Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic GR - Mare. - Cosul Cu Fructe!
Proiect Didactic GR - Mare. - Cosul Cu Fructe!
Proiect Didactic GR - Mare. - Cosul Cu Fructe!
Gogol”
Grupa mijlocie
Proiect didactic
Unitatea de conținut: Îmi plac fructele și legumele
Subiectul activității: Coșul cu fructe
Student-stagiar de l. română:
Voenbender Irina
23.03.2023
Musaitu 2023
Proiectare didactică
I.Antetul/Date generale
Grupa: mijlocie
Unități de competențe:
1.2. Recunoaşterea denumirii unor obiecte, ființe din mediul apropiat, în enunțuri scurte și
simple, pe teme familiare, articulate clar și rar.
2.2 Reproducerea unor enunțuri simple și scurte/modele verbale, pe teme familiare, cu sprijinul
profesorului.
3.4. Manifestarea interesului pentru comunicare în limba română, în cadrul activităților de grup.
Obiective operaționale:
La sfârșitul demersului didactic, copilul va fi capabil:
O1: să identifice obiecte/fructe;
02: să solicite informații cu privire la un obiect;
03: să formuleze întrebări și să ofere răspunsuri verbale și nonverbale;
04: să numească fructele (1-2: o - două, un - două);
O5: să exprime curiozitate, interes pentru interacțiuni verbale în limba română.
Strategii didactice:
- forme: frontal, în perechi, individual;
- metode și procedee, tehnici: răspuns fizic total, jocul didactic, exercițiul, explicația,
conversația, observația, demonstrația.
- mijloace: calculator, proiector, imagini, desene fructe, carduri cu imagini, fișe de lucru,
emoticoane.
Strategii de evaluare:
- evaluare formativă (orală);
- metode, tehnici: întrebări, conversația, autoevaluarea.
Produse: formulare de întrebări și răspunsuri, enunțuri simple și scurte (enunțiative și
interogative), pe baza modelelor de vorbire, dialoguri-model.
II. Scenariul didactic al activității
Moment organizatoric
• Activitatea începe cu întâlnirea de dimineață.
Copiii se așază în cerc și
Profesoara recită o poezie:
răspund în cor la salutul
„Dimineața a sosit, profesoarei.
La grădiniță am venit.
În cerc ne adunăm,
Cu toții ne salutăm.
Evocare – Bună dimineața, dragi copii!”
• Lucru în perechi. Să ne salutăm.
https://www.dailymotion.com/
video/x3gywde:
Învățăm împreună limba română. Culegere de
poezii și cântece. ANTEM, 2016.
Bilanțul activității
Se evaluează răspunsurile copiilor. Aprecierile Copiii primesc feedback de la
profesor (verbal/nonverbal) +
Reflecția se fac verbal și/sau nonverbal. Fiecare copil
emoticon cu tematică.
primește câte un emoticon/o imagine prin care se
apreciază modul în care a lucrat copilul în cadrul
activității.