Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Profesor: I. Medvedi
coala: CIE Hreaca
Clasa: a 11-a
Tema: Exprimarea oral prin monolog i dialog. Elemente nonverbale.
Exprimarea opiniei i a preferinelor
Tipul leciei: predare - nvare - evaluare
Scopul: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral prin dialog i monolog
respectnd regulile i strategiile specifice acestor forme de comunicare.
Obiective operaionale:
La sfritul activitii elevii vor fi capabili:
O1- s explice nelesul conceptului de comunicare;
O2- s precizeze elementele unei comunicri orale;
O3- s identifice forma comunicrii ntr-un suport audio-video dat;
O4- s precizeze regulile de construire a unui dialog oral;
O5- s precizeze regulile de construire a unui monolog oral;
O6- s identifice elemente ale comunicrii pe baza unor imagini suport;
O7- s recunoasc elementele nonverbale i rolul lor n comunicarea oral
dialogat i monologat;
O8- s identifice formulri specifice exprimrii opiniei i a preferinelor ntr-un
text dat;
O9- s selecteze i s utilizeze formulri specifice exprimrii opiniei i a
preferinelor adecvate situaiei de comunicare;
O10- s elaboreze o comunicare oral monologat sau dialogat utiliznd
adecvat regulile i strategiile specifice;
O11- s utilizeze elemente nonverbale adecvate situaiei de comunicare;
O12- s se exprime corect, expresiv i personalizat n situaii de comunicare
monologat sau dialogat date;
Strategii didactice:
a. Metode i procedee: conversaia euristic, nvarea prin descoperire,
observaia, lectura, jocul de rol, exerciiul oral, explicaia, expunerea.
b. Mijloace de nvmnt: caiete, bilete colorate, , creta colorat, suporturi
audio-video, plane, fie de lucru, fi cu criterii de evaluare a activitii pe
grupe.
c. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, individual, pe grupe
eterogene (2 grupe).
Scenariul didactic

1. Moment organizatoric: (Conversaia)2min.


Verificarea prezenei.
Pregtirea clasei pentru activitatea didactic.
2. Captarea ateniei: (Explicaia. Conversaia. Jocul.)5min.
Se mpart elevilor bileele colorate pe care acetia noteaz un cuvnt care s
descrie starea lor de spirit.
Biletele pe care apar stri de spirit inadecvate bunei desfurri a activitii
se mototolesc i se arunc ntr-un co, iar cele pe care apar stri de spirit
potrivite situaiei se pstreaz.
Se noteaz la tabl i pe caiete cteva principii dup care participanii la
lecie se vor ghida n activitatea lor:
- ncredere
- cooperare
- lucru n echip
comunicare
Noteaz pe bileelele colorate un cuvnt care s descrie starea voastr de spirit n
acest moment.
Precizeaz cuvintele care descriu starea de spirit adecvat unei bune desfurri a
activitii.
Verificarea temei pentru acas: Se verific tema pentru acas i se completeaz
rspunsurile.
3. Actualizarea cunotinelor: (Conversaia. Observaia.)5min.
Se folosete termenul comunicare ca element ancor.
Cum se poate realiza comunicarea?
- Oral i n scris.
Care sunt elementele fr de care o comunicare oral nu poate avea loc?
- emitorul
- receptorul
- mesajul
- codul
- canalul (aer, telefon, radio, televizor, internet)
Ce este situaia de comunicare?
Situaia de comunicare const n transmiterea unei informaii viznd
gnduri,opinii, stri, fapte, evenimente, etc.
Se prezint un material audio-video ca suport n care are loc o comunicare
dialogat.
Se analizeaz materialul:
Care este forma de comunicare n aceast situaie?
Ce este dialogul?

Din ce este alctuit dialogul?


Cum construim un dialog oral?
Se exemplific fiecare tip de formul folosit n dialogul oral (de iniiere,
meninere i ncheiere a dialogului).
Se verific rspunsurile pe baza planei realizate la lecia de predare a
acestor formule.
Se prezint un suport audio-video care conine o comunicare monologat.
Se analizeaz materialul:
Care este forma de comunicare n aceast situaie?
Ce este monologul?
Cum construim un monolog oral?
Precizeaz modalitile de realizare a comunicarii pe care le cunoti.
Enumer elementele necesare realizrii unei comunicri.
Explic ce este o situaie de comunicare.
Analizeaz materialul suport din punct de vedere al formei comunicrii.
D exemple de tipuri de formule folosite n dialogul oral.
Verific rspunsurile consultnd plana.
Analizeaz materialul suport din punct de vedere al formei comunicrii.
4. Anunarea temei i a obiectivelor: (Expunerea)3min.
Anunarea i notarea pe tabl a titlului leciei: EXPRIMAREA ORAL
PRIN MONOLOG I DIALOG. ELEMENTE NONVERBALE.
EXPRIMAREA OPINIEI I A PREFERINELOR.
Se prezint i se noteaz etapele dobndirii noilor cunotine i ateptrile pe
care profesorul le are la finalul leciei.
5. Dirijarea nvrii i asigurarea feed-back-ului: (Exerciiu. Lectura.
Descoperirea. Lectura.)20min.
Se lucreaz fia 1 care conine dou imagini suport.
Ce fel de comunicare credei c are loc n fiecare din cele dou imagini?
Imaginea 1
Cine este emitorul?
Cine este receptorul?
Care este atitudinea emitorului?
Imaginea 2
Cine este emitorul?
Cine este receptorul?
Care este atitudinea lor?
Concluzii:
Putem comunica nu doar prin cuvinte, propoziii, fraze dar i prin:
- gesturi

- mimic
- poziia corpului
- privire
- aspectul exterior
- micrile corpului
Toate acestea se altur n comunicarea oral elementelor verbale i se numesc
elemente nonverbale.
Se identific formulrile specifice exprimrii opiniei i a preferinelor intr-un
text suport (fia 2).
Se rezolv sarcina de lucru.
Se analizeaz fia 3 cu lista de formulri specifice exprimrii opiniei i a
preferinelor.
Se fixeaz cunotinele noi cu ajutorul fiei 4.
Observ imaginile urmtoare.
Identific tipul de comunicare corespunztor fiecrei imagini.
Completeaz chenarul cu denumirea elementelor identificate la exerciiile 2 i
4 de pe fi.
Completeaz enunul dat.
Alege varianta corect.
Citete formulrile folosite n exprimarea opiniei i a preferinelor de pe fia 3.
Completeaz corect textele urmtoare cu formulri specifice exprimrii opiniei
i a preferinilor.
6. Obinerea performanei: (Explicaia.Exerciiul. Jocul de rol.)6min.
Se mpart elevii n 2 grupe pentru fiecare alegndu-se un lider. Se prezint
fiecrei grupe fia 5 i se explic sarcinile de lucru.
Grupele rezolv sarcinile primite iar apoi prezint oral produsele muncii lor.
Se evalueaz oral activitatea grupelor folosind ca suport criteriile de evaluare
ale dialogului i monologului oral de pe fia 6. Grupele primesc cte un
calificativ (FB, B sau S)
G 1: Imaginai un dialog pe tema La medicul de familie. Prezentai-l oral.
G 2: Realizai un monolog n care s v exprimai opinia cu privire la starea
vremii. Prezentai-l oral.
Apreciaz produsele muncii colegilor ti folosind criteriile de evaluare ale
monologului i dialogului oral din fia 6.
7. Evaluarea rezultatelor:2min.
Sunt apreciai cu note civa elevi care s-au remarcat prin rspunsurile lor pe
parcursul activitii.
Se apreciaz activitatea ntregului colectiv de elevi cu un calificativ.
8. Asigurarea reteniei i a transferului: (Explicaia)2min.

Se explic sarcinile de lucru de pe fia 7 pe care elevii le au ca tem pentru


acas.
Recunoate n textul dat elementele nonverbale.
Alctuiete 6 enunuri n care s utilizezi diferite formulri pentru exprimarea
opiniei favorabile, nefavorabile sau indiferente.
FIA NR.1

OBSERVATI IMAGINILE:

IMAGINEA 1

IMAGINEA 2

CERINTE:
1. Cine sunt emitatorul si receptorul n imaginea 1?
2. Care este atitudinea emitatorului n imaginea 1?
3. Cine sunt emitatorul si receptorul n imaginea 2?
4. Care este atitudinea lor?
5. Completati chenarul din partea de sus a paginii cu denumirea elementelor
identificate la exercitiile 2 si 4.
6. Completati urmatorul enunt:
Pentru a ntari mesajul transmis, emitatorul selecteaza elemente nonverbale
ca....................................................................................................................
........................................................................................................................
..................................................................................Iar acestea trebuie sa fie
adecvate situatiei de comunicare.

FIA NR. 2
1. Citii textul urmtor:
Prerea mea e c fiecare copil trebuie s primeasc o educaie bun. mi
place foarte mult s merg la coal i m intereseaz tot ce este nou. Consider
c coala poate oferi fiecruia dintre noi posibilitatea de a se forma ca om. Nu
m intereseaz ce cred cei care prefer s nu participe la ore. Nu mi se pare
grozav s lipseti de la cursuri i cred c orice copil ar trebui s fie preocupat de
educaia lui.
CERINE:
1. Alege varianta corect:
* Comunicarea din textul de mai sus este:
a) dialogat
b) monologat
* Emitorul comunic folosind formulele subliniate:
a) intenia
b) ndoiala
c) opinia sau preferinele
d) argumente

FIA NR. 3

EXPRIMAREA OPINIEI I A PREFERINELOR


Opinia sau preferinele pot fi introduse n monologul sau dialogul oral prin
diferite formulri:
dup mine
prerea mea e c
nu e pe gustul meu
consider
cred c
O opinie indiferent se exprim folosind formulrile:
* mi-e totuna
* mi-e indiferent
* nu m intereseaz
* m las rece
* nu tiu
* nu-i treaba mea
* aa i aa
O opinie favorabil poate fi exprimat folosind formulrile:
* e o idee bun
* mi place foarte mult
* m intereseaz
* delicios
* superb
* extraordinar
*nu e minunat?
O opinie nefavorabil se poate exprima folosind formulrile:
* nu prezint nici un interes
* nu-mi displace
* mi displace
* nu neleg
* nu mi se pare grozav
* nu sunt convins

FIA NR. 4

1. Completai corect textele urmtoare utiliznd urmtoarele formulri


specifice exprimrii opiniei:
* nu tiu
* mi-e indiferent
* e o idee bun
* nu sunt convins
a) i-ar plcea s participi la concursul organizat de clasa noastr?
- .

b) - Nu crezi c ar fi bine s modificm aici croiala sacoului?


- .

c) .s cumprai produse Avon. Acestea


sunt potrivite pentru toate vrstele i ofer o protecie sporit pielii
dumneavoastr.

d) E o situaie fr ieire? E o situaie care s-ar putea rezolva? . dar


inima mi spune c decizia pe care o voi lua va fi cea corect.

FIA NR. 5

grupa 1
CONTEXT:
ngrijorai de starea de sntate a lui Andrei, mama i tata l duc la medicul de
familie.
CERINE:
1. Imaginai un scurt dialog plecnd de la contextul dat n care:
a) s folosii formule de iniiere, meninere i ncheiere a dialogului.
b) s utilizai formulri specifice opiniei favorabile i nefavorabile.
c) S v exprimai corect i expresiv.
2. Prezentai dialogul realizat n echip utiliznd elemente nonverbale adecvate
situaiei de comunicare i dovedind caliti de buni emitori i receptori.
(prezentarea oral a dialogului va fi fcut de membri desemnai ai echipei)
FIA NR. 5
grupa 2
CONTEXT:
Eti n vacan, afar plou i eti foarte plictisit.
CERINE:
1. Imagineaz un scurt monolog, mpreun cu membrii echipei tale ,plecnd de
la contextul dat n care:
a) s utilizai formule specifice opiniei indiferente.
b) s v exprimai corect i expresiv n enunuri nu foarte lungi.
2. Prezint monologul realizat n echip utiliznd elemente nonverbale adecvate
situaiei de comunicare i dovedind caliti de bun emitor. (pentru prezentarea
oral se va alege un reprezentant al grupei).

FIA NR. 6

a)

b)

CRITERII DE EVALUARE A DIALOGULUI ORAL


Formulele de iniiere, meninere i ncheiere a dialogului au fost folosite:
adecvat
Parial adecvat
Deloc
Formulrile specifice exprimrii opiniei au fost folosite:
adecvat
Parial adecvat
Deloc
Exprimarea a fost:
corect i expresiv
parial corect i expresiv
cu mai mult de trei greeli de exprimare
Folosirea elementelor nonverbale a fost:
adecvat
parial adecvat
insuficient
CRITERII DE EVALUARE A MONOLOGULUI ORAL
Formulrile specifice exprimrii opiniei au fost folosite :
Adecvat
Parial adecvat
Deloc
Exprimarea a fost:
corect i expresiv
parial corect i expresiv
cu mai mult de trei greeli de exprimare

c)

Ideile au fost organizate n enunuri:


nu foarte lungi i logice
lungi dar logice
lungi i lipsite de logic

a)

b)

c)

d)

e) Folosirea elementelor nonverbale a fost:


adecvat
parial adecvat

insuficient
Tem acas
1 Recunoatei n textul dat elementele nonverbale:
o SLUJITORUL : Cine zici c-i n trsur?...
o IGANCA : Cucoana Chiria.
o SLUJITORUL : Cum?... Cria?
o IGANCA : Chiria,. surdule!
o SLUJITORUL : Chiria Surdulea?? da casc-i pliscul mai tare...cioar,
crie mai dizgheatCe cucoan-i n trsur?
o IGANCA : Du-ti-n colo mi prlituli! C doar n-am s-i toc la ureche
pn mne.
o SLUJITORUL : Io-te la dnsa, cioara, c s-o agiuns!!
o IGANCA : Cioar eti tu guleratule!
o SLUJITORUL : Ca s vezi c s-o fudulit! ( azvrle n iganc cu omt). Hi
critoare!!
o IGANCA : zi binior blstmatule, c te ie dracu!
o SLUJITORUL : Hi, ciocnitoare!...
o IGANCA: Bat-te prdalnicu s te bat!...zi binior!
o SLUJITORUL: ( azvrle n iganc cu omt). Hi,duh de balt!!
CHIRIA: (primind omtul n obraz) Ce este ? ce-ai pt? Na, c era s m
chiorasc! Cine-azvrle cu bulgri...? ( ctre iganc) Ce te-o apucat, m rog,
coofano, de cri ca cioara-n par? Ie sama la lucruri bine, i taci din plisc...Vai,
bat-v crucea s v bat, mangoslor,c multe zile fripte mi mai facei!
2. Alctuii 6 enunuri n care s utilizai diferite formulri pentru exprimarea
opiniei favorabile, nefavorabile i indiferente.

ANEXA

CUM POT FI UN BUN EMITOR SAU RECEPTOR?

EMITORUL

RECEPTORUL

S-ar putea să vă placă și