflat planul în problema dată trebuie de aflat X1, X2, X3, X4, X5 –volumul de sucuri care urmează a fi fabricat
Funcția obiectiv:
De aflat planul
F(x) =max{2*X1+2*X2+2,5*X3+3*X4+1,5*X5+ 0*X6+0*X7+0*X8+0*X9+0*X10+0*X11+(-M)*Y1+(-M)*Y2}
0,6*X1+0,7*X2 +0,3*X4+0,5*X5 + X6=250
0,4*X1 +0,2*X3+0,2*X4+ +X7=50
0,3*X2+ 0,8*X3 +X8=120
0,2*X2 +0,4*X4+0,5*X5 +X9=180
X1+ X2+ X3+ X4+ X5 +X10=5500
X1+ X4 -X11+Y1=250
3*X2-2*X5 + Y2=0
Reguli:
Pentru a scrie soluția de bază se vor utiliza variabilele suplimentare. Pentru ecuațiile unde avem suplimentar și X și Y utilizăm
doar Y.
_____________________________________________________
Verificam dacă soluția dată este optimă. (se repetă la fiecare trecere)...(de studiat după I tabel)
Aflăm valorile din linia de control-coeficienții din colonița Cj se înmulțesc cu coeficienții coloniței pentru care calculăm valorile
minus valorile Cj de sus.
Zj=suma produsului dintre coeficienții Cj și coeficienții fiecărei coloniție (bi, aij)
Colonița Bi 0*250+0*50+0*120+0*180+0*5500+(-M)*250+(-M)*0=-250M
Colonița X1 0*0,6+0*0,4+0*0+0*0+0*1+(-M)*1+(-M)*0-2=-M-2
Planul este optim, în cazul când problema se rezolvă la maxim, dacă toate valorile din linia de control sunt nenegative.
Și invers, în cazul când problema se rezolvă la minim -negative sau 0, în afară de valoarea pentru colonița Bi,
Planul nr. 1 nu este optim, deoarece avem valori negative în linia de control, ca urmare vom efectua trecerea la următorul plan.
Reguli de trecere:
Alegem coloana pivot. Comparăm valorile din linia de control (fără valoarea pentru coloana Bi) - alegem valoarea maxină după
modul din cele negative (problema maxim). Coloana pivot X2.
Dacă problema se rezolvă la minim - maximă din cele pozitive.
Alegem rândul pivot. Se calculează raportul Bi/coeficienții din coloana pivot. Se alege valoarea minimă din cele nenegative.
Rândul pivot este Y2 deoarece valoare 0 este minimă.
250/0,
7=357
50/0=-
120/0,3=400
180/0,2=900
5500/1=550
0
250/0=-
0/3=0
Elementul pivot - intersecție rând pivot și coloană pivot – 3. Elementul pivot nu poate fi negativ.
Completăm tabelul nr.2 - planul nr. 2.
Completăm colana Xj. Înlocuim variabila din rândul pivot cu variabila din coloana pivot. Y2 cu X2. Restul nu se modifică.
Transferăm rândul pivot – toate valorile se împart la elementul pivot.
Transferăm coloana pivot – toate restul valorilor din coloana pivot se transferă egale cu 0.
Acolo unde în rândul pivot avem 0, coloana respectivă trece fără modificări.
Acolo unde în coloana pivot avem 0, rândul respectiv trece fără modificări.
Restul valorilor se calculează.
________________________________________________________________________________________________________
Tabelul nr2 (copie)
Cj Xj Bi 2 2 2,5 3 1,5 0 0 0 0 0 0 -M -M Bi/X4
X1 X2 X3 X4 X5 X6 X7 X8 X9 X10 X11 Y1 Y2
0 X6 250 0,6 0 0 0,3 0,97 1 0 0 0 0 0 0 -0,23 250/0,3=833
0 X7 50 0,4 0 0,2 0,2 0 0 1 0 0 0 0 0 0 50/0,2=250
0 X8 120 0 0 0,8 0 0,2 0 0 1 0 0 0 0 -0,1 120/0 -
0 X9 180 0 0 0 0,4 0,63 0 0 0 1 0 0 0 -0,07 180/0,4=450
0 X10 5500 1 0 1 1 1,67 0 0 0 0 1 0 0 -0,33 5500/1=5500
-M Y1 250 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 -1 1 0 250/1=250
2 X2 0 0 1 0 0 -0,67 0 0 0 0 0 0 0 0,33 -
Zj-cj -250M -M-2 0 -2,5 -M-3 -2,84 0 0 0 0 0 M 0 0,66+M
Planul nr. 2 nu este optim, deoarece în linia de control sunt valori negative.
Ca urmare vom efectua trecerea la următorul plan.
Coloana pivot X4, Rândul pivot Y1, Elementul pivot 1
Completăm tabelul nr. 3 - planul nr. 3.
Înlocuim variabila din rândul pivot Y1 cu variabila din coloana pivot X4, restul variabilelor nu se modifică.
250-0,3*250/1=175 0,6-0,3*1/1=0,3 0-0,3*(-1)/1=0,3 0-0,3*1/1=-0,3
50-0,2*250/1=0 0,4-0,2*1/1=0,2 0-0,2*(-1)/1=0,2 0-0,2*1/1=-0,2
180-0,4*250/1=80 0-0,4*1/1=-0,4 0-0,4*(-1)/1=0,4 0-0,4*1/1=-0,4
5500-1*250/1=5250 1-1*1/1=0 0-1*(-1)/1=1 0-1*1/1=-1
Tabelul nr3
Cj Xj Bi 2 2 2,5 3 1,5 0 0 0 0 0 0 -M -M Bi/X11
X1 X2 X3 X4 X5 X6 X7 X8 X9 X10 X11 Y1 Y2
0 X6 175 0,3 0 0 0 0,97 1 0 0 0 0 0,3 -0,3 -0,23 175/0,3=583
0 X7 0 0,2 0 0,2 0 0 0 1 0 0 0 0,2 -0,2 0 0/0,2=0
0 X8 120 0 0 0,8 0 0,2 0 0 1 0 0 0 0 -0,1 120/0 -
0 X9 80 -0,4 0 0 0 0,63 0 0 0 1 0 0,4 -0,4 -0,07 80/0,4=200
0 X10 5250 0 0 1 0 1,67 0 0 0 0 1 1 -1 -0,33 52501=5250
3 X4 250 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 -1 1 0 250/-1=-250
2 X2 0 0 1 0 0 -0,67 0 0 0 0 0 0 0 0,33 -
Zj-cj 750 1 0 -2,5 0 -2,84 0 0 0 0 0 -3 3+M 0,66+
M
Planul nr. 3 nu este optim, deoarece în linia de control sunt valori negative.
Ca urmare vom efectua trecerea la următorul plan.
Coloana pivot X11
Rândul pivot X7
Elementul pivot 0,2
Completăm tabelul nr. 4 - planul nr.4 .
Înlocuim variabila din rândul pivot X7 cu variabila din coloana pivot X11, restul variabilelor nu se modifică.
0,3-0,3*0,2/0,2=0 0-0,3*0,2/0,2=-0,3 0-0,3*1/0,2=-1,5 -0,3*0,3*(-0,2)/0,2=0
-0,4-0,4*0,2/0,2=-0,8 0-0,4*0,2/0,2=-0,4 0-0,4*1/0,2=-2 -0,4-0,4*(-0,2)/0,2=0
0-1*0,2/0,2=-1 1-1*0,2/0,2=0 0-1*1/0,2=-5 -1-(-1)*(-0,2)/0,2=0
1-(-1)*0,2/0,2=2 0-(-1)*0,2/0,2=1 0-(-1)*0,2/0,2=5 1-(-1)*(-0,2)/0,2=0
Tabelul nr 4
Cj Xj Bi 2 2 2,5 3 1,5 0 0 0 0 0 0 -M -M Bi/X5
X1 X2 X3 X4 X5 X6 X7 X8 X9 X10 X11 Y1 Y2
0 X6 175 0 0 -0,3 0 0,97 1 -1,5 0 0 0 0 0 -0,23 175/0,97=180
0 X11 0 1 0 1 0 0 0 5 0 0 0 0,2 -1 0 0-0-
0 X8 120 0 0 0,8 0 0,2 0 0 1 0 0 0 0 -0,1 120/0,2=600
0 X9 80 -0,8 0 -0,4 0 0,63 0 -2 0 1 0 0 0 -0,07 80/0,63=126
0 X10 5250 -1 0 0 0 1,67 0 -5 0 0 1 0 0 -0,33 5250/1,67=3143
3 X4 250 2 0 1 1 0 0 5 0 0 0 0 0 0 250/0-
2 X2 0 0 1 0 0 -0,67 0 0 0 0 0 0 0 0,33 0/-0,67=-
Zj-cj 750 4 0 0,5 0 -2,84 0 0,1 0 0 0 0 M 0,66+M
5
Planul nr. 4 nu este optim, deoarece în linia de control sunt valori negative.
Ca urmare vom efectua trecerea la următorul plan.
Coloana pivot X5, Rândul pivot X9, Elementul pivot 0,63
Completăm tabelul nr.5 - planul nr. 5.
Înlocuim variabila din rândul pivot X9 cu variabila din coloana pivot X5, restul variabilelor nu se modifică.
175-80*0,97/0,63= 51,83 0-(-0,8)*0,97/0,63= 1,23 -0,3-(-0,4)*0,97/0,63= 0,32 -1,5-(-2)*0,97/0,63= 1,58
120-80*0,2/0,63=94,6 0-(-0,8)*0,2/0,63= 0,25 0,8-(-0,4)*0,2/0,63=0,93 0-(-2)*0,2/0,63= 0,63
5250-80*1,67/0,63=5037,94 (-1)-(-0,8)*1,67/0,63= 1,12 0-(-0,4)*1,67/0,63=1,06 -5-(-2)*1,67/0,63= 0,3
0-80*(-0,67)/0,63=85,08 0-(-0,8)*(-0,67)/0,63= -0,85 0-(-0,4)*(-0,67)/0,63= -0,43 0-(-2)*(-0,67)/0,63= -2,13
Tabelul nr. 6
Cj Xj Bi 2 2 2,5 3 1,5 0 0 0 0 0 0 -M -M
X1 X2 X3 X4 X5 X6 X7 X8 X9 X10 X11 Y1 Y2
0 X6 51,83 0,91 0 0 0 0 1 -0,02 0 -1,54 0 -0,32 0,32 -0,12
2,5 X3 0 1 0 1 0 0 0 5 0 0 0 1 -1 0
0 X8 94,6 -0,68 0 0 0 0 0 -4,02 1 -0,32 0 -0,93 0,93 -0,08
1,5 X5 126,98 -0,64 0 0 0 1 0 -0,02 0 1,59 0 0,63 -0,63 -0,11
0 X10 5037,94 0,06 0 0 0 0 0 -5 0 -2,65 1 -1,06 1,06 -0,14
3 X4 250 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 -1 1 0
2 X2 85,08 -0,42 1 0 0 0 0 0,02 0 1,06 0 0,43 -0,43 0,26
Zj-cj 1110,66 1,7 0 0 0 0 0 12,51 0 4,51 0 1,31 -1,31+M 0,36+M
Concluzii:
F(x)=1110,63 mii lei profitul maxim posibil
Pentru a obține acest profit maxim întreprinderea trebuie să producă:
X1=0
X2=85,08 mbc
X3=0
X4=250 mbc
X5=126,98 mbc
Volumul total 462,06 mbc
Volumul neutilizat al materiei prime:
X6 – cantitatea neutilizată de materie primă de tipul 1 - vișine X6=51,83 c
X7 – cantitatea neutilizată de materie primă de tipul 2 - căpșune X7=0 -căpșunele se utilizează complet
X8 – cantitatea neutilizată de materie primă de tipul 3 – caise X8=94,6 c
X9 – cantitatea neutilizată de materie primă de tipul 4 – mere X9=0 – merele se utilizează complet
Capacitatea neutilizată
X10 – capacitatea neutilizată a liniei tehnologice
X10=5037,94 mbc
Verificare 5500-85,08-250-126,98=5037,94 mbc
X11– cu cât cantitatea fabricată de suc de tipul 1 și 4 în total depășește volumul minim cerut de 250 mbc
X11=0 demonstrează că volumul facbricat de producție de tipul 1 si 4 împreună nu depăsește 250 mbc.
0+250=250 – s-a produs strict conform cerinței minime 250 mbc
Verificare:
X2/X5=2/3=0,67
X2/X5=85,08/126,98=0,67 – da se respectă condiția impusă
Tabelul necesar pentru a rezolva problema cu ajutorul programului
Slack 1 –variabila suplimentară +X inclusă în prima ecuație......X6
Slack 2 –variabila suplimentară +X inclusă în II ecuație......X7
Slack 3 –variabila suplimentară +X inclusă în III ecuație......X8
Slack 4 –variabila suplimentară +X inclusă în IV ecuație......X9
Slack 5 –variabila suplimentară +X inclusă în V ecuație......X10
Surplus 6 - variabila suplimentară -X inclusă în VI ecuație.....X11
Atrfcl 7 - variabila suplimentară Y inclusă în VII ecuație...Y2 nu se analizează