Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Sohatu


Cadrul didactic: Visan- Dinu Georgiana- Maria
Disciplina: Educație prin Șah
Clasa: anul I de studiu
Unitatea de învățare: Procedee tactice abordate în jocul de mijloc.
Tema: „Matul cu figurile grele“
Timpul lectiei: 50 min.
Tipul lectiei: predare-învățare
Competente generale:
1. Utilizarea regulilor de mutare și capturare a pieselor de șah.
2. Utilizarea regulilor de mutare și captrurare a pieselor de șah
3. Aplicarea de procede tactice pentru câștig de material sau a unei partide prin mat
Competențe specifice:
1.2, 2.2, 3.1
Metode si procedee: activitate frontală și individuală, investigație, expunere, explicație.
Material didactic: fișe de lucru, tabla de demonstrație

1
Momentul din Competențe Conținutul lecției Forme de Metode și
desfășurare specifice organizare a procedee
învățării
A) Introducerea în -consemnarea prezenței elevilor; -frontal -conversatia
activitate prin -asigurarea condițiilor și verificarea materialului
-captarea atenției elevilor didactic;
-anunțarea obiectivelor -informarea elevilor de acțiunile șahiste ce au avut loc sau se vor
lectiei desfășura (5 min)

B) Verificarea temei 1.2 -se verifică oral rezultatele obținute de elevi la unele ex din -frontal -conversatie
efectuate de elevi 2.2 temă; -explicatie
acasă 3.1 -se discută la tabla de demonstratie exercițiile din temă în
rezolvarea cărora au întâmpinat dificultăți. (5 min)
C) Reactualizarea 1.2 - deplasarea regelui pe tabla de șah; -individual -descoperire
cunoștințelor 2.2 - deplasarea turnului pe tabla de șah; -conversatie
necesare desfășurării 3.1 - se realizează două aplicații la tabla de demonstrație.
lecției Direcțiile de deplasare rămân pe tablă. (5 min)
D) Predarea lecției noi -titlul lecției noi: „Matul cu figurile grele” -frontal -conversatie
„Matul cu figurile 1.2 -explicatie
grele” 2.2 Matul cu două turnuri
3.1
Ideea jocului la mat cu două turnuri
Scopul jocului de șah este de a face mat regele inamic,
respectând regulile jocului. Matul este realizat atunci când regele
nu se mai poate apăra de atacul (șahul) pieselor adversarului.
Primul lucru pe care trebuie să-l observați este că matul cu două
piese poate avea loc doar pe marginea tablei, dar cu trei sau mai
multe piese acesta poate fi pe orice câmp al tablei.
1
-frontal

-descoperirea

2
Regele negru este pe marginea tablei, turnul alb din b7 îi taie calea
de fugă a regelui, împiedicându-l să mute pe linia a 7-a.
2
-frontal

-explicatie

3 -expunere

-individual

Dar cum poți împinge regele negru până la margine dacă se află în
centru? Pentru a face acest lucru, să urmărim mutările albului în
exemplul de mai jos (diagrama 4).
4

-expunere
-explicatie

-frontal

3
1. Ta4 turnul mută pe o linie alăturată celei pe care se află regele
negru.
1 ... Rd5 2.Tb5 + un turn restricționează mutările regelui, iar al -individual
doilea dă șah.
2... Rc6 3.Th5 turnul atacat mută cât mai departe posibil de rege.
3... Rb6 4.Tg4 turnurile trec pe celălalt flanc fără să interfereze
între ele.
4 ... Rc6 5.Tg6 + Rd7 6.Th7 + Re8 7.Tg8#
Din exemplul de mai sus, este ușor să concluzionăm că matul este
obținut fără participarea regelui alb.

EXERCIȚII
Matul cu damă și turn poate reduce numărul de mutări până la final,
datorită valorii superioare a damei, dar ideile ramân aceleași ca în
cazul matului cu două turnuri.
În următoarele 3 diagrame, partea la mutare dă mat într-o mutare.

Ce mută albul?
1

Ce mută albul?
2

4
Ce mută negrul?
3

- Vizionări de material la videoproiector


(15 min)

E) Joc frontal cu C1 -copii joacă o partidă și se discută în particular, la fiecare masă -individual -coversatia
accent pe realizarea C2 despre realizarea matului cu turnul -frontal -explicatia
matului (10 min)

F) Fixarea - recunoașterea ideii jocului la mat


cunoștințelor - cooperarea simplă a celor două turnuri

(5 min)
G) Încheierea -problemele rămase din fișa de lucru
partidelor cu mat și
tema pentru acasă (5 min)

5
6

S-ar putea să vă placă și