Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ:
DATA:
CLASA :a VII-a
DIRIGINTE:
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare
MODULUL: AUTOCUNOAŞTERE ŞI DEZVOLTARE PERSONALĂ
SUBMODULUL: Autocunoaştere
TEMA: IMAGINEA DE SINE
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Formarea capacităţii de autocunoaştere şi dezoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine
OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere şi a atitudinii pozitive
faţă de sine
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre
sine
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) COGNITIVE
O1-Să-şi obiectiveze părerea despre sine
O2-Să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe ale propriei persoane
O3-Să -şi dezvolte abilităţile de autocunoaştere şi intercunoaştere
O4- Să identifice caracteristicile copiilor cu stimă de sine pozitivă, respectiv scăzută
O5-Să recunoască experienţe care dezvoltă o imagine de sine pozitivă,respectiv negativă
O6-Să prezinte implicaţiile stimei de sine negative
O7-Să descopere modalităţi de dezvoltare a respectului de sine
b)AFECTIVE
A1-Optimizarea încrederii în sine
A2-Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele
Valori şi atitudini:
 respect şi încredere în sine şi în ceilalţi
 aprecierea unicităţii fiecăruia ca persoană unică şi valoroasă
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE:
Conversaţia, explicaţia,descoperirea dirijată, demonstraţia, problematizarea, jocul didactic, metoda
ciorchinelui , brainstorming-ul, chestionarul.
FORMA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII:
Frontal,pe grupe
RESURSE MATERIALE:
Fişe de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraţii, afişe,prezentare Power Point
MODUL DE REALIZARE A ÎNVĂŢĂRII:
 Prin apel la experienţele proprii
 Prin colaborare
 Prin confruntarea cu celelalte opinii având un spirit tolerant.
EVALUAREA: Observarea sistematică a comportamentului elevilor
Analizarea modului de lucru şi a răspunsurilor
BIBLIOGRAFIE: ORA EDUCATIVĂ-Modele de proiecte didactice
Daniela Sălăgean; Silvia Ţinică; Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004
CONSULTAŢII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVĂ-Editura Eurobit-1996
Suport curs “ Consiliere şi orientare”-2007
Materiale de pe Didactic.ro
 Imaginea de sine este modul în care o persoană îşi percepe
propriile caracteristici fizice, cognitive, emoţionale, sociale
şi spirituale.
 In limbaj curent, imaginea de sine este părerea pe care o
avem despre noi, despre "cine suntem noi" şi "ce putem
face ".
 Stima de sine reprezintă dimensiunea evaluativă a imaginii
de sine şi se referă la modul în care ne considerăm ca
persoane în raport cu propriile aşteptări şi cu ceilaiţi (de
exemplu, mai buni sau mai puţin buni)
Componentele stimei de sine
 Să te simţi important
 Să te simţi iubit
 Să ai simţul puterii
 Să ai încredere în tine
 Să te simţi matur
 Să te simţi respectat
 Să cunoşti şi să trăieşti după anumite valori
 Să te simţi unic
 Să te simţi plin de succes
 Să te simţi acceptat
 Să te justifici
 Să-ţi menţii integritatea
 Să controlezi stresul eficient
 Să îndrăzneşti să rişti
 Să fii disciplinat
 Să ai scopuri bine definite
 Să controlezi conflictele
 Să accepţi responsabilităţile şi provocările
 Să te simţi capabil să-i influenţezi pe alţii
 Să simţi că ai controlul asupra vieţii cuiva
 Să ai o imagine corporală pozitivă
 Să fii capabil să accepţi laudele şi criticile
 Să ai o sferă largă de emoţii
 Să poţi acţiona independent şi interdependent
 Să te simţi mândru
 Să fii capabil să dai şi să primeşti
 Să te simţi util
 Să te simţi legat de cei din jur
 Să te simţi competent în luarea deciziilor
 Să tratezi eficient cu colegii/ autorităţile
 Să te simţi în siguranţă
 Să ştii că e uman să greşeşti
 Să ştii că se poate avea încredere în tine
Copiii cu o stimǎ de sine pozitivǎ...

 îşi asumă responsabilităţi ("Pot să fac acest


lucru")

 se comportă independent ("Mă descurc


singur.")

 sunt mândri de realizările lor ("Sunt


mândru pentru că ..." "Sunt important.")

 realizează fără probleme sarcini noi ("Sunt


convins că pot să fac acest lucru.")

 îşi exprimă atât emoţiile pozitive cât şi pe


cele negative ("îmi place de mine aşa cum sunt. ", "Sunt supărat când
vorbeşti aşa cu mine. ")

 oferă ajutor şi sprijin celorlalţi colegi ("Am


nevoie de ajutorul tău.')

 se apreciază obiectiv
 se înţelege bine cu ceilalţi
 are multe ocupaţii
 este calm
 are performaţe şcolare

Acestea sunt câteva din lucrurile pozitive pe care ni se spunem singuri :

- « Mă simt grozav »
- « Mă simt bine »
- « Pot să fac asta »
- « Îmi place cu adevarăt să fac asta »
- « Ştiu că o să-mi placă »
- « Azi o să am o zi grozavă »
- “Mă pricep foarte bine să fac lucrul ăsta”
Copiii cu o stimǎ de sine scǎzutǎ…
 sunt nemulţumiţi de felul lor de a fi ( "Nu
sunt bun de nimic.", "Nu sunt în stare să fac asta. ", "Nu am nici o
calitate. ");
 evită să realizeze sau să se implice în sarcini
noi ("Nu voi ii în stare să iau examenul.");
 se simt neiubiţi şi nevaloroşi ("Sunt
antipatic". "Nu mă place nimeni.", "Sunt plictisitor.");
 îi blamează pe ceilalţi pentru nerealizările
lor ("Profesorul a fost nedrept cu mine.");
 pretind că sunt indiferenţi emoţional ("Nu
mă interesează că am luat nota 4 la...."):
 nu pot tolera un nivel mediu de frustrare
("Nu ştiu cum să rezolv problema. ", "Nu pot să învăţ.');
 sunt uşor influenţabili ("Prietenii mei cred că
este bine să fumezi"):
 nu işi asumǎ responsabilitǎţi;
 are sentimentul că nu face ceea ce trebuie;
 nu are încredere în forţele proprii;
 îşi exprimă sentimentele la extreme, ori în mod agresiv, ori se
izolează şi nu comunică cu cei din jur;
 nu are prieteni.

Acestea sunt câteva din lucrurile negative pe care ni se spunem singuri :

- « Mă simt îngrozitor »
- « Mă simt rău »
- « Nu pot »
- « Detest să fac treaba asta »
- « Astăzi iar o să am o zi proastă »
- “Nu o să reuşesc”
- “Nu am niciodată noroc”
Experienţe ce dezvoltă o stimă de sine pozitivă
• laude, încurajări;
• consolările în situaţii de eşec;
• încurajarea iniţiativei;
• acordarea încrederii;
• implicarea în luarea unor decizii;
• relaţii bune cu colegii ;

Putem dezvolta stima de sine a celorlalţi spunând:


- « Arăti într-adevar fantastic ! »
- « Ai facut o treabă minunată ! “
- “ Ai putea să faci asta, te rog, pentru că stiu că te pricepi foarte bine”
- « Mulţumesc, a ieşit foarte bine »
- « Ştiu că dacă o să faci asta o să iasă foarte bine »
- « Pot să mă bazez pe tine »

Experienţe ce determină o stimă de sine scăzută


 criticile;
 ignorarea de către părinţi;
 abuzul emoţional şi fizic;
 standarde exagerate ale părinţilor privind
performanţele copiilor;
 eşecurile în activităţile şcolare sau extraşcolare;
 comparaţii frecvente între fraţi
Vom evita să rostim:
« Arăţi îngrozitor »
- « Ai făcut-o de oaie »
- « Iar ai dat-o în bară »
- “Ti-am spus eu că se va întampla aşa”
- « Ştiam eu că nu eşti în stare să faci asta »
- « Pur si simplu nu o să reusesti »
- « Eşti total inutil »
- « Nu pot să ma bazez pe tine »

“Nu trebuie să faci greşeli.”

Consecinţe ale imaginii de sine negative


• Relaţii nearmonioase în cadrul familiei (lipsa de respect faţă de sine favorizează
lipsa respectului manifestat faţă de ceilalţi membri din familie; în timpul conflictelor se
învinovăţesc excesiv sau îi critică pe ceilalţi);
• Relaţii deficitare cu cei de aceeaşi vârstă (elevii vor să îşi menţină stima de sine
crescută impunându-se, însă fac acest lucru nerespectând drepturile celorlalţi şi valoarea
lor, ceea ce afectează relaţiile cu aceştia.
-Probleme emoţionale – depresie, anxietate, iritabilitate
-Probleme de comportament – agresivitate
-Scăderea performaţelor şcolare – eşec şcolar, abandon şcolar
În adolescenţă pot apărea:
-Creşterea riscului consumuli de acool, tutun, droguri
-Implicarea în relaţii sexuale de risc
-Imagine corporală negativă
-Tulburări comportamentale - anorexie, bulimie
-Suicid
Modalităţi de manifestare a imaginii de sine negative:
• evitare – atitudine de genul “dacă nu încerci nu greşeşti”. Retragerea şi
comportamentele timide, de evitare a confruntării cu problemele sunt indici ai imaginii de
sine negative;
• agresivitate defensivă – un elev cu o imagine de sine negativa compensează
atacând sursa frustrării (îl ironizează pe un coleg care a luat o nota mai mare);
• compensare – un elev care nu are succes la unele materii, le minimalizează
importanţa şi încearcă să aibă succes la altele, pe care ajunge să le considere mai
importante;
• motivaţie scăzută – un elev cu o imagine de sine negativa va manifesta lipsă de
încredere în forţele proprii. În consecinţă, el va fi mult mai puţin motivat să iniţieze sau să
se implice în diverse activităţi, deoarece nu se va simţi în stare să le finalizeze cu succes;
• rezistenţa – elevii încearcă să îşi “conserve” imaginea de sine şi manifestă
rezistenţă la schimbări, chiar dacă aceste schimbări pot fi în beneficiul lor. Elevii cu o
imagine de sine negativă sunt mai rezistenţi la schimbare, reducând astfel riscul unui eşec
în situaţii dificile.
Implicaţiile stimei de sine negative

Stimă de sine
scăzută

Autoblamare Expectanţe
Învinovăţire negative

Neimplicare
Eşec Efort scăzut
Anxietate ridicată

Imaginea de sine ne influenteaza comportamentele


Imagine de sine pozitivă:
• Creşterea performanţelor şcolare (persoana îşi estimează corect resursele,
îşi asumă responsabilităţi în conformitate cu cerinţele şi resursele proprii);
• Relaţii armonioase în cadrul familiei (respectul de sine determinat de o
imagine de sine pozitivă favorizează manifestarea respectului din partea celorlalţi;
rezolvarea conflictelor este mai simplu de realizat în condiţiile în care cei implicaţi
în conflict nu se autoînvinovăţesc şi nu îi învinovăţesc pe ceilalţi);

Relaţii bune cu colegii şi prietenii de aceiaşi vârstă (elevii îşi pot pune în
evidentă calităţile fără a le devaloriza pe ale celorlalţi)

Persoanele care au o gândire pozitivă se descurcă mai bine în situaţiile


dificile, au o mai mare capacitate de efort fizic şi intelectual, rezistă mai
bine la situaţii stresante şi, în general, sunt mai capabile să obţină
rezultate superioare decât alţii cu aptitudini asemănătoare. De asemenea,
ele se însănătoşesc mai rapid în cazul că au fost afectate de o maladie sau
de un accident şi se pare chiar că au o mai mare rezistenţî la îmbolnăviri.

Când ai o imagine de sine bună îţi poîi îndeplini obiectivele pentru ca, o
imagine de sine bună iţi dă entuziasm, energie şi determinarea necesară pentru
acest lucru iar obstacolele sunt percepute ca provocări ce trebuiesc depăşite
pentru atingerea obiectivelor. O imagine de sine bună te face să relaţionezi
armonios cu ceilalţi, prin atingerea obiectivelor poţi avea performanţe
profesionale, succes social etc.
O imagine de sine negativă te face să-ţi scadă motivaţia sau chiar o anihilează
prin lipsa încrederii în forţele proprii ("ce rost are să încerc oricum nu voi
reuşi", "e greu", "nu sunt in stare" etc.) ducând, mai departe, la comportamente
de evitare ("nu mă duc la interviu deoarece nu sunt suficient de bun, deci nu are
rost...").
A se observa ca o imagine de sine negativă este capabilă să creeze un cerc
vicios din care persoanei îi este greu sa iasă : nu face anumite lucruri pentru că
nu se crede în stare iar dupa ce renunţă la a face lucrurile respective se
autoculpabilizează şi se critică şi mai tare, întărindu-şi, astfel, convingerile
negative despre sine şi alimentând dialogul interior negativ.

EMOŢIONAL
FIZIC
Emoţiile
Sentimentele Imaginea
faţă de sine şi corporală
faţă de ceilalţi Ce cred despre
corpul meu
alţiiiiiiice
cred alţii
despre cum
CERCURIL arăt

E COGNITIV
SPIRITUAL
SINELUI
Ce cred eu
Valorile şi despre
principiile modul în care
mele gândesc,
memorez

SOCIAL
Cum mă
percep ceilalţi
Fişă de lucru
CUNOAŞTE-TE PE TINE ÎNSUŢI

În mijloc desenează mâna şi scrie pe fiecare deget :

Una dintre calităţile mele este :

Ce spun alţii
despre tine Un
lucru pe care
îl fac eu
cel mai bine
Un lucru pe
care vrei
să-l
schimbi la
tine
Un lucru de
care sunt
mândru
SCENARIUL REALIZĂRII ACTIVITĂŢII
Nr ETAPELE OB CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
crt LECŢIEI .
Op. Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Metode şi Forma de Resurse
procedee organizare materiale
Moment - Se stabileşte prezenţa elevilor - Răspund la întrebări. Conversaţia Frontal Catalog
organizatoric - Verifică existenţa resurselor - Prezintă aspectele de Caiete de
1. materiale disciplină şcolară dirigenţie
Anunţarea -Cere elevilor să prezinte tema Explicaţia Individual Tablă
2. temei şi a şi ajutată de elevi prezintă planul Conversaţia Frontal Cretă
obiectivelor lecţiei Caiete
lecţiei PLANUL LECŢIEI
1.Ce este imaginea de sine ? Elevii notează tema
2. Stima de sine
şi planul lecţiei în
3. Copiii cu o stimă de sine pozitivă
4.Copiii cu o stimă de sine scăzută caiete
5. Experienţe care dezvoltă o
imagine de sine pozitivă
6. Experienţe care dezvoltă o
imagine de sine negativă
7.Modalităţi de manifestare a
imaginii de sine negative
8. Modalităţi de dezvoltare a
respectului de sine .
Se stabilesc câteva reguli de Spargerea Individual Afişe cu
3. Captarea comunicare pentru această ora Îşi reamintesc regulile gheţii Frontal Reguli de
atenţiei dar şi pentru situaţiile de grup: comunicare
Fiecare părere trebuie ascultată pentru oră
Nimeni nu este întrerupt
Toate întrebările au rostul lor
Nimeni nu este criticat
Fiecare are dreptul să fie
ascultat
Nimeni nu râde de colegul lui
-Dirigintele cere elevilor să-şi - Elevii adresează un
spună unul altuia un compliment compliment colegului
Apoi elevii sunt întrebaţi,cum
s-au simţit.
-Dirigintele explică elevilor ce -Elevii răspund la Frontal Cercurile
O1 reprezintă imaginea de întrebările puse şi sinelui
sine,respectiv stima de sine şi conştientizează Individual
A1 distribuie elevilor un cerc din diferenţa dintre
carton ce cuprinde”Cercurile imagine şi stimă. Conversaţia Colaj realizat
sinelui”,apoi îl explică -Lipesc „cercul” în Exerciţiul din
O2 -Drept recompensă pentru caiete autoportrete-
Desfăşurarea răspunsuri primesc un colaj -desenează conturul le elevilor
4. Activităţii realizat de diriginte ,cu mâinii drepte şi scriu Problematiza-
autoportretele lor realizate într-o pe fiecare deget rea
oră anterioară la desen cerinţa. Fişa de lucru
O3 -Se distribuie elevilor o fişă conturul
„Cunoaşte-te pe tine însuţi” mâinii
-Li se cere să –şi facă conturul
A2 mâinii şi să scrie pe fiecare deget
cerinţa din fişă
-Vor lipi fiecare mână lângă
„stâpânul ei” pe colaj
O4 Elevii sunt împărţiţi în patru -Elevii fiecărei grupe Cărţi
grupe şi aleg un plic cu sarcinile discută despre modul Fişe de lucru
de lucru de colaborare Conversaţia Plic cu
Grupa A : Li se cere să -Stabilesc colegul care euristică Pe grupe cartonaşe
descopere caracteristicile îi va reprezenta Descoperirea lipici
copiilor cu o stimă de sine -Caută cartonaşele de dirijată
pozitivă alegând cartonaşele care au nevoie pentru Carton
O5 corespunzătoare din plicul A sarcina respectivă Planşe
Grupa B. Li se cere să -Lipesc pe un carton
descopere caracteristicile mare sub diferite
copiilor cu o stimă de sine forme,realizând un
scăzută colaj
O6 Grupa C. Identifică experienţe - După expirarea Demonstraţia
ce dezvoltă o imagine de sine timpului de lucru Braistorming- Pe grupe
pozitivă, alegând cartonaşele din fiecare grupă prezintă ul
plicul primit prin purtătorul de
Grupa D. Identifică experienţe cuvânt realizările lor
ce dezvoltă o imagine de sine -Discutând cu ceilalţi
A1 negativă colegi şi dirigintele
descoperă
-Dirigintele enumeră caracteristicile copiilor
modalităţile de manifestare a cu o stimă pozitivă Individual Fişa”Dacă aş
imaginii de sine negative şi respectiv negativă,dar fi……”
A2 implicaţiile acestora şi experinţele ce
-Dirigintele roagă elevii să se dezvoltă o imagine
autoaprecieze pe baza fişei şi pozitivă sau negativă
chestionarului ce fel de stimă au.
Dirigintele prezintă un material
PowerPoint ce sintetizează Material
dorinţele elevilor prezentate Power Point
într-o fişă”Dacă aş fi...........”
O7 -Se descoperă prin discuţii -Elevii motivează
modalităţi de creştere a alegerile făcute
respectului de sine.
5. Realizarea -Li se cere elevilor să Conversaţia Frontal Fise de lucru
feedback- A1 completeze o fişă în care vor ∙ Exemplifică şi Individual
ului preciza ce le-a plăcut în lecţie argumentează. Exemplul

6. Anunţarea Dirigintele cere elevilor să afle ∙ Notează tema. Explicaţia Frontal Tematica
temei pentru din tematică titlul următoarei orelor de
ora lecţii dirigenţie din
următoare caiete

S-ar putea să vă placă și