Sunteți pe pagina 1din 4

ISTORIE – CETĂŢI: Târgovişte şi Suceava, curţi domneşti Învăţător Romica Andrei

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 18 mai 2007


CLASA: a IV a C
ŞCOALA cu clasele I-VIII nr. 12 Buzău
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
OBIECTUL: Istorie
SUBIECTUL: Cetăţi: Târgovişte şi Suceava - curţi domneşti
TIPUL LECŢIEI: de însuşire de noi cunoştinţe
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Laboratorul de informatică

SCOPUL LECŢIEI:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să recunoască şi să utilizeze informaţii despre cetăţile studiate dintr-o sursă istorică
O2: să povestească aspecte ale legăturilor dintre mediul geografic şi viaţa oamenilor
O3: să formuleze puncte de vedere cu privire rolul cetăţilor studiate în epocă
O4: * să selecteze surse necesare pentru prezentarea cetăţilor studiate
O5: să folosească termeni istorici în formularea răspunsurilor la întrebările adresate de învăţător
O6: să aprecieze rolul oamenilor în construirea cetăţilor studiate
O7: să exprime opinii personale în aprecierea faptelor din trecut şi prezent.

STRATEGII DIDACTICE DE TIP EURISTIC: FORME DE ORGANIZARE:

I. Metode si procedee: I. Organizarea elevilor:


a) de comunicare: - individuală → FO1
- conversaţia euristică → M1 - colectivă → FO2
- explicaţia → M2 - pe grupe → FO3
b) de explorare a realităţii: - în echipă → FO4
- observaţia dirijată → M3 II. Sarcinile:
- problematizarea → M4 - frontale → S1
c) de acţiune: - individuale → S2
- jocul didactic → M5 - pe grupe → S3
II. Mijloace de învăţământ: - în echipă → S4
- fişe de lucru → m1 III.Participare:
- calculatorul → m2 - dirijată → P1
- prezentări Power Point → m3 - independentă → P2
- portofoliul → m4

BIBLIOGRAFIE:
- Istorie. Sugestii didactice – Colecţia Didactici, coordonată de Nicoleta Sasu (Coordonator Programe,
Centrul Educa]ia 2000+)
- Manea Mihai, Fierăscu Aurelia, Lapoviţă Ana - Istorie – manual pentru clasa a IV a, Ed. CD Press,
Bucureşti, 2006

PROPUNĂTOR: Învăţătoare Romica Andrei

1
Etape Ob. Conţinut Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Strat. Evaluare
Timp esenţializat did.
Pregătirea pentru *Pregătirea pentru * Se asigură climatul de ordine şi * Îşi pregătesc materialele necesare * observarea
activitate activitate disciplină ptr. începerea lecţiei. * se mobilizează afectiv pentru comportamentului
1’ începerea lecţiei
Captarea atenţiei O2 * Activitate în * Se explică sarcina de lucru * Fiecare echipă va primi un plic cu m1 * analiza
4’ O3 echipă * Se împart materialele cartonaşe pe care sunt menţionate date M6 răspunsurilor
* Verificarea temei despre ele două castele studiate cu FO3 * punctarea
* Se verifică modul cum sarcina a fost sarcina de a fixa pe un carton datele S3 răspunsurilor
dusă la îndeplinire caracteristice fiecărui castel în parte. S4 corecte
* Echipa care termină prima şi P2 * stimularea celor
îndeplineşte corect sarcina este declarată emotivi
* Se afişează posterele realizate de fiecare învingătoare.
echipă la tablă * Echipa câştigătoare va primi ca
premiu plicul cu sarcinile pentru
următorul moment al lecţiei şi
posibilitatea de a numi pe cei care să le
îndeplinească.
* Se verifică tema de acasă: întrebările din * Prezintă răspunsurile formulate
manual, pag. 60-61 utilizând termeni istorici învăţaţi
Reactualizarea O2 * Verificarea * Învăţătoarea adresează întrebări pentru * Elevii folosesc termeni istorici şi tot S1 * analiza
cunoştinţelor O5 cunoştinţelor reactualizarea cunoştinţelor despre palatul ce cunosc despre castelele studiate FO1 răspunsurilor
5’ O6 despre castele Versailles şi castelul Peleş * Pentru completarea informaţiilor M1 * punctarea
O7 * Prezintă imagini cu cele două castele şi despre castele, elevii vor folosi datele M2 răspunsurilor
cere elevilor să le recunoască şi să le strânse în portofoliul propriu m4 corecte
descrie. P1 * stimularea celor
emotivi
Pregătirea bazelor 1.2. Joc didactic: * se explică în ce constă acest joc * pe fiecare plic este menţionat un nume S1 * analiza
aperceptive Recunoaşte şi * se dau bileţelele pregătite iar în plic este un bilet pe ca sunt scrise FO2 răspunsurilor
3’ O5 ordonează *pe plicuri apar numele unor marcanţi din unul sau mai multe cuvinte; elevii vor M1 * punctarea
O7 istoria neamului nostru: Burebista, aşeza plicurile pe suportul de polistiren M2 răspunsurilor
Decebal, Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul, în ordinea cronologică a perioadelor de M4 corecte
Alexandru Ioan Cuza, Carol I, Mihai I, timp pe care le reprezintă. M5 * stimularea celor
Ceauşescu. * după ce plicurile vor fi corect P1 emotivi
* numeşte elevi care să participe la joc ordonate, se vor scoate din plicuri m1
* dirijează elevii în scopul desprinderii biletele şi se vor fixa, la rândul lor, pe
mesajului din citatul descoperit suport. Cuvintele de pe bilete, aranjate
* Pornind de la numele lui Ştefan cel corect, vor compune citatul: ” Istoria
Mare, învăţătoarea va purta o discuţie prin este cea dintâi carte a unei naţii. Într-
care va face legătura cu lecţia nouă. însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi
viitorul” (Nicolae Bălcescu)
* Folosesc termeni istorici în formularea
răspunsurilor la întrebările adresate de
învăţător
Enunţarea temei * Notarea la tablă a * Se enunţă tema şi obiectivele lecţiei, pe * notează titlul lecţiei
şi a obiectivelor titlului lecţiei înţelesul elevilor şi se notează titlul lecţiei
2’
Dirijarea învăţării O1 *Metoda MOZAIC * Învăţătoarea împarte elevii în două * Toţi elevii cu numărul 1 se vor reuni S3 * analiza
20’ 10’ echipe (FETE şi BĂIEŢI), şi apoi acordă într-o grupă şi vor primi ca sarcină să S4 răspunsurilor
în mod aleatoriu fiecărui elev un număr (1 studieze fragmentul din carte referitor la P1 * punctarea
sau 2). Cetatea Târgovişte, iar toţi elevii cu P2 răspunsurilor
* Supraveghează şi îndrumă activitatea numărul 2 vor studia fragmentul FO3 corecte
elevilor, urmărind ca toţi elevii să referitor la Cetatea Suceava. FO4 * stimularea celor
participe activ la activitate, încurajându-i * Studiază materialul. M1 emotivi
pe cei timizi şi antrenându-i pe cei * După 10 minute fiecare va reveni la M2
comozi. echipa sa şi va încerca să îi înveţe pe M3
O5 * Realizarea unui * Restabileşte echipele, supraveghează şi colegii din cealaltă grupă ce au învăţat m1
O4* organizator grafic îndrumă activitatea acestora, apoi ei şi vor realiza împreună un organizator
de tip comparativ antrenează elevii în discutarea posterelor grafic de tip comparativ pentru cetăţile
10’ realizate. puse în discuţie. Pentru asta primesc o
* Dirijează elevii în realizarea fişă de muncă independentă de la
organizatorului şi realizează unul la tablă învăţătoare.
Asigurarea O2 * Prezentarea * Prezintă elevilor informaţii despre * Fiecare elev va primi de la învăţătoare S1 * analiza
retenţiei şi a O3 informaţiilor noi Cetatea Târgovişte şi Cetatea Sucevei o fişă pe care sunt trecute în organizatori FO1 răspunsurilor
transferului O5 * Împarte elevilor fişele cu organizatorii grafici datele despre fiecare din cetăţile P1 * punctarea
12’ O6 grafici de tip descriptiv pentru fiecare din studiate M1 răspunsurilor
O7 cetăţile studiate, pentru ca elevii să le aibă * Prezintă asemănări/deosebiri între cele M2 corecte
în portofoliul personal. două cetăţi M3 * stimularea celor
* Având ca suport informaţiile prezentate, * Urmăresc imaginile prezentate. m1 emotivi
se realizează la tablă un organizator grafic * Apreciază rolul oamenilor în m2
de tip comparativ pentru cele două cetăţi construirea cetăţilor studiate m3
* Prezintă elevilor imagini cu cele două * Exprimă opinii personale în aprecierea m4
cetăţi şi prezentări Power Point cu o faptelor din trecut şi prezent
reconstituire virtuală a unora din sălile
Cetăţii Suceava. Antrenează elevii să
exprime opinii personale cu privire la
monumentele prezentate şi a rolului
oamenilor în construirea acestora.
Obţinerea * Împarte elevilor câte o fişă în care este * Elevii precizează ce oraş se află în S2 * fişă de muncă
performantei reprezentată harta României, pe care sunt locul fiecărei cifre, subliniază numele FO2 independentă
3’ marcate 7 puncte numerotate şi sunt oraşelor care au fost sau care sunt P2
notate 7 nume de oraşe. capitale şi încercuiesc numele oraşelor m1
* Explică elevilor cerinţele fişei de lucru unde se află cetăţile despre care s+a
discutat în această lecţie.
Concluzii şi * Eseu de 5’ * Explică elevilor ce au făcut. * Notează pe fişa pe care au primit-o trei S2 * fişă de muncă
aprecieri finale * Apreciază participarea elevilor la lecţie, lucruri noi pe care le-au reţinut, trei FO2 independentă
5’ evidenţiindu-i pe cei care au participat lucruri asupra cărora au neclarităţi şi trei P2
activ şi atenţionându-i pe cei mai puţin aspecte ale activităţii care nu le-a plăcut m1
activi. (sau gânduri pentru învăţătoare)

S-ar putea să vă placă și