0% au considerat acest document util (0 voturi)
36 vizualizări6 pagini

Proiect Inspectie CLR 16.03

Încărcat de

Adrian Ata
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
36 vizualizări6 pagini

Proiect Inspectie CLR 16.03

Încărcat de

Adrian Ata
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Data: 02.08.2023
Unitatea de învăţământ: Şcoala/ Gradinita Romano-Americana
Clasa I
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Din nou la scoala
Subiectul lecției: literele mari si mici de tipar/ cuvantul si propozitia
Tipul lecţiei: recapitulare si consolidare a cunostintelor
Scopul lectiei:
Competențe specifice :
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
2.1 Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;

Obiective operaţionale:
O1-să recunoasca literele mari si mici de tipar invatate;
O2-să citeasca, in ritm propriu si constient, silabe cuvinte cu litere invatate;
O3- să desparta cuvinte in silabe;
O4- să coreleze litere invatate.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic.
b) Mijloace de învăţământ: planşa cu literele mari de tipar, fişe de lucru, betisoare colorate , scrisoarea, instrumente de scris, tabla.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
d) Resurse:
Temporale: 40 minute ( 30 minute + 10 minute întâlnirea de dimineață )
Umane: 10 elevi
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluarea


Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare
[Link] Se asigură condiţiile optime desfăşurării lecţiei.
atenției Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de Conversaţia Frontal
dimineață”
Salutul:
Dimineața a sosit Exerciţiul Observarea
La școală ne-am întâlnit. comportam
De mânuțe ne luăm entului
Cercul mare îl formăm verbal şi
Cu toții ne salutăm . nonverbal
- Bună dimineaţa! Individual
Și oaspeților le urăm:
Bine aţi venit! Problematizarea
Prezenţa
După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?
Calendarul: Se stabilesc coordonatele zilei:
anotimp, starea vremii, ziua, data, luna, anul şi pe
măsură ce se identifică toate datele se vor fixa Aprecieri
verbale
coordonatele zilei pe calendarul naturii.
Noutatea zilei- Astăzi la noi în clasă avem
musafiri, doamna învățătoare și doamna director
au venit să vadă câte lucruri interesante știți voi să
faceți și cât de implicați sunteți la activități.

Scrisoarea

Fișe cu ghicitori
[Link]țarea Se anunță tema și obiectivele lecției: să Frontal Observarea
temei și a recunoasca literele mari si mici de tipar invatate; Conversaţia focalizării
obiectivelor Se notează data și titlul lecției la tablă. şi
Explicaţia menţinerii
atenţiei
[Link] Se vor reactualiza cunoștințele despre literele Conversaţia Frontal Observarea
conținutului învățate anterior prin oferirea de exemple de sistematică
învățat cuvinte care conțin literele învățate. Exerciţiul Individual Aprecieri
anterior verbale

[Link] Propun elevilor să formuleze o propozitie simpla Conversaţia Frontal Aprecieri


optimă a cu un cuvant ales de ei . Se notează propoziția la Tabla Individual verbale
noului conținut tablă și se analizează folosind metoda fonetică, Metoda fonetică, Observarea
analitico- sintetică. analitico- capacităţii
sintetică de receptare
a mesajului
Observarea transmis
5. Dirijarea Propun elevilor să dea exemple de cuvinte care Conversația Fișa de lucru Frontal Aprecieri
învățării conțin litere invatate. Ne oprim asupra unui verbale
cuvant si descoperim din ce este format. Explicația Individual
Instrumente de
Exercițiul scris
6. Obținerea Se realizează cu ajutorul jocului didactic Cutia Individual
performanței “Cutiuța fermecată”. Într-o cutie se află 4 plicuri Explicaţia Frontal Obsevarea
ce contin un puzzle care ii ajuta sa realizeze Plicuri sistematică
conexiuni intre literele mari si mici de tipar. Conversaţia Aprecieri
verbale
Exercițiul

Jocul didactic

[Link] Propun elevilor să își exprime părerea cu privire Conversația Individual Obsevarea
la jocul desfășurat anterior. sistematică
8. Evaluarea Învățătoarea le propune elevilor un joc online prin Explicaţia Planșa Individual Aprecieri
care sa evalueze cunostintele. Frontal verbale
Conversaţia

Exercițiul
9. Retenția Propun elevilor să răspundă la următoarele Conversația Individual Aprecieri
întrebări Frontal verbale
 Ce am recapitulat noi astazi?
 Desparte în silabe cuvântul ,, greier’’
precizind careeste litera initiala a
cuvantului
10. Transferul Se vor face aprecieri generale şi individuale Conversația Individual Aprecieri
asupra participării elevilor la lecţie și a modului în Frontal verbale
care s-au comportat.

S-ar putea să vă placă și