Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

1. Data ...
2. Scoala
3. Profesor
4. Clasa anul 1 de studiu
5. Disciplina Sah
6. Subiectul Lectiei Rocada
7. Tipul lectiei Asimilare noi cunostinte
8. Obiective generale Og1: Insusirea ideilor si principiilor de baza in pozitii cu
Rocada făcută de ambele părți
9. Obiective specifice Os1: Identificarea situațiilor când este posibilă rocada
Os2: Recunoasterea situatiilor când rocada este necesară
Os3: Identificarea metodelor de aparare si a metodelor de
atac in pozitii cu rocada făcută
10. Strategii didactice Conversatia euristica
Expunerea
11. Tehnici de instruire Exercitiul
Explicatia
Munca independenta corelata cu exercitii pe tabla
demonstrativa
12. Mijloace didactice Fise de lucru continand diagrame
13. Bibliografie “Scoala Combinatiei” – Judith Polgar
“The Endgame” – Mark Dvoretski
“Manual de tactica sahista” – Gabriel Pojarski
Desfasurarea lectiei

1. Moment organizatoric
- prezenta
- verificarea conditiilor pentru buna desfasurare a orei (1 min)
2. Verificarea lectiei anterioare
- se reamintesc, cu ajutorul elevilor, notiunile studiate in lectiile anterioare (cum se
muta turnul, calul, nebunul, dama, regele, valoarea pieselor) necesare parcurgerii
noii lectii (4 min)
3. Captarea atentiei
- li se anunta elevilor ce vor studia in continuare (1 min)
4. Continutul

Cazuri de realizare a rocadei

Din lectia precedenta am vazut ca intr-o partida putem face o singura data o rocada
mare sau mica pozitie fortificata, cu rol de aparare. Totusi rocada mare are in anumite
pozitii idei clare de atac, deci idei ofensive si, in acelasi timp, asezarea regelui cat mai
sigura.
Rocada este o mutare complexa ce se realizeaza cu regele si turnul si trebuie
realizata in fiecare partida pentru a evita matul si cat mai repede pentru a nu muta regele
sau turnul caz in care nu se mai poate executa.
Astazi vom vedea diferite cazuri in care putem sau nu putem realiza rocada.

1. Daca intre rege si turn se afla o piesa alba sau neagra rocada nu e posibila.
Exemplu:
Alb: Re1, Th1, Nf1, f2, g2, h2

2. Daca inainte de a face rocada am mutat din rege sau turn ea nu mai e posibila.
Alb: Re1, Th1, Ta1, a2, b2, c2, f2, g2, h2
Daca inainte s-a mutat din rege rocada nu mai e posibila. Daca s-a mutat din turnul din h1,
rocada mica nu mai e posibila. Daca s-a mutat din turnul din a1, atunci rocada mare nu mai
e posibila.
3. Daca regele este atacat rocada nu se poate face.

4. Daca una dintre piesele adverse controleaza unul dintre campurile necesare rocadei
atunci ea nu mai e posibila.
Alb: Re1, Th1, Ta1, a2, b2, c2, f2, g2, h2
Negru: Na6
Se poate realiza rocada mare dar nu si cea mica.

Alb: Re1, Th1, Ta1, a2, b2, c2, f2, g2, h2


Negru: Nh6
Se poate realiza rocada mica dar nu si cea mare.

5. Daca turnul este atacat atunci se poate face rocada.


Alb: Re1, Th1, Ta1, a2, b2, c2, f2, g2,
Negru: Th8
Se poate face orice rocada (19 min)

In continuare se va face o repetitie cu toate aceste cazuri. (5 min)


Dupa ce vor intelege noile reguli vor trece la joc.

Fiecare copil va incepe partida si se va pune accent pe realizarea si cazurile de


realizare a rocadei. Se va sublinia importanta si necesitatea efectuarii rocadei. (19 min)

Tema: de repetat lectia (cazurile de realizare) (1 min)

S-ar putea să vă placă și