PROIECT DIDACTIC
ARIE CURICULARĂ: „OM ȘI SOCIETATE”
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA ȘCOLARĂ: : Școala Gimnazială „ Episcop Dionisie Romano”
PROFESOR: Cîmpeanu Alexandrina Sabina
CLASA: a VI- a B
DATA: 31.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: : Secolul naționalităților
UNITATEA DE CONȚINUT: Statele moderne: revoluție și emancipare națională
TIPUL LECȚIEI: Dobândire de noi cunoştiinţe
DURATA: 50 min.
LOCAȚIA: Sala de clasă
COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu ;
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice;
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Localizarea în spaţiu a lumii cunoscute în diferite perioade istorice;
2.2. Utilizarea gândirii critice în analiza surselor de informare;
2.3. Identificarea elementelor de cauzalitate prezente în surse variate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul lecţiei,elevii vor fi capabili să:
O.1. Să localizeze pe harta Europei a spațiile istorice în care s-au desfășurat evenimente istorice în
secolul al XIXlea - modificări teritoriale în 1815,centre revoluționare la 1848, state naționale moderne,
state multinaționale;
O.2 Să identifice elementele de cauzalitate istorică prezentate în surse scrise și vizuale, privind formarea
statelor moderne: Principatele Unite, Imperiul German, Regatul Italiei;
O.3 Să analizeze factorii care au declanșat evenimente din secolul al XIX-lea - restaurația, primăvara
popoarelor, pe baza surselor scrise ;
O.4 Să-şi însuşească noţiunile şi termenii istorici noi.
STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace de învățământ:
- manualul de Istorie, clasa a VI-a,tabla, fișe de lucru.
Metode și procedee:
- conversația , expunerea, demonstrația, exercițiul, învățarea prin descoperire, comparația.
Forme de organizare: - activitate individuală, pe grupe, dirijată de profesor.
BIBLIOGRAFIE:
[Link], M., Istorie, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică,
București, 2018.
[Link] şcolare pentru disciplina ISTORIE, MEN, Bucureşti, 2017;
3.C. Felezeu, Didactica istorie, Ed. Presa Universitară Clujeană, Cluj-Napoca, 2000;
4. Von Metternich, K., Memorii, 1850,
[Link]
Desfășurarea lecției
Succesi Compe Activita Activit Meto Mijloa Organi Evalu
unea tență tea atea de și ce de zarea are
momen derivat profeso elevilo proc învăță clasei
telor ă rului r edee mânt
lecţiei
si
timpul
aproxi
mativ
alocat
Moment Notarea Pregătesc Convers Caiet Fronta
organiz absențelor. materialele pentru ația Manu lă
atoric 2 Organizarea oră. al
minute clasei și a
materialului
didactic. Crearea
unui climat
optim pentru
învățare.
Prezent C.3 Solicită elevilor Elevii citesc sursa Exerciți K. von Fronta
area să citească sursa istorică. ul Metter lă
optimă istorică (anexa 1) Menționează scopul Învățare nich
a și să menționeze, revoluției - Este prin Memo
conţinut pe baza textului, acela al răsturnării descope rii,
ului şi scopul revoluției tuturor lucrurilor rire 1850
dirijarea și soluția existente. Convers ( anex
învăţării propusă de Menționează ația a1)
34 Metternich, ca soluția: conservarea euristică
minute reacție la tuturor lucrurilor Expuner
mișcarea existente legal ea
revoluționară. Ascultă explicațiile euristică
Explică elevilor profesorului.
faptul că
înfrângerea lui
Napoleon
C.1 Bonaparte a
determinat Fronta
statele lă