Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ NR. 4


CLASA a VI-a A
PROPUNĂTOR: prof. Nedelcu Ramona
DATA: 06.03.2014
DISCIPLINA: Consiliere și orientare
SUBIECTUL: “Puncte forte, puncte slabe”
TIPUL LECŢIEI: Comunicarea - însuşirea de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Să exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

COMPETENȚE GENERALE: Dezvoltarea capacității de autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine

COMPETENȚE SPECIFICE: Prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Obiective cognitive:
O1 – să descrie oamenii din imaginile prezentate;
O2 – să identifice activitățile pe care le pot face/nu le pot face din cele citite de pe planșă;
O3 - să definească domeniul în care se descurcă cel mai bine și cel pe care dorește să-l învețe.
Obiective afective:
O4 – să adopte o atitudine pozitivă față de propria persoană și colegi.
Obiective psihomotorii:
O5 - să utilizeze adecvat materialul didactic.

STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea, dialogul, exercițiul.
RESURSE DIDACTICE: MIJLOACE DE ÎNVAŢAMÂNT: - planșa ”Pot să fac, nu pot să fac”, prezentare în PowerPoint, Testul
”Pot să fac, mi-aș dori să pot face”, tabla.
RESURSE UMANE : 10 elevi
FORME DE EVALUARE: probă orală, probă scrisă, observarea sistematică a comportamentului elevilor
BIBLIOGRAFIE:
 Dirigintele. Ora de dirigenţie, vol. II, Editor: S.C. Tribuna Învăţământului S.A., Bucureşti, 1999
 Internet: www.didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etape Obiective Strategii didactice Metode de


Crt activitate Op. Conţinutul activităţii Metode şi Resurse didactice evaluare
procedee Mijloace Umane formativă
1 Moment Se pregătesc cele necesare desfăşurării Conversaţia Colectivul
organizatoric orei de Consiliere și orientare şi se clasei de
creează o atmosferă destinsă, plăcută elevi
pentru activitatea ce se va desfăşura.

2 Captarea Profesorul le arată elevilor pe laptop o Conversaţia Prezentarea Colectivul


atenţiei prezentare în PowerPoint cu oameni în clasei de
care desfășoară diverse activități. Explicaţia PowerPoint elevi

Expunerea

3 Anunţarea Se anunţă subiectul activităţii. În cadrul Conversația Colectivul


temei orei se va discuta despre ei, despre clasei de
propria persoană; titlul lecției este Explicaţia elevi
„Puncte tari, puncte slabe”. Se
enumeră obiectivele pe înțelesul elevilor.
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili
să identifice și să definească activitățile
pe care le pot face și cele pe care nu le
pot face, să definească domeniul în care
se descurcă cel mai bine și cel pe care ar
dori să îl învețe.
Nr. Etape Obiective Strategii didactice Metode de
Crt activitate Op. Conţinutul activităţii Metode şi Resurse didactice evaluare
procedee Mijloace Umane formativă
4 Dirijarea O1 Elevii sunt rugați să îi descrie pe Prezentarea Colectivul Probă orală:
învăţării oamenii din imaginile expuse în Conversaţia în clasei de descrierea
Powerpoint. Sunt rugați să spună ce fac Powerpoint elevi oamenilor din
Explicaţia imagini
acei oameni, cum ar descrie activitatea
lor (dificilă, simplă), ar putea ei să facă
acele activități?
O2 Apoi se face trecerea către propria Probă orală:
persoană întrebând elevii dacă ei au spus identificarea
vreodată că nu pot face un lucru sau că activităților pe
îl pot face. Se discută pe această temă. care le poate
O4 face/nu le
Apoi profesorul le explică elevilor că
Planșa ”Pot poate face
urmează să analizeze ceea ce pot ei să să fac, nu elevul
facă și ceea ce nu pot să facă. Li se pot să fac”
spune că urmează să li se citească de pe
planșa ”Pot să fac, nu pot să fac” diferite
activități, iar ei trebuie să se ridice dacă
pot să facă activitatea care a fost citită.
Se subliniază faptul că sunt activități pe
care ei pot să le facă și activități pe care
nu pot să le facă. Li se mai explică, de
asemenea, că acest fenomen se întâmplă
deoarece există domenii în care oamenii
se descurcă și domenii în care nu
reușesc să se descurce.
Nr. Etape Obiective Strategii didactice Metode de
Crt activitate Op. Conţinutul activităţii Metode şi Resurse didactice evaluare
procedee Mijloace Umane formativă
4 Dirijarea O2 Apoi se citesc activitățile de pe planșă și Conversaţia Planșa ”Pot Colectivul Probă orală:
învăţării sunt notați pe tablă elevii care se ridică, să fac, nu clasei de identificarea
acest lucru se face pentru fiecare Explicaţia pot să fac” elevi activităților pe
activitate citită. După ce au fost citite care le poate
toate activitățile de pe planșă, se poartă Dialogul Tablă face/nu le poate
un dialog cu elevii despre părerea lor cu face elevul
privire la activitățile pe care le pot face
și pe care nu le pot face.
5 Evaluare O3 Elevii primesc o fișă de lucru numită Conversaţia Activitate Probă scrisă:
“Pot să fac, mi-aș dori să pot face” Testul individuală definirea
O5 (anexa 2) în care trebuie să scrie Explicația “Pot să fac, domeniului în
domeniul în care ei se descurcă cel mai mi-aș dori care elevul se
bine și domeniul pe care doresc să-l Exercițiul să pot face” descurcă și a
învețe. celui pe care
dorește să-l
A B învețe

6 Încheierea Se aduc elevilor aprecieri generale şi Conversaţia


activităţii colective.
Se fac aprecieri asupra modului de
desfăşurare a lecţiei.
Planșa ”Pot să fac, nu pot să fac”

Să deseneze __________________________________________________________________________________

Să își scrie numele____________________________________________________________________________

Să spună toate literele alfabetului_______________________________________________________________

Să conducă o mașină __________________________________________________________________________

Să călărească un cal __________________________________________________________________________

Să numere până la 25 _________________________________________________________________________

Să cânte la pian ______________________________________________________________________________

Să spună câteva cuvinte într-o limbă străină______________________________________________________

Să înoate 100m fără pauză _____________________________________________________________________


Anexa 1

Testul “Pot să fac, mi-aș dori să pot face”

A B

S-ar putea să vă placă și