Sunteți pe pagina 1din 12

PLAN DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Colegiul Național Pedagogic “D. P. Perpessicius”


Propunător: Novac Anicuța
Data: 15.03.2021
Disciplina: Consiliere și orientare
Clasa: a X-a D
Modulul: Dezvoltarea personalităţii şi dezvoltarea carierei
Subiectul lecţiei: Încotro mă îndrept după absolvire? Profesie şi carieră
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 40 de minute
Competențe generale:
1. Explorarea resurselor personale care influenţează planificarea carierei
2. Integrarea abilităţilor de interrelaţionare, în vederea dezvoltării personale şi profesionale
3. Utilizarea adecvată a informaţiilor, în propria activitate, pentru obţinerea succesului
4. Elaborarea proiectului de dezvoltare personală şi profesională
Competențe derivate:
1.1 Identificarea relaţiei dintre calităţile personale, valorile personale şi reuşita personal
3.1 Exersarea deprinderilor de utilizare a tehnologiilor informatice şi comunicaţionale, pentru clarificarea traseului educaţional şi professional
4.1 Analizarea conceptului de carieră si a factorilor care influentează alegerea carierei

1
4.2. Exersarea abilităţilor de elaborare a planului de carieră de scurtă şi lungă durată
Obiective operaționale :
O 1 : să reflecteze asupra conceptului de planificare a cariei

O 2: să genereze o autoanaliză în raport cu datele personale (obiective, interese, aptitudini etc.)

O 3: să-și identifice aptitudinile necesare pentru practicarea unor profesii

O 4: să-și identifice interesele profesionale, răspunzând la întrebările chestionarului

O 5 : să descrie succint o poziţie profesională ideală

Strategia didactică

Metode și procedee : brainstormingul, conversația, învățarea prin descoperire, chestionarul, exerciții de reflecție, exerciții de autoanaliză și de
autoproiecție

Forme de organizare: frontală, individuală

Forme de evaluare: orală, continuă

Bibliografie:
1. Băban, Adriana, (2003), Consiliere educațională- ghid metodologic pentru orele de dirigenție și consiliere, Ed.Psinet, Cluj-Napoca;
2. Băban, Adriana, Petrovai Domnica, Lemeni Gabriela, (2002), Consiliere și orientare – ghidul profesorului, Ed. Humanitas Educațional,
București;
3. Cerghit, I. (2006), Metode de învățământ, Ed. Polirom, București;
4. Comșa, Mirela- Florentina, Puia, Maria, (2007), Îndrumar de dirigenție- auxiliar pentru orele de consiliere și orientare, Ed. Niculescu,
București.
2
Etapele lecției Obiecti- Conținutul învățării Strategia didactică Evalu
ve Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forme de are
procedee de organi-
învățare zare
Moment Se creează climatul optim necesar pentru
organizatoric desfășurarea orei de consiliere. Se face
(2 min) prezența.
EVOCAREA O1 Incursiune tematică Elevii dau răspunsuri Brainstorming Frontală Orală
(10min) În legătură cu alegerea viitoarei profesii, posibile :
care sunt cele mai frecvente întrebări cheie Ce vreau să devin? / Ce
formulate de elevi ?
profesie să îmi aleg?
Voi putea avea cariera pe
care o visez ?
Spre ce domeniu să mă
orientez?
Ce ştiu despre viitoarea
profesie ? De unde mă
informez?
Ce criterii primează în
alegerea meseriei?
Ce studii / cursuri
presupune profesia aleasă?
Cine mă ajută să ajung
ceea ce îmi doresc?
Ce se va întâmpla cu mine
după terminarea
liceului/facultății?
3
REALIZAREA Iniţierea asupra conceptelor cheie
SENSULUI Planificarea carierei reprezintă procesul Ascultă, pun întrebări și Conversația Material Frontală Orală
O1 prin care elevii îşi conturează o direcţie de răsund la întrebările PPT
(20 min)
carieră, îşi stabilesc scopuri în legătură cu referitoare la noile proiectat
propria carieră şi iniţiază acţiuni în conținuturi transmise. pe
vederea atingerii acestor scopuri; platforma
Etapele planificării carierei: Google
1. Autocunoaşterea – explorarea şi Classroom
structurarea informaţiilor despre sine în
vederea dezvoltării conceptului de sine
(interese, valori, aptitudini, deprinderi,
trăsături de personalitate)
2. Explorarea educaţională şi
ocupaţională – colectare de informaţii
despre oportunităţile educaţionale şi
ocupaţionale.
3. Decizia de carieră – alegerea unei
opţiuni din mulţimea variantelor
disponibile la un moment dat.
Componente:
- Conţinutul deciziei (Ce decizie
urmează să iau?)
- Procesul decizional (Cum voi lua
această decizie?)
- Contextul deciziei (Care sunt
factorii care îmi influenţează

4
decizia?) Ascultă, pun întrebări și
4. Promovarea personală – răsund la întrebările
O1 sistematizarea şi prezentarea informaţiilor referitoare la noile Conversația Material Frontală Orală
despre abilităţile, interesele şi experienţele conținuturi transmise. PPT
educaţionale şi profesionale proprii în proiectat
vederea atingerii scopurilor de carieră. pe
platforma
Criterii de alegere a unei meserii
Google
- Satisfacţia muncii Classroom
- Prestigiul domeniului
- Tradiţia familială
- Cererea forţei de muncă
- Pregătirea educaţională
- Remuneraţia
Planul de carieră cuprinde scopul,
obiectivele şi strategiile pentru punerea în
practică a deciziei pornind de la
alternativa selectată.
Exemplu: Obiectivul (strategia de
realizare, termenul, resursele, posibilele
obstacole.

Exerciții de autoanaliză și autoproiecție


O2 Identificarea obiectivă a trăsăturilor
proprii dominante ce evocă prezentul şi
5
schiţarea imaginii de viitor.

O3 1. Cum sunt în prezent ? – Cum aș dori


să fiu în viitor?
2. Alegerea profesiei – între aspirație și
concretizare
- Care este meseria pe care vreau să o
îmbrăţişez?
- Cum trebuie să mă pregătesc pentru a
reuşi?
- Care sunt calităţile necesare pentru a
avea meseria dorită?
- Cine mă poate sprijini în îndeplinirea
aspiraţiilor mele?

REFLECŢIA O4 Exerciții de autoanaliză Elevii rezolvă cele două Chestionarul Chestionar Individual Scrisă
(8 min) 1. Subliniază trei valori care te exerciții de autoanaliză, Orală
caracterizează din lista dată. răspund la întrebările
Asociază-le cu profesii din lista
chestionarului,
dată.
2. Chestionar de interese profesionale interpretează rezultatul
chestionarului.

EXTENSIA O5 Exercițiu de autoproiecție – Profesia ideală Elevii răspund la Exercițiul de Individuală Scrisă
(2 min) întrebările exercițiului de autoproiecție
În construcţia carierei un lucru foarte important

6
este să te proiectezi în viitor. Gândeşte-te cum ar autoproiecție.
arăta locul tău de muncă ideal şi descrie succint:
 Atribuţiile pe care le vei avea :
 Programul:
 Stilul de muncă:
 Mediul în care vei lucra:
 Stilul de viaţă pe care îl permite:
 Recompensarea:

7
ANEXA NR. 1
FIȘĂ DE LUCRU – VALORI ȘI OCUPAȚII
Mai jos sunt prezentate câteva valori pe care le poţi lua în considerare când alegi un loc de muncă. Subliniază trei valori pe care le
consideri cele mai importante pentru tine.
A-i ajuta pe alţii A învăţa lucruri noi A avea mult timp liber
A lucra în echipă A deveni celebru A te simţi în siguranţă la locul de muncă
A lucra sub presiune A fi perceput ca “intelectual” A lucra în aer liber
A avea mulţi bani A lucra cu tehnologie de ultimă oră A avea sarcini de lucru clar definite
A avea un program flexibil A putea fi spontan şi creativ

Enumeră 3 ocupaţii în care sunt respectate valorile selectate de tine.


1.___________________________2. _________________________3.__________________________

OCUPATII
Asistent social Ofiţer Ceasornicar Bucătar
Instalator electric Instructor de zbor Horticultor Infirmier /ă
Atlet profesionist Profesor Pădurar Optician
Şofer Coafeza/ Frizer Bijutier Contabil
Arhitect Ghid turistic Poştaş Medic veterinar
Casier Medic Critic de artă Asistent medical
Secretar Scriitor Patron Maseur
Manager Funcţionar de bancă Şofer de ambulanţă Programator PC
Agent de vânzări Pilot avion Fotomodel Psiholog
Tehnician dentar Director de hotel Mecanic auto Muncitor pe şantier
Avocat Zidar Poliţist Farmacist
Bibliotecar Inginer constructor Tâmplar Pompier
Reporter Cosmetician Fotograf Director resurse umane
Muzician Editor Stomatolog Barman
Operator computer Şofer taxi Balerin /ă Cameraman
8
ANEXA NR. 2
CHESTIONAR DE INTERESE PROFESIONALE

Numele şi prenumele elevului :


Foloseşte grila de mai jos pentru a afla ce profesii ţi se potrivesc. Dacă îţi place lucrul menţionat , bifează căsuţa “Da” iar dacă nu îţi
place, bifează “Nu”.

Nr. ÎMI PLACE: Da Nu


crt.
1. Să repar prize şi întrerupătoare
2. Să joc fotbal, volei, handbal
3. Să desenez şi să pictez
4. Să ţin evidenţa elevilor de serviciu, a notelor primite etc.
5. Să mă gândesc la lucruri abstracte
6. Să redactez rapoarte despre fapte şi întâmplări constatate
7. Să vorbesc, să povestesc
8. Să cânt la un instrument muzical
9. Să realizez afişe
10. Să urmez proceduri clar definite
11. Să planific şi să controlez desfăşurarea unei activităţi
12. Să lucrez la birou
13. Să rezolv probleme de matematică
14. Să lucrez cu numere şi date
15. Să ajut pe alţii când au necazuri
16. Să scriu poeme şi poveşti
17. Să merg la concerte şi expoziţii
18. Să lucrez în aer liber
19. Să utilizez computerul
9
20. Să fiu atent la detalii
21. Să adopt decizii care îi afectează pe alţii
22. Să cânt şi să dansez
23. Să mă întâlnesc cu personalităţi publice
24. Să construiesc
25. Să conduc discuţii
26. Să lucrez cu hârtii
27. Să fac experimente de laborator
28. Să mă uit la microscop
29. Să citesc poveşti, poezii şi piese de teatru
30. Să ţin discursuri
31. Să organizez diferite activităţi
32. Să fac mişcare
33. Să mediez conflicte
34. Să îi învăţ pe alţii
35. Să lucrez independent

10
CHEIA RĂSPUNSURILOR

REALIST CONVENȚIONAL INVESTIGATIV ANTREPRENORIAL ARTISTIC


Verbe: să repar, să joc Verbe: să țin evidența, să Verbe: să rezolv Verbe: să vorbesc, să Verbe: să desenez, să
fotbal, să construiesc, să redactez rapoarte, să probleme, să lucrez în aer povestesc, să planific, să pictez, să mă gândesc la
fac mișcare urmez proceduri clar liber, să mă întâlnesc cu controlez, să ajut pe alții, lucuri abstracte, să cânt la
definite, să lucrez la birou, personalități publice, să să adopt decizii, să conduc un instrument muzical, să
să lucrez cu numere și fac experimente, să mă uit discuții, să țin discursuri, realizez afișe, să scriu
date, să utilizez la microscop să organizez activități, să poeme, să merg la concerte
computerul, să fiu atent la mediez conflicte, să îi / expoziții, să cânt, să
detalii, să lucrez cu hârtii învăț pe alții dansez, să citesc, să lucrez
independent
Meserii: pilot de avion, Meserii: contabil, Meserii: chimist, fizician, Meserii: mediator, Meserii: pictor, arhitect,
pilot auto, operator PC, administrator, manager, biolog, biochimist, bio- procuror, judecător, actor, fotograf,
proiectant, inginer programator, bibliotecar, fizician, medic,chirurg, psihoterapeut, compozitor, dansator,
mecanic, constructor, operator calculator, antropolog,laborant, fizioterapeut, consilier filosof, , regizor, profesor
electronist, bucătar, inspector vamal, evaluator, psihiatru, psiholog, şcolar, asistent social, de literatură/muzică/arte
tehnician dentar, bijutier, tehnician, consultant cercetător, astronom, profesor, sociolog, asistent plastice, regizor, actor,
electrician, instalator, fiscal, agent de turism, farmacist, geolog, medical, infirmier, jurnalist, reporter,
maşinist, lăcătuş, tâmplar, economist, notar, secretar, matematician, statistician, bibliotecar, istoric, medic muzician, dirijor, designer,
miner, mecanic auto, tehnoredactor, funcţionar meteorolog, horticultor, specialist, consultant decorator, creator de
pădurar, depanator public, expert financiar, oceanograf, radiolog, resurse umane, director de modă,manager publicitar,
electronist, sportiv etc. poştaş, casier, recepţioner, stomatolog, jurnalist, servicii sociale, preot fotomodel, moderator TV,
vânzător, ospătar reporter scriitor

11
12

S-ar putea să vă placă și