Sunteți pe pagina 1din 11

FACULTATEA DE MECANICA

SISTEME SI ECHIPAMENTE TERMICE


TURBINE CU ABUR SI GAZE
ANUL: IV
2009-2010
S se efectueze calculul termic al unei instalatii cu turbin cu abur
avnd urmtorii parametri:
Puterea efectiv: Pe = 70[MW];
Turatia n = 3000 [rot/min]
Presiunea aburului la intrarea n turbin p
0
= 140 [bar]
Temperatura aburului la intrarea n turbin t
0
= 460[
o
C]
Temperatura apei de rcire la intrarea in condensator: t
r
= 25[
o
C]
Turbina lucreaz n regim de condensatie
Cupri ns
Cap. I Calculul termic al instalaiei din care face parte turbina
Cap. II Calculul termic preliminar al turbinei cu abur
Cap. I Calculul termic al instalaiei din care face parte turbina
1.1Stabilirea schemei instalaiei i a ciclului de funcionare
Diagrama termodinamic a ciclului de funcionare n coordonate T-S
Dpr3
a
3
Pr
3
Pr
1
Pr
1
3
D
a
2
a
1
2 1
S
i
GA
Dpr
3
Dpr
3
TA
C
4
Dc
P.C.
O.C.
P.C.
O.C.
P.C.
O.C.
GE
Pri componente:
G.A. generator de abur
S.I. prenclzitor
T.A. turbin cu abur
G.E. generator electric
C condensator
O.C. oal de condens
Pr prenclzitor
P.A. pomp de
alimentare
PA
T[
o
K]
s[kj/kgK]
4
2
2
1
a
1
2
a
2
a
3
3
Pr
1
Pr
2
Pr
3
Transformrile din diagrama T-S
1-2 saltul de presiune al apei n
pompa de alimentare cu
ap;
2 - a
1
nclzirea n
prenclzitorul Pr
1
;
a
1
- a
2
nclzirea n
prenclzitorul Pr
2
;
a
2
- a
3
nclzirea n
prenclzitorul Pr
3
;
a
3
- 2 supranclzirea apei n
generatorul de abut GA;
2 - 2 vaporizare;
2 - 3 supranclzire
3 - 4 destinderea aburului n
turbina cu abur TA
4 - 1 condensarea aburului n
condensatorul C;
Principiul de functionare
n generatorul de abur GA are loc arderea combustibilului i cedarea energiei termice a fluidului
de lucru. Turbina de abur TA asigur destinderea aburului i producerea de lucru mecanic. nainte de
aintra n generatorul de abur, fluidul este prenclzit n prenclzitorul PR. Prenclzirea regenerativ a
apei de alimentare nainte de intrarea n generatorul de abur se face folosind abur parial destint n turbin
i extras din aceasta prin aa numitele prize de abur, amplasate ntre treptele turbinei.
Acest lucru are ca scop mbuntirea randamentului termic al ciclului instalaiei cu abur. Se va
extrage abur din Pr1 i se va nclzi apa de la a2 la 1. Din aburul cu parametrii punctullui 3, o parte se va
destinde pn la punctul 4, iar o parte se va destinde numai parial. Prin acest procedeu crete
randamentul termic al ciclului teoretic, att datorit mririi temperaturii medii la sursa cald, ca urmare a
creterii limitei superioare de la care ncepe nclzirea apei iar generatorul de abur GA (tr2 > t1) i datorit
faptului c se recuprereaz o parte din cldura latent de vaporizare a aburului care ar fi fost cedat sursei
reci n condensatorul instalaiei C.
Prenclzirea regenerativ a apei se face utiliznd schimbtoare de cldur de suprafa care
elimin consumul de energie necesar pentru antrenarea pompelor de alimentare, ns schimbul de cldur
se face dezavantajos, fiind necesar o diferen de temperatur ntre fluide.
La schema din figur, fiecare prenclzitor este prevzut cu o pomp de condensare PC i o oal
de condens OC, dimensionate numai pentru debitele de condens format prin aburul ce alimenteaz
prenclzitorul respectiv.
n diagrama T-S se poate stabili c, dac la condensatorul instalaiei poate ajunge debitul Di
[kg/s], debitul la intrarea n turbin este:
] / [
1
s kg D D D
n
k
pk c

+
Considernd debitul unitar la condensator, atunci se pot exprima debitele relative la prize sub
forma:
1
]
1

r c o n d e n s a t o l a a b u r k g
p r i z l a a b u r k g
D
D
d
c
p k
k
_ _ _
_ _ _
] / [ 1
1
s kg D d D
c
n
k
k

,
_

1.2 Parametrii ciclului teoretic


Conform temei de proiectare i a schemei adoptate la 1.2, parametrii ciclului sunt:
temperatura de condensare: t4 = t1 = tr + (1020)
o
C = 25+15 = 40[
o
C]
presiunea la condensare: p1 = f(t1) = 0,07387 [bar]
presiunea la intrarea n turbin: p0 = 140 [bar]
presiunea la ieirea din turbin: p4 = p1 = 0,0738 [bar]
temperatura la intrarea n turbin: t3 = t0 = 460[
o
C]
Determinarea entalpiilor n punctele caracteristice
i1 = i1 = f(t1)=166,79 [kg/kJ]
i2 = i1 = 166,79 [kJ/kg]
i2 = f(p2) = 1570.4 [kJ/kg]
t2 = f(p2) = 333.7[
o
C]
i3 = f(p3,t3) = 3204.4 [kJ/kg]
s3 = f(p3,t3) = 6.232 [kJ/kg]
i4 = f(p4) = 6.283 [kJ/kg]
i4

= f(p4) = 2572.5 [kJ/kg]


s4 = f(p4) = 0,569 [kJ/kg]
s4


= f(p4) = 8,252 [kJ/kg]
1 737 , 0
569 , 0 252 , 8
569 , 0 232 . 6
'
4
"
4
'
4 3
4
<

s s
s s
x

=> punctul 4 se afl n domeniul aburului umed
i4 = i4 + x4 (i4

- i4) = 166,8 + 0,737 (2572,5 166,8) = 1939.99 [kJ/kg]


Determinarea parametrilor prenclzirii regenerative
temperatura final de prenclzire:
t2r = (0,65 0,75) t2 = 0.7 333.7 = 233.59[
o
C]
i2r = f(t2r) = i2r = 1006.4[kJ/kg]
creterea entalpiei prin nclzire regenerativ:
ipr = i2r i2 = 1006.4 166.79 = 839.61 [kJ/kg]
creterea de entalpie pe fiecare treapt de prenclzire:
87 . 279
3
61 . 839


n
i
i
pr
[kJ/kg]; unde n este numrul de trepte de prenclzire.
entalpia apei dup fiecare treapt de prenclzire
ia1 = i2 + i = 166.79 + 279.87 = 446.66 [kJ/kg]
ia2 = ia1 + i = 446.66 + 279.87 = 726.53 [kJ/kg]
ia3 = ia2 + i = 726.53 + 279.87 = 1006.4 [kJ/kg]
temperatura apei dup fiecare treapt de prenclzire:
ta1 = f(ia1) = 106.8[
o
C]
ta2 = f(ia2) = 171.7[
o
C]
ta3 = f(ia3) =233.5[
o
C]
presiunile aburului prelevat de prize:
Pp1 = f(tp1) = 1,285 [bar]
Pp2 = f(tp2) = 8.246 [bar]
Pp3 = f(tp3) = 29.791 [bar]
entalpiile aburului prelevat la prize:
Pp1 = 1,285 bar
i1 = f (Pp1) = 447.09 [kJJkg]
i1

= f (Pp1) = 2685 [kJ/kg]


s1 = f (Pp1) = 1.3805 [kJ/kgk]
s
1

= f (Pp1) = 7.272 [kJ/kgk]


1 823 , 0
38 , 1 27 , 7
38 , 1 232 . 6
' ' '
1
'
1 3
1
<

s s
s s
x
p
=> priza 1 lucreaz n domeniul aburului umed
=> ip1 = i1 + xp1 (i1

i1 ) = 447.09 + 0,823 (2685 447.09) = 2289.95 [kJ/kg]


Pp2 = 8.246 bar
i2 = f (Pp2) = 725.87 [kJ/kg]
i2

= f (Pp2) = 2768.9 [kJ/kg]


s2 = f (Pp2) = 2,055 [kJ/kgk]
s
2

= f (Pp2) = 6,64 [kJ/kgk]


1 911 , 0
055 , 2 64 . 6
055 , 2 232 . 6
'
2
' '
2
'
2 2
2
<

s s
s s
x
p
=> priza 2 lucreaz n domeniul aburului umed
=> ip2 = i2 + xp2 (i2

i2 ) = 720.61 + 0,918 (2767.7 720.61) = 2601.284 [kJ/kg]


Pp3 = 29.79 [bar]
i3 = f (Pp3) = 1006 [kJ/kg]
i3

= f (Pp3) = 2802.4 [kJ/kg]


s3 = f (Pp3) = 2.63 [kJ/kgk]
s
3

= f (Pp3) = 6.18 [kJ/kgk]


1 014 . 1
63 . 2 18 , 6
63 , 2 232 . 6
'
3
' '
3
'
3 3
3
>

s s
s s
x
p
=> priza 3 lucreaz n domeniul aburului
supraincalzit
=> ip3 = f(Pp3;s3) => ip3 = 2826.2 kj/kg
Determinarea debitelor relative la prize:
( )
ak pk
ak ak
k
pk
pk
i i
i i d
d


,
_

1
3
1
1
, unde k = 1,2,3 = numrul prizei
i
a0
= i
2
= 166.79 [kJ/kg]
151 , 0
99 . 446 95 . 2289
79 . 166 66 . 446
1 1
0 1
1

a p
a a
p
i i
i i
d
[kg/s]
( )( )
( )( )
173 , 0
53 . 726 2582
66 . 446 53 . 726 151 , 0 1
1
2 2
1 2 1
2

a p
a a p
p
i i
i i d
d
[kg/s]
( )( )
( )( )
203 , 0
4 . 1006 3 . 2826
53 . 726 4 . 1006 173 , 0 151 , 0 1
1
3 3
2 3 2 1
3

+ +

+ +

a p
a a p p
p
i i
i i d d
d
[kg/s]
Cap. II Calculul termic preliminar al turbinei cu abur
2.1 Determinarea debitului de abur necesar
Se mparte turbina n regiuni delimitate de prize nereglabile i se traseaz procesul
destinderii teoretice i reale n coordonate i-s, considerndu-se i pierderile de presiune la
intrarea i ieirea din turbin:
Pierderea de presiune la intrarea n turbin:
k
v
= 0,0450,06 k
v
= 0,0525; p
0
` = p
3
= 140 [bar]
p
0
= k
v
p
o
` = 0,0525 140 = 7.35 [bar]
Pierderea de presiune la ieirea din turbin (n racordul de evacuare):
k
e
= 0,050,07 k
e
= 0,06; p
e
` = p
4
= 0,0738 [bar]
p
e
=k
e
p
e
`=0.06 0.0738=0.0044
Pierderea de nceput de destindere:
p
0
= p
o
` - p
0
= 140-7.35 = 132.65[bar]
Presiunea de sfrit de destindere:
p
e
= p
e
` + p
e
` = 0,0738 + 0,0044 = 0,0782 [bar]
Entalpia aburului la nceputul destinderii:
i
0
= i
o
` = i
3
= 3204.4[kJ/kg]
Entropia aburului la nceputul destinderii:
S
0
= f(p
0
;i
0
) = 6,253 [kJ/kgK]
Parametrii punctului teoretic de sfrit de destindere E
t
p
e
= 0,07387 [bar]
s` = f(p
e
) = 0,569 [kJ/kgK]
s`` = f(p
e
) = 8,252 [kJ/kgK]
i` = f(p
e
) = 166.85 [kJ/kg]
i`` = f(p
e
) = 2572.6 [kJ/kg]
Titlul aburului
569 , 0 252 , 8
569 , 0 232 . 6
` ``
`
0

s s
s s
x
Et
X
Et
= 0,783 < 1 punctul Et se afl n domeniul
aburului umed
Entalpia aburului: i
Et
= i` + x
Et
(i``-i`) = 166.85 + 0,783(2572.6-166.85) = 2051.247 [kJ/kg]
Ht
I
I
I
II
III IV
Ht
I
Ht
III Ht
IV
d
3
d
2
d
1
D
C
0` 0
Pr3
Pr2
Pr1
Et
I[KJ/Kg
s[kJ/kgK
E
PE` PE
Pp1
Pp2
Pp3
Pp0
Pp0`
Entalpiile aburului la prizele nereglabile
i1 = f (Pp1) = 447.09[kJ/kg]
i1

= f (Pp1) = 2685 [kJ/kg]


s1 = f (Pp1) = 1.3805 [kJ/kgk]
s
1

= f (Pp1) = 7.272 [kJ/kgk]


1 823 , 0
38 , 1 272 , 7
38 , 1 232 , 6
' ' '
1
'
1 3
1
<

s s
s s
x
p
=> priza 1 lucreaz n domeniul aburului umed
=> ipr1 = i1 + xp1 (i1

i1 ) = 447.09 + 0,823 (2685 447.09) = 2289.952 [kJ/kg]


i2 = f (Pp2) = 725.87 [kJj/kg]
i2

= f (Pp2) = 2768.9 [kJ/kg]


s2 = f (Pp2) = 2.055 [kJ/kgk]
s
2

= f (Pp2) = 6.64 [kJ/kgk]


1 911 . 0
055 , 2 64 . 6
055 , 2 232 , 6
'
2
' '
2
'
2 2
2
<

s s
s s
x
p
=> priza 2 lucreaz n domeniul aburului umed
=> ipr2 = i2 + xp2 (i2

i2 ) = 720.61 + 0,918 (2767.7 720.61) = 2587.099 [kJ/kg]


i3 = f (Pp3) = 1006 [kJ/kg]
i3

= f (Pp3) = 2802.4 [kJ/kg]


s3 = f (Pp3) = 2.63 [kJ/kgk]
s
3

= f (Pp3) = 6.18 [kJ/kgk]


1 014 , 1
63 . 2 18 , 6
63 , 2 232 , 6
'
3
' '
3
'
3 3
3
>

s s
s s
x
p
=> priza 3 lucreaz n domeniul aburului
supranclzit
=> ipr3 = f(Pp3;s3) => ipr3 = 2826.3 [kJ/kg]
Cderile adiabatice pe zonele turbinei delimitate de prize:
Ht
I
= i
0
i
pr3
= 3204.4 2829.3 = 378.1 [kJ/kg]
Ht
II
= i
pr3
i
pr2
= 2826.3 2587.099 = 239.2007 [kJ/kg]
Ht
III
= i
pr2
i
pr1
= 2587.099 2289.952 = 297.145 [kJ/kg]
Ht
IV
= i
pr1
i
Et
= 2289.952 2051.247 = 238.7046 [kJ/kg]
Debitul de abur la condensator:
( )
1
]
1

+ + +
,
_

+ +
,
_



tIV tIII tII
k
k tI
i
k e
e
c
H H d H d H d
P
D
1
2
1
3
1
1 1 1

e
randamentul elfectiv al turbinei;
e
= 0,750,85
e
= 0,8
( ) ( ) ( ) [ ] 145 . 297 145 . 297 151 , 0 1 2007 . 239 173 , 0 151 , 0 1 1 . 378 1203 , 0 173 , 0 151 , 0 1 8 , 0
10 70
3
+ + + + + + + + +

c
D
D
c
= 59.28 [kg/s]
Debitul la intrarea n turbin
( ) 63 . 90 28 . 59 1203 , 0 173 , 0 151 , 0 1 1
3
1
+ + +
,
_

c
k
k
D d D
[kg/s]
Debitele la prize:
D
pr1
= d
1
D
c
= 0,151 90.63 = 9.00 [kg/s]
D
pr2
= d
2
D
c
= 0,173 90.63 = 10.27 [kg/s]
D
pr3
= d
3
D
c
= 0,120 90.63 = 12.08 [kg/s]
2.2 Repartizarea cderii adiabatice pe treptele turbinei
2.2.1 Adoptarea cderii adiabatice pe treapta de reglare
Se adopt tipul treptei de reglare. Pentru turbinele cu puteri mari destinate s funcioneze
ca agregate de baz n centrele termoelecrtice cu variaii mici de sarcin n exploatare se
recomand treapta Laval ca treapt de reglare.
Cderea adiabatic total a turbinei:
704 . 238 147 . 297 20 . 239 1 . 378
4
1
+ + + + + +

IV III II I
k
k
Ht Ht Ht Ht Ht Ht
Ht = 1153.153 [kJ/kg]
Se adopt cderea adiabatic pe treapta de reglare:
h
tr
= (0,050,15)Ht = 0,11153.153 = 115.31 [kJ/kg]
2.2.2 Calculul diametrului mediu al primei trepte de presiune
Se stabilete debitul de abur la ieirea din treapta de reglare determinndu-se entalpia
dup treapta de reglare:
i
tr
= i
0
h
tr
= 3204.4-115.13 = 3089.085 [kJ/kg]
Debitul D
1
= D = 90.63 [kg/s]
Diametrul mediu al primei trepte de presiune se determin n funcie de seciunea de
ieire din ajutajele primei trepte de presiune:
1 1 1
2
1 1
11
sin
60

a a
l n m
v X D
d
[m]
Turaia: n = 3000 rot/min
Unghiul de ieire din ajutajele primei trepte
1
= 20
o
Prima treapt este cu aciune deci gradul de reaciune = 0
1
C
n
x
raportul dintre viteza tangenial i viteza axial c
1
= 0 x = 0,4080,445 x = 0,445
D
1
= D = 90.63 [kg/s]
nlimea ajutajelor la ieirea din prima treapt: la
1
= (1015)[mm] la
1
= 0,015[m]
Pasul ajutajului: ta
1
= (0,11)la
1
= 10,015 = 0,015[m]
Muchia de fug: sf
a
= (0,51,5)[mm] sf
a
= 0,0005[m]
Coeficientul de ngustare a seciunii la ieire
9025 , 0
20 sin 015 , 0
0005 , 0
1
sin
1
1
1 1
1

o
a
ta
sf
Coeficientul de reducere a vitezei = 0,930,96 = 0,96
Coeficientul de reducere a debitului :n stratul limit
( ) ( )
9864 , 0
96 , 0 5 12 96 , 0 5 12
2 2

f f
m
a

Se adopt cderea adiabatic prelucrat n ajutajele primei trepte de presiune:
N
a1
= (3460) [kJ/kg] h
a1
=60 [kJ/kg]
Entalpia aburului dup ajutajele primei trepte:
i
1
= i
tr
h
a1
= 3089.085 60 = 3029.085 [kJ/kg]
presiunea i volumul dup ajutajele primei trepte:
p
1
= f(s
0
,i
1
) =68.86[bar]
v
1
= f(s
0
,i
1
)=0,039[m
3
/kg]
Viteza absorbit la ieirea din ajutaj:
553 , 332 10 60 2 96 , 0 2
3
1 1
ha c [m/s]
Calculm diametrul mediu al primei trepte de presiune:
74423 , 0
20 sin 9025 , 0 015 , 0 3000 9864 , 0
041 . 0 445 , 0 63 . 90 60
11
2
11



d d
o

[m]
Verificm raportul de viteze:
x
c
n d
c
n
x <


355 , 0
553 , 332 63
3000 74423 , 0
63
1
11
1

d
11
=0,7318[m]
2.2.3 Calulul diametrului mediu al ultimei trepte a turbinei
Diametrul mediu al ultimei trepte a turbinei:
z p p
z
t
c l m
v D
d
2 2 2 2
2
2
sin


[m]
Debitul: D
z
= D
c
= 59.28 [kg/s]
Coeficientul de reducere a debitului n paletele mobile:
( ) ( )
984 , 0
95 , 0 12 95 , 0
7
5 12
7
2 2


p
m
Lungimea raportat a paletelor la ieire:
35 , 0 2 , 0
2
2
2

t
p
p
d
l
l
l
p2
= 0,2
Unghiul vitezei relative la ieire:
2
= (8090)
o

2
= 90
o
Pasul paletelor: t
p
= (1530)[mm] t
p
= 0,03[m]
Grosimea muchiei de fug a paletelor:
sf
p
= (0,51,5)mm sf
p
= 0,0005[m]
coeficientul de ngustare a seciunii la ieirea din palete:
9833 , 0
90 sin 03 , 0
0005 , 0
1
sin
1
2 2
2


o
p
t
sf

Viteza absolut la ieirea din palete:


c
2t
= (110160)[m/s] c
2t
= 160 [m/s]
Coeficientul de recuperare a energiei de la o treapt la alta:
= 0,030,06 = 0,045
8421 , 0
95 , 0
8 , 0

m
e
i

e
= 0,8;
m
= 0,940,96
m
= 0,95
Hi =
i
Ht(1+)=0,84211153.153.824(1+0,045)=1014.768 [kJ/kg]
i
E
= i
0
H
i
= 3024-1014.768=2189.632 [kJ/kg]
Volumul specific dup ajutajele ultimei trepte:
i
2
` = f(p
e
) = 171.38 [kJ/kg]
i
2
`` = f(p
e
) = 2574.5 [kJ/kg]
v
2
` = f(p
e
) = 0,001008 [m
3
/kg]
v
2
`` = f(p
e
)=18.48 [m
3
/kg]
825 , 0
38 . 171 5 . 2574
38 . 171 2189
`
2
``
2
`
2

i i
i i
x
E
E
<1 punctul E se afl n domeniul abur umed
v
2
= v
2
` + x
E
(v
2
``-v
2
`) = 0,001008+0,825(18.48-0,001008)
v
2
= 15.357 [m
3
/kg]
Calculm
11 . 3
160 90 sin 9833 , 0 2 , 0 984 , 0
357 . 15 21 . 59
2

o
z
d

[m]
Se verifica: l
p2
=
2
lp d
2z
= 0,23.11 = 0,622m > 0,5m
Se adopt o turbin cu dublu flux: 64 . 29
2
28 . 59
2

c
z
D
D [kg/s]
Recalculm:
176 , 2
160 90 sin 9833 , 0 2 , 0 984 , 0
357 . 15 65 . 29
sin
2 2 2
2
2

o
z p p
z
z
c l m
v D
d

[m]
Se verific lungimea paletelor mobile:
l
p2
= p
l
d
2z
= 0,2 2,176 = 0,435m d
2z
= 2.176 [m]
2.2.4 Stabilirea numrului de trepte i a cderilor adiabatice pe acestea
Se adopt gradul de reaciune mediu
m
= 0,2
Cifra de calitate a turbinei: = 0,10,8 = 0,2
Cderea adiabatic ce trebuie repartizat pe treptele turbinei:
H
tp
= H
t
h
tr
= 1153.153 153.13 = 1193.66 [kJ/kg]
Se adopt coeficientul de recuperare a cldurii de la o treapt la alta:
=0,030,06=0,045
Se calculeaz numrul de trepte n condiia n care toate treptele ar avea diametrul d
11
:
( )
( )
436 , 2
657 , 319
045 , 0 1 10 66 . 1193 2 , 0
1
2
3
2
11

+

z
p
d
u
Ht
z

trepte
Viteza tangenial medie:
( )
( )
94 . 157
10
045 , 0 1 10 66 . 1193 2 , 0
1
3

m
p
m
z
Ht
u

[m/s]
Cderea adiabatic medie
( ) ( )
958 . 41
635 , 0 2 , 0 1 96 , 0 2
94 . 157
1 2
2 2
2
2
2

m m
m
m
x
u
ht

[kJ/kg]
x
m
= 0,6350,8x
m
= 0,635; = 0,96
Se stabilesc cderile adiabatice pe fiecare treapt pe baza relaiei:

,
_

,
_

,
_


k
m
k
m
m
k
m c
x
x
u
u
ht ht

1
1
2 2
Pentru aceasta se adopt valori pentru gradul de reaciune al fiecrei trepte i raportul
de viteze x al fiecrei trepte i se face un tabel. Se constuiete un grafic lund ca abscis un
segment la scar de mrimea: Ht
p
(1+) = 1240,317(1+0,045)=1296,131 [kJ/kg].
La ceapetele acestui segment se duc segmente perpendiculare pe acesta, de lungime la
scar egale cu n
1
= 121,736 [m/s] i u
z
= 319,657 [m/s]. Unindu-se capetele acestor segmente
obinem o linie (dreapt) nclinat, cu ajutorul creia determinm vitezele
z u
k y k
, 1
..

.
Dac rmne un rest de cdere adiabatic se verific daca acest rest reprezint mai mult
sau mai putin de 40% din ultima cdere adiabatic calculat. Dac ht
rest
< 0,4 ht
z
, acest rest se
adaug la ultima cdere adiabatic ht
z
.
Dac ht
rest
> 0,4ht
z
, se reia calculul modificndu-se valorile gradului de raciune al fiecrei
trepte i raportul de viteze al fiecrei trepte x.
Cu datele obinute prin calcul i cu ajutorul diagramei la scar n coordonatele:
u
k
Ht
p
(1+) se alctuiete tabelul:
( ) 26 , 1267 ) 045 . 0 1 ( 66 , 1193 1
10
1
+ +

k
k p rest
ht Ht ht
ht
rest
= -19.88 [kJ/kg]
Deci ht
rest
= -19.88 [kJ/kg]
0,4ht
10
= 0,4272,53=109,012 [kJ/kg]ht
10
=301,401[kJ/kg]
Verificm cifra de calitate a turbinei:
( )
[
]
( ) [ ]. 8 , 0 1 , 0 337 , 0 10 66 , 1193
315 273 232 201 178 165 153
143 135 129 736 , 121
1
1
3
2 2 2 2 2 2 2
2 2 2 2 1
2

+ + + + + + +
+ + + +
+

p
z
k
k
Ht
u
k
k
u
k
[m/s] x
k
ht
k
[kJ/kg]
1 0 121,736 0,41 47,82
2 0,1 129 0,465 46,39
3 0,1 135 0,465 50,81
4 0,2 143 0,465 64,13
5 0,2 153 0,465 73,42
6 0,2 165 0,465 85,39
7 0,2 178 0,465 157,72
8 0,2 201 0,465 201,11
9 0,2 232 0,465 267,94
10 0,3 273 0,465 272,53