Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Propunător: Ababe Vasile-Dorin


Clasa a III-a
Obiectul: Religie
Subiectul: Despre Sfinţi (generalităţi)
Scopul lecţiei:
• Conştientizarea importanţei cinstirii Sfinţilor prin sărbătorile închinate lor.
• Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea comportamentului moral- religios. Obiectivele lecţiei:

la sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:

• Să evidenţieze importanţa cinstirii sfinţilor;


• Să recunoască Sfinţii din icoane;
• Să explice sensul atributului de sfânt;
• Să reţină Sfinţii cei mai importanţi şi mai iubiţi de creştini precum şi câteva date privind
importanţa şi data sărbătoririi din calendar;
• Să le urmeze viaţa şi credinţa;
• În semn de cinstire adusă sfinţilor, să se pună numele unui sfânt care să devină sfântul protector
al pruncului;
• Să se comporte civilizat în biserică, locul desfăşurării acestei activităţi.

Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, munca


independentă, povestirea.

Materiale didactice:
icoanele din Biserică, iconiţe, cartea „Flori în calea tineretului”, auxiliar didactic, povestiri morale,
fişe de lucru, obiecte de cult.
Momentele Activitatea propunătorului Activitatea elevilor
lecţiei
1.Moment rugăciunea la intrarea în clasă
organizatoric prezentarea invitaţilor

1
2. Captarea atenţiei Care este casa lui Dumnezeu? Biserica
Ce lecţie aţi pregătit pentru astăzi?
Sfânta Biserică- părţi componente,
Ce este Biserica? obiecte de cult.
Lăcaşul unde creştinii se adună ca să
se roage şi să-l preamărească pe
Dumnezeu prin Sfintele Slujbe

Cum este îndreptată biserica? Cu altarul spre Răsărit


Care sunt părţile componente ale -Pridvor
Bisericii? -Pronaos
-Naos
Prin ce se desparte Biserica de Altar? -Altar
Printr-un perete format din icoane
numit Catapeteasmă sau Iconostas
Ce icoane sunt pe catapeteasmă? Icoane cu scene din viaţa
Mântuitorului, Sfinţii Apostoli, Sfinţii
Câte intrări sunt în Sfântul Altar? Prooroci.
Care sunt acestea? Sunt trei intrări.

Ce icoană se află în partea dreaptă pe Două uşi diaconeşti şi uşile


catapeteasmă? împărăteşti (sfintele uşi)
Care este hramul Bisericii noastre?
Ce formă poate avea o biserică? Icoana hramului bisericii.
Ce formă are Biserica noastră?
Cunoaşteţi vreo biserică în formă de Sfântul Nicolae
corabie?
Ce este Pridvorul ? De Cruce şi de corabie.

Ce aţi reţinut despre Pronaos? De Cruce.

Biserica din Răuceşti de jos.


Este încăperea prin care se intră în
biserică.
La începutul creştinismului aici
stăteau oamenii nebotezaţi, aici se

păstrează cristelniţa.
Ce este Naosul? În Naos stau credincioşii la Sfintele Slujbe.
Aici se află scaunul arhieresc, strana
cântă-reţului, strana Maicii Domnului,
năfurarul.

2
Altarul este locul cel mai sfânt din Biserică.
Ce ştiţi voi despre Altar? În Altar preotul săvârşeşte Sfintele Slujbe.
În centrul altarului se află Sfânta Masă. Pe
Sfânta Masă se află mai multe sfeşnice,
cruci, chivot, Sfântul Antimis şi Sfânta
Evanghelie.
În partea stângă a Sf. Altar se găseşte
Proscomidiarul. El este o masă mai mică
unde preotul pregăteşte pâinea şi vinul
pen-tru Sf. Liturghie. Pe proscomidi-ar se
găsesc Sf. Vase: Sf. Potir, Sf. Disc,
Steluţa, Sf. Copie.
Pe peretele de la răsărit avem icoane,
candele. Copiii vor recunoaşte sfintele vase expu-se pe masă, vor spune ce
reprezintă şi când se întrebuinţea-ză. Acasă la voi aveţi un loc ca o mică Răspund
conform codului bunelor maniere bisericuţă? pentru copii.

Cum trebuie să ne comportăm în biserică?


Anunţarea temei şi Cu ce împodobim interiorul Bisericii? Icoane cu
sfinţi a obiectivelor Astăzi vom învăţa despre sfinţi de la
care voi veţi lua un model pentru
viaţă, veţi cunoaşte cei mai iubiţi
sfinţi, de ce au fost trecuţi în rândul
sfinţilor, ce trebuie să facem în semn
de preţuire.
Dirijarea învăţării Explic sensul cuvântului ,,sfânt”. Pe baza icoanelor cu sfinţi precizez
câteva date despre Sf. Nicolae, Sf. Dimitrie, Sf. Paraschiva, Sf.
Teodora de la Sihla, Sf. Ştefan cel Mare, Sf. Recunosc
icoanele cu sfinţi.
Stelian, Sf. Gheorghe.
Ce trebuie să faceţi voi?
Ca semn de cinstire adusă sfinţilor creştini ortodocşi, la botezul pruncilor Să le
urmăm exemplul de viaţă şi credinţă. să pună numele unui sfânt, care devine
sfântul protector al pruncului. Nu e bine să se pună nume din telenovele (Rosalina,
Isaura).
Evaluare Împart fişele pe care vor completa Elevii citesc ex. 1 şi completează după
ce schema lecţiei (anexa). răspund oral.
Fixarea Distribui iconiţe şi cer să le cunoştinţelor
recunoască şi să spună ce ştiu despre acel sfânt.
Precizez datele unor sărbă-tori religioase (1 ianuarie, 7 ianuarie, 23
Răspund: Sf. Vasile, Sf. Ioan, Sf. aprilie, 8 sep-tembrie, 26 octombrie, 8
Gheorghe, Sf. Maria, Sf. Dimitrie, Sf. Mihail noiembrie, 6 decembrie) şi cer
elevilor şi Gavril, Sf. Nicolae. să numească sfântul sărbătorit. Dau tonul la două
cântece religioase învăţate: Sfinte Dumnezeule şi Prea Sfântă Născătoare.
Le propun elevilor învăţarea unui nou Elevii sunt atenţi la ton şi interpretează
cântec: Doamne al Puterilor. cântecele.
Interpretez model cântecul.
Cânt împreună cu elevii.
Sunt atenţi pentru a-şi însuşi melodia şi
versurile.
Cântă în cor.
Aprecieri asupra Fac aprecieri cu privire la Elevii se mobilizează pentru activitatea
desfăşurării lecţiei desfăşurarea lecţiei, evidenţiind elevii viitoare. care au participat activ.
Precizez tema pentru acasă: să-şi
însuşească noţiunile de pe fişa
primită.

3
Rugăciunea la Intonez rugăciunea împreună cu Intonează în cor rugăciunea Cuvine-se cu ieşirea
din clasă elevii. adevărat.

S-ar putea să vă placă și