Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a VII-a
Profesor:
Disciplina: matematică-geometrie
Unitatea de învăţare: Triunghiuri asemenea
Titlul lecţiei: Împărţirea unui segment în raport cu numere date
Durata: 50 minute
Obiective de referinţă:
OR1 – Utilizarea proprietăţilor figurilor geometrice în probleme de demonstraţie şi de calcul
Obiective operaţionale:
OP1 – Să reproducă teorema lui Thales şi reciproca ei.
OP2 – Să recunoască situaţiile în care se poate aplica teorema lui Thales
OP3 –Să împartă cu rigla şi compasul un segment dat în mai multe părţi congruente
OP3 – Să împartă cu rigla şi compasul un segment dat în raport cu segmente date
OP4 – Să justifice proporţionalitatea segmentelor cu ajutorul teoremei lui Thales
Resurse procedurale: conversaţia, demonstraţia, observaţia, construcţia, modelarea, exerciţiul.
Resurse materiale: cretă, tabla şcolară, instrumente geometrice, Manual clasa a VII-a Editura
Radical,caiet de lucru, fişă de lucru

Desfăşurarea lecţiei

1. Moment organizatoric
Salutul, consemnarea absenţelor, organizarea activităţii
2. Verificarea temei de acasă
- cantitativ ( individual) şi calitativ (prin sondaj)
3. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară „Teorema lui Thales şi reciproca ei”
“Teorema paralelelor echidistante”
4. Captarea atenţiei în vederea trecerii la lecţia nouă
- Reactualizarea cunoştinţelor referitoare la:-segmente proporţionale
5. Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei noi – „Împărţirea unui segment în părţi
proporţionale cu segmente date”
6. Dirijarea învăţării – se realizează în cele două momente: M1, M2
Obiective: OP1
Tip de interacţiune cu elevii: conversaţie, demonstraţie, observaţii
Descriere: Exemplificare
M1 . Împărţirea unui segment în părţi congruente.

P1. Împărţiţi un segment dat [AB] în 5 părţi congruente numai cu ajutorul compasului şi al
riglei negradate.

A B
Explicarea şi notarea paşilor de rezolvare:
1. Construim o semidreaptă [AX de origine A.
2. Pe semidreapta [AX construim cu compasul 5 segmente congruente.
3. Unim capătul ultimului segment cu punctul B.
4. Prin punctele obţinute pe [AX trasăm drepte paralele cu segmentul obţinut în pasul 3.

Justificarea soluţiei:
- Aplicând teorema paralelelor echidistante, rezultă: AA1 = A1 A2 = A2 A3 = A3 A4 = A4 B .
Aplicaţie:
AA1 AA1 AB
P2. a)Aflaţi valoarea rapoartelor , , .
AA2 AA3 A4 B

b) În ce raport împarte punctul A3 segmentul AB?

M2. Împărţirea unui segment direct proporţional cu segmente date.

P1. Împărţiţi un segment dat [AB] în părţi direct proporţionale cu segmentele x=3cm şi
y=2cm date numai cu ajutorul compasului şi al riglei negradate.
Paşi de rezolvare:
1.Construim o semidreaptă [AX de origine A.
2.Pe semidreapta [AX construim cu compasul 2 segmente congruente cu x, resp. y.
3. Se repetă procedeul din M1.
M
A B
X

X
I I Y
Y
I I X

AM MB
Justificare: Pe baza teoremei lui Thales = .
x y
AM MB
Înlocuind măsurile segmentelor x şi y, avem: = .
3 2
Observaţie:spunem, că am împărţit segmentul [AB] în părţi direct proporţionale cu numerele
3 şi 2.
7. Asigurarea transferului:
Rezolvarea problemelor similare cu cele date. (c.l. pg 36/1, 2)
8.Asigurarea feed-back-ului
- fişa de lucru – Anexa 1
- verificarea fişei cu colegul de bancă şi apoi la tablă cu profesorul
9.Notarea elevilor
10.Tema pentru acasă: manual, pag. 125/2,4

Anexa 1
FIŞĂ DE LUCRU (24db.)
1) Desenaţi un segment [MN] de lungime oarecare şi împărţiţi-l cu ajutorul compasului şi a
riglei negradate în 7 părţi congruente.
2) Desenaţi un segment [AB] de lungime oarecare şi împărţiţi-l cu ajutorul compasului şi a
riglei negradate în două părţi proporţionale cu numerele 4 şi 2.

S-ar putea să vă placă și