Sunteți pe pagina 1din 4

Data realizării:.......................

Nume și prenume masterand: Ștefănescu Claudiu


Specializarea: Tehnologii Informatice în Ingineria Sistemelor
Anul de studiu: II

Lucrare aplicativă la disciplina Proiectarea și managementul programelor


educaționale

Proiect de activitate extracuriculară

I. Tipul de activitate și Tema propusă (titlul): Concursul “Micii programatori”.


Această activitae vine în sprijinul consolidării pasiunii pentru domeniul IT și dorinței de
a evolua în această direcție .Activitatea se va desfășura atât în interiorul
liceului(laboratoarele de informatică) dar și pe baza sportivă .
Concursul “Micii programatori” reprezintă o activitate extracurriculară și extrașcolară.
Tematica centrală este una de informatică,programare, însă activitatea va fi abordată
interdisciplinar,prin legături cu alte științe.

II. Scopul şi obiectivele urmărite:


Scop: întelegerea unor concepte din programare,prin realizarea anumitor task-
uri ,acestea crescând progresiv ca și dificultate.
Obiective:
1. Lucrul în echipă
2. Înțelegerea conceptului de competiție
3. Stimularea creativității prin venirea cu soluții cât mai inedite în rezolvarea
problemelor
4. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în
societatea contemporană
5. Înțelegerea conceptelor din informatică
6. Stimularea gândirii analitice

III. Grup țintă :elevi din clasele XI-a,dintr-un liceu teoretic,din mediul urban,30 de
elevi(6 echipe a câte 5 ) .
IV. Durată: 4 zile ( 27 martie -31 martie ),în afara programului școlar în intervalul
orar : 15:00-17:30.
Conceptele predate în decursul semestrelor se îmbină cu partea aplicativă a acestei
activități.

V. Locația:laboratoarele de informatică din incinta liceului,baza sportivă a liceului

VI. Desfășurarea activității

Activitatea se va desfășura în trei etape toate acestea fiind strâns legate una de
cealaltă.Fiecare etapa va avea un clasament intermediar,acest clasament va oferi un avantaj
echipei în viitoarele probe.

Mijloacele realizării acestor etape vor fi asigurate de către instituția educațională.


În etapa de personalizare a mașinuțelor aceștia pot crea diferite stickere cu ajutorul
hârtiei creponate,pot vopsi caroseriile mașinuțelor cu markere,le pot desena ,etc. .
Pentru etapa de asamblare aceștia vor monta ,componentele pe mașinuțe,acestea
fiind proiectate în scop didactic,a fi intuitiv de construit și asamblat.
Dacă elevii vor avea posibilitatea să aducă materiale proprii, pentru realizarea
proiectelor, ele sunt binevenite.

Cele trei etape sunt:


1. Programarea
În această etapă elevii vor învâța concepte noi menite să-i ajute la îndeplinirea
sarcinilor asupra cărora vor primii un punctaj și se va întocmi un clasament.
Pe lângă faptul că li se vor explica lucruri noi din programare, utile pentru realizarea părții
software a proiectului,ei se vor duela într-un concurs în care li se vor verifica cunoștintele
acumulate până în acel moment.
Pentru concurs cele șase echipe vor primii un set de probleme cu un grad de dificultate
redus spre mare.Pe baza răspunsurilor și soluțiilor vor primii un punctaj care va alcatuii un
clasament intermediar.
2. Construirea și personalizarea mașinuțelor
În această etapă echipele vor asambla mașinuțele după un set de intrucțiuni oferite de
către profesori și de proiectanții acestor kit-uri.Echipa care reușește să asambleze cât mai
repede va primi un punctaj mare în clasament.

3. Cursa de mașinuțe
Cursa va avea loc în incinta liceului,mai exact pe baza sportivă.
Se va trasa cu ajutorul cretei un traseu pe care fiecare echipa va trebuii să-l urmeze,locurile
de pe grila de start a mașinuțelor vor fi influențat de clasmanetul realizat pe baza probelor
anterioare.Fiecare din cei cinci membrii va preda ștafeta celuilalt ,cursa se va încheia când
ultimii componenți ai echipelor vor realiza un tur complet de traseu.

VII. Modalități de evaluare

Problemele se vor evalua cu ajutorul calculatorului,dar și a evaluatorilor.Soluțiile


vor fi încarcate și pe baza lor calculatorul va oferi un rezultat.
Comisia de evaluare va fi formată din patru profesori.
Pentru cei ce nu vor reușii să facă un program astfel încât să fie evaluat de către
calculator vor primii de la profesori un punctaj în funcție de soluția oferită(acesta va fi
mai mic în comparație cu a celor care au încărcat pe calculator soluția).
Fiecare algoritm aferent problemei va fi notat în funcție de eficiența și corectitudinea
acestuia.În funcție de acest punctaj vor avea un avantaj la probele următoare.
Evaluarea probei de montare va consta în respectarea instrucțiunilor de
asmablare a mașinuțelor,cei ce vor termina primii vor avea un avans în cursa de
mașinuțe.
Fiind o competiție și aticipând faptul că uneori pot apărea conflicte între
participanți din dorința prea mare de a câștiga ,elevii vor fi supraveghiați mereu de
către profesori.
Modalitatea de premiere este prin acordarea de diplome și materiale de
informare: reviste, CD-uri, cărți, din partea școlii.
La sfârșitul competiției se va cere un feedbeck din partea tuturor participanților(atât
profesori cât și elevi),pe baza acestuia se vor face îmbunătățiri pentru viitoarele ediții ale
concursului.

S-ar putea să vă placă și