Sunteți pe pagina 1din 75

F FONETIC PHONTIQUE PHONETICS

1. ALFABETUL L'ALPHABET THE ALPHABET Con ine 31 de litere i 6 grupuri de litere corespunztoare unor sunete specifice. Contient 31 lettres et 6 groupes de lettres correspondant des sons spcifiques. Contains 31 letters and 6 groups of letters corresponding to certain specific sounds. Litere de tipar Lettres d'imprimerie Printed letters A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Citirea alfabetului Lecture de l'alphabet Reading of the alphabet a (din a) be, b ce, c de, d e fe, f, ef ghe, g ha, h i (din i) je, j ca,capa le, l, el me, m, em ne, n, en o pe, p chiu re, r, er se, s, es e, te, t e, u ve, v dublu ve/v ics igrec ze(t), z Transcr. Exemple* fonetic Transcription Exemples* phontique Phonetic Examples* transcription [a] [ ] [] [b] [k] [d] [e] [f] [g] [h] [i] [] [ ] [k] [l] [m] [n] [o] [p] [k] [r] [s] [ ] [t] [ts] [u] [v] [v] [ks] [][i] [z] apa, carte sta, ap, pdure Romnia, romn bar, cabin, slab cas, dac, cor, cub, clas (v. Obs.) dar, cadou, cad epoc, semn, carte (v. Obs.) foc, efect, praf gar, vagon, vag, gur, gras, glum (v. Obs.) hart, pahar, Alah inel, inim, taxi (v. Obs.) n, mn, cobor joc, mijloc, Cluj kilometru, kilogram leu, clas, cal mn, mama, pom nori, banc, ban om, acolo parc, ap, dulap Quebec, quiproquo romn, birou, clar somn, asasin, vis arpe, aa, co tata, sat ar, cu it, bra unu, bun vagon, nv , elev watt, Walter xilofon, taxi, ax (v. Obs.) yoga [ oga], yen [ en], hobby [hobi] zahr, magazin, gaz *voc. subliniat este accentuat *la voyelle souligne porte l'accent *the underlined vowel is stressed

Obs. Pronun are c i g c + a///o/u/cons. ch + e _ che ch + i _ chi c + e _ ce c + i _ ci g + a///o/u/cons. gh + e _ ghe gh + i _ ghi g + e _ ge g + i _ gi e

[k] [k] [k] [ ] [ ] [g] [g] [g] [ ] [ ] [e]

car, c, ct, cor, cum, clar cheie, ochelari, ureche chimie, nchiria, ochi cer, ncepe, zece cine, biciclet, aici gar, gri, gt, gol, gum, glas ghem, nghe at, veghe ghiocel, nghi i, triunghi ger, nger, minge giraf, inginer, mingi

________________________________________________________________

_________________________________________________________________

eu, el, ea, ei, ele eti, este, e, eram, erai, era, era i, erau ____________________________________________________ i (+cons.) [i] inel, ironic, pin, pomii, studen ii i i semivoc. [] iarn, ied, iod, iunie cai, tei, mi, lmi, doi, cui [i] i final scurt pomi, studen i, elevi x [ks] xilofon, xerox, ax, tax, taxi, ax, pix [gz] examen, exerci iu, exemplu, exil

2. VOCALE VOYELLES VOWELS n limba romn sunt apte (7) vocale: Il y a 7 voyelles en roumain: There are 7 vowels in Romanian: a, , /, e, i o, u. Dintre acestea, e, i, o, u pot fi i semivocale: e, i, o, u peuvent tre semi-voyelles aussi: Among these, e, i, o, u can also be semivowels. n combina ie cu o vocal, semivocalele formeaz diftongi: S'associant une voyelle, les semi-voyelles forment des diphtongues: In combination with a vowel, they form diphthongs: ea, eo, ia, io, iu, ie, oa, ua, u,.... [a, o, a, o, u, e, a, a, ] Ex.: mea, vreo, iarna, creion, studiu, baie, floare, steaua, dou... [ma, vro, arna, kreon, studu, bae, flare, staa, do ] O vocal + 2 semivocale = triftong: eai, eau, iai, iau, iei, oai, ioa, eoa Une voyelle + 2 semi-voyelles = triphtongue: [a, a, a, a, e, a, a, a] A vowel + 2 semivowels = triphthong: Ex.: mergeai, mergeau, tiai, tiau, iau, iei... [mer a, mer a, t a, t a, a, e] 2.1. Alternan ele vocalice Les alternances vocaliques Vowel shifts Apar n flexiunea substantivului, a adjectivului i a verbului. Ele se datoreaz influen ei unor termina ii (-i, -e). mpreun cu acestea, marcheaz categoria genului, a numrului sau a persoanei. Alternan a poate fi o diftongare (vocal/diftong> frumos/frumoas) sau o monoftongare (diftong/vocal> floare/flori). n timpul flexiunii, pot alterna mai multe vocale> spl/speli/spal. Se manifestent lors de la flexion du nom, de l'adjectif et du verbe et sont dues l'influence de certaines terminaisons (-i, -e ). Les terminaisons, avec les alternances, fonctionnent comme marques du genre, du nombre ou de la personne. L'alternance vocalique peut tre une diphtongaison (voyelle/diphtongue: frumos/frumoas) ou une monophtongaison (diphtongue/voyelle: floare/flori). Lors de la flexion, plusieurs voyelles peuvent alterner: spl/speli/spal. Appear in noun, adjective or verb inflection. They are due to the influence of certain endings (-i, -e). Together with them, they mark the category of gender, number or person. The shifts can be a diphthonguisation (vowel/diphthong: frumos/frumoas) or a monophthonguisation (diphthong/vowel: floare/flori). During inflection, several vowels can change: spl/speli/spal.

2.2. Diftongare Diphtongaison Diphthonguisation o/oa [o/a] subst. m. sg / f. sg un muncitor / o muncitoare, un profesor / o profesoar, un domn / o doamn subst. n. sg / pl un creion / dou creioane, un telefon / dou telefoane, un picior / dou picioare adj. m. sg / f. sg frumos / frumoas, sntos / sntoas, gros / groas, gol / goal vb ind. prez. 1/3 dorm / doarme, cobor / coboar, miros / miroase, cunosc / cunoate e/ea [e/a] adj. m. sg / f. sg romnesc / romneasc, englezesc / englezeasc, grec / greac, Ind.prez. 3/Conj. prez. 3 n elege / s n eleag, crede / s cread, vorbete / s vorbeasc etc. 2.3. Monoftongare Monophtongaison Monophthonguisation oa/o [a/o] subst. f. sg / pl o scrisoare / dou scrisori, o floare / dou flori, o coal / dou coli adj. m. f. sg / pl moale/moi ea/e [a/e] subst. f. sg / pl o cafea / dou cafele, o sear / dou seri, o florreas / dou florrese adj. f. sg /pl ntreag/ntregi, seac/seci, deteapt/detepte, crea /cre e Ind. prez. 3/Conj. prez. 3 (a telefona) telefoneaz / s telefoneze, (a lucra) lucreaz / s lucreze, (a ntreba)ntreab / s ntrebe,(a pleca) pleac /s plece 2.4. Alte alternan e Autres alternances Other shifts a/ [a/ ] subst. f. sg / pl gar / gri, sal / sli, cma / cmi, pasre / psri, flacr / flcri /a [ /a] vb ind. prez. 1,2/3 /e [ /e] vb Ind. prez. 1/2 a/e subst. f. sg / pl adj. m. sg / pl. e/a adj. m. / f. / sg vb Ind. prez. 1, 2, 3 /i subst. n. sg / pl. vb Ind. prez. 1/2

art, ar i/arat< ag , ag i/aga

cumpr / cumperi, numr / numeri, apr / aperi, sufr / sufer, spl / speli

mas / mese, fa / fe e, fat / fete, pat / pete, piatr / pietre, via / vie i Italian / italieni, canadian / canadieni, sirian / sirieni

fiert / fiart, biet / biat iert, ier i / iart; ed, ezi / ade

cuvnt / cuvinte, mormnt / morminte, jurmnt / jurminte vnd / vinzi

/e/a [ /e/a] vb Ind. prez. pers. 1,2,3 (a spla) spl, speli, spal; (a nv a) nv , nve i, nva o/oa/u [o/a/u] vb ind. prez. pers. 1,3,4

(a ruga) rog / roag / rugm; (a putea) pot / poate / putem

3. CONSOANE CONSONNES CONSONANTS n limba romn sunt douzeci i dou (22) de consoane. Il y a 22 consonnes en roumain. There are 22 consonants in Romanian.

3.1. Alternan ele consonantice Alternances consonantiques Consonant shifts Se manifest, sub influen a vocalelor i sau e, la substantive, adjective (sg/pl, m/f) i verbe (pers.). Ele constau n alterarea consoanei/grupului consonantic care preced aceste termina ii. C'est l'altration d'une consonne ou d'un groupe consonantique, chez les substantifs, les adjectifs et les verbes (sg/pl, m/f), sous l'influence des voyelles i ou e. Occur under the influence of the vowels i or e, with nouns, adjectives (sg/pl., m./f.) and verbs (pers.) c/ce, ci [k/ ] subst. m. sg / pl subst. f. sg / pl subst. n. sg / pl adj. m. sg / pl adj. f. sg / pl vb ind. prez. 1/2 vb ind./conj. 3 g/ge, gi [g/ ] subst. m. sg / pl adj. m. sg / pl adj. f. sg / pl vb ind. prez. vb ind./conj. 3 t/ (i) [t/ ] subst., adj. m. sg / pl vb Ind. prez.1/2 s/(i) [s/ ] subst., adj.m. sg / pl vb Ind. prez.1/2 d/z(i) [d/z] subst., adj. m. sg / pl vb Ind. prez. 1/2 z/j(i) [z/ ] subst., adj. m. sg/pl l/i [l/] subst. m./f. sg / pl adj. m. sg/pl n/i [n/] vb Ind. prez. sc/t [sk/ t] subst. f. sg / pl adj.m., f. sg / pl vb Ind. prez. 1/2, 3 vb Ind. prez. 1/2/3 st/t [st/ t] subst. m. sg / pl adj. m. sg / pl vb Ind. prez.

mac / maci, porc / porci amic / amice, bunic / bunici, vac / vaci ac / ace mic / mici mic / mici plec / pleci, ncerc / ncerci, urc / urci pleac / s plece, ncearc / s ncerce, urc / s urce

fag / fagi, frag / fragi drag / dragi, lung / lungi, larg / largi drag / dragi, lung / lungi, larg / largi rog /rogi, adaug / adaugi, alerg / alergi roag / s roage, adaug / s adauge, alearg / s alerge

brbat nalt / brba i nal i, student detept / studen i detep i ascult / ascul i, discut / discu i, cnt / cn i, port / por i

urs / uri, rus / rui, frumos / frumoi, gras / grai cos / coi, ies / iei, aps / apei ghid / ghizi, surd /surzi, limpede / limpezi, brad verde / brazi verzi aud / auzi, rspund / rspunzi, nchid / nchizi

obraz / obraji, mnz / mnji, viteaz / viteji, treaz / treji copil / copii, cal / cai, vale / vi, cale / ci destul / destui, stul / stui, gol / goi, moale / moi (a pune) pun / pui, (a spune) spun / spui, (a rmne) rmn / rmi, (a veni) vin / vii musc/mute, broasc/broate, gsc/gte, molusc/molute romnesc, romneasc/romneti< rusesc, ruseasc/ruseti (a crete) cresc / creti, crete; (a vorbi) vorbesc / vorbeti, vorbete (a csca) casc/cati/casc

artist / artiti, chimist / chimiti, poli ist / poli iti trist / triti, ngust / nguti, prost / proti (a gusta) gust / guti, (a asista) asist / asiti, (a insista) insist / insiti

str/tr [str/ tr] subst. m. sg / pl adj. m. sg / pl c/t [ k/ t] subst. f. sg / pl vb Ind. prez. 1/2 vb conj. 1/2, 3

ministru / minitri, monstru / montri, astru / atri albastru / albatri, nostru / notri, vostru / votri, pedestru / pedetri

ceac / ceti, puc / puti, cuc / cuti, gluc /glute mpuc / mputi, mic / miti, muc / muti, pic / piti s mpuc / s mputi, s mpute; s mic / s miti, s mite

L LEXICUL LE LEXIQUE THE VOCABULARY


1. Scurt istoric Bref historique Brief history Limba romn este o limb neoromanic. Ea s-a format pe teritoriul Daciei. n urma cuceririi acesteia de ctre romani (sec. al II-lea), a avut loc un ndelungat proces de asimilare a popula iei autohtone. Devenind limba oficial, latina a nlocuit treptat limba dac. n ciuda retragerii romanilor (n anul 271), limba latin, n varianta sa popular, a continuat s fie vorbit n Dacia. n urmtoarele secole, peste fosta provincie roman (cu popula ie daco-roman) au trecut mai multe valuri de popoare migratoare, care nu au influen at n mod semnificativ limba localnicilor. Prin secolul al VI-lea, slavii, care triau n vecintate, au ocupat i teritoriul Daciei, convie uind cu autohtonii. n urma acestei "simbioze", procesul de formare a limbii romne poate fi considerat ncheiat (sec. VII-VIII). Alte valuri de migratori, dintre care avarii i ungurii (maghiarii) au trecut ulterior pe teritoriul rii noastre (sec. X-XI). Romna a continuat s evolueze i, n ciuda multiplelor influen e strine - evidente n vocabular - , s-i pstreze caracterul de limb romanic. Presiunile istorice deosebite (limba slavon n biseric, multiple invazii turceti i domniile fanariote), adevrate atentate la individualitatea na ional, nu au putut rupe continuitatea romanic a limbii noastre. Un rol important n modernizarea limbii romne, i chiar n relatinizarea ei, l-au avut curente culturale cum au fost cel latinist, cel italienizant i cel francez (sec. XVIII-XIX). Le roumain est une langue noromane. Elle s'est constitue sur le territoire de la Dacie. Aprs la conqute de celle-ci par les Romains (IIe sicle), un long processus d'assimilation de la population autochtone commence. Devenue langue officielle, le latin a petit petit remplac la langue des Daces. Malgr la retraite romaine (en 271), le latin, dans sa variante populaire, va continuer d'tre parl en Dacie. Pendant les sicles qui suivent, sur l'ancienne province romaine (dont la population s'appelle dj daco-romaine), plusieurs vagues de peuples migrateurs vont passer, mais sans laisser une influence significative sur la civilisation et la langue des autochtones. Les Slaves, qui vivaient tout autour, ont occup vers le VIe sicle le territoire de la Dacie, et y ont vcu ct de la population daco-romaine. Cette "symbiose" mne petit petit la constitution de la langue roumaine (VIIe-VIIIe sicles). D'autres migrateurs ont encore travers notre territoire, dont les Avares et les Hongrois (Magyares) (Xe et XIe sicles). Le roumain a continu d'voluer et de garder son caractre de langue romane, en dpit des multiples influences trangres - videntes notamment dans le vocabulaire. Des pressions historiques particulires (le slavon dans l'glise, de nombreuses invasions turques et les dominations fanariotes de vraies attentats l'identit nationale) n'ont pourtant pas nui la continuit romane de notre langue. Un rle important dans la modernisation du roumain et dans sa relatinisation ont eu quelques courants culturels tels le courant latiniste, le courant italinisant et le courant d'influence franaise (XVIIIe-XIXe sicles). Romanian is a neo-Romance language. It was formed on the territory of Dacia. After its conquest by the Romans (in the 2nd century A.D.), the native population underwent a long process of assimilation. Since it became the official language, Latin gradually replaced the Dacian language. In spite of the Roman withdrawal (in the year 271), Latin continued to be spoken in Dacia, in its popular version. In the centuries to come, the former Roman province was crossed by several migratory peoples, which did not have any significant influence upon the peoples language. In the 6th century the Slavs, who were inhabiting neighbouring territories, also occupied Dacia, living thus together with the natives. With this symbiosis, the process of formation of the Romanian people can be considered complete (in the 6th-7th centuries A.D.). Later on, (10th11th centuries), other migratory peoples, such as Avars and Hungarians, crossed the territory of our country. The evolution of the Romanian language continued in spite of several foreign influences - which are obvious in 5

the vocabulary - and Romanian managed to preserve its Romance character. Certain historical pressures (the Slav language used in churches, several Turkish invasions and the Fanariot reigns), which were real threats to the national identity, could not break the Romance continuity of our language. Cultural trends, such as the Latin, Italian and the French ones (17th-19th centuries), had an important role in modernizing the Romanian language, and even in re- Latinizing it. 2. Structura etimologic La structure tymologique Etymological structure Vocabularul limbii romne este un ansamblu deschis, bazat pe un nucleu lexical principal stabil, n care ptrund mereu al i termeni, n raport direct cu nevoile de comunicare i cu nivelul evolu iei societ ii. Cuvintele cele mai frecvent utilizate n comunicare formeaz fondul lexical principal. Acesta con ine cca 1500 de cuvinte uzuale, indispensabile comunicrii. Din punct de vedere etimologic, latinitatea limbii romne se eviden iaz cu pregnan n vocabular i n special n fondul principal de cuvinte. Majoritatea elementelor esen iale din domeniul vie ii cotidiene sunt de origine latin : Le vocabulaire du roumain reprsente un ensemble ouvert, fond sur un noyau principal stable, o continuent de pntrer des termes nouveaux, rpondant aux besoins de communication et au niveau d'volution de la socit. Les mots les plus frquemment utiliss forment ce qui s'appelle le fonds lexical principal. Celui-ci contient environ 1500 mots usuels, indispensables la communication. Du point de vue tymologique, la latinit du roumain se met surtout en vidence dans le vocabulaire, et notamment dans le fonds principal. La plupart des lments essentiels pris au domaine de la vie quotidienne sont d'origine latine: The Romanian vocabulary is an open complex based on a main stable lexical nucleus, in which terms are introduced according to the communicative needs and to the level of evolution in society. The most frequently used words in communication make up the basic word stock, including about 1500 usual words, indispensable to communication. From the etymological point of view, the Latin character of the Romanian language is obvious in the vocabulary, especially in the basic word stock. Most of the essential elements belonging to everyday life are of Latin origin: cas, mas, frate, sor, nepot, socru, mn, deget, gur, cap, frunte, nas, ureche, snge, muchi, ap, lapte, pine, carne, mr, gin, pui, porc, oaie, cine, lup, vulpe, iepure, noapte, zi, soare, stea, var, a face, a mnca, a bea, a umbla, a avea, ... Alturi de acestea, vocabularul romnesc de baz con ine un numr important de elemente de origine slav: A ct des termes latins, le vocabulaire fondamental du roumain contient un nombre important d'lments d'origine slave: Besides these, the basic Romanian vocabulary includes an important number of elements of Slav origin: grdin, hran, noroc, ceas, prieten, trup, veac, vrst, obicei, gol, srac, bolnav, vesel, scump, a tri, a hrni, a privi, a obosi, a iubi, a citi,... Fondul principal lexical include, ns, i cuvinte de alte origini: Le fonds lexical principal inclut des lments ayant d'autres origines aussi: However, the basic word stock also includes words of other origins: turc: turque: Turkish: cafea, cacaval, iaurt, telemea, chiftea, ciorb, pilaf, ghiveci, baclava, rahat, halva, erbet, mahala, duumea, pijama, chirie, duman, chef, chior, murdar, chefliu, hazliu... greac: grecque: Greek: drum, cmin, hrtie, orez, sfecl, icoan, evanghelie, liturghie, mtanie, psaltire, mitropolit, patriarh, politicos, a aerisi, a plictisi, a molipsi,...maghiar: magyare: Hungarian: ora, gazd, gnd, chin, belug, fel, vam, a alctui, a cheltui, a hotr,... italian: italienne: Italian:acont, agen ie, banc, bilan , casier, contabil, valut, febr, reumatism,...francez: franaise: French: automobil, certificat, bacalaureat,... german: allemande: German: in, cremvurst, rucsac,... Aceast varietate certific faptul c, la nivel lexical, limba romn se caracterizeaz printr-o mare capacitate de asimilare a elementelor strine. Astfel, cuvinte dintr-un spectru etimologic foarte larg au intrat i intr fr dificultate n tiparele morfo-sintactice ale romnei. Afirma ia aceasta este confirmat de cuvintele de origine englez pe care romna le asimileaz, cu uurin , n prezent : Cette varit prouve que le roumain se caractrise au niveau du LEXIQUE par une grande capacit d'assimilation des lments trangers. Des mots appartenant un spectre etymologique trs large peuvent pntrer sans difficult dans les modles morphosyntaxiques du roumain. Cette affirmation est confirme par les mots d'origine anglaise que le roumain peut trs bien assimiler actuellement: This variety proves the fact that, at the lexical level, the Romanian language is characterized by a great capacity of assimilation. Thus, words of a very broad etymological spectrum have entered and are still entering the morpho-syntactical patterns of the Romanian language without any great difficulty. This statement is confirmed nowadays by words of English origin which are easily being assimilated 6

by the Romanian language: meci, fotbal, baschet, tenis, gol, scor, set, start, fault, dribling, handicap, manager etc. Cea mai recent analiz etimologic a cuvintelor romneti, realizat de Institutul de Lingvistic din Bucureti, ofer urmtoarele propor ii: L'analyse tymologique la plus rcente, effectue par l'Institut de linguistique de Bucarest, offre les pourcentages suivants: The most recent etymological study on the Romanian words, carried out by The Institute of Linguistics in Bucharest, offers the following structure: latine vechi (motenite): hrits du latin: inherited from Latin: 20 % ; latine culte: du latin savant: scholarly Latin: 2,5 %; franceze: franais: French: 37 % ; italiene italiens Italian: 2 %; slave: slaves: Slav: 22 %; ruseti i ucrainiene: russes et ukrainiens: Russian and Ukranian: 2 %; maghiare: magyares: Hungarian: 3,5 %; turceti: turcs: Turkish: 3,5 %; greceti: grecs: Greek: 2,5 %. 3. Structura semantic Structure smantique Semantic structure Din punct de vedere semantic, majoritatea cuvintelor din fondul principal lexical sunt polisemantice: Du point de vue smantique, la majorit des mots appartenant au fonds lexical principal sont polysmiques: From the semantic point of view, most of the words from the basic word stock are polisemantic: cap, ochi, gur, ureche, pr, gt, fa , picior, talp etc. 3.1. Omonimele pot crea probleme n nv area romnei. Distinc ia dintre ele se face prin context sau prin caracteristicile gramaticale. Les homonymes peuvent crer des difficults dans l'apprentissage du roumain, mais le contexte ou les diffrences grammaticales peuvent aider dans la plupart des cas les surmonter. Homonyms can cause problems in learning Romanian. They are differentiated in meaning with the help of context or grammatical features. Ex.: leu, lei (fr diferen e gram. aucune distinction gramm. no gramm.differences) somn (n. sg) somn, i (m. sg) corn, cornuri (n. sg) corn, i (m. sg) corn, coarne (n. sg) copil, copii (m. pl.) copie, copii (f. pl) vesel, vesel (adj. f. sg) vesel (subst. f. sg) veseli, vesele (adj. pl) vesele (subst. f. pl) acel, acei, acea, acele (adj. f. pl) acul, acele (subst. n. pl. art. hot.) vapor, vapoare (n. sg) vapor, vapori (m. sg) el cnt (vb ind. prez.) el cnt (vb ind. pf s.) el intr (vb ind. prez.) el intr (vb ind. pf s.) el repet (vb ind. prez.) el repet (vb ind. pf s.) ceai (subst. n. sg) ce-ai mncat? (pron. inter.+ vb pf c.) miau! (interj.) mi-au spus (pron. pers. + vb pf c.) cartea sa (adj. pos.) s-a dus (pron. refl. + vb pf c.) colegii si (adj. pos.) s-i scriu? (vb conj. + pron. pers. D.) sau (conj.) s-au dus (pron. refl + vb pf c.) eu/ei iau noti e (vb a lua) ei i-au spus (pron. pers. + vb pf c.) 3.2. Paronimele. Strinii pot confunda cuvinte cu sunete apropiate ca pronun are. Deci, aten ie la fonetic! Les paronymes. Les trangers peuvent facilement confondre des mots contenant des sons prononciation semblable. Attention donc la phontique! Paronyms. Foreigners can easily mistake words containing similar sounds. So, pay attention to phonetics! a/ paturi (sg pat) /pturi (sg ptur), par / pr, var / vr o/u, a/ a compara / a cumpra a/, a rade / a rde, a ura / a ur e/u a descheia / a descuia c/g cer / ger, cur / gur, ct / gt, unchi / unghi, a strica / a striga f/p ceaf / ceap p/b par / bar, pas / bas, pere / bere r/l gar / gal, a decora / a decola, familiar / familial, literar / literal, numerar / numeral, orar / oral, ordinar / ordinal, originar / original, temporar / temporal s/ peste / pete /j oc / joc, ale / jale 7

s/z t/d t/ v/b

a visa / a viza, sare / zare, ras / raz toamn / doamn, tat / dat, lat / lad fat / fa , gheat / ghea varz / barz, var / bar

3.3. Unele sinonime sunt specifice sistemului lexical romnesc: Quelques synonymes sont spcifiques au systme lexical roumain: Certain synonyms are specific to the Romanian lexical system: a se cstori (brba i, femei hommes, femmes men,women) = a se nsura (brba i hommes men); a se mrita (femei femmes women); arbore (lat.)(general gnral general) = pom (lat.) (fructifer arbre fruitier fruit trees); copac (alb.) (necultivat non cultiv wild trees; iubire (sl.)= dragoste (sl.)= amor (it.) (pejor.); prieten (sl.) =amic (it.) (fam.); tovar (sl.)= camarad (fr.);ceas (sl.) = or (lat.); vreme (sl.) = timp(lat.) 3.4. Antonime Antonymes Antonyms

lexicaux lexical subst. prietenie dumnie iubire ur bucurie triste e speran disperare respect dispre curaj laitate ntuneric lumin zi noapte adj. bun ru gras slab gros sub ire larg strmt lung scurt frumos urt curat murdar cald rece vb. a vinde a cumpra a da a lua a da a primi a ntreba a rspunde a cuta a gsi a se nate a muri adv. aici acolo sus jos greu uor aproape departe bine ru nainte napoi prep. pe sub deasupra dedesubt prin prefixe (romneti sau savante) par des prfixes (roumains ou savants) formed with (Romanian or foreign) prefixes amoral amoral normal anormal dea forma a deforma a comanda a decomanda a colora a decolora a sra a desra desa face a desface a ncuia a descuia a ncheia a descheia a se califica a se descalifica a ncuraja a descuraja a ncl a a descl a deza amgi a dezamgi a informa a dezinforma a narma a dezarma a mbrca a dezbrca iluzie deziluzie amgire dezamgire imoral imoral mobil imobil real ireal recuperabil irecuperabil ra ional ira ional reparabil ireparabil incult incult solubil insolubil actual inactual amic inamic imposibil imposibil prudent imprudent precis imprecis perfect imperfect nevinovat nevinovat chemat nechemat n elegere nen elegere adevr neadevr angajare neangajare esen ial neesen ial drept nedrept fondat nefondat favorabil nefavorabil clar neclar nonsens nonsens valoare nonvaloare
lexicale Obs. 1 Unele cuvinte reprezint mprumuturi, n majoritate romanice. Certains des mots ci-dessus reprsentent des emprunts, pour la majorit romans. Certain words are borrowings, mainly of Romance origin. 8

2 Unele elemente formeaz perechi opuse: Quelques lments de formation sont constitus en paires: Certain elements make up opposite pairs: mono- polimonoteist politeist micro- macromicroscopic macroscopic intra- / intro- extraintracelular extracelular; introvertit extravertit sub- supraa subaprecia a supraaprecia ante- postantebelic postbelic pre- postprenatal postnatal pro- anti- / contraprocomunist anticomunist 4. Formarea cuvintelor La formation des mots Word formation 4.1. Prin derivare Par drivation Derivation 4.1.1. Cu sufixe Suffixation Suffixation 4.1.1.1. substantivale suff. substantivaux noun suffixes de agent d'agent agentive -ar buctar, secretar, lptar, ceasornicar, cronicar, anticar muncitor, nv tor, croitor, vopsitor, juctor, nottor -tor -giu geamgiu, cafegiu, scandalagiu, cusurgiu specifice f spcifiques au f specific to f -eas buctreas, lptreas, croitoreas, florreas -i doctori , casieri , frizeri , pictori , colri , chelneri , mgri , bivoli -oaic leoaic, ursoaic, lupoaic, fran uzoaic, rusoaic, grecoaic, englezoaic, nem oaic specifice m spcifiques au m specific to m -oi psroi, cioroi, pisoi, r oi, vulpoi, maimu oi -an gscan, curcan colective sens collectif collective meaning -ime studen ime, rnime, muncitorime, burghezime, nobilime -et tineret, brdet, fget, arboret, bnet -i stejeri, aluni, zmeuri, bolovni, desi, mrcini -rie/-raie: argintrie, rufrie, fierraie, apraie abstracte sens abstrait abstract meaning -tate buntate, vecintate, strintate, singurtate -etate ntietate, pustietate, vietate -itate posibilitate, moralitate, intimitate, necesitate -eal acreal, amreal, oboseal, amor eal, greeal, iu eal, rceal, tocmeal, pcleal -enie cur enie, ciud enie, rudenie, vedenie, iretenie -(r)ie prietenie, domnie, omenie, brb ie, mgrie, prostie, sclavie, mitocnie, mndrie, hrnicie, bog ie, nebunie, srcie, duioie, csnicie, copilrie, jucrie -ime cruzime, prospe ime, asprime, grsime, iu ime, lrgime, lungime, nl ime, adncime, vechime, grosime, doime, treime, ptrime, cincime,...sutime, miime -in voin , dorin , cerin , credin , obinuin , suferin , umilin , uurin -ism comunism, liberalism, capitalism, socialism -re adunare, cuvntare, cugetare, dare, mncare, lucrare, intrare, urare, srutare, suprare, ncurajare, stare, avere, vedere, scdere, edere, cdere, durere, prere, tcere, putere, n elegere, ncredere, cerere, cretere, scriere, tragere, spargere, fire, iubire, venire, sosire, gndire, cldire, ngrijire, nmul ire, mpr ire, mul umire, rtcire, unire, vorbire, coborre, hotrre -ur cumprtur, butur, friptur, usctur, murtur, acritur, arsur, lovitur, sritur diminutivale diminutivaux diminutive -a copila, bie a, ngera, cu ita, pantalona -el bie el, copcel, phrel, carne el, caie el, scunel, Tudorel, Ionel, tinerel, frumuel, mititel -ea psrea, mieluea, tinerea, frumuea, mititea -ic ttic, bunic, pupic -ic bunic, mncric, prjituric, buc ic, psric, mieluic, tineric, frumuic, mititic -i feti , fusti , ui , porti , tocni , chei , linguri , furculi , cizmuli , guri 9

dulpior, fr ior, crncior, pantofior, cartofior -ior -(i)oar domnioar, aripioar, cscioar, cprioar, inimioar, mustcioar, ulicioar -ior puior, viermior, pomior, domnior, ochior -u glbenu, culcu, urcu, alunecu, c elu, ignu -u urechiu, c elu, tignu -uc stuc, ptuc, nsuc, ttuc -u clu , iedu , mielu , bnu , ptu , cru -u csu , strdu , msu , mmligu , srmlu , vcu , pisicu , cafelu , plriu , -ule ursule , cercule , omule , stegule , scule , coule , cornule augmentative augmentatifs augmentative -oi bie oi, csoi, iepuroi, cr oi -oaie csoaie, cr oaie 4.1.1.2. adjectivale suffixes adjectivaux adjectival suffixes sptmnal, anual, trimestrial, familial, ordinal, original -al -ar lunar, fugar, inelar, ocular, muscular, familiar, secundar, primar, solar -a frunta, coda, mijloca, nevoia, bucluca, ptima -at catifelat, buzat, dungat, guat, inelat, crlion at, pistruiat -bil atacabil, auzibil, locuibil, citibil, mncabil, bubil -esc romnesc, brbtesc, femeiesc, btrnesc, domnesc, printesc -(r)e bgre , certre , cntre , descurcre , iubre , petrecre , plimbre , vorbre , zmbre -(ci)os brbos, dureros, furios, pros, cpos, copilros, bucuros, gustos, ntunecos, lemnos, osos -iu argintiu, auriu, viiniu, cenuiu, ruginiu, castaniu -ist comunist, socialist, capitalist, imperialist, arist, regalist, rnist, zeflemist -nic zilnic, puternic, ndrtnic, f arnic -tor iubitor, gritor, hrnitor, orbitor, dator, binevoitor, butor, asculttor, fermector, triumftor -ui albstrui, verzui, glbui, cprui 4.1.1.3. verbale suffixes verbaux verb suffixes -a a brzda, a nflora*, a perfecta, a activa -iza a oreniza, a romaniza, a balcaniza -i a nflori, a nverzi, a nglbeni, a nroi, a ntineri, a mbtrni* -ui a chiui, a biciui, a chinui, a drcui * (+ prefix n-) 4.1.1.4. adverbiale suff. adverbiaux adverbial suffixes -ete romnete, brbtete, btrnete, prietenete, printete -i/- cruci, furi, mor i, piepti, chior -mente finalmente, realmente, actualmente, socialmente Obs. Unele cuvinte sunt mprumutate. Certains mots sont emprunts. Certain words are borrowed.

4.1.1.5. Sufixe savante Suffixes savants Foreign suffixes -fil /-filie cinefil / cinefilie, columbofil / columbofilie hidrofob / hidrofobie, xenofob / xenofobie, claustrofob / claustrofobie -fob /-fobie -fug ignifug, centrifug, vermifug -graf /-grafie geograf / geografie, telegraf / telegrafie telegram, electrocardiogram -gram -log /-logie filolog / filologie, antropolog / antropologie, stomatolog / stomatologie -icid insecticid, fungicid, ierbicid, vermicid Obs. 1 Majoritatea sufixelor savante au fost mprumutate n cuvinte ntregi i adaptate fonetismului romnesc. La majorit dans des mots entiers emprunts tels quels et adapts au phontisme du roumain. Most of them appear in whole words borrowed as such and adapted to the Romanian phonetic peculiarities. 10

2 Derivarea cu sufixe este cea mai productiv n limba romn (aprox. 350 de sufixe). La drivation par suffixation est la plus productive en roumain (environ 350 suffixes). Derivation by means of suffixes is the most productive in Romanian (about 350 suffixes). 4.1.2. Derivarea cu prefixe Par prfixation Prefixation Cele mai productive prefixe sunt urmtoarele 5 (cu unele variante) : Les prfixes les plus productifs sont les 5 suivants (avec quelques variantes): The most productive prefixes are the following 5 (with certain variants): de-/des-/deza deregla, a desra, a descl a, a desfiin a, a descheia, a desfrunzi, a dezvinov i, a dezbrca, a dezamgi, a dezlipi, a dezarma n- / ma ncl a, a nfiin a, a ncheia, a nvinov i, a narma, a nmul i, a nglbeni, a nroi, a nnegri, a nnebuni, a se nnora, a nnoda, a mbrca, a mbog i, a mpr i, a mbr ia neneateptat, nedrept, nebun, necunoscut, nereuit, nepriceput, nemncat, nepermis, necredincios, neomenos, nes ios, nestvilit, neadevr rs- /rz rscopt, rspoimine, a rscumpra, a rstlmci, (din) rsputeri rea reveni, a relua, a realege, a retri, a rentoarce, a repune, a repovesti, a se recstori, a reaeza, redresare, revenire 4.1.2.1. Prefixe i false prefixe interna ionale Prfixes et faux prfixes internationaux International prefixes and false prefixes a- / anacefal, afon, aton, avitaminoz, analfabet, anorganic aeroaerogar, aeromodel, aeropurtat, aerosol anteantebra , antevorbitor, antepenultim, a antedata antianticonstitu ional, antiepidemic, antiderapant arhiarhiplin, arhicunoscut, arhiaglomerat autoa autoadministra, autobiografie, autobuz bibioxid, bisilabic, bilunar biobiologie, biochimie, biopsie, biosfer circumcircumferin , circumstan , circumvolu ie co-/con-/comcoasociat, coautor, a coexista, a cointeresa, a colabora, a conduce, concet ean, confrate, a comptimi contracandidat, contradic ie, contrapagin, contraargument contraexexcentric, a exmatricula, a expatria, ex-ministru extraextracelular, extracolar, extraordinar geogeometrie, geosfer, geologie, geografie hemohemogram, hemostatic, hemoglobin hidrohidrocentral, hidrodinamic, hidrofil hiperhipertrofie, hiperurbanism, hipersensibil hipohipoacuzie, hipoaciditate, hipotensiune hipohipodrom, hipotrac iune interinterac iune, intercostal, interplanetar, interstatal, interjude ean intraintraglandular, intravenos, intramuscular, intracarpatic izoizobar, izomorf, izomorfism, izoglos macromacrobiotic, macrocosm, macromolecul microanaliz, microbiologie, microclim micromonomonobazic, monocrom, monocultur, monogam nonnonsens, nonvaloare, nonviolen ortografie, ortoped, ortoepie, ortotrop orto polipolicrom, poliartrit, poligamie, polimorf postpostbelic, postmeridian, postoperatoriu, postverbal preprecapitalist, prenatal, prefabricat, preziua pseudopseudopod, pseudotiin , pseudonim suba subalimenta, a subaprecia, subcarpatic, subchiria suprasupraalimentare, supracopert, a supraordona teleteleviziune, telescop, telereglaj 11

triultrazoo-

triftong, triciclic, tripartit, tridimensional ultrasunet, ultrascurt, ultraviolet, ultracunoscut zoologie, zoochimie, zoomorf, zootehnie

4.2. Prin compunere Par composition Composition 4.2.1. Cuvinte nesudate mots non souds hyphenated words bloc-turn, puc-mitralier, zi-munc, cine-lup, redactor-ef floarea-soarelui, gura-leului, coada-oricelului, traista-ciobanului gur-casc, vorb-lung, coate-goale, rea-voin , Ft-Frumos, prim-ministru, triplu-salt democrat-popular, democrat-cretin, social-politic, franco-romn, romno-englez, anglo-francez, socio-cultural, una-alta floare-de-col , arpe-cu-clopo ei, sare-de-lmie, vi -de-vie, sfecl-de-zahr nu-m-uita, du-te-vino, las-m-s-te-las, pap-lapte, zgrie-brnz, Sfarm-Piatr, dus-ntors, (nu) cine-tie-ce 4.2.2. cuvinte sudate mots souds non-hyphenated words pomicultur, viticultur, aeroterm, aeroterapie binefctor, bunvoin , bunstare, binevenit, atotputernic, atoatetiutor, douzeci, treizeci, untdelemn, doisprezece, paisprezece, subdirector, subcomisar oricine, orice, oricare, cineva, ceva, cndva, undeva, fiecare 4.3. Prin abreviere Par abrviation Abbreviation S.N.C.F.R. (Societatea Na ional a Cilor Ferate Romne), A.D.A.S. (Agen ia de Asigurri Sociale), P.N.L. (Partidul Na ional Liberal), P.S.D. (Partidul Social Democrat), O.N.U. (Organiza ia Na iunilor Unite), C.S.I. (Comunitatea Statelor Independente), TAROM (Transporturile Aeriene Romne).

12

G GRAMATIC GRAMMAIRE GRAMMAR


1. SUBSTANTIVUL LE NOM THE NOUN
Este o parte de vorbire flexibil dup gen, numr i caz. Est une partie du discours variables en genre, nombre et cas. Is a part of speech which changes according to gender, number and case. m student, f student, n autobus Locu iuni substantivale Locutions substantivales Noun phrases aducere-aminte = amintire dare de seam = raport 1.1. GENUL LE GENRE GENDER Gen natural Genre naturel Natural gender m brbat, biat, frate, soldat, coco, lup, cine, bou f femeie, fat, sor, gin, lupoaic, c ea, vac Gen gramatical Genre grammatical Grammatical gender m lunile anului les mois de l'anne the months of the year: ianuarie, februarie, martie, aprilie, mai, iunie, iulie, august, septembrie, octombrie, noiembrie, decembrie Ex.: Ne-am vzut ntr-un septembrie. cifre, litere, note muzicale chiffres, lettres, notes musicales figures, letters musical notes unu, doi, trei,... un A, un B, un C,... un do, un re, un mi,... Ex.: D-mi un la! nume de arbori noms d'arbres names of trees mr, pr, nuc, prun, cais, cire, piersic, brad, stejar, fag, plop Ex.: n grdin avem un mr. f anotimpurile les saisons the seasons: primvar, var, toamn, iarn Ex.: Am avut o var lung. zilele sptmnii les jours de la semaine the days of the week: luni, mar i, miercuri, joi, vineri, smbt, duminic Ex.: Ziua mea cade ntr-o joi. pr ile zilei les moments de la journe moments of the day: diminea , amiaz, dup-amiaz, dup-mas, sear, noapte, zi Ex.: E o diminea pierdut. nume de fructe noms de fruits names of fruits: par, nuc, cais, cirea, cpun, portocal, banan Ex.: D-mi, te rog, o piersic. substantive provenite din infinitive lungi noms provenant d'infinitifs + re nouns deriving from infinitives + re: ateptare, mncare, plecare, plcere, durere, putere, deschidere, nchidere, ieire, coborre Ex.: Ne vedem la ora 5 n sala de ateptare. n nume de lucruri (obiecte) noms d'objets names of objects: caiet, dulap, ecran, hotel, camion, radio, teatru Ex.: Am stat la un hotel de trei stele. substantive provenite din supin noms provenant de verbes au "supin" nouns coming from verbs in the 'supine': coafat, tuns, ras, reparat, splat, fumat, cules, vopsit, plns, rs Ex.: Fumatul interzis! sim urile les sens senses: auz, vz, miros, gust, pipit Ex.: Feti a mea are un bun auz muzical. culorile les couleurs colours: alb, negru, albastru, galben, rou, verde, maro, mov, gri Ex.: E un gri foarte deschis. Formal, neutrul este masculin la singular i feminin la plural. Du point de vue de la forme, le neutre est masculin au singulier et fminin au pluriel. In form, the neutre is masculine in the singular and feminine in the plural. sg pl sg pl m f un biat doi bie i o fat dou fete un frate doi fra i o sor dou surori n un ora dou orae un taxi dou taxiuri 13

Termina ii dup genuri Terminaisons d'aprs les genres Endings according to gender 1.1.1. La singular, substantivele masculine i neutre au termina iile urmtoare : Au singulier, les noms masculins et neutres ont les terminaisons suivantes: Masculine and neutre nouns have the following endings in the singular: cons. m brbat, profesor, medic, lup, mo, ef, biolog, pom, american, urs, elev, linx, mnz , so n aparat, televizor, bec, dulap, co, chef, prolog, drum, creion, curs, pix, cub, b -u m socru, ministru, membru, maestru, arbitru, monstru, tigru, codru, cedru, metru, litru n teatru, registru, timbru, semestru, membru, exemplu, centru, filtru, lucru, cifru, timbru -eu m leu, zeu, dumnezeu, zmeu, jocheu, crustaceu, cimpanzeu n muzeu, liceu, eseu, ghieu, portmoneu, procedeu, nucleu, clieu, careu, zmeu, curcubeu -u m flcu, dulu, clu, alu n ferstru, ru, tmblu -ou m bou, erou n ou, tablou, panou, metrou, birou, stilou, sacou, tricou, ecou, cadou -iu m fiu, camionagiu, geamgiu, barcagiu, gagiu, vizitiu n interviu, pustiu, pariu, asiu, sicriu, chipiu -iu n exerci iu, spa iu, teritoriu, fluviu, premiu, salariu, serviciu, concediu, municipiu -e m frate, printe, ginere, mire, rege, preedinte, oaspete, cine, iepure, pete, munte, dinte n nume, prenume, renume, spate, pntece, clete, foarfece, lapte -i m ochi, unchi, genunchi, rinichi, muchi, arici, licurici, mscrici n ochi, unghi, triunghi, junghi, trunchi, meci, ghiveci, brici, bici -ai/-ei/-i/-oi/-ui m mai, crai, cobai, scai, ardei, tei, holtei, lmi, usturoi, pisoi, pi igoi, pui, pistrui, gutui n pai, tramvai, strai, guturai, mucegai, ceai, obicei, ulei, bordei, temei, clci, rzboi, cui ! Numai masculine Masculins seulement Masculine only - m tat, pop, pap, pa, buliba ! Numai neutre Neutres seulement Neutre only -o radio, video, zero -i taxi, schi, penalti, derbi, harachiri Rezumat Rsum Let's sum up Majoritatea substantivelor m i n se termin n consoan. Cele mai multe neutre sunt inanimate. Singurele animate neutre sunt: La majorit des noms m et n sont termins en consonne. La plupart des neutres sont inanims. Les seules anims neutres sont: Most m and n nouns end in consonant. Most neutre nouns are inanimate. The only neutre animate nouns are: animal, mamifer, macrou, personaj, planton i cteva nume tiin ifice de animale terminate n: et quelques noms scientifiques aux finales: and some scientific animal names ending in: -pod (gasteropod), -aceu (crustaceu) i -pter (lepidopter). Nu toate inanimatele sunt neutre. Neutrele se recunosc dup termina ii ca: Pas tous les inanims sont neutres. On les reconnat des terminaisons telles: Not all inanimate nouns are neutre. They are recognized after endings like: -(m)ent departament, instrument, accent, curent, moment, talent -(m) nt cuvnt, pmnt, mormnt, aezmnt, zcmnt -et/t capt, lact, strigt, sunet, urlet, trsnet, fonet, bocet -aj bagaj, ambalaj, personaj, avantaj, reportaj, pavaj Mai sunt n general neutre monosilabicele n consoan: Sont encore neutres les monosyllabes termins par consonne: Monosyllabic nouns ending in consonant are generally also neutre: arc, bal, cer, dar, foc, gt, lac, loc, cap, nas, pat, pix, zid, zar, cioc, bot, ceas, coc, bloc, fir, val 1.1.2. Sunt feminine substantivele terminate n : Sont fminins les noms termins par: Feminine nouns end in: - doamn, albin, veveri , buz, vaz, problem, telegram, dilem, fat, mas, fa , gean, main, fabric, u, munc, greeal, strad, gar, pisic, gur, limb, mn, treab, ceart, brnz

14

voce, pace, carte, frunte, minte, minge, pine, vulpe, pdure, pasre, lume, mare, scrisoare, srbtoare, floare, culoare, eroare, rcoare, paloare, sare, carne, vreme, cale, vale, piele -toare directoare, nv toare, muncitoare, dansatoare, autoare, vrjitoare, ghicitoare -oare onoare, favoare -are plecare, sculare, culcare, ateptare, mncare -ere durere, plcere, vedere, cdere, avere, scriere, plngere -ire privire, citire, ntlnire, venire, sosire, uimire, iubire, fericire -re hotrre, coborre -iune na iune, uniune, misiune, rugciune, pensiune, comuniune -tate universitate, facultate, buntate, rutate, greutate, dificultate, cantitate, calitate -ie [e] femeie, cheie, foaie, oaie, ploaie, baie, statuie, tigaie, lmie, voie -ie [ie] doctorie, prostie, veselie, bucurie, plrie, farfurie, so ie, economie, farmacie, librrie -ie [ie] familie, istorie, glorie, memorie, specie, mizerie,rochie, unghie, vrabie, bacterie -ee idee, alee, orhidee, epopee, odisee, onomatopee, trahee, diaree, logoree, maree -a pijama, basma, sarma, sofa, para, a, macara, mahala, trufanda, manta -ea/-ia cafea, stea, msea, chiftea, perdea, canapea, saltea, duumea, osea, vopsea, lalea, boia -i zi, luni, mar i, miercuri, joi, vineri. -e Rezumat Rsum Let's sum up Toate femininele se termin n vocale, fiind vocala specific. Tous les noms fminins ont une finale vocalique. La voyelle spcifique est . All feminine nouns end in the specific vowels; - is typical. 1.1.3. Substantive perechi: masculin - feminin Noms-couples: masculin - fminin Pair nouns: masculine - feminine Cele mai multe substantive care denumesc fiin e se constituie n perechi: unul masculin i cellalt feminin: La plupart des noms dsignant des tres se constituent en couples: l'un est le masculin, l'autre le fminin: Most nouns naming beings make up masculine and feminine pairs: un student - o student un doctor - o doctori un lup - o lupoaic un nepot - o nepoat un profesor - o profesoar un muncitor o muncitoare un italian - o italianc un bucuretean - o bucureteanc un grec - o grecoaic un prin - o prin es un buctar - o buctreas Feminin > masculin Fminin > masculin Feminine > masculine Unele masculine provin de la feminine cu ajutorul termina iilor: Certains masculins proviennent de fminins l'aide des terminaisons: Certain masculine nouns derive from feminine ones by means of the endings: -an: o curc > un curcan -oi: o vulpe > un vulpoi Perechi cu forme diferite la m i f: Couples ayant des formes distinctes au m et au f: Pairs with different m and f forms: un brbat o femeie un coco o gin un biat o fat un motan o pisic un unchi o mtu un cerb o cprioar 1.2. NUMRUL LE NOMBRE NUMBER Formarea pluralului La formation du pluriel How to form the plural 1.21. Substantive masculine Noms masculins Masculine nouns Substantivele masculine formeaz pluralul cu termina ia -i care se adaug singularului sau care nlocuiete de obicei o termina ie vocalic de la singular. Les noms masculins forment le pluriel avec la terminaison -i qui s'ajoute la forme du singulier ou qui se substitue gnralement une terminaison vocalique du singulier. Masculine nouns form the plural by means of the ending -i which is added to the singular form, or which usually replaces a vowel ending of the singular. -i se adaug la consoana final de la sg s'ajoute la consonne finale du sg is added to the final consonant of the sg un profesor, doi profesori; un general, doi generali; un ef, doi efi; un pom, doi pomi 15

Obs. -i final modific scrierea sau pronun area consoanei/vocalei precedente. Le -i final modifie l'criture ou la prononciation de la consonne/voyelle prcdente. The final -i changes the spelling and pronunciation of the preceding cons./vowel: un papuc un coleg un ghid un pas un student un artist un mnz un italian doi papuci doi colegi doi ghizi doi pai doi studen i doi artiti doi mnji doi italieni c/ci g/gi d/zi s/i t/ i st/ti z/ji ian/ieni

-i final nlocuiete vocala final de la singular: Le -i final remplace la voyelle finale du sg: The final -i replaces the final vowel of the sg (-u , -e, -): un metru, doi metri; un frate, doi fra i; un munte, doi mun i; un tat, doi ta i; -i final nlocuiete consoana -l n cuvintele: Le -i final remplace la consonne -l dans les mots suivants: The final -i replaces the cons. -l in the following words: un copil, doi copii; un c el, doi c ei; un cal, doi cai; un miel, doi miei Substantivele masculine terminate n -i rmn neschimbate. Les noms masculins termins par -i restent invariables. Masc. nouns ending in -i remain unchanged. un ochi, doi ochi; un muchi, doi muchi; un arici, doi arici; un pui, doi pui; un ardei, doi ardei ! Masculin neregulat: Masculin irrgulier: Irregular masculine: 1.2.2. Substantive feminine Noms fminins Feminine nouns Substantivele feminine formeaz pluralul cu termina iile -e sau -i, care nlocuiesc termina ia de singular. Nu exist o regul precis care s arate care substantive formeaz pluralul cu -e i care cu -i. Les substantifs fminins forment leur pluriel en -e ou -i, terminaisons remplaant celles du singulier. Il n'y a pas de rgle prcise pour le choix de ces terminaisons. Feminine nouns form the plural by means of the endings -e or -i, which replace the singular endings. There is no precise rule to show which nouns form the plural in -e and which in -i. -e nlocuiete pe - -e remplace - -e replaces - o doamn, dou doamne; o doctori , dou doctori e; o profesoar, dou profesoare; o cas, dou case Obs. Aten ie la alternan ele fonetice datorate lui -e final! Attention aux alternances phontiques entranes par -e final! Mind the phonetic changes due to final -e! a- e-e -c -ce -g -ge o fat dou fete o romnc dou romnce o coleg dou colege o fa dou fe e o clujeanc dou clujence o mas dou mese o italianc dou italience -ea- -e-e -sc -te o fereastr dou ferestre o broasc dou broate o cirea dou ciree o musc dou mute -i nlocuiete pe - -i remplace - -i replaces - o main, dou maini; o u,dou ui; o grdin,dou grdini; o gur, dou guri Obs. Aten ie la alternan ele fonetice datorate lui -i final: Attention aux alternances phontiques dues au -i final: Mind the phonetic changes due to final -i: -a- o gar o sal o cma o igar dou gri dou sli dou cmi dou igri --i o bunic o pung o amend o nunt 16 dou bunici dou pungi dou amenzi dou nun i c/ci g/gi d/zi t/ i om /oameni

-a- o var o iarn

-e-i dou veri dou ierni

-ea- o sear o greeal

-e-i dou seri dou greeli

-oa- o coal o boal

-o-i dou coli dou boli

Alternan e complexe Alternances complexes Complex changes o strad dou strzi o poart dou por i o hart dou hr i o masc dou mti o gard dou grzi o coad dou cozi o band dou benzi o gleat dou gle i -i nlocuiete pe -e -i remplace -e -i replaces -e o voce, dou voci; o lume, dou lumi; o pine, dou pini; o familie, dou familii; o specie, dou specii; o rochie, dou rochii; o idee, dou idei; o alee, dou alei ! invar.: orhidee, maree, galinacee -i nlocuiete pe -le -i remplace-le o cale, dou ci; o vale, dou vi -i replaces -le

-i dup cderea lui -e -i aprs la chute de -e -i after dropping -e o femeie dou femei Cu alternan e: o cheie dou chei Avec alternances: With changes: o statuie dou statui ploaie/ploi baie/bi o lmie dou lmi foaie/foi btaie/bti -le se adaug lui -a -le s'ajoute -a -le is added to -a o pijama, dou pijamale; o sarma, dou sarmale; -le se adaug lui -i o zi dou zile -le s'ajoute -i -le is added to -i Obs. Zilele sptmnii sunt invariabile la plural. Les jours de la semaine sont invariables au pluriel. Days of the week remain unchanged in the plural.

-uri nlocuiete pe - sau -e, producnd alternan e fonetice. remplace - ou -e, produisant des alternances phontiques. replaces - or -e , causing phonetic changes. treab treburi Obs. mncare mncruri -uri indic la f mai ales "feluri de"... brnz brnzeturi indique au f surtout "des sortes de"... sare sruri in f mainly shows 'kinds of'... carne crnuri favoare favoruri vreme vremuri Feminine neregulate la plural: Fminins irrguliers au pluriel: Plural of irregular feminine nouns: o sor o nor o mn dou surori dou nurori dou mini

1.2.3. Substantive neutre Substantifs neutres Neutre nouns Neutrele fac pluralul n: Les neutres prennent au pluriel: Neutre nouns form the plural in: -e, -uri, -i -e se adaug la consoan sau la -i final. s'ajoute la consonne ou au -i final. is added to the cons. or to the final -i. un ora, dou orae; un caiet, dou caiete; un frigider, dou frigidere; un tramvai, dou tramvaie un cui,dou cuie 17

Cu alternan e fonetice: Avec alternances phontiques: With phonetic changes: telefon telefoane; motor motoare; rzboi rzboaie -e nlocuiete pe -u -e remplace -u -e replaces -u un membru, dou membre; un muzeu, dou muzee; un teatru, dou teatre; un liceu, dou licee; un timbru, dou timbre; un ghieu, dou ghiee -e invar. un nume, dou nume; un pronume, dou pronume; un prenume, dou prenume -uri se adaug la termina iile: cons., -o/-u/-i. s'ajoute aux finales cons., -o/-u/-i. is added to consonant, or to final -o/-u/-i un pix, dou pixuri; un pat, dou paturi; un lac, dou lacuri; un loc, dou locuri; un zero, dou zerouri; un radio, dou radiouri; un cadou, dou cadouri; un lucru, dou lucruri; un interviu,dou interviuri; un eseu, dou eseuri; un taxi, dou taxiuri Obs.: Unele neutre au dou forme de pl: Certains noms neutres ont deux formes de pl: Certain neutre nouns have two pl. forms: -e /-uri un chibrit, dou chibrite / chibrituri; un vis, dou vise / visuri -i nlocuiete pe -u din termina ia -iu remplace le -u dans la terminaison iu replaces the -i in the ending -iu un exerci iu, dou exerci ii; un spa iu, dou spa ii Neutre neregulate Substantifs neutres irrguliers Irregular neutre nouns un ou dou ou un cap dou capete 1.3. CAZUL LE CAS CASE Romna are 5 cazuri: Il y a 5 cas en roumain: There are 5 cases in Romanian: nominativ N., genitiv G., dativ D., acuzativ A., vocativ V. Din punct de vedere formal, substantivul nearticulat rmne neschimbat, dar nso it de articol i schimb forma. Du point de vue de la forme, le substantif sans article reste invariable. La flexion ne concerne que l'article qui l'accompagne. From the point of view of form, nouns which take no article remain unchanged; they only change form when they are used with definite article. Substantivele primesc articol nehotrt antepus: m./n. sg UN f. sg O pl NITE Les substantifs prennent un article indfini antpos: Indefinite articles always precede nouns: sau articol hotrt postpus aglutinat: m. /n. sg -(U)L, LE f. sg -A ou un article dfini postpos, coll au nom: m. pl -I f. /n. pl -LE while definite ones are attached at the end of nouns: Ex.: sg domn doamn UN domn domnUL O doamn doamnA O doamn doamnA N. UN domn domnUL G. UNUI domn domnULUI UNEI doamne doamnEI D. UNUI domn domnULUI UNEI doamne doamnEI A. UN domn domnUL O doamn doamnA V. domnULE! doamn! pl N. G. D. A. V. domni NITE domni NITE domni UNOR domni UNOR domni NIITE domni doamne NITE doamne NITE doamne UNOR doamne UNOR doamne NITE doamne

domniI domniI domniLOR domniLOR domniI domniLOR!

doamneLE doamneLE doamneLOR doamneLOR doamneLE doamneLOR!

18

Obs. 1 N. = A., G. = D. 2 Se observ din tabele c substantivul propriu-zis rmne invariabil. Exc.: G./D. f.sg se formeaz de la forma de pl + -i . Forme speciale de N., G., D., A., V. au numai articolele. On remarque dans les tableaux ci-dessus que le nom proprement dit reste invariable. Seul le G./D. f.sg prendra le pl pour y ajouter -i. Autrement, ce ne sont que les articles qui changent avec le cas. As the tables show, nouns proper remain unchanged. Only the G./D. f.sg are formed from the plural form + -i. Otherwise, it is articles that take N., G., D., A., V. forms. 3 La sg, neutrele au forme identice cu m, iar la pl cu f Les neutres ont des formes identiques au sg avec le m, et au pl avec le f Singular neutre nouns are identical in form with m ones, while pl neutre nouns with f ones. Fiecare caz are o alt func ie i rspunde la ntrebri specifice. Chaque cas correspond des fonctions syntaxiques distinctes et "rpond" des questions spcifiques. Each case has another function and answers specific questions. N. Domnul Andrei Munteanu e director. (Cine este director?) G. Telefonul domnului Munteanu are numrul 0722 123 456. (Al cui? ) D. Secretara telefoneaz domnului director. (Cui?) A. Cineva l ateapt pe domnul director. (Pe cine?) V. -V caut cineva, domnule director! (Domnule director, v caut cineva!) 4 Numeroase cuvinte n cazul vocativ nu au o form special. Se folosesc: Nombre de mots au V. n'ont pas de forme distincte. On utilise alors: Many words have no special form in the vocative, therefore we use: a) forma de N./A. pentru substantivele f la sg neart. (i m. tat), i pentru substantivele proprii nume de persoan: la forme de N./A. pour les subst. f au sg sans article, ainsi que pour les noms propres de personnes: the N./A. form for sg f nouns which take no article, and for proper nouns naming persons: Mam, mi-e foame! Tat, te rog s m ier i !Pofti i, doamn !Radu, d-mi dic ionarul, te rog! Deschide ua, Maria ! b) forma de G./D. (cu articolul hotrt -lor), pentru substantivele (adj. substantivizate) pl: la forme de G./D. (avec l'article dfini -lor) pour les noms au pl: the G./D. form (with def. art. -lor), for plural nouns Fetelor ! Bie ilor ! Studen ilor !Doamnelor, domnioarelor i domnilor! Pentru unele substantive m la pl, e posibil i forma de N./A. fr articol : Une forme de N./A. sans article est galement possible pour certains noms m au pl: For certain m.pl nouns, the N./A. form without article is also possible: Bie i / Copii, s ncepem ! 5 Forme speciale Formes spciales Special forms: -o* pentru unele cuvinte f.sg: pour certains mots f. sg: for certain f.sg nouns: vecino! bunico! Feti o! Mario! ; obligatoriu la adjectivele substantivizate. obligatoire aux adj. substantivs. compulsory for adj. converted into nouns: frumoaso! urto! iubito! -/-e : la unele subst. f.: Pour certains noms f.: For certain f. nouns: Ana!:An ! Maria : Marie ! -e pentru m.sg (se adug la forma articulat sau nearticulat): pour m.sg (qui s'ajoute un nom ayant pris ou non l'article): is added to m.sg nouns with or without article: copile!, biete!, vecine!, amice!, prietene! Stefane!, Ioane!, domnule!, bunicule!, biatule!, fiule!, omule!, frumosule!, urtule!, prostule!, Radule! Cuvintele terminate n -e nu se modific. Ex.: frate ! Vasile! Les noms termins par -e ne changent pas. The ones ending in -e do not change. 6 Pentru o adresare politicoas, cuvintele care arat func ia, profesiunea sau numele persoanei vor fi introduse de domnule, doamn, sau domnioar: Pour s'adresser poliment quelqu'un, des mots comme domnule, doamn, domnioar introduiront la fonction, la profession ou le nom de la personne: For polite address, words showing functions, jobs or names of persons are preceded by domnule, doamn, domnioar: Domnule avocat (profesor, decan, Popescu )! Doamn profesoar (doctor, secretar, Ionescu,)! Domnioar doctor (Maria, Ionescu, Popescu)! 7 Substantivele n cazul vocativ nso ite de adjective se folosesc: Les substantifs au V. accompagns d'adjectifs utilisent: Nouns in the V. accompanied by adjectives take: la m.sg cu forma de V. au m.sg, la forme de V. m.sg vocative form: Stimate domnule decan, (profesor, doctor, Ionescu) la f.sg i n toate cazurile de plural, cu forme nearticulate de N./A.: au f.sg et au pl, les formes sans article de N./A. N./A. form witout article for f.sg and all pl forms: Bun ziua, stimat doamn profesoar ! oameni buni ! dragi elevi ! drag verioar ! *
*drag se folosete i cnd te adresezi unui brbat. Subst. comun va avea forma de V.: s'utilise aussi pour s'adresser un homme. Le nom commun prendra la forme de V. is also used when you address to a man. Common nouns take V. form: Drag prietene! Drag Mihai! Drag mam!

19

8 Adjectivele posesive impun folosirea articolului hotrt. Ex.: Dragul meu (Ion)! Dragii mei (copii) ! Les adjectifs possessifs imposent l'emploi de l'article dfini. Possessive adjectives require the use of definite article. 1.4. SUBSTANTIVE COMPUSE NOMS COMPOSS COMPOUND NOUNS Formate din dou sau mai multe cuvinte: Forms de deux ou de plusieurs mots: Are made up of two or more words: floarea-soarelui, gura-leului, sare de lmie, ap tare, nu-m-uita, bunstare, subcomisar. n declinare, cuvintele sudate se comport la fel cu cele simple. Celelalte se modific par ial (de obicei primul termen ) sau deloc: Pendant la dclinaison, les mots souds ont le mme comportement que les mots simples. Les autres mots composs se modifient partiellement (le premier terme en gnral) ou restent invariables. When declined, compound nouns written in one word behave like simple ones. The others usually change the first term, or none: Misiunea subcomisarului nu e uoar. Cultivarea florii-soarelui e profitabil. 1.5. SUBSTANTIVE PROPRII NOMS PROPRES PROPER NOUNS Sunt nume care se dau persoanelor, animalelor, institu iilor, organiza iilor, locurilor geografice, constela iilor, planetelor, mrcilor de produse, srbtorilor etc. Ce sont des noms qu'on donne aux personnes, animaux, tablissements, organisations, lieux gographiques, constellations, plantes, marques de produits, ftes, etc. Are nouns given to persons, animals, institutions, organizations, geographical places, constellations, planets, brands, holidays, etc. 1.5.1. Numele de persoane: Les noms des personnes: Names of persons: masculine se termin n general n consoan sau n vocale (-a, -e, -i) masculines se terminent gnralement par une consonne: masculine usually end in consonants: Ion, Dan, Eugen, Sorin, Cornel, Toma, Luca, Mircea, Nicolae, Vasile, Grigore, Andrei, Matei etc. Diminutive: Diminutifs: Diminutives: Ionu , Ionic, Ionel, Nelu, Nelu u, Dnu , Costel, Victora, Tudorel. feminine se termin de obicei n -a: fminins prennent de rgle un -a: Names of feminine persons usually end in -a: Ana, Maria, Ioana, Elena, Doina, Victoria, Rodica, Daniela, Romana, Crina, Cristina etc. Diminutive: Diminutifs: Diminutives: Anu a, Mriuca, Lenu a, Doini a, Romani a, Cristinu a etc. Unele feminine, nume sau diminutive, se termin n consoan sau alte vocale dect -a: Certains noms ou diminutifs fminins se terminent par une cons. ou une autre voyelle que -a: Certain feminine names or diminutive names, end in consonant or in other vowels than -a: Carmen, Ani, Nu i, Jeni, Eli, Cici, Luci, Lili 1.5.2. Declinarea numelor de persoan: Dclinaison des noms de personnes: Declension of names of persons: N. G.* D. A. V. m Ion lui Ion lui Ion pe Ion Ioane! * al/a/ai/ale Ioana Ioanei Ioanei pe Ioana Ioana!, Ioano! f Rodica Rodici Rodici pe Rodica Rodica!, Rodico! Carmen lui Carmen lui Carmen pe Carmen Carmen!

1.5.3. Genul celorlalte nume proprii depinde de termina ie: Le genre des autres noms propres dpend des terminaisons: The gender of other proper names depends on the endings: m. (consoan, -e, -i , -u, o) : Cluj, Arad, Fgra, Olt, Mure, Maramure, Bucureti, Iai, Mali, Marte, Soare, Carul Mare, Crciun, Pate, Anul Nou, Sfntul Ion, Ford, Mercedes, Opel, Renault, Volvo etc. f. (-a): Timioara, Oradea, Alba-Iulia, Baia Mare, Canada, Elve ia, Belgia, Londra, Geneva, Budapesta, Viena, Atena, Lisabona, Vene ia, Roma, Calea Lactee, Sfnta Maria, Dacia, Lada, Skoda Obs. Dup form, unele sunt singulare, altele plurale: D'aprs la forme, certains sont du sg, dautres du pl: According to form, some are singular, some are plural: sg Cluj, Mure, Paris, Marte, Bacu, Volvo; pl. Carpa i, Apuseni, Alpi, Statele Unite ale Americii 20

Primesc articol dup gen, dac articolul nu este inclus: Si l'article n'est pas inclus dans le nom, le genre de celui-ci est dcid par la forme: If the article is not included, they take article according to gender: m. sg Clujul, Aradul, Parisul, Sibiul, Amsterdamul, Marocul, Atlanticul, Bucuretiul, m.pl Carpa ii, Apusenii, Alpii f.sg Timioara, Craiova, Londra, Viena, Budapesta f.pl Ponoarele, Babele, Izvoarele Se declin. n compuse, de obicei se schimb cuvntul-baz: Se dclinent. Dans les noms composs, c'est le mot base qui varie gnralement: Are declined. With compounds, it is generally the basic word that changes: Bucuretiul este capitala Romniei. Apa Mrii Negre e foarte srat. Centrul Braovului mi place.

2. ARTICOLUL L'ARTICLE THE ARTICLE


nso ete substantive (adjective i numerale), indicnd gradul de individualizare a acestora: Accompagne des substantifs, adjectifs et numraux, en indiquant leur degr d'individualisation: Accompanies nouns, adjectives and numerals, indicating their degree of individualization: un om; omul; al meu; al doilea;cel nou. Clasificare Classification Classification articol nehotrt article indfin indefinite article : articol hotrt article dfini definite article: articol genitival (posesiv) article gnitival-possessif possessive article in G.: articol adjectival (demonstrativ) article adjectival-dmonstratif adjectival-demonstrative article: 2. 1. ARTICOLUL NEHOTRT L'ARTICLE INDEFINI THE INDEFINITE ARTICLE Este antepus. Obiectul denumit este necunoscut. Ex.: A sunat un om la u. Est antpos. L'objet dnomm est inconnu. Precedes the noun. The object referring to is unknown. Are forme distincte dup gen, numr i caz. A des formes distinctes suivant le genre, le nombre et le cas. It has distinct forms according to gender, number and case. N./A. G./D m./n.sg UN UNUI f.sg O UNEI n un avion un tramvai un teatru un spa iu un stilou un radio un nume unui avion unui tramvai unui teatru unui spa iu unui stilou unui radio unui nume n nite avioane nite tramvaie nite teatre nite spa ii nite stilouri nite radiouri nite nume 21 m./f./n.pl NITE UNOR f o doamn o carte o farfurie o femeie o muncitoare o cafea o zi unei doamne unei cr i unei farfurii unei femei unei muncitoare unei cafele unei zile f nite doamne nite cr i nite farfurii nite femei nite muncitoare nite cafele nite zile

un om omul al meu cel nou

La singular Au singulier In the singular m N./A. un domn un ministru un ochi un pui un frate un tat un pap G./D. unui domn unui ministru unui ochi unui pui unui frate unui tat unui pap La plural Au pluriel In the plural m N./A. nite domni nite minitri nite ochi nite pui nite fra i nite ta i nite papi

G./D.

unor doamne unor avioane unor domni unor cr i unor tramvaie unor minitri unor farfurii unor teatre unor ochi unor femei unor spa ii unor pui unor muncitoare unor stilouri unor fra i unor cafele unor radiouri unor ta i unor zile unor nume unor papi ! prepozi ie prposition preposition + un/o... n + un > ntr-un Ex.: Locuiesc ntr-un ora mare. n + o > ntr-o Stm ntr-o camer mic. din + un > dintr-un Sunt originar dintr-un sat de munte. din + o > dintr-o Sunt originar dintr-o localitate mic. prin + un > printr-un Trec printr-un parc. prin + o > printr-o Trec printr-o pdure.

2.2. ARTICOLUL HOTRT L'ARTICLE DFINI THE DEFINITE ARTICLE Este postpus, fcnd corp comun cu substantivul. Obiectul denumit este cunoscut. Est postpos, s'attachant au nom. L'objet dnomm est connu. Always comes after the noun, being attached to it. The object it defines is known. Ex.: Omul care a sunat la u a plecat. Femeia care a sunat la u a plecat. Are forme distincte dup gen, numr i caz. A des formes variables suivant le genre, le nombre et le cas. It has distinct forms according to gender, number and case. 2.1. La singular: Au singulier: In the singular: m/n N./A. -L -uL -LE G./D. -LUI V. -LE -E N./ A. m tatl* ministrul ochiul puiul fratele popa papa *tata (=tatl meu) tatlui ministrului ochiului puiului fratelui popii papei tatei/tatii (=tatlui meu) tat! codrule! domnule ! biete! n avionul tramvaiul teatrul spa iul stiloul radioul taxiul numele avionului tramvaiului teatrului spa iului stiloului radioului taxiului numelui f -A -uA pl./sg.+ -I -O f doamna cartea femeia cafeaua pijamaua ziua muncitoarea farfuria doamnei pl.+-i cr ii femeii cafelei pijamalei zilei farfuriei sg.+-i muncitoarei doamn! femeie!

G./ D.

V.

Obs. 1 Articolele hotrte -(u)l i -le sunt specifice substantivelor masculine i neutre la singular. Les articles dfinis -(u)l et -le sont spcifiques aux substantifs masculins et neutres au singulier. The definite articles -(u)l and -le are specific to masculine and neutre nouns in the singular. 22

-l se adaug substantivelor terminate n - sau -u : s'ajoute aux substantifs ayant les finales - ou -u : is added to nouns ending in - or -u: tatl, ministrul, teatrul -ul se adaug substantivelor terminate n consoan , -i sau o: s'ajoute aux substantifs termins par consonne, -i ou -o : is added to nouns ending in consonant, -i or -o: domnul, taxiul, radioul -le se adaug substantivelor masculine i neutre terminate la singular n -e: s'ajoute aux substantifs masculins et neutres ayant la finale -e: is added to masculin and neutre nouns ending in the singular in -e: fratele, cinele, numele 2 Articolul hotrt -a L'article dfini a The definite article -a se poate aduga sau substitui termina iei substantivelor feminine la singular: peut s'ajouter ou peut remplacer la terminaison des substantifs fminins au singulier: can be added or substituted to the ending of feminine nouns in the singular: carte cartea; mam mama;farfurie farfuria se leag prin (u) de termina iile -a, -ea i -i: sera li par l'intermdiaire de (u) aux terminaisons -a, ea et -i: is linked by (u) to the endings -a, -ea and -i: pijama pijamaua; cafea cafeaua; zi ziua La masculinele cu singularul n - , acesta este substituit de -a : La finale - des noms masculins au singulier est remplace par -a: The ending - of the singular masculine nouns, is replaced by -a: tat tata; pop popa; pap papa 3 Aten ie la articolul hotrt f.sg G./D. -i care se adaug n general pluralului N./A.: Attention l'article dfini f.sg G./D. -i qui s'ajoute gnralement au pluriel N./A.: Note that the definite article f.sg G./D. -i is generally added to the plural N./A.: gar (sg) gri (pl) grii (sg G./D.) dar uneori i singularului N./A.: librrie (sg) librriei (sg G./D.). mais parfois au singulier N./A.: farfurie farfuriei but sometimes to the singular N./A.: farmacie farmaciei 2.2.2. La plural: Au pluriel: In the plural: N./A. G./D. V. N./A. m domnii minitrii ochii puii fra ii ta ii popii papii domnilor minitrilor ochilor puilor fra ilor ta ilor popilor papilor domnilor! fra i(lor)! n avioanele tramvaiele teatrele spa iile stilourile radiourile taxiurile numele avioanelor tramvaielor teatrelor spa iilor stilourilor radiourilor taxiurilor numelor m -I -LOR -LOR f doamnele cr ile femeile cafelele pijamalele zilele muncitoarele farfuriile doamnelor cr ilor femeilor cafelelor pijamalelor zilelor muncitoarelor farfuriilor doamnelor! f/n -LE

G./D.

V.

Obs. 1 -le

este mai ales articolul hotrt pentru toate substantivele feminine i neutre la plural. est surtout l'article dfini pour tous les substantifs fminins et neutres au pluriel. is mainly the definite article for all the feminine and neutre nouns in the plural. 23

2 Articolul hotrt -i specific masculinului plural se adaug totdeauna termina iei -i a pluralului, rezult: -ii . L'article dfini -i spcifique au masculin singulier s'ajoute toujours la terminaison -i du pluriel, il en rsulte -ii. The definite article -i specific to masculine plural is always added to the plural ending i, the result is -ii. oamenii, prietenii, domnii, bie ii, ta ii Cnd substantivul are un -i i de la singular, rezult -iii: Quand le substantif a dj un -i du singulier, il en rsulte -iii: When the noun already has an -i from the singular, the result is -iii: copil (sg) copii (pl) copiii (pl. art. hot.) geamgiu geamgii geamgiii 3 Articolul hotrt se adaug i adjectivelor, cnd acestea sunt antepuse: L'article dfini s'ajoute aussi aux adjectifs quand ils prcdent le nom: The definite article is also added to adjectives, when they precede the noun: Ex.: noul director noua directoare noii angaja i noile angajate 2.2.3. FOLOSIREA articolului hotrt i a articolului nehotrt L'EMPLOI de l'article dfini et de l'article indfini THE USE of the definite article and of the indefinite one 2.2.3.1. Prezen a articolului este obligatorie: La prsence de l'article est obligatoire: The article cannot be omitted: cu substantive comune subiecte (N.) la singular: avec des noms communs sujets (N.) au singulier: with common nouns as subjects (N.) in the singular: Pe mas e un mr. Mrul e rou. la plural, subiectul poate fi nearticulat, dac este nedefinit, neprecizat. Au pluriel, le sujet peut se passer de tout article s'il est indfini, inconnu. In the plural, the subject can take no article if it is indefinite, unknown: Pe mas sunt mere. cnd substantivul este atribut (G.): quand le substantif est complment du nom (G.): when the noun is an attribute (G.): culoarea unui mr, culoarea unor mere, culoarea mrului, coloarea merelor cnd substantivul este complement indirect (D.): quand le substantif est complment d'objet indirect (D.): when the noun is an indirect object (D.): Telefonez unei doamne. Telefonez doamnei Popescu. cnd substantivul este complement direct (A.) la singular: quand le substantif est complment d'objet direct (A.) au singulier: when the noun is a direct object (A.) in the singular: Ridic receptorul! Ateapt tonul, apoi introdu o fis i formeaz numrul! la plural, complementul direct poate fi nearticulat sau articulat: Au pluriel, le complment d'objet direct peut prendre ou non l'article: In the plural, the direct object can take article or not: Cere scuze dac ai greit! Introdu alte fise i formeaz din nou! Noteaz numerele de telefon ntr-un carne el! prep. cu G./D. + subst. prp. avec G./D. + subst. prep. with G./D.+ subst. Avionul zboar deasupra unui ora. (G.) Avionul zboar deasupra oraelor. (G.) Datorit prin ilor, pot studia la universitate. (D.) Gra ie unei burse, mi pot continua studiile. (D.) prep. cu: Pleac cu un prieten. Pleac cu prietenul ei. (A.)(asoc.) Scriu cu pixul, cu stiloul nu-mi place. (A.)(instrum.) Cnd substantivul este nume de materie, rmne de obicei nearticulat: Quand le substantif exprime une matire, il ne prend pas d'article: Nouns denoting matter usually take no article: can cu lapte; climar cu cerneal; gleat cu ap Adjectivele de totalitate sunt urmate de substantiv cu articol hotrt: Les substantifs prcds d'adjectifs de totalit sont suivis d'articles dfinis: Nouns preceded by adjectives of totality take definite article: tot exerci iul, toat mncarea, ntreg oraul, amndoi copiii, to i trei bie ii Adjectivele calificative antepuse cer articol: Les adjectifs qualificatifs antposs demandent un article: Qualitative adjectives preceding nouns take article: Sracul om a rmas fr cas. O foarte frumoas fat ne atepta. Frumoasa fat era ghidul nostru. Un dificil examen se apropie. Excep ie, n exclama ii: Les exclamations en sont exclues: Exclamations are exceptions: Frumoas fat! Detept copil! Dificil examen! 2.2.3.2. Absen a articolului este uneori obligatorie: L'absence de l'article est parfois obligatoire: No article is compulsory in the following cases: cnd substantivul este precedat de prepozi ie i nu este determinat. quand le substantif est prcd d'une prposition et n'est pas dtermin. when the noun is preceded by preposition and is not defined. 24

Dar: Cartea este pe masa aceea. Cartea este pe mas. Suntem n sal. Mais: Suntem n sala 10. Merg la teatru. But: Mergem la Teatrul Na ional. substantivele nume de materie precedate de cu rmn nearticulate: Les noms dsignant des matires et prcds de cu ne prennent pas d'article: Nouns denoting matter, preceded by cu, take no article: cafea cu lapte, gleat cu ap, carne cu cartofi, mmlig cu brnz i smntn cnd substantivul este precedat de un adjectiv nedefinit, numeral sau demonstrativ: quand le substantif est prcd d'un adjectif indfini, numral ou dmonstratif: when the noun is preceded by an indefinite or demonstrative adjective, or by a numeral: fiecare om, orice persoan, oricare fat, alt biat, pu in timp, mul i ani, c iva pomi, doi copii cu adjective calificative antepuse, n exclama ii: dans les exclamations, avec des adjectifs qualificatifs antposs: in exclamations, with qualitative adjectives preceding the noun: Frumoas fat! Detept copil! Dificil examen! 2. 3. ARTICOLUL POSESIV (GENITIVAL) L'ARTICLE POSSESSIF (GNITIVAL) THE POSSESSIVE ARTICLE (IN THE GENITIVE) Exprim posesia, este antepus i are forme distincte dup gen i numr. Exprime la possession. Est antpos, ayant des formes distinctes suivant le genre et le nombre. Shows possession. It precedes the noun, and has distinct forms according to gender and number. sg pl m/n AL m AI fA f/n ALE

Formeaz Il forme It helps form genitivul pronumelui cine: le gnitif du pronom cine: the genitive of the pronoun cine: al cui? ai cui? a cui? ale cui? pronume posesive: des pronoms possessifs: possessive pronouns: al meu, ai mei, a mea, ale mele numerale ordinale: des numraux ordinaux: ordinal numbers: al doilea, a doua nso ete uneori substantivul n G.: Accompagne parfois le nom au G.: It sometimes accompanies a genitive noun: C elul este al vecinului. C eii sunt ai vecinului. i pisica e a vecinului. i pisicile sunt ale vecinului. Aten ie la similitudinea dintre articolul hotrt i articolul posesiv: Attention la similitude entre l'article dfini et l'article possessif: Note the similarity between the definite and the possessive articles: -l/al, -a/a, -i/ai, -le/ale: C elul este al vecinului/ al meu/... Maina este a Mariei/ a mea/... Copiii sunt ai familiei Ionescu/ ai mei/... Sandalele sunt ale mamei/ ale mele/... 2.3.1. FOLOSIRE EMPLOI USE Dup verbele: Aprs les verbes: After the verbs: a fi, a deveni, a ajunge, a sosi, a iei, a reui, a se clasa C elul este al vecinului/ al meu/... Alexandra a reuit a doua la concurs. Mircea s-a clasat al doilea . n exprimarea eliptic i n substitu ii: Dans les ellipses et les substitutions: In ellipses and substitutions: -Al cui e c elul? -Al nostru/Al meu/ Al biatului/ Al Mariei/ Al copiilor... Reprezentan ii Fran ei, ai Germaniei, ai Italiei i ai Luxemburgului s-au ntrunit la Geneva. Cnd substantivul precedent posesorului nu are articol hotrt: Quand le nom qui prcde le possesseur est utilis sans article dfini: When the noun preceeds the possessor, it is used without the definite article: un nepot al meu - doi nepo i ai mei; o nepoat a mea - dou nepoate ale mele Cnd alte cuvinte se intercaleaz ntre obiectul posedat i posesor: Quand d'autres mots s'interposent entre l'objet et le possesseur: When other words come between the object possessed and the possessor: Ziua de lucru a unui director este foarte lung. Filmul cel mai bun al anului a fost premiat. Obs. 1 Uneori, un de partitiv preced articolul genitival: L'article gnitival est parfois prcd d'un de partitif: The possessive article is sometimes followed by de: un nepot de-al meu; nite cunoscu i de-ai mei; o alt elev de-a mea; mul i prieteni de-ai mei

25

2 n limba vorbit, exist tendin a de nlocuire a formelor al, a, ai, ale prin a invariabil. La langue parle a tendance remplacer les formes al, a, ai, ale par un a invariable. In colloquial speech, the tendency is to replace al, a, ai, ale by the invariable a. 3 Forma de G./D. alor este folosit mai ales n expresiile: La forme alor du G./D. est surtout utilise dans les expressions: The G./D. form alor is mainly used in the expressions: alor mei, alor ti, alor si... (=prin ilor mei, familiei mele, rudelor mele...). 2.4. ARTICOLUL DEMONSTRATIV (ADJECTIVAL) L'ARTICLE DMONSTRATIF (ADJECTIVAL) THE DEMONSTATIVE (ADJECTIVAL) ARTICLE Provine din adjectivul/pronumele demonstrativ: Provient de l'adjectif/pronom dmonstratif: Comes from the demonstrative adjective/pronoun : acel(a) acea (aceea) acei(a) acele(a) are forme diferite dup gen, numr i caz: et a des formes distinctes suivant le genre, le nombre et le cas: and has different forms according to gender, number and case: sg pl m/n f m f/n N./A. CEL CEA CEI CELE G./D. CELUI CELEI CELOR

func ioneaz mai ales ca articol al adjectivului, substantivndu-l: Fonctionne surtout comme article de l'adjectif, en substantivant ce dernier: It is mainly used as an article of the adjective, turning it into a noun: cel bun cea bun cei buni cele bune sau legndu-l de un substantiv precedent: ou en le liant au nom qui prcde: or linking it to a preceding noun: tefan cel Mare, Mircea cel Btrn, Alexandru cel Bun, omul (cel) bun, maina (cea) nou, pantofii (cei) noi, mnuile (cele) roii; Biatul cel mare e medic, cel mic e student. intr n componen a superlativului relativ al adjectivelor i adverbelor: Est partie composante du superlatif relatif pour l'adjectif et l'adverbe: It is part of the relative superlative form of adjectives and adverbs: adj. cel mai bun sportiv adv. Ea vorbete cel mai bine romnete. cea mai bun sportiv Ei picteaz cel mai frumos. cei mai buni sportivi cele mai bune sportive Subn elege ntrebarea care? Sous-entend la question care (lequel, laquelle...?) It answers the question care? (which?): -Care biat i place? -Cel brunet. -Care main s-a stricat? -Cea nou. Obs. Cel, cea, cei, cele intr i n componen a adjectivelor/pronumelor demonstrative "de alegere": composent aussi les adjectifs / pronoms dmonstratifs "du choix": also help form demonstrative adjectives/pronouns 'of choice': cellalt, cealalt, ceilal i, celelalte.

3. ADJECTIVUL L'ADJECTIF THE ADJECTIVE


Este de regul postpus substantivului: brad nalt , main nou, oameni buni, fete frumoase En rgle gnrale, il est plac aprs le nom. As a rule, it is placed after the noun. Accentuat, adjectivul va fi antepus: Frumos spectacol! Frumoas vreme! Excelen i studen i! Minunate haine! Accentu, il occupera la premire position. When emphasized, it comes before. 3.1. Clasificare Classification Classification 3.1.1. dup form: d'aprs la forme: according to form: simple simples: simple: alb, gri, albastru, nalt, acru, amar compuse composs compound: dacoroman, galben-auriu, franco-german derivate drivs derived cu sufixe avec des suffixes with suffixes: esc (brbat > brbtesc), -os (munte > muntos), -iu (aur > auriu) cu prefixe: avec des prfixes with prefixes: anti- (antisocial), arhi- (arhicunoscut), in- (inacceptabil), inter- ( interurban), ne- (neclar), post- (postuniversitar), pre- (precolar) 26

provenite din alte pr i de vorbire provenant d'autres parties du discours deriving from other parts of speech: vb: greit (-, -i, -e), ocupat (-, -i, -e), plcut (-, -i, -e), adormit (-, -i, -e) adv.: jos, joas, joi, joase etc. 3.1.2. dup termina ii: d'aprs les terminaisons: according to endings: cu 4 termina ii 4 terminaisons with 4 endings: bun, bun, buni, bune cu 3 termina ii 3 terminaisons with 3 endings: mic, mic, mici cu 2 termina ii 2 terminaisons with 2 endings: mare, mari cu o termina ie invariables invariable: bej, , maro, gata, asemenea, forte 3.1.3. dup sens: d'aprs le sens: according to meaning: calificative qualificatifs qualifying concrete (de culoare, form, dimensiune, gust): alb, mare, rotund, acru, dulce concrets (de couleur, forme, dimension, got): concrete (colour, form, size, taste): abstracte abstraits abstract: atent, curios, detept, activ, eficace determinative: posesive, demonstrative, interogativ-relative, nehotrte (v. Pron. coresp.) dterminatifs possessifs, dmonstratifs, interrogatifs-relatifs, indfinis (v. Pron. coresp.) possessive, demonstrative, interrogative-relative, indefinite (see corresponding pronouns). 3.2. Flexiunea La flexion Inflection Adjectivele se acord cu substantivul n gen, numr i caz. Les adjectifs s'accordent en genre, nombre et cas avec leurs noms. Adjectives agree with the nouns in gender, number and case. 3.2.1. GENUL i NUMRUL LE GENRE et LE NOMBRE GENDER and NUMBER Adjective cu 4 termina ii Adjectifs 4 terminaisons Adjectives with 4 endings m, n sg cons./-u f sg - /a m. pl -i f., n. pl e/le bun bun buni bune acru acr acri acre albastru albastr albatri albastre greu grea grei grele Ex.: elev bun, elev bun, elevi buni, eleve bune; castravete acru, lmie acr, castrave i acri, lmi acre; om ru, femeie rea, oameni ri, femei rele Cu 3 termina ii 3 terminaisons With 3 endings m, n.sg -cons./ -(i)u f.sg. /-ie m, f, n.pl i/-ii mic mic mici lung lung lungi romnesc romneasc romneti nou nou noi viu vie vii rou roie roii Ex.: cine mic, cas mic, cin/ case mici; perete nou, cas nou, pere i/case noi Cu 2 termina ii 2 terminaisons With 2 endings m., f., n. sg -e m., f., n. pl mare verde cuminte Ex.: cine/cas mare, cini/case mari -i mari verzi cumin i

Cu o termina ie une terminaison With one ending (invar.) gata,asemenea, aijderea, forte, eficace, vivace, cumsecade, gri, bordo, indigo, maro, bleu, ocru, bej, mov, roz Ex: pantof maro, gri, bej; hain maro, gri, bej; pantofi maro, gri, bej; haine maro, gri, bej; caiet maro, gri, bej; caiete maro, gri, bej Locu iuni adjectivale Locutions adjectivales Adjective phrases Sunt grupuri de cuvinte echivalente semantic i sintactic cu adjective. Reprsentent des groupes de mots smantiquement et syntaxiquement quivalents des adjectifs. Are groups of words, functioning as semantic and syntactic equivalents to adjectives: pe cinste, de geniu, de groaz etc Ex.: A fost o petrecere pe cinste! 27

3. 2. 2. CAZUL LE CAS CASE Cu excep ia V. m.sg i a G./D. f.sg, adjectivul nearticulat nu i schimb forma n timpul declinrii, la fel ca substantivul. Cnd este antepus, substantivului i primete articolul hotrt, forma lui se schimb datorit prezen ei articolului, astfel: l'exception du V. m.sg et du G./D. f.sg, l'adjectif ne change pas sa forme quand il est utilis sans article, tout comme le substantif. Par contre, antpos au nom et accompagn de l'article dfini, sa forme change cause de ce dernier: With the exception of V. m.sg and of G./D. f.sg, adjectives with no article do not change their form during declension, just like nouns. On the other hand, when they take definite article and precede the noun, their form changes because of the article, as follows: gen/nr caz N m/n sg un printe/film bun printele/filmul bun bunul printe/film unui printe/film bun printelui/filmului bun bunului printe/film un printe/film bun printele/filmul bun bunul printe/film printe bun! m pl nite prin i buni prin ii buni bunii prin i unor prin i buni prin ilor buni bunilor prin i nite prin i buni prin ii buni bunii prin i prin i buni! prin ilor buni! f sg o dispozi ie bun dispozi ia bun buna dispozi ie unei dispozi ii bune dispozi iei bune bunei dispozi ii o dispozi ie bun dispozi ia bun buna dispozi ie f/n pl nite dispozi ii/filme bune dispozi iile/filmele bune bunele dispozi ii/filme unor dispozi ii /filme bune dispozi iilor/filmelor bune bunelor dispozi iii/filme nite dispozi ii/filme bune dispozi iile/filmele bune bunele dispozi ii/filme -

G/D

Adjectivul postpus poate fi precedat de articolul adjectival(demonstrativ) cel, cea, cei, cele, care se declin. Substantivul poate lipsi: L'adjectif postpos peut tre prcd de l'article adjectival (dmonstratif) cel, cea, cei, cele qui se dcline. Le nom peut alors tre omis: Adjectives following the nouns can be preceded by the adjectival (demonstrative) article: cel, cea, cei, cele, which is declined; the noun can be dropped: maina veche = maina cea veche > cea veche 3.2.3. Compara ia La comparaison Comparison Gradul pozitiv Le degr positif The positive degree copil talentat, copii talenta i, fat talentat, fete talentate Gradul comparativ Le degr comparatif The comparative degree de superioritate: de supriorit: of superiority: mai... dect... un copil mai talentat dect al ii mai... ca... un copil mai talentat ca al ii de inferioritate: d'infriorit: of inferiority: mai pu in... dect... un copil mai pu in talentat dect al ii mai pu in... ca... un copil mai pu in talentat ca al ii de egalitate: d'galit: of equality: la fel de...ca (i)... un copil la fel de talentat ca (i) al ii tot aa de... ca (i)... un copil tot aa de talentat ca (i) al ii tot att de... ca (i)... un copil tot att de talentat ca (i) al ii Gradul superlativ Le degr superlatif The superlative degree de superioritate: de supriorit: of superiority: cel mai... dintre + pl cel mai talentat dintre to i cel mai... din + sg cel mai talentat din clas cel mai... de la/ de pe... cel mai talentat de la noi de inferioritate d'infriorit: of inferiority: cel mai pu in... dintre + pl./din + sg/de la/ de pe... Ex.: El este cel mai pu in talentat dintre to i. din orchestr. de la noi. absolut: absolu: 'absolute' foarte... un copil foarte talentat grozav de... un copil grozav de talentat extraordinar de... un copil extraordinar de talentat 28

Urmtoarele adjective nu au grade de compara ie: Les adjectifs suivants n'ont pas de degrs de comparaison: The following do not have degrees of comparison: superior, inferior, exterior, interior, minim, maxim, optim, suprem, splendid, grozav, extraordinar, excelent, formidabil, sublim, perfect, enorm, par ial, total, complet, deplin, ini ial, final, prim, ultim, viu, mort. Obs. 1 Unele adjective pot deveni: Certains adjectifs peuvent devenir: Certain adjectives can become: substantive des noms nouns:Leneul mai mult alearg i scumpul mai mult pgubete. (prov.) adverbe des adverbes adverbs: Scrie frumos i repede. A i n eles greit. 2 Adjectivul poate determina i pronume nehotrte: L'adjectif peut aussi dterminer des pronoms indfinis: Adjectives can also define indefinite pronouns: ceva interesant, ceva dulce, nimic deosebit, nimic nou 3. La V., adjectivele se folosesc cu sau fr substantiv: Au V., les adjectifs accompagnent ou non des substantifs: In the V., adjectives accompany nouns or stand alone: Dragi prieteni! Dragii mei prieteni!

4. PRONUMELE LE PRONOM THE PRONOUN


4.1. PRONUMELE PERSONAL LE PRONOM PERSONNEL THE PERSONAL PRONOUN Are forme distincte dup persoan, gen, numr, caz. Are forme accentuate (fr verb/izolate, v. 1 n tabel) i neaccentuate (lng verb, v. 2-6). A des formes distinctes d'aprs la personne, le genre, le nombre et le cas. Des formes toniques (sans verbe/isoles, disjointes, v. 1 dans le tableau) et atones (conjointes au verbe, v. 2-6). Has distinct forms according to person, gender, number and case. Has stressed forms (isolated or without a verb, see 1 in the chart) and unstressed ones (with a verb, see 2-6). sg
N. (CINE?) G.(AL/A/AI/ ALE CUI?) D. (CUI?)

eu mie mi mi-mi -mimi (prep.) mine m mnoi nou ne ne-ne -ne-nini (prep.) noi ne ne-ne -

tu ie i i-i - ii (prep.) tine te tetu! voi vou v v-v -v-vivi (prep.) voi v v-v voi!

A.(PE CINE?)

V.

el (al, a, ai, ale) lui lui i i-i -ii (prep.) el l l-

ea (al, a, ai, ale) ei ei (1)* i (2) i- (3) -i (4) -i- (5) i (6) (prep.) ea (1) o (2) - (3) -o (4) -

* v. mai jos folosirea lor cu modurile i timpurile verbale. v. ci-dessous leur emploi avec les diverses formes verbales. See their use below with different verbal forms.

pl.

N. (CINE?) G.(AL/A/AI/ ALE CUI?) D. (CUI?)

ei ele (al, a, ai, ale) lor lor (1) le (2) le- (3) -l (4) -le- (5) -li- (5) li (6) (prep.) ei i i-i 29

A. (PE CINE?)

V.

(prep.) ele (1) le (2) le- (3) -le (4) -

4.1.1. Folosire Emploi Use D. 2. D. 3. D. 4. mi, i, i, ne, v, le + mi-, i-, i-, ne-, v-, le- + + timpuri verbale simple* i viitor formes verbales simples* et futur simple verb forms* and future Exc.: Ger., Imper.af. timpuri verbale compuse (Exc. viitorul) formes verbales composes (Exc. le futur) compound verb forms (Exc. the future) -mi, - i, -i, -ne, -v, -le -mi, - i, -i -mi, - i, -i -mi, - i, -i = s-mi (o s mi = o s-mi) a-mi aminti/explica... = s- i (o s i = o s- i) a- i aminti/explica... = s-i (o s i = o s-i) a-i aminti/explica... -mi-, - i-, -i-, -ne-, -v-, -le- + o -mi-, - i-, -i-, -ni-, -vi-, -li- + l/i/le

Ger./Imper. af. nu* s* a* *nu mi = nu-mi nu i = nu- i nu i = nu-i D. 5.

s mi s i s i +

Ger./Imper. af.

D. 6. A. 2.

mi, i, i, ne, vi, le + se/le m, te, l, o, ne, v, i, le nu* + m, te, l, o, ne, v, i, le s*+ m, te, l, o, ne, v, i, le a* + m, te, l, o, ne, v, i, le = nu-l s l = s-l = nu-i s i = s-i = n-o s o = s-o m-, te-, l-, ne-, v-, i-, le- + Ger./Imper. af. + Pf comp./Cond. + -o + timpuri verbale simple i viitor a formes verbales simples et futur a simple verb forms and a future Exc.: Ger., Imper. af. a-l vedea/invita/ntlni... a-i vedea/invita/ntlni... -

*nu l nu i nu o A. 3. A. 4.

timpuri verbale compuse; formes verbales composes; compound verb forms Exc.viitorul/futur/future -m, -te, -l, -o, -ne, -v, -le

Obs. 1 O vocal anterioar Une voyelle antrieure A preceding vowel elimin vocala din: va liminer la voyelle dans: eliminates the vowel from : mi, i, i, l Cine mi d? = Cine-mi d? Unde l vezi?= Unde-l vezi? Dac l vezi, spune-i c l atept.= Dac-l vezi, spune-i c-l atept. cade cnd pronumele este o. s'lide si le pronom est o. is dropped when the pronoun is o. Dac o vezi, spune-i c o atept. = Dac-o vezi, spune-i c-o atept. se leag de pronumele o. sera lie par un trait d'union au pronom o. is linked with the pronoun o. Ce o doare? = Ce-o doare? Cine o caut? = Cine-o caut? 2 Formele accentuate se folosesc: Les formes toniques s'utilisent: The stressed forms are used: n propozi ii eliptice (fr verb) dans des propositions elliptiques (sans verbe) in elliptical sentences (without a verb) emfatic en position emphatique in emphatic forms dup prepozi ii (D./A.) aprs les prpositions (D./A.) after prepositions (D./A.) N. G.* D. A. -Cine tie ? -A cui e ideea? -Cui i place ideea? -Pe cine caut poli ia? -Eu. (-A mea.) -Mie! -Pe mine! (Tu.) (A ta.) ( ie.) (Pe tine.) (El.) -A lui. (Lui.) (Pe el.) (Ea.) -A ei. (Ei.) (Pe ea.) (Noi.) (A noastr.) (Nou.) (Pe noi.) (Voi.) (A voastr.) (Vou.) (Pe voi.) (Ei.) -A lor. (Lor.) (Pe ei.) (Ele.) -A lor. (Lor.) (Pe ele.)
*A mea, a ta, a noastr i a voastr sunt pronume posesive. sont des pronoms possessifs. are possessive pronouns.

30

3 D. i A. sunt dublu exprimate: Le D. et le A. sont doublement exprims: The D. and A. are expressed twice: facultativ, n cazuri de emfaz: de faon facultative, dans des cas d'emphase: are possessive pronouns optionally, in cases of emphasis: form acc. / subst. D./A. + form neacc. + verb par la forme tonique/subst. D./A.+ forme atone + verbe by stressed form/D./A. noun + unstressed form + verb D. Lui / lui Dan) nu i-ai telefonat ? A. Pe el / pe Dan nu l-am sunat. form neacc. + verb + form acc./ subst. D./A. forme atone + verbe + forme tonique/subst. D./A. untressed f. + verb + stressed form/D./A. noun D. I-ai telefonat lui / lui Dan? A. L-ai sunat pe el/pe Dan sau pe ea/pe Dana? obligatoriu prin reluare obligatoirement par reprise necessarily by repeating it dup aprs after care (D./A.) Ex.: D. Vecinul cruia i mprumut maina e de ncredere. A. Ct a costat maina pe care o ai? cnd fraza ncepe cu complementul direct: quand la phrase commence par le complment d'objet direct: when the sentence begins with a direct object: Ex.:Filmul acela l-am vzut deja. prin reluare sau anticipare: par reprise ou anticipation: by repeating or anticipating it: cnd D. i A. reprezint persoane: quand le D. et l'A. reprsentent des personnes: when the D. or A. refers to persons: A. l ntreb pe Ion, dar pe Maria n-o ntreb. Ex.: D. i scriu lui Ion, dar Mariei nu-i scriu azi. 4 Pronumele personale D. pot avea uneori sens posesiv. Le pronom personnel D. peut parfois avoir un sens possessif. The personal pronoun in D. has sometimes a possessive meaning. Ex.: -Unde i-e paaportul? = Unde e paaportul tu? 5 Pronumele personale n D./A. + verbe pronominale. Les pronoms personnels en D./A. + verbes pronominaux. The personal pronouns in D./A. + pronominal verbs. Ex.: a-i plcea, a-l durea, a i se prea 4.1.2. ALTE FORME AUTRES FORMES OTHER FORMS 4.1.2.1. DNSUL, DNSA, DNII, DNSELE Sunt pronume personale de pers. a 3-a. Uneori folosite cu valoare de polite e. Au formele: Sont des pronoms personnels de la 3e pers. utiliss parfois comme formes de politesse. Are personal pronons, 3rd pers., sometimes used politely. Forms: m.sg f.sg m.pl f.pl N./A*. dnsul (=el) dnsa (=ea) dnii (=ei) dnsele (=ele) G.**/D. dnsului (=lui) dnsei (=ei) dnilor (=lor) dnselor (=lor) *A. cu prep./avec prp./with prep. **G. al/a/ai/ale 4.1.2.2. Forme de polite e Formes de politesse Forms of politeness DUMNEATA (+ vb pers.2sg) = tu (grad redus de polite e) degr rduit de politesse lower degree of politeness) Ex.: N. Dumneata cnd pleci? G. Care e prerea dumitale? DUMNEAVOASTR (invar.) = tu, voi (foarte politicos trs poli very polite) + vb pers.2pl Ex.: N. Cine sunte i dumneavoastr? G. Fiica dumneavoastr este acas? Pronumele de polite e au forme i la persoanele a 3-a sg i pl, care rmn i ele invariabile. Les pronoms de politesse ont des formes pour la 3e pers. sg et pl, qui restent, elles aussi, invariables. Polite pronouns have forms for the 3rd pers. sg and pl, which also remain invariable: m.sg = DUMNEALUI; f.sg DUMNEAEI; m.f.pl DUMNEALOR 4.1.2.3. Forme de ntrire Formes de renforcement Emphatic pronouns m NSUMI, NSU I, NSUI f NSMI, NS I, NSI sunt forme de ntrire. Se folosesc numai mpreun cu pronumele personale: sont des formes de renforcement, utiliss toujours en compagnie des pronoms personnels: are emphatic forms, always accompanied by personal pronouns: eu nsumi / eu nsmi, tu nsu i / tu ns i, el nsui / ea nsi

31

4.2. PRONUMELE REFLEXIV LE PRONOM RFLCHI THE REFLEXIVE PRONOUN Are rol de complement direct (A.) sau indirect (D.) i are aceeai persoan cu subiectul: A le rle de complment d'objet direct (A.) ou indirect (D.), ayant la mme personne que le sujet: Has the function of a direct object (A.) or indirect object (D.) and is in the same person as the subject: A. Eu m spl D. Eu mi cumpr o carte. Are forme accentuate i neaccentuate: A des formes toniques et atones: Has stressed or unstressed forms: A. (neacc.) (Eu) m spl. (Tu) te speli. (El) se spal. (Ea) se spal. (Noi) ne splm. (Voi) v spla i. (Ei) se spal. (Ele) se spal. Pe cine? (acc.) Pe mine. Pe tine. Pe sine./Pe el. Pe sine./Pe ea. Pe noi. Pe voi. Pe ei. Pe ele. D. (neacc.) (Eu) mi cumpr. (Tu) i cumperi. (El) i cumpr. (Ea) i cumpr. (Noi) ne cumprm. (Voi) v cumpra i. (Ei) i cumpr. (Ele) i cumpr. Cui? (acc.) Mie. ie. Siei./Lui. Siei./Ei. Nou. Vou. Lor. Lor.

Formele neaccentuate Les formes atones The unstressed forms: m, te, ne, v (A.) mi, i, ne, v (D.) i accentuate et toniques and the stressed ones: pe mine, pe tine, pe noi, pe voi (A.) mie, ie, nou, vou (D.) sunt identice cu cele ale pronumelui personal. sont identiques celles du pronom personnel. are identical with those of the personal pronoun. Specifice reflexivului sunt: Sont spcifiques au pronom rflchi: Specific to the reflexive pronoun are: se/pe sine (A. sg, pl.) i/siei (D. sg i pl.) n compania verbului, formele neaccentuate au variantele: Accompagnant le verbe, les pronoms atones prennent les formes: When accompanying the verb, the unstressed pronouns have the forms: s-, -se, -s- (A.); i-,-i, -i- (D.) SE/I cu sens reflexiv: sens rflchi: with proper reflexive meaning: A. a se scula a se culca; a se mbrca a se dezbrca; a se ncl a a se descl a; a se rade = a se brbieri; a se mrita = a se cstori = a se nsura; a se pieptna, a se farda, a se parfuma, a se spla, a se coafa, a se tunde, a se aeza, a se privi, a se luda, a se pregti, a se nela... D. a-i cumpra (ceva), a-i lua (ceva), a-i face mncare... SE/I i-au pierdut par ial sau complet sensul reflexiv n: ont partiellement ou compltement perdu leur sens rflchi dans: have partially or completely lost their reflexive meaning in: A. a se mpotrivi = a se opune; a se mbolnvi a se nsntoi; a se plimba, a se duce, a se odihni, a se plictisi, a se opri, a se rtci, a se ridica, a se odihni, a se grbi, a se descurca, a se ntoarce, a se potrivi, a se mbog i, a se mbta, a se gndi, a se juca, a se supra, a se teme, a se sim i, a se uita... D. a-i aminti = a-i aduce aminte; a-i imagina = a-i nchipui; a-i face rost de = a-i procura; a-i reveni, a-i da seama, a-i bate joc (de), a-i face iluzii/ griji/gnduri/probleme, a-i lua rmas bun... SE/I cu sens reciproc: sens rciproque: with reciprocal meaning: A. a se ntlni, a se saluta, a se mbr ia, a se tutui, a se sruta, a se certa, a se ironiza, a se mpca, a se ndrgosti, a se iubi, a se logodi, a se cstori, a se n elege, a se ur, a se bate, a se nela, a se despr i... D. a-i scrie, a-i trimite felicitri, a-i spune la revedere/noapte bun... D. posesiv reflexiv: D. possessif rflchi: D. possessive reflexive: a-i scrie memoriile, a-i termina studiile, a-i spla hainele, a-i repara maina, a-i face temele, a-i face coresponden a, a-i vedea de treab, a-i cunoate interesul (v. 4.4. Obs.4) SE cu verbe exprimnd schimbare: SE avec des verbes exprimant des changements d'tat: SE with verbs expressing change: a se ngra, a se micora, a se mri, a se mbolnvi, a se ntrista, a se nveseli, a se nnegri, a se nroi, a se mprieteni, a se ndrgosti, a se nnora, a se nsera, a se nnopta, a se ntuneca, a se lumina SE cu sens impersonal (verbul numai la pers. 3): SE sens impersonnel (le verbe n'a que la 3e pers.): SE with impersonal meaning (with the verb always in the 3rd pers.): se spune, se zice, se vorbete, se aude, se zvonete, se pare Cu sens pasiv: sens passif: With a passive meaning se spal, se cur , se nchide, se deschide, se traduce, se citete, se pronun , se n elege 32

4.3. PRONUMELE I ADJECTIVUL DEMONSTRATIV LE PRONOM ET L'ADJECTIF DMONSTRATIFS THE DEMONSTRATIVE PRONOUN AND ADJECTIVE Au forme distincte dup gen, numr i caz. Ont des formes distinctes suivant le genre, le nombre et le cas. Have distinct forms according to gender, number and case. 4. 3. 1. Clasificare Classification Classification de apropiere: prochain: of proximity: de deprtare: lointain: of distance: de diferen iere: de diffrenciation: of differenciation: de identitate: d'identit: of identity:

acest(a), aceast/aceasta, aceti(a), aceste(a) acel(a), acea/aceea, acei(a), acele(a) celllt, cealalt, ceilal i, celelalte acelai, aceeai, aceiai, aceleai

adj. ACEST, ACEAST, ACETI, ACESTE pron. ACESTA, ACEASTA, ACETIA, ACESTEA Pronume i adjectiv. Adjectivul poate fi antepus i postpus. Pronom et adjectif. L'adjectif peut tre antpos ou postpos. Pronoun and adjective. The adjective can be placed before or after the noun. adj. + subst. neart. Acest om e prietenul meu. subst. + art. hot. + adj. Omul acesta e prietenul meu. Adjectivul postpus este identic cu pronumele (v. formele cu -a final). Les formes de l'adjectif postpos sont identiques celles du pronom (v. les formes en -a ). The adjective following the noun is identical in form with the pronoun (see forms with final -a). Acesta e prietenul meu. m. sg f. sg m. pl. acest domn aceast doamn aceti domni domnul acesta doamna aceasta domnii acetia acesta aceasta acetia acestui domn acestei doamne acestor domni domnului acestuia doamnei acesteia domnilor acestora acestuia acesteia acestora * al/a/ai/ale f. pl. aceste doamne doamnele acestea. acestea acestor doamne doamnelor acestora acestora

N./A.

G*/D

adj. ACEL, ACEA, ACEI, ACELE pron. ACELA, ACEEA, ACEIA, ACELEA Este pronume sau adjectiv. Adjectivul poate fi antepus sau postpus. Est pronom ou adjectif. L'adjectif peut tre antpos ou postpos. May be pronoun or adjective. The adjective can be placed before or after the noun. adj. + subst. neart. Acel cntec era frumos. subst. + art. hot. + adj. Cntecul acela era frumos. Adjectivul postpus i pronumele au totdeauna aceeai form (formele n -a ). L'adjectif postpos et le pronom ont toujours la mme forme (en -a ). The adjective following the noun always has the same form as the pronoun (in -a ). Cntecul acela era frumos. = Acela era frumos. m. sg acel munte muntele acela acela acelui munte muntelui aceluia aceluia * al/a/ai/ale f. sg acea cmpie cmpia aceea aceea acelei cmpii cmpiei aceleia aceleia m. pl acei mun i mun ii aceia aceia acelor mun i mun ilor acelora acelora f. pl acele cmpii cmpiile acelea acelea acelor cmpii cmpiilor acelora acelora

N./A.

G.*/D.

Obs. 1 n limba vorbit se folosesc dup subst. sau ca pronume: Dans la langue parle, on les emploie aprs les noms ou en tant que pronoms: In speech they are used after the noun or as pronouns: sta, asta, tia, astea (de apropiere proche of proximity) la, aia, ia, alea (de deprtare lointain of distance) 2 aceasta, asta (n) = lucrul acesta Ex.: Asta nu m intereseaz. La asta nu m-am gndit. Ce-i asta?

33

ACELAI, ACEEAI, ACEIAI, ACELEAI < acela/aceea/aceia/acelea + i Flexiunea este identic cu a pronumelor acela, aceea, aceia, acelea (v. mai sus). Ca pronume i adjectiv, au forme identice. Adjectivul este totdeauna antepus, iar substantivul este nearticulat. Sa flexion est identique celle des pronoms acela, aceea, aceia, acelea (v. ci-dessus). Les mmes formes existent en tant que pronoms ou adjectifs. L'adjectif est toujours antpos, le nom toujours sans article. Its inflection is identical with that of the pronouns acela,aceea, aceia, acelea (see above). The pronoun and the adjective have identical forms. The adjective will always preceed an indefinite noun. Ex.: Pre ul biletului de avion e acelai, dar serviciile nu mai sunt aceleai. CELLALT, CEALALT, CEILAL I, CELELALTE < cel/cea/cei/cele + alt/alt/al i/alte Ca pronume i adjective, au fome identice. Adjectivul poate fi antepus sau postpus. Prin declinare, se modific numai segmentul ini ial cel/cea/cei/cele (v. Art. dem.). Ont des formes identiques comme pronoms ou comme adjectifs. L'adjectif peut prcder ou suivre le nom. Au cours de la dclinaison, ce n'est que le segment initial cel, cea, cei, cele qui change (v. L'art. dm.). As pronoun and adjective, they are identical in form. The adjective can be placed before or after. By declension, only the initial part is modified (see Art. dem.). adj. + subst. neart. Cellalt om a plecat. subst. + art. hot. + adj. Omul cellalt a plecat. pron. Cellalt a plecat. Ex.: N. Am doi fra i. Unul e acum la Londra, cellalt la Paris. D. Avem doi copii. Celui mic i cumprm jucrii, celuilalt cr i. 4.4. PRONUMELE I ADJECTIVUL POSESIV LE PRONOM ET L'ADJECTIF POSSESSIFS THE POSSESSIVE ADJECTIVE AND PRONOUN Adjectivul posesiv are forme diferite dup gen, caz, numrul posesorilor i al obiectelor posedate: L'adjectif possessif a des formes distinctes suivant le genre, le cas et le nombre des possesseurs et des objets possds: The possessive adjective has different forms according to the gender, case and number of the possessors and possessed objects: m.sg f.sg m.pl f.pl fratele meu sora mea fra ii mei surorile mele fratele tu sora ta fra ii ti surorile tale fratele su* sora sa* fra ii si* surorile sale* fratele nostru sora noastr fra ii notri surorile noastre fratele vostru sora voastr fra ii votri surorile voastre fratele lor sora lor fra ii lor surorile lor *fratele su = fratele lui, fratele ei (v. pron. pers. G.) sora sa = sora lui, sora ei fra ii si = fra ii lui, fra ii ei surorile sale = surorile lui, surorile ei al, a, ai, ale + adj. pos. = pron. pos. m.sg al meu, al tu, al nostru, al vostru al lor f.sg. a mea, a ta, a sa, a noastr, a voastr, a lor m.pl ai mei, ai ti, ai si, ai notri, ai votri, ai lor f.pl ale mele, ale tale, ale sale, ale noastre, ale voastre, ale lor Obs. 1 cu subst. (v. i folosirea art. pos.) avec subst. (v. aussi l'emploi de l'art. poss.) with a noun (also see the use of the poss. art.): un nepot al meu, o nepoat a mea, nite nepo i ai mei, nite nepoate ale mele; acest frate al meu, aceast sor a mea etc.; obiceiul acesta al meu, ideea aceasta a mea etc. Locul este al meu. Casa este a mea. 2 Ai mei, ai ti, ai si, ai notri, ai votri, ai lor = familia mea/ta/sa... 3 Acordul se face cu substantivul cel mai apropiat: Fratele i sora mea sunt elevi. L'accord se fait avec le nom le plus proche. It agrees with the nearest noun. 4 Adjectivului posesiv i se prefer un pronume pers./refl. D., numit "dativul posesiv", n structuri de tipul:

34

Dans certaines structures, le roumain prfre remplacer l'adj. possessif par un pronom pers./refl. au D.; celuici porte le nom de "datif possessif" In certain structures, a pers./refl. pronoun in D., called 'possessive dative', is preferred to the possessive adjective: structur obligatorie* (cu c.d.) structure obligatoire (avec c.d.) Compulsory structure (with d.o.) -Unde mi-am pus ochelarii? - i i-ai pierdut? structur facultativ* (cu subiect): structure facultative (avec sujet): Optional structure (having subject): -Unde mi sunt ochelarii? = -Unde mi-s ochelarii?

4.5. PRONUMELE I ADJECTIVUL INTEROGATIV-RELATIV LE PRONOM ET L'ADJECTIF INTERROGATIFS-RELATIFS THE RELATIVE -INTERROGATIVE ADJECTIVE AND PRONOUN Ele sunt: Ce sont: They are: cine, ce, care, ct Ca interogative, in locul cuvintelor ateptate ca rspuns la o ntrebare, iar ca relative, fac legtura cu cuvinte din alt propozi ie. Comme interrogatifs, ils remplacent les mots attendus comme rponse des questions; comme relatifs, ils font la liaison avec des mots d'une autre proposition. As interrogatives, they replace words expected as answer to a question, and as relatives, they connect with words in another sentence. inter. - Care (biat) a venit? rel. Nu tiu care (biat) a venit. - Nu tiu. CINE se folosete pentru fiin e (persoane, animale). Este numai pronume i variaz dup caz astfel: S'emploie pour des tres anims. N'est que pronom et varie d'aprs le cas comme suit: Is used for beings (persons, animals). It functions only as a pronoun and changes accordingly: N. cine G. (al/ a/ ai/ ale) cui D. cui A..pe/ la/ cu/ despre cine rel. Nu tiu cine a venit. Nu tiu ai cui sunt ochelarii. Mama ntreab cui i e foame. Vreau s tiu pe cine atep i.

N. G. D. A.

inter. -Cine a venit? Ai cui sunt ochelarii? Cui i e foame? Pe cine atep i?

CARE se folosete pentru a selecta i identifica dintr-un grup de obiecte sau fiin e similare. S'utilise pour effectuer une slection/ une identification l'intrieur d'un groupe d'objets ou tres similaires. It is used to select and identify things within a group of similar objects and beings. Ex.: Care (film) i-a plcut mai mult? Poate fi folosit ca adjectiv sau pronume i este variabil dup gen, numr i caz, astfel: Peut tre utilis comme adjectif ou pronom, variant d'aprs le genre, le nombre et le cas comme suit: Can be used as adjective or pronoun, changing according to gender, number and case: N./A. adj./pron. G.*/D. adj. pron. inter. care (biat) crui biat cruia care (fat) crei fete creia care (bie i) care (fete) cror bie i cror fete crora * G. al/a/ai/ale rel. Cinele care latr nu muc.

Care (cine) nu muc?

CE se refer la lucruri, ac iuni, stri. Se folosete ca pronume i adjectiv interogativ-relativ i este invariabil. Porte sur des objets, actions, tats. S'emploie comme pronom et adjectif interrogatif-relatif et est invariable. Refers to objects, actions and states. It is used as interrogative-relative pronoun and is invariable. inter. rel. pron. N. Ce v place? Spune i-mi ce v place. ce A. (cu/la...)ce Cu ce pleci? Spune-mi cu ce pleci ? Ca adjectiv interogativ-relativ, ce se refer la identitatea (= care?) sau la calitatea (= ce fel de?) substantivului. En tant qu'adjectif interrogatif-relatif, ce porte sur l'identit (= care?) ou sur la qualit (= ce fel de?) du nom. As interrogative-relative pronoun, ce refers to the identity or quality of the noun. Ex.: inter. Ce strad cuta i? rel. V-am ntrebat ce strad cuta i. (= care strad?) Ce film vrei s vezi? Spune-mi ce film vrei s vezi.(= ce fel de film?) 35

Obs. n propozi ii exclamative, ce este echivalent cu superlativele: Dans les phrases exclamatives, ce a la mme valeur que les superlatifs: In exclamatory sentences, ce is equivalent to a superlative like: Ex.: Ce bine! (= e foarte bine!) Ce frumos! (= E foarte frumos!) Expresie: Expression: Expression: Ce mai faci? = Cum i merge? CT este pronume i adjectiv interogativ-relativ. Se refer la cantitate i este variabil dup gen, numr i caz, astfel: Est pronom et adjectif interrogatif-relatif. Porte sur la quantit. Est variable en genre, nombre et cas, comme suit: It is an interrogative-relative pronoun and adjective. It refers to quantity and it changes according to gender, number and case, as follows: m.sg f.sg m.pl f.pl adj./pron. ct (lapte) ct (pine) c i (bie i) cte (fete) Expresii: Expressions: Expressions: la cte...? = la ce or? n ct...? = n ce dat / zi? Ct cost?

4.6. PRONUMELE I ADJECTIVELE NEHOTRTE PRONOMS ET ADJECTIFS INDFINIS INDEFINITE ADJECTIVES AND PRONOUNS Au forme variabile dup gen, numr i caz. Adjectivele preced substantive nearticulate. Ont des formes variables d'aprs le genre, le nombre et le cas. Les adjectifs prcdent des noms sans articles. Have variable forms according to gender, number and case. The adjectives precede nouns without article. Exc.: tot, toat, to i, toate + subst. art. hot. A but tot laptele. A cheltuit to i banii. A mncat toat pinea. A cules toate fructele. 4.6.1. Clasificare Classification Classification 4.6.1.1. Simple: Simples: Simple: adj. un, o alt, alt, al i, alte tot, toat, to i, toate att(a), atta, at i(a), attea mult, mult, mul i, multe pu in, pu in, pu ini, pu ine UNUL, UNA, UNII, UNELE m.sg f.sg m.pl f.pl adj. unii so i unele so ii pron. unul una unii unele G.**/D. adj. unor so i unor so ii pron. unuia uneia unora * (mai ales cu prep. surtout avec une prp. especially with prep.) * *(al/a/ai/ale) N./A* adj. ALT, ALT, AL I, ALTE pron. ALTUL, ALTA, AL II, ALTELE f.sg alt so ie alta altei so ii alteia m.pl al i so i al ii altor so i altora f.pl alte so ii altele altor so ii

pron. unul, una, unii, unele altul, alta, al ii, altele tot, toat, to i, toate att(a), atta, at ia, attea mult, mult, mul i, multe pu in, pu in, pu ini, pu ine

N./A.* adj. pron. G.**/D. adj. pron.

m.sg alt so altul altui so altuia

* (mai ales cu prep. surtout avec une prp. mainly with prep.) * *(al/a/ai/ale)

36

TOT, TOAT, TO I, TOATE Este antepus (dar poate fi i postpus) substantivului. Spre deosebire de celelalte pronume/adjective nehotrte, substantivul se articuleaz obligatoriu cu articol hotrt: Prcde (mais peut aussi, en position demphase, suivre) le nom. Est le seul pronom/adjectif indfini obligeant le nom prendre l'article dfini: Usually precedes the noun, but in emphasis may come after. Unlike other indefinite pronouns/adjectives, the noun that follows must take definite article: Ex.: Am vizitat toate muzeele din Bucureti. m.sg f.sg m.pl f.pl N./A.*adj./pron. tot (vinul) toat (apa) to i (bie ii) toate (fetele)
*(i cu prep. avec prp. aussi also with prep.)

Obs. tot cu valoare adverbial valeur adverbiale with adverbial value Ex.: Aici locuiesc prin ii. Tot aici locuiete i sora mea. (= de asemenea, la fel) De diminea tot scrie. (= scrie ncontinuu) Expresii: Expressions: Expressions: cu totul = complet, definitiv S-a schimbat cu totul. de tot = definitiv S-a dus de tot. = foarte S-a purtat urt de tot. peste tot = pretutindeni Am cutat peste tot. MULT, MULT, MUL I, MULTE PU IN, PU IN, PU INI, PU INE Sunt considerate adjective, pronume sau numerale nehotrte. Stau nainte sau dup substantiv. Au forme variabile dup gen, numr i caz. Sont considrs comme adjectifs, pronoms ou numraux indfinis. Prcdent ou suivent le nom. Formes variables d'aprs le genre, le nombre et le cas. Are considered indefinite adjectives, pronouns or numerals, and are placed before or after the noun. They vary according to gender, number and case. m.sg f.sg m.pl f.pl N./A.adj./pron. mult (zgomot) mult (lume) mul i (brba i) multe (femei) (zgomot) mult (lume) mult (brba i) mul i (femei) multe G./D.* adj. multor brba i multor femei pron. multora
*G. cu a i D. cu la este obligatoriu la sg. Le G. avec a et le D. avec la est obligatoire au sg. The G. with a and the D. with la can only take sg.

N./A.adj./pron. G./D. adj. pron.

pu in(zgomot) (zgomot) pu in -

pu in (lume) (lume) pu in -

pu ini (brba i) (brba i) pu ini pu inor brba i

pu ine (femei) (femei) pu ine pu inor femei a pu ini/la pu ini

Proverbe: Mult zgomot pentru nimic. Mul i vd, pu ini pricep. ATT(A), ATTA, AT I(A), ATTEA m.sg atta vin atta f.sg atta ap atta m.pl at i(a) bie i at ia f.pl attea fete attea

N./A.*

adj.

pron. G.**/D. adj. pron.

attor bie i attor fete attora *(mai ales cu prep. surtout avec une prp. esp. with prep.) **(al/a/ai/ale) N-am at ia bani! = att de mul i bani

Obs. n exclama ii: En emploi exclamatif: In exclamations:

37

\4.6.1.2. Forme compuse: Formes composes: Compound forms: adj. pron. vrevreun biat, vreo fat vreunul, vreuna... ori(= nu are importan cine) oricine oricare biat, oricare fat oricare (= nu are importan care) orice biat, orice fat orice (= nu are importan ce) orict timp, orict munc orict, orict (= nu are importan ct/ct) fiefiecare biat, fiecare fat fiecare cineva -va (= o anumit persoan) careva biat, careva fat careva ceva timp, ceva ap ceva (= un anumit lucru) ctva timp, ctva ctva, ctva (= o anumit cantitate) alt-...-va altcineva (= o alt persoan) altceva (= un alt lucru)

adj. VREUN, VREO, VREUNII, VREUNELE pron. VREUNUL, VREUNA, VREUNII, VREUNELE Au sens ipotetic sau de aproximare. Se folosesc n special n fraze interogative. (v. formele corespunztoare unul, una, unii, unele... cu care este compus). Ont un sens hypothtique ou dapproximation. Utiliss surtout dans des phrases interrogatives. (v. les formes correspondantes unul, una, unii, unele qui les composent). Have hypothetical or approximative meaning and are mainly used in interrogative sentences. (See the corresponding forms unul, una, unii, unele..., with which they form compounds). Obs. vreo 2, 3,... = c iva / cteva... = aproximativ 2, 3 (invar.) Am mncat vreo cinci mere astzi! Sunt numai vreo ase-apte spectatori n sal. ORICINE, CINEVA, ALTCINEVA ORICARE, CAREVA, FIECARE ORICE*, CEVA, ALTCEVA ORICT, ... CTVA,... (pron.) (adj./pron.) (pron.) *(i adj.) (adj./pron.)

Compusele cu: Les formes composes avec: Compound forms with: cine: oricine cineva altcineva care: oricare careva fiecare ce: orice* ceva altceva ct: orict ctva se declin la fel ca formele lor de baz.) auront des formes casuelles similaires leurs formes de base. are declined like their basic forms. (v. cine, care, ce, ct). Obs 1 oricare la D./A. (c.d.) este dublat de pron. pers. D./A. au D./A. (o.d.) est doubl d'un pronom personnel au D./A. in the D/Acc. (d.o.) it is doubled by the pers. pron. in D./A. 2 fiecare la D. este totdeauna dublat de pron. pers. D. La A., numai cnd se refer la persoane sau cnd e precedat de pe (c. d.). au D., sera toujours doubl d'un pron. pers. au D. aussi. l'A., uniquement quand il porte sur des personnes ou qu'il est prcd de pe (o. d.). in the D. it is always doubled by the pers. pron. in the D., while in the A only when it is preceded by pe (d. o.) 3 ceva, altceva, orice sunt invariabile. Sont invariables. Are invariable. Ceva este n general pronume. est ordinairement pronom. is usually a pronoun. Caut ceva i nu gsesc. S-a ntmplat ceva? Dori i ceva? Ca adjectiv: Comme adjectif: As an adjective: = pu in.. Mai am ceva pine. (= pu in pine) Se spune: On dit: Colloquial: ceva dulce, ceva rece, ceva interesant... Altceva este numai pronume. n'est que pronom. is used only as pronoun. Vreau altceva! Altceva mai tii? De altceva nu mai am nevoie. Orice + subst. = oricare + subst. (= n-are importan ce) Orice biat tie fotbal.= Oricare biat Orice (pron.) = n-are importan ce Mnnc orice. 38

Ctva, orict pot fi pronume i adjective i sunt variabile dup gen, numr i caz. Peuvent tre aussi bien pronoms qu'adjectifs. Varient d'aprs le genre, le nombre et le cas. Can be both pronouns and adjectives and vary according to gender, number and case. m.sg f.sg m.pl f.pl N./A. adj./pron. ctva (timp) ctva (vreme) c iva (lei) cteva (fise)
G. cu a i D. cu la sunt frecvente. Le G. avec a et le D. avec la sont frquents The G. with a and the D. with la are frequent.

N./A.adj./pron.

m.sg orict (timp)

f.sg orict (vreme)

m.pl oric i (bie i)

f.pl oricte (fete)

G. frecvent cu a, D. cu la. De frquents G. avec a et des D. avec la. G. is frequent with a and D. with la.

4.7. PRONUMELE I ADJECTIVELE NEGATIVE LES PRONOMS ET LES ADJECTIFS DE NGATION NEGATIVE PRONOUNS AND ADJECTIVES nimeni nimic (pron.) (persoane personnes persons) (pron.) (obiecte objets objects)

Regul: Rgle: Rule: pron./adj. neg. + nu + vb Nimeni nu vine aa devreme.= Nu vine nimeni... Nu n eleg nimic. Obs. 1 Nimeni este variabil dup caz. Se folosete n fraze negative. est variable d'aprs le cas et dutilise dans des phrases ngatives. varies according to case. It is used in negative sentences. Nu vine nimeni. Cu nimeni nu m n eleg. 2 Nimic. Total invariabil. Se folosete n fraze negative: Compltement invariable. Utilis dans des phrases ngatives: Completely invariable. It is used in negative sentences: Nimic nu-mi place. Nu tiu nimic. Nu pot s mnnc nimic. N-ai vzut nimic? Expresii: Expression: Expressions: Nu face nimic .= Nu-i nimic. 3 niciun, nicio (adj.) (persoane, obiecte personnes, objets persons, objects) niciunul, niciuna, niciunii, niciunele (pron.) (persoane, obiecte, personnes, objets persons, objects) Sunt adjective i pronume. Se folosesc n fraze negative. Flexiunea este similar cu a lui un, o..., unul, una... (v. mai sus). Adjectifs et pronoms s'utilisant dans des phrases ngatives (v. la flexion de un, o,... unul, una... cidessus). Are adjectives and pronouns. Are used in negative sentences. Their inflection is similar to that of un, o, ..., unul, una, ... (see above). Nu vd niciun om. Nu cunosc nicio persoan. Niciunul / niciuna nu m cunoate. Niciunii / niciunele nu au rspuns la invita ia noastr.

5. NUMERALUL LE NUMERAL THE NUMERAL


Arat numrul sau ordinea obiectelor. Reprsente le nombre ou l'ordre des objets. Shows the number or order of objects. 5.1. Clasificare Classification Classification -numerale cardinale numraux cardinaux cardinal numbers propriu-zise proprement dits proper unu, doi, trei,.....zece... colective collectifs collective amndoi, tustrei... multiplicative multiplicatifs multiplying ndoit, ntreit,...nzecit... repetitive rptitifs repetitive o dat, de dou ori,...de zece ori... distributive distributifs distributive cte doi, cte trei... frac ionare fractionnaires fractional jumtate, sfert, doime, treime... -numerale ordinale numraux ordinaux ordinal numbers nti/primul, al doilea / a doua,... 5.1.1. NUMERALUL CARDINAL PROPRIU-ZIS LE NUMERAL CARDINAL PROPREMENT DIT THE CARDINAL NUMBER PROPER C i? Cte? Clasificare Classification Classification Dup form este: D'aprs la forme: According to form: simplu simple simple unu, doi,...zece... sut, mie, milion, miliard... 39

compus compos compound unu + spre + zece doi trei... dou + zeci trei... dou + mii trei... dou + milioane trei... 1 unu 11 unsprezece 2 doi 12 doisprezece 3 trei 13 treisprezece 4 patru 14 paisprezece 5 cinci 15 cincisprezece 6 ase 16 aisprezece 7 apte 17 aptesprezece 8 opt 18 optsprezece 9 nou 19 nousprezece 10 zece 20 douzeci

= unsprezece (11)* *n limba vorbit : ds la langue parle: = doisprezece (12) in colloquial speech: unpe, doipe, treipe... = treisprezece (13)... = douzeci (20) = treizeci (30)... = dou mii (2000) = trei mii (3000)... = dou milioane (2.000.000) = trei milioane (3.000.000)... 21 douzeci i unu 101 o sut unu 22 douzeci i doi 102 o sut doi 23 douzeci i trei 103 o sut trei 24 douzeci i patru ... 25 douzeci i cinci 1001 o mie unu 26 douzeci i ase 1002 o mie doi 27 douzeci i apte 1003 o mie trei 28 douzeci i opt ... 29 douzeci i nou 30 treizeci

Obs. 1 Se spune: On dit: We say: Dar: Mais: But: 1 leu (un leu), 2 lei (doi lei), 3 lei, ... 19 lei. 20 de lei, 21 de lei, 22 de lei,...100 de lei 2 Numeralele unu i doi au forme de m i f cnd sunt folosite lng substantiv sau eliptic: Les numraux unu et doi ont des formes m et f auprs du substantif ou lorsqu'ils sont employs elliptiquement. The numerals unu and doi have masculine and feminine forms when used with nouns or when used elliptically: 1 un biat, un so , un brbat o fat, o so ie, o femeie 2 doi (bie i), doi (so i), doi brba i dou (fete), dou (so ii), dou (femei) 12 doisprezece bie i dousprezece fete 21 douzeci i unu de bie i douzeci i una de fete 22 douzeci i doi de bie i douzeci i dou de fete 3 G. = a + numeral 534 este camera a doi studen i de la matematic. D. = la + numeral Am trimis cereri la dou universit i. Sut, mie, milion, miliard, ca numerale, formeaz G./D. numai cu a i la. Cnd au art. hot., formeaz G./D. ca substantivele. Employs comme numraux, sut, mie, milion et miliard forment le G. uniquement l'aide de a et de la. Avec un article dfini, ils forment le G./D. sur le modle des noms. When used as numerals, sut, mie, milion, miliard, form the G./D. only with a and la. When they have definite articles, they form the D./G. like the nouns. Exprimarea timpului: Expression du temps: Telling the time: Ora L'heure The hour 8.00 Este ora opt. = E opt. = E opt fix. 8.15 opt i cincisprezece (minute) = opt i un sfert* 8.30 opt i treizeci (de minute) = opt treizeci = opt i jumtate* 8.45 opt i patruzeci i cinci (de minute) = nou fr un sfert* 8.50 opt i cincizeci (de minute) = nou fr zece
*sfert, jumtate v. i numerale frac ionare. v. numraux fractionnaires also see fractional numbers.

Data La date The date 14 februarie l994 = paisprezece/paipe februarie o mie nou sute nouzeci i patru Se spune: On dit: We say: doi iunie sau dou iunie n/pe 14 februarie (curent couramment currently) la 14 februarie (eveniment istoric vnement historique historical event) n (anul l'anne the year)1994 n 30 .Chr. (nainte de Christos avant J.C./ B.C.) n 3o d.Chr.(dup Christos, aprs J.C./ A.D.) 40

Temperatura: La temprature: Temperature: 0 = zero grade; 15,8 = cincisprezece virgul opt grade; +2 = plus dou grade; -10 = minus zece grade; 15C = cincisprezece grade Celsius Calcul aritmetic: Calcul arithmtique: Arithmetic calculation: 2+2=4 doi plus doi egal patru / doi i cu doi fac patru 2-1 =1 doi minus unu egal unu / doi fr unu fac unu 3x3 =9 trei ori trei egal/fac nou 12 : 2 = 6 doisprezece mpr it la doi egal/fac ase (doipe mpr it la doi fac ase) Aproxima ia numeric: Approximation numrique: Numerical estimation: 2-3 ore; 2 ore = vreo dou ore; > 2 ore = mai mult de dou ore / peste dou ore cu zecile, cu sutele, cu miile = zeci, sute, mii 5.1.2. NUMERALUL COLECTIV LE NUMERAL COLLECTIF THE COLLECTIVE NUMERAL Exprim o totalitate numeric. Exprime une totalit numrique. Shows a numerical entity: amndoi, amndou (+ subst. pl. art. hot.) ambii, ambele (+ subst. pl. neart.) to i trei, toate trei (+ subst. pl. art. hot.) cei + num. card. + subst. m. pl. neart. cele + num. card. + subst. f. pl. neart. amndoi bie ii, amndou fetele ambii bie i, ambele fete to i trei bie ii cei cinci bie i cele cinci fete

5.1.3. NUMERALUL MULTIPLICATIV SI REPETITIV LE NUMERAL MULTIPLICATIF ET REPETITIF THE MULTIPLYING AND REPETITIVE NUMERAL Ct? De cte ori? x1 = o dat* multiplicativ = n + num. card. + -(i)t x2 ndoit x3 ntreit x10 nzecit x100 nsutit x1000 nmiit repetitiv = de + num. card. + ori = de dou ori = de trei ori = de zece ori = de o sut de ori = de o mie de ori

Ex.: Am ctigat de dou ori mai mult. Am fost la Bucureti de dou ori. 5.1.4. NUMERALUL DISTRIBUTIV LE NUMERAL DISTRIBUTIF THE DISTRIBUTIVE NUMERAL Exprim o grupare numeric. Poate fi adjectiv, adverb etc. Exprime un groupement numrique. Peut tre adjectif, adverbe, etc. Expresses a numerical group. Can be adjective, adverb, etc. cte + num. card. Ex.: Stm cte unul n fiecare camer. Putem mprumuta cte trei cr i de la bibliotec. Au format grupe de cte zece. 5.1.5. NUMERALUL FRAC IONAR LE NUMERAL FRACTIONNAIRE THE FRACTIONAL NUMERAL A cta parte? Indic o frac ie, o parte. Indique une fraction, une partie. Shows a fraction, a part: o + num. card. + -(i)me 1/2 o doime = (o)jumtate (= a doua parte) 1/3 o treime (= a treia parte) 1/4 o ptrime = un sfert (= a patra parte) 1/5 o cincime (= a cincea parte) 1/10 o zecime (= a zecea parte) 1/100 o sutime = un procent (= a (o) suta parte) 1/1000 o miime (= a (o) mia parte) 41

sg 1/2 1/3

o doime o treime

2/2 2/3

pl dou doimi dou treimi

5.1.2. NUMERALUL ORDINAL LE NUMERAL ORDINAL THE ORDINAL NUMBER Al ctelea? Indic ordinea. Indique l'ordre. Shows order. 1 subst. m./f. sg art. hot. + nti* = det. + subst. m/f.sg neart. premiul nti etapa nti 1 un + prim*+ subst. m. sg o + prim* + subst. f. sg un prim pas o prim apari ie ntiul * + subst. m.sg neart. ntia* + subst. f.sg neart. ntiul clasat ntia clasat primul * + subst. m.sg neart. prima * + subst. f.sg neart. primul pas; primii pai prima apari ie; primele apari ii

* Se declin ca adjectivele articulate sau nearticulate. Se dcline comme les adjectifs accompagns ou non d'un article. It is declined like adjectives with or without article.

La fel: De mme: Similarly: ultim(ul), ultim/ultima, ultimi(i), ultime(le) 2, 3, ...n m.sg> al + num. card. + -lea f.sg> a + num. card. + -a 2 (doi) al doilea a doua 3 (trei) al treilea a treia 100 (o sut) al o sutlea a (o) suta 200 al dou sutelea a dou suta 1000 (o mie) al o mielea a (o) mia Obs. 1 adj./pron. al doilea (concurent) ; a doua (concurent) Locuiesc la etajul al doilea. -n ce clas eti? -n (clasa) a cincea. -La ce clas dori i bilet? La clasa nti sau la a doua? -La ntia. La a doua e prea aglomerat. 2 cel, cea, cei, cele + num. ord.: cel dinti, cel de-al doilea, cel de-al cincilea, ... cea dinti, cea de-a doua, cea de-a aptea,... Se declin numai formele: Les seules formes qui se dclinent sont: The only forms declined are: cel, cea, cei, cele Ex.: Premiul celui de-al doilea clasat este o main. Premiul celei de-a doua clasate este o excursie. 3 n scris, se noteaz: A l'crit: In written form: I; al II-lea (m)/ a II-a (f); al III-lea (m)/ a III-a (f)... Nume de regi, personalit i: Noms de rois, de personnalits: Names of kings, personalities: Regele Carol I (nti), Papa Ioan Paul al II-lea Anii de studiu: Les annes d'tudes: Years of study: clasa nti (clasa I), anul nti, clasa a III-a, anul al doilea... Calitatea: La qualit: Quality: calitatea nti, calitatea a doua,.. (cal. I, cal. a II-a) Ex.: hotel categoria nti...; clasa nti, clasa a doua,...; vagon / bilet clasa nti... Acte, capitole, volume, etaje: Actes, chapitres, volumes, tages: Acts, chapters, volumes, floors: actul I, actul al doilea,... sau actul unu, actul doi... capitolul nti, capitolul al doilea... sau capitolul unu, capitolul doi... volumul nti, volumul al doilea,... sau volumul unu, volumul doi,... pagina nti, pagina a doua,... sau pagina unu, pagina doi,... etajul nti, etajul al doilea,... sau etajul unu, etajul doi... n exprimarea datei: Dans l'expression de la date: In expressing dates: Scriem: On crit: We write: 1 ianuarie, 1 februarie, 2 ianuarie, 2 februarie Citim: On lit: We read: nti ianuarie, nti februarie, doi/dou ianuarie sau unu ianuarie, unu februarie Expresii: Expressions: Expressions: n primul rnd,... n al doilea rnd, ...n ultimul rnd (mai) nti,... apoi, ... n sfrit 42

6. VERBUL LE VERBE THE VERB


Are forme distincte dup diatez, mod, timp, numr i persoan. A des formes distinctes selon la voix, le mode, le temps et la personne. Has distinct forms according to voice, mood, tense, number and person. 6.1. Diateze: Voix: Voice: activ (subiectul face ac iunea) active (le sujet fait l'action) active (the subject does the action) a luda Ex.: Presa l laud pe domnul X. pasiv (subiectul sufer ac iunea) passive (le sujet subit l'action) passive (the subject suffers the action) a fi ludat Ex.: Domnul X este ludat de pres. reflexiv (subiectul face i sufer ac iunea) pronominale/rfl. (le sujet fait et subit l'action en mme temps) reflexive (the subject does and suffers the action) a se luda, a-i aminti Ex.: Domnul X se laud singur. 6.2. Moduri: Modes: Mood: nepersonale: infinitiv, participiu, supin, gerunziu impersonnels: infinitif, participe pass, "supin", participe prsent/grondif non-finite: infinitive, past participle, 'supine', present part./ gerund personale: indicativ, conjunctiv, condi ional-optativ, prezumtiv, imperativ personnels: indicatif, subjonctif, conditionnel-optatif, prsomptif, impratif finite: indicative, subjunctive, conditional, presumptive, imperative 6.3. Timpuri: Temps: Tenses: prezent prsent present trecut: imperfect, perfect compus, perfect simplu, mai-mult-ca-perfect pass: imparfait, pass compos, pass simple, plus-que-parfait past: 'imperfect', compound past, simple past, past perfect viitor: viitor a, b (simplu), viitor anterior futur: futur a, b (simple), futur antrieur future (simple) future a, b, future perfect 6.4. Numr i persoan: Nombre et personne: Number and person sg (eu, tu, el, ea) pl (noi, voi, ei, ele) 6.5. Exist cteva verbe neregulate: Il y a quelques verbes irrguliers: There are some irregular verbs: a fi, a avea, a mnca, a bea, a lua, a da, a sta, a vrea, a ti, a usca. 6.6. Locu iuni i expresii verbale Locutions verbales Verb phrases Sunt grupuri de cuvinte echivalente cu verbe. Aten ie! Unele folosesc un pronume obligatoriu (la infinitiv -i, -i, -se, sau o "neutru"): Sont des groupes de mots quivalant des verbes. Attention! Certains utilisent un pronom obligatoire ( l'infinitif -i, -i, se ou -o dit "neutre"): Are groups of words equivalent to verbs. Mind! Some of them are used with a compulsory pronoun (in the infinitive -i, -i, se or the 'neutre' o). a bga de seam = a observa, a trece cu vederea = a ignora, a nu observa, a da bun-ziua = a saluta a-i fi foame, a-i fi sete, a-i fi cald, a-i fi frig, a-i fi somn, a-i fi lene, a-i fi dor, a-i fi fric de/team de, a-i fi grea , a-i fi bine, a-i fi ru a-i aduce aminte = a-i aminti, a-i da seama = a observa, a-i lua rmas bun = a saluta a se lua la ceart = a se certa, a se lua cu vorba = a se lsa antrenat de conversa ie

6.1. DIATEZA ACTIV LA VOIX ACTIVE THE ACTIVE VOICE 6.1.1. M O D U R I N E P E R S O N A L E MODES IMPERSONNELS NON-FINITE MOODS 6.1.1.1. MODUL INFINITIV LE MODE INFINITIF THE INFINITIVE Este un mod nepersonal (nu are forme dup persoan i numr). Este precedat de prepozi ia a. Are timpurile prezent i trecut (perfect). Infinitivul prezent este format din "rdcina" (radicalul) verbului + termina iile specifice lui. Infinitivul are 5 clase de termina ii (grupate n 4 conjugri): C'est un mode impersonnel (il ne change pas avec la personne et le nombre). Sa forme est prcde de la prposition a. Ses temps sont le prsent et le pass. L'infinitif prsent est form de la "racine" du verbe (le radical) + les terminaisons spcifiques l'infinitif. On recense gnralement 5 classes de terminaisons (groupes en 4 conjugaisons): 43

It is a non-finite mood (it does not change according to person or number). It is preceded by the particle a. It has present and perfect tense forms. The present infinitive is formed from the verb root + typical endings of the infinitive. The infinitive has 5 classes of endings (grouped into 4 conjugations). I. II. III. IV. -A -EA -E -I - a termina a prea a face a dormi a cobor a lucra a plti a hotr La pronun are, aceste termina ii poart accentul (Exc. infinitivul n -e): Dans la prononciation, ces terminaisons portent l'accent (Exc. l'infinitif en -e): When pronounced, these endings are stressed (Exc. the infinitive in -e): a termina, a mnca, a lucra, a fuma, a telefona, a aduna, a juca, a cuta, a pleca, a invita, a atepta, a -A: ntreba, a asculta, a studia, a veghea, a ngenunchea,... -EA: a prea, a aprea, a disprea, a durea, a plcea, a tcea, a vedea, a cdea, a edea, ... -E: a face, a trece, a spune, a ine, a rde, a plnge, a merge, a scrie, a rspunde, a nchide, a deschide, a duce, a pune, a n elege, a trimite, a promite, a permite, a fierbe, a frige, a coace, a sparge,... -I: a dormi, a adormi, a iei, a fugi, a auzi, a sui, a vorbi, a citi, a plti, a sosi, a primi, a iubi, a cltori, a privi, a munci, ... -: a cobor, a omor, a dobor, a hotr, a ur, ... Are o form scurt (forma din dic ionar este fr a ini ial): L'infinitif a une forme appele "courte" (sa forme, dans le dictionnaire est sans a initial): The infinitive has a short form (the dictionary form has no initial a): a lucra, a cnta, a mnca, a urca, a prea, a plcea, a trece, a iubi, a citi, a cobor, a hotr,... i o form lung (= f. scurt + -re) care func ioneaz ca substantiv: et une forme dite "longue" (= f. "courte" + -re ) fonctionnant comme substantif: and a long form (= short f.+ -re) functioning as a noun: lucrare, cntare, mncare, urcare, prere, plcere, trecere, iubire, citire, coborre, hotrre,... Forma negativ La forme ngative Negative form a + nu + Infinitiv a fi / a nu fi, a avea / a nu avea, a crede / a nu crede,... Ex.: "A fi sau a nu fi, aceasta este ntrebarea!" FOLOSIRE: EMPLOI: IT IS USED: 1. Infinitiv fr prepozi ia a Infinitif sans la prposition a Short infinitive (without a to) Infinitivul scurt se regsete la unele forme verbale compuse: La forme courte de l'infinitif se retrouve dans certaines formes verbales composes: The short infinitive is to be found in certain compound verb forms: - viitor a: futur a: a future: (eu) voi pleca, (tu) vei pleca,... - condi ional prezent: conditionnel prsent: present conditional: (eu) a pleca, (tu) ai pleca, ... - imper. neg. pers.2 sg: nu pleca, nu vorbi, nu dormi,... Este folosit dup semiauxiliarul modal a putea (infinitiv = conjunctiv) Est utilis aprs laux. modal a putea (Inf. = Conj.) Used after the semi-aux. a putea (Inf. = Conj.) Ex.: Avionul poate zbura la mari nl imi.(= poate s zboare) Nu putem accepta aceast invita ie. (= nu putem s acceptm) Obs. Pron. D./A. al Inf. st naintea verbului a putea: Le pronom D./A. de l'infinitif sera plac devant a putea: The pronoun in the D./Acc. accompanying the infinitive is placed before 'a putea'. Ex.: Radu se poate duce n concediu. (= poate s se duc) mi po i telefona desear?(= po i s-mi telefonezi?) Este folosit n construc ii infinitivale relative cu verbul a avea (substituibil cu Conj.) Est utilis dans des constructions relatives avec le verbe a avea + Inf. (substituible avec Conj.) Used in relative infinitive constructions with the verb a avea (replaceble with the Conj.) a avea + ce/cine/unde/cnd/cum + Inf. /Conj. Ai cu ce scrie?/deschide? N-ave i unde sta la Bucureti? 2. Infinitiv cu prepozi ia a apare: Linfinitif avec a sutilise: Infinitive with a is used: ca subiect: comme sujet: as a subject: A citi este singura sa bucurie. 44

n construc ii prepozi ionale, exprimnd circumstan e temporale, finale, modale etc. ale ac iunii verbului regent: dans des constructions prpositionnelles, exprimant des circonstances temporelles, finales, modales, etc., du verbe rgent in prepositional structures, expressing time, purpose, mood, in relation to the action expressed by the verb: nainte de nainte de a mnca, spal-te pe mini! pentru Pentru a reui, trebuie s lucrezi mai mult. fr A plecat fr a-i lua rmas bun. ca determinant n GN comme dterminant dans un GN as determiner in GN subst. + de Avem plcerea de a v invita la cstoria fiului nostru. Nu are dorin a de a avansa. n indica ii i interdic ii: pour exprimer indications et interdictions: in directions and interdictions: A se pstra la rece A se feri de foc. A se scutura bine nainte de ntrebuin are. Infinitivul perfect este rar ntrebuin at. Forma sa este: L'infinitif pass est rarement utilis. Il a la forme: The perfect infinitive is rarely used. Its form is: a fi + Part. Ex.: A plecat fr a fi zis nici un cuvnt. (= fr s fi spus, fr a spune, i nu a spus) 6.1.1.2. MODUL PARTICIPIU LE PARTICIPE THE PARTICIPLE Este un mod nepersonal. Ca verb, formeaz timpuri compuse. Ca adjectiv, are forme dup gen i numr i caz. Are termina ii specifice dup tipuri de conjugare: C'est un mode impersonnel. Comme verbe, il aide la formation des temps composs. Comme adjectif, il prend des formes variables suivant le genre, le nombre et le cas. Il a des terminaisons spcifiques d'aprs le type de conjugaison: It is an impersonal mood. As a verb if forms compound tenses. As an adjective, it has forms according to gender and number. It has certain endings according to the type of conjugation: I. Infinitiv -A a termina II. -EA a prea III.* -E a face a merge a rupe -UT fcut -S mers -T rupt IV. -I a dormi - a cobor

Participiu

-AT terminat

-UT prut

-IT dormit

-T cobort

*Conj.III -UT: crezut, fcut, refcut, desfcut, trecut, petrecut, inut, men inut, con inut, re inut, sus inut, nceput, cunoscut, recunoscut, umplut, btut, pierdut, vndut, nscut, satifcut -S: (de la Inf. n -ge, -de, -ce, -te, -ne: a merge, a prinde, a duce, a trimite, a pune...) mers, ajuns, plns, n eles, tras, ales, cules, prins, aprins, ascuns, ars, cuprins, deschis, nchis, dus, adus, tradus, condus, redus, produs, introdus, trimis, promis, permis, transmis, admis, pus, spus, depus, rmas, compus, descompus, dispus, expus, indispus, interpus, scris, prescris, descris, nscris etc. -(P)T: Numai la unele verbe: Pour les verbes: Only from the verbs: (a fierbe, a sparge, a rupe, a frige, a coace) fiert, spart, rupt, fript, copt. La verbele neregulate: Pour les verbes irrguliers: For irregular verbs: a fi/ fost, a avea/ avut, a vrea/ vrut, a voi/ voit, a mnca/ mncat, a bea / but, a da/ dat a lua/ luat, a sta / stat, a ti/ tiut, a usca/ uscat. Forma negativ: La forme negative: Negative form: ne- + Part. neterminat, nemncat, nevzut, nefiert, necitit, nedormit, nesim it, netiut, necunoscut, nehotrt etc. Forma negativ cu mai: Forme ngative avec mai: The negative form with mai: nemaivzut, nemaipomenit FOLOSIRE: EMPLOI: IS USED: 1. Ca verb: Comme verbe: As a verb: intr n compunerea unor forme temporale i modale: pour former des temps composs (analytiques): to form certain compound (analytic) tenses: 45

Inf. perfect: a fi terminat Supin: de terminat Ind. pf comp.: am terminat Conj. perfect: s fi terminat Cond. perfect: a fi terminat formeaz diateza pasiv (aux. a fi + Participiu) forme la voix passive: to form the Passive Voice formeaz tema perfectului. forme le thme du pass. is the stem of the perfect 2. Ca adjectiv: En tant qu'adjectif: As an adjective: nso ete substantive i se acord cu acestea n gen, numr i caz: il accompagne des noms et s'accorde avec ceux-ci en genre, nombre et cas: it accompanies and agrees with the noun in gender, number and case: magazine deschis, fereastr deschis 3. Ca adverb, rmne invariabil: Comme adverbe, il est invariable: As an adverb, it is invariable: Vorbete deschis, te rog! 6.1.1.3. MODUL SUPIN LE MODE "SUPIN" THE 'SUPINE' MOOD Este un mod nepersonal. C'est un mode impersonnel. Is an impersonal mood. (= de + Participiu) Ex.: de lucrat, de colorat, de nv at, de vzut, de vndut, de fcut, de scris, de n eles, de mers etc FOLOSIRE: EMPLOI: IT IS USED: n construc ii modale i aspectuale, precedat mai ales de verbele: Dans des constructions modales et aspectuelles, prcdes des verbes: In structures of mood and aspect, preceded mainly by the verbs: a avea, a fi, a se apuca Am de terminat o lucrare important. E mult de scris. Maria s-a apucat de fcut cur enie. Ca subiect al unor expresii verbale impersonale: Comme sujet dexpressions verbales impersonnelles: As subject to some impersonal verbal expressions: E greu / uor / imposibil de n eles. Ca nume predicativ: Comme nom prdicatif: As predicatives: Decizia lui e de n eles. Poate exprima, n calitate de complement, cauza, scopul, rela ia: Peut exprimer, en qualit de complment, la cause, le but et la relation: As adverbial modifier of cause, purpose, relation: M doare capul de fumat. Acest produs se folosete pentru cur at. De n eles, n eleg, dar nu vorbesc bine. Ca atribut, frecvent la forma negativ: Comme complment du nom As attribut, more frequent in the negative: atitudine de nen eles, var de neuitat, o greeal de neiertat etc. Se folosete frecvent pentru a preciza utilitatea unor obiecte, substan e etc.: Sutilise frquemment pour prciser lutilit des objets, des substances, etc. To express use of objects, substances, etc. main de splat, fier de clcat, praf pentru cur at, aparat de ras, aparat de fotografiat, past pentru lipit, instala ie de nclzit, praf de copt, main de gurit, loc de fumat, ochelari de citit etc. Poate avea statut de substantiv: Peut avoir statut de nom. Can have a the value of a noun. Cititul este pasiunea ei. Ct cost un tuns? 6.1.1.4. MODUL GERUNZIU LE PARTICIPE PRESENT/GERONDIF THE PRESENT PARTICIPLE/ THE GERUND Se formeaz de la tema infinitivului: Pour l'obtenir, on ajoute au thme de l'infinitif: It is formed from the root of the infinitive, with the endings: + -nd/-ind I. II. III. IV. Infinitiv -A -EA -E -I - a termina a prea a face a dormi a cobor a studia a scrie a ti Gerunziu -ND -ND -ND -IND -ND terminnd prnd fcnd dormind cobornd -IND -IND tiind studiind scriind 46

Alternan e frecvente la Gerunziu: De frquentes alternances phontiques au Participe Prsent: Frequent phonetic changes in Gerund: Inf. n -dea, -de: a vedea vznd, a cdea cznd, a crede creznd, a deschide deschiznd... Inf. n -()te: a trimite trimi nd, a scoate sco nd, a cunoate cunoscnd, a crete crescnd... Verbe neregulate: Les verbes irrguliers: Irregular verbs a fi - fiind, a avea - avnd, a vrea - vrnd, a voi - voind, a mnca - mncnd, a bea - bnd, a da - dnd, a lua - lund, a sta - stnd, a ti - tiind. Forma negativ: La forme ngative: The negative form: ne- + Gerunziu neterminnd, nestudiind, nevznd, nefcnd, nedormind, nescriind, netiind, nefiind, neavnd, nevrnd etc. Forma negativ cu mai : Forme ngative avec mai : Negative form with mai: ne- + mai + Gerunziu FOLOSIRE: EMPLOI: IT IS USED: 1. Se folosete ca echivalent al unor propozi ii: Est employ comme quivalent de certaines propositions: It is used as an equivalent to certain clauses: temporale: temporelles: of time: Ascultnd muzic, a adormit. condi ionale: conditionnelles: of condition: Lund tramvaiul, vom ajunge mai repede. cauzale: causales: of cause: Fiind obosit, a rmas acas. modale: modales: of manner: Se apropie rznd. relative: relatives: relative ones: Acolo, departe, se vedea soarele rsrind.

6.1.2. M O D U R I P E R S O N A L E M O D E S P E R S O N N E L S F I N I T E M O O D S 6.1.2.1. MODUL INDICATIV L'INDICATIF THE INDICATIVE MOOD Are timpurile: prezent, trecut (perfect compus, perfect simplu, imperfect, mai-mult-ca-perfect), viitor (literar, popular, viitor anterior). L'indicatif a les temps suivants: le prsent, le pass (pass compos, pass simple, imparfait, plus-que-parfait), le futur (littraire, populaire, futur antrieur). The indicative has the following tenses: present, past (compound past, simple past, imperfect, past perfect), future (litterary, colloquial perfect). 6.1.2.1.1. P r e z e n t u l Le prsent The present Se formeaz de la rdcina verbului + termina ii specifice dup cele 4 conjugri. Est form partir du radical du verbe + les terminaisons spcifiques aux 4 conjugaisons. Is formed from the root of the verb + specific endings according to the 4 conjugations:
I. -A - A TERMINA termin termini termin terminm termina i termin -A -ez A LUCRA lucrez lucrezi lucreaz lucrm lucra i lucreaz II. -EA A PREA par pari pare prem pre i par III. -E A FACE fac faci face facem face i fac -I - A DORMI dorm dormi doarme dormim dormi i dorm -I -esc A PLTI pltesc plteti pltete pltim plti i pltesc IV. - - A COBOR cobor cobori coboar coborm cobor i coboar - -sc A HOTR hotrsc hotrti hotrte hotrm hotr i hotrsc

(eu) (tu) (el/ea) (noi) (voi) (ei/ele)

Obs. 1 PARTICULARIT I ALE VERBELOR DE CONJUGAREA I LES PARTICULARITS DES VERBES DU PREMIER GROUPE PECULIARITIES OF 1st CONJUGATION VERBS Se disting dou tipuri n func ie de termina iile prezentului: Deux classes de terminaisons sont distinguer: 1st conjugation verbs form two groups according to endings: -a () a termina: eu termin ; -a (ez) a lucra: eu lucrez eu termin eu lucrez Verbele de tipul A TERMINA () formeaz prezentul din rdcin (termin)- + desinen de persoan i numr.

47

Les verbes du type A TERMINA () forment le prsent partir du radical (termin-) + dsinences de personne et de nombre. Verbs of the type A TERMINA () form the present from the root (termin-) + ending for person and number. Verbele de tipul A LUCRA (-ez) formeaz prezentul din rdcina (lucr-) + sufixul -ez-/-eaz- + desinen e de numr i persoan. Les verbes du type A LUCRA (-ez) forment le prsent partir du radical (lucr-) + le suffixe -ez-/-eaz- + dsinences de nombre et de personne. Verbs of the type A LUCRA (-ez) form the present from the root (lucr-) + suffix -ez-/-eaz-+ ending for person and number. Omonimia pers.3, pers.6 se manifest la ambele tipuri. Lhomonymie de la 3e et 6e pers., dans les deux groupes. We get homonymous forms for 3rd-6th persons in both groups. Cnd termina ia -A este precedat de -i-, paradigmele prezint particularit ile: Quand la terminaison A est prcde de -i-, les paradigmes prsentent les particularits suivantes: When -i- precedes the ending A, the structures have the following peculiarities: A APROPIA (-i- silabic) apropii apropii apropie apropiem apropia i apropie A TIA (-i- asilabic) tai tai taie tiem tia i taie A STUDIA (-ez) studiez studiezi studiaz studiem studia i studiaz

Verbele cu -ez. Dm mai jos lista celor mai uzuale: Les verbes se terminant par ez. Voici la liste des plus usuels: Verbs which add the suffix -ez. Here are the most frequent ones: a cerceta, a cina, a cita, a clasa, a dansa, a duna, a deprta, a deranja, a desfiin a, a dezarma, a dicta, a dirija, a degaja, a dura, a examina, a exagera, a exersa, a forma, a fuma, a mbr ia, a mprospta, a nainta, a napoia, a narma, a se ncp na, a nceta, a ndruma, a nsrcina, a ntrebuin a, a ntrista, a jena, a lumina, a lcrima, a micora, a nota, a ofta, a ospta, a pagina, a pstra, a pta, a prescurta, a regla, a reglementa, a reproa, a ruina, a salva, a sra, a scurta, a semna, a stima, a telefona, a trata, a traversa, a tria, a ura, a urma, a visa, a vna... 2 PARTICULARIT I ALE VERBELOR DE CONJUGAREA A IV-A PARTICULARITS DES VERBES DU IVe GROUPE PECULIARITIES OF 4th CONJUGATION VERBS Verbele de conj. a IV-a se mpart fiecare n dou grupe: Les verbes de la IVe conj. se subdivisent en deux groupes: 4th conjugation verbs form two groups each: -i () a dormi: eu dorm ; -i (esc) a plti: eu pltesc - () a cobor: eu cobor ; - (sc) a hotr: eu hotrsc -I eu dorm eu pltesc eu cobor - eu hotrsc

Verbele de tipul A DORMI () i A COBOR () formeaz prezentul de la rdcin (fug-, cobor-) + desinene e de persoan i numr. Les verbes du type A FUG () et A COBOR () forment leur prsent partir du radical (fug-, cobor-) + dsinences de nombre et de personne. Verbs of the type A FUGI () and A COBOR form the present from their root (fug-, cobor-) + endings for person and number. Verbele de tipul A PLTI (-esc) i A HOTR (-sc) formeaz prezentul de la rdcin (plt-, hotr-) + sufixul esc/-sc + desinene e de persoan i numr. Les verbes du type A PLTI (-esc) et A HOTR (-sc) forment leur prsent partir du radical (plt-, hotr-) + le suffixe -esc/-sc + les dsinences de personne et de nombre. Verbs of the type A PLTI (-esc) and A HOTR (-sc) form the present from their root (plt-, hotr-) + suffixesc/-sc + endings for person and number. Desinen ele -i i -e de la pers. a 2-a (tu) i a 3-a (el/ea) transform sufixul -esc-/sc- n -et-/ -t-. Les dsinences -i et -e de la 2e pers.(tu) et des 3e pers. (el/ea/ei,ele) modifient le suffixe -esc/ -sc- en -et-/t-. The endings -i and -e for the 2nd person (tu) and the 3rd person (el/ea/ei/ele) change the suffix -esc-/sc- into -et-/-t-. Persoanele 4 i 5 nu au sufix. Termina iile sunt identice cu cele ale verbelor fr sufix. Les 4e et 5e pers. ne prennent pas de suffixe. Leurs terminaisons sont identiques celles des verbes sans suffixe. The 4th and 5th persons take no suffix. The endings are identical with those of the verbs taking no suffix. Majoritatea verbelor terminate la infinitiv n -I sau - se conjug la prezent cu sufixul -esc/ -sc. Dm mai jos lista celor mai uzuale verbe ce nu primesc sufix (): La majorit des verbes termins l'infinitif en -I ou - se 48

conjuguent au prsent avec le suffixe -esc/-sc. Voici la liste des verbes les plus frquents qui n'ont pas de suffixe (). Most verbs ending in the infinitive in -i or - are conjugated in the present with the suffix -esc/-sc. Here is a list of the most frequent verbs which do not get any suffix (): a acoperi, a adormi, a ascu i, a auzi, a azvrli, a se blbi, a bubui, a cobor, a conferi, a contribui, a conveni, a descoperi, a deveni, a dezmin i, a dobor, a dormi, a fugi, a iei, a mpr i, a nbui, a nghi i, a nvrti, a min i, a mirosi, a mormi, a muri, a oferi, a omor, a pieri, a pipi, a plesci, a presim i, a preveni, a rsri, a repezi, a reveni, a sri, a scrr i, a sim i, a sorbi, a suferi, a sui, a ti, a trebui, a turui, a iui, a veni, a zgudui etc. Verbele terminate n -I, -I, -UI au persoanele 1 i 2 (eu, tu) omonime: Les verbes termins par -I, -I, -UI ont leurs formes homonymes aux 1re et 2e pers. (eu, tu): Verbs ending in -I, -I, -UI have homonymous 1st and 2nd person forms: eu contribui, tu contribui Verbele a acoperi, a descoperi, a suferi au persoana 1 (eu) terminat n -r: Les verbes a acoperi, a descoperi, a suferi ont la 1re pers. (eu) termine par -r: The verbs a acoperi, a descoperi, a suferi have the 1st pers. (eu) ending -r: eu acopr, eu descopr, eu sufr Persoanele a 3-6 (el/ea/ei/ele) sunt omonime, cu termina ia -: es e Les 3 et 6 pers. (el/ea/ei/ele) sont homonymes, avec la termination -: The 3rd and 6th persons (el/ea/ei/ele) are homonymous, ending in -: el/ea/ei/ele acoper, descoper, sufer, ofer 3 PARTICULARIT I GENERALE ALE PREZENTULUI PARTICULARITS GNRALES DU PRSENT GENERAL PECULIARITIES OF THE PRESENT Prezentul se caracterizeaz prin urmtoarele termina ii: - /u, -i, -/-e, -m,- i, - /-/-e Le prsent se caractrise par les terminaisons suivantes: The present tense is characterized by the following endings: Termina ia -u apare: La terminaison -u apparat: The ending -u appears: la pers.1 sg la verbele cu radicalul terminat n: la 1re pers. sg des verbes dont le radical se termine par: at the 1st pers. sg with verbal root ending in: -BL-: a umbla/(eu) umblu -FL-: a afla-/(eu) aflu; a sufla/(eu) suflu; a rsufla/(eu) rsuflu -PL-: a contempla/(eu) contemplu; a umple/(eu) umplu -RL-: a urla/(eu) urlu -CR-: a consacra/(eu) consacru -TR-: a intra/(eu) intru; a mustra/(eu) mustru la pers. 1 i 6 la verbele: la 1re et 6e pers. des verbes: in the 1st pers. sg and 3 pers. pl of the verbs : a da - (eu/ei) dau; a lua - (eu/ei) iau; a sta - (eu/ei) stau; a bea - (eu/ei) beau; a vrea - (eu/ei) vreau; a scrie - (eu/ei) scriu; a ti - (eu/ei) tiu Aten ie! Attention! Mind! la omonimiile generale ale pers.: aux homonymies gnrales des pers.: the general homonymies of the persons: 1-6 (eu-ei/ele) conj.II, III, IV(-i,-/-sc) i 3-6 (el/ea - ei/ele) conj. I, IV (-) la omonimiile pers. 1-2 (eu - tu) specifice tipurilor: aux homonymies des 1re et 2epers. (eu, tu) spcifiques aux types: the 1st and 2nd homonymies (eu, tu) specific to the types: a tia, a apropia, a contribui 4 Aten ie i la accent (subliniat n tabelul sinoptic)! El cade ntotdeauna: Attention aussi l'accent (il est marqu dans le tableau par des voyelles soulignes). Il est toujours plac: Also pay attention to the stress (it s underlined in the table). It always falls: pe vocala sufixelor de tipul: sur la voyelle des suffixes du type: on the vowel of the suffixes: -ez/-esc/-sc pe termina iile pers. 4-5 (noi, voi): sur les terminaisons des pers.4-5 (noi, voi) on the endings of the 4th and 5th pers. (noi, voi): -m/-em/-im/-m, respectiv -a i/-e i/-i i/- i (Exc.: conj. a III-a: noi facem, voi face i). 49

5 Alternan ele fonetice sunt frecvente. Ele apar la majoritatea verbelor. La majorit des verbes prsentent des alternances phontiques: There are frequent phonetic shifts, which occur with most verbs: Alternan ele consonantice sunt determinate, de obicei, de vocala -i din termina iile verbale, uneori i de -e. Pour ce qui est des alternances consonantiques, elles sont d'habitude dtermines par les voyelles -i et -e des terminaisons verbales: Consonant shifts are usually determined by the vowel -i in the verbal endings, and sometimes by -e: t/ i ajut/ aju i, pot/po i, bat/ba i, despart/despar i d/zi acord/acorzi, cad/cazi, deschid/deschizi, aud/auzi s/i las/lai, cos/coi, ies/iei st/ti asist/asiti sc/ti casc/cati sc/ti/te * cresc/creti/crete
*Toate verbele cu: Tous les verbes prenant: All the verbs taking : -esc: primesc, primeti, primete

c/ti muc/muti c/ci/ce alunec/aluneci, tac/taci/tace, fac/faci/face g/gi/ge alerg/alergi, ajung/ajungi/ajunge n/i pun/pui, rmn/rmi, vin/vii Alternan ele vocalice apar mai ales n radical din cauza schimbrii accentului sau a unor termina ii. Quant aux alternances vocaliques, elles apparaissent surtout dans le radical, cause du changement de l'accent ou de certaines terminaisons. Vowel shifts mainly occur in the root because of a change of stress or of certain endings. a/ (a cuta) caut, cau i, caut, cutm, cuta i, caut /a (a arta ) art, ar i, arat, artm, arta i, arat e/a (a ierta) iert,ier i, iart, iertm, ierta i, iart e/ea (a ntreba) ntreb, ntrebi, ntreab, ntrebm, ntreba i, ntreab
Toate verbele cu: Tous les verbes prenant: All the verbs taking -ez: (a fuma) fumez, fumezi, fumeaz, fumm, fuma i, fumeaz

o/oa o/oa/u /e /e/a a/ e/ /e e/ea /e ie/ia e/i i/

(a dormi) (a se scula) (a cumpra) (a spla) (a cpta) (a semna) (a pieptna) (a veni) (a vinde )

dorm, dormi, doarme, dormim, dormi i, dorm scol, scoli, scoal, sculm, scula i, scoal cumpr, cumperi, cumpr, cumprm, cumpra i, cumpr spl, speli, spal, splm, spla i, spal capt, cape i, capt, cptm, cpta i, capt semn, semeni, seamn, semnm, semna i, seamn pieptn, piepteni, piaptn, pieptnm, pieptna i, piaptn vin, vii, vine, venim, veni i, vin vnd, vinzi, vinde, vindem, vinde i, vnd

Forma negativ La forme ngative Negative form: nu + verb Ex.: (eu) nu termin, (tu) nu termini... Cnd verbul ncepe cu a-, nega ia nu poate pierde vocala -u: Quand le verbe commence par un a -, nu peut perdre la voyelle -u: When the verb begins with-a, nu can lose the vowel -u: a atepta, a asculta, a avea,... > nu atept = n-atept, nu ascult = n-ascult, nu am = n-am... Verbe neregulate Verbes irrguliers Irregular verbs a fi a avea a vrea a da a sta a lua a bea a mnca a usca a ti suntt, eti, este*, suntem, sunte i, sunt am, ai, are, avem, ave i, au vreau, vrei, vrea, vrem, vre i, vor dau, dai, d, dm, da i, dau stau, stai, st, stm, sta i, stau iau, iei, ia, lum, lua i, iau beau, bei, bea, bem, be i, beau mnnc, mnnci, mnnc, mncm, mnca i, mnnc usuc/usc, usuci/uti, usuc/usc, uscm, usca i, usuc/usc tiu, tii, tie, tim, ti i, tiu * este = e = i = i nu este = nu e = nu-i

50

6.1.2.1.2. T r e c u t u l L e p a s s T h e P a s t Sunt mai multe timpuri trecute: Il y a plusieurs temps du pass: There are seversal past tenses: compuse: composs: compound ones: perfectul compus le pass compos the compound past simple: simples: simple: perfectul simplu le pass simple the simple past imperfectul l'imparfait the imperfect mai mult ca perfectul le plus-que-parfait the past perfect 6.1.2.1.2.1. P e r f e c t u l c o m p u s : Le pass compos: The 'Compound' Past: = aux. a avea (am, ai, a, am, a i, au) + Part. a termina af. (eu) am terminat (tu) ai terminat (el) a terminat (noi) am terminat (voi) a i terminat (ei) au terminat

neg. nu am terminat nu ai terminat nu a terminat nu am terminat nu a i terminat nu au terminat

= n-am terminat = n-ai terminat = n-a terminat = n-am terminat = n-a i terminat = n-au terminat

Obs.: Participiul nu se acord. Le participe a une forme invariable. The Participle has a fixed form.* Folosire Emploi Use Perfectul compus este cea mai utilizat form de trecut. Ac iunea exprimat prin perfectul compus este anterioar momentului vorbirii i este ncheiat. La pass compos est la forme la plus utilise. Son action est antrieure au moment de la parole et accomplie. The Compound Past is the most frequently used past form. It expresses past and complete action in relation to the moment of speaking. 6. 1. 2. 1.2. 2. I m p e r f e c t u l L'imparfait The 'Imperfect' Verbele din conj. I (-A), IV (- ) i alte verbe (a scrie, a ti etc.) formeaz imperfectul de la rdcin + termina iile: Les verbes des conjugaisons I (-A), IV (-) et dautres verbes (a scrie, a ti, etc.) forment limparfait en ajoutant au radical les terminaisons: 1st and 4th conjugation verbs and other verbs (a scrie, a ti, etc.) form the imperfect from the root + the endings: -am*/-ai/-a/-am/-a i/-au a termina (I -A) terminam terminai termina terminam termina i terminau a cobor (IV -) coboram coborai cobora coboram cobora i coborau a scrie scriam scriai scria scriam scria i scriau a ti tiam tiai tia tiam tia i tiau

Verbele din conj. II (-EA), III (-E), IV (-I) formeaz imperfectul de la rdcin + termina iile: Les verbes des conjugaisons II (-EA), III (-E), IV (-I) forment limparfait en ajoutant au radical les terminaisons: 2nd, 3rd (-E) and 4th (-I) conjugation verbs form the imperfect from the root + the endings: -eam-eai/-ea/-eam/-ea i/-eau* a prea (II-EA) pream preai prea pream prea i preau a face (III-E) fceam fceai fcea fceam fcea i fceau a dormi (IV-I) dormeam dormeai dormea dormeam dormea i dormeau a plti (IV-I) plteam plteai pltea plteam pltea i plteau

Exc.: la Diateza pasiv. la voix passive. In Passive Voice. 51

Verbe neregulate: Les verbes irrguliers: The irregular verbs: a fi a avea a vrea/a voi a da a sta eram, erai, era, eram, era i, erau aveam, aveai, avea, aveam, avea i, aveau voiam, voiai, voia, voiam, voia i, voiau ddeam, ddeai, ddea, ddeam, ddea i, ddeau stteam, stteai, sttea, stteam, sttea i, stteau

Forma negativ: La forme ngative: Negative form: nu + Imperfect Ex.: nu terminam, nu terminai,... nu aveam = n-aveam,...nu ateptam = n-ateptam,... FOLOSIRE: : Emploi Use 1. Temporal: constituie fundalul evenimentelor localizate n trecut. Poate exprima: Temporel: il constitue larrire-fond aux vnements du pass: Temporal, to set the background for past events. It can express: o ac iune continu n trecut une action continue dans le pass an action in progress in the past n secolul XVIII nu existau automobile. Cnd am ajuns la mare, era vreme rea. o ac iune repetat n trecut une action rpte dans le pass a past repeated action Anul trecut, mergeam la teatru n fiecare smbt. De cte ori ne ntlneam, ne bucuram. 2. Modal. Poate exprima: Modal: il peut exprimer: Modal: it express: o condi ie/ac iune nerealizat: une condition/action irralise: a condition/unfulfilled action: Dac tiam c vii, te ateptam la gar. (= Dac a fi tiut..., te-a fi ateptat) (dac + Imperfect, Imperfect) (dac + Cond. pf, Cond. pf) Dac tiam c vii, te-a fi ateptat... (dac + Imperfect, Cond.pf) Dac a fi tiut c vii, te ateptam... (dac + Cond. pf, Imperfect) Eliptic, cu dac/de + Cond., se exprim o dorin nerealizat, un regret: Dans des constructions elliptiques avec dac/de + Cond., il exprime un dsir irralis, un regret: Elliptically, with dac/de + Cond., it shows an unfulfilled wish, a regret: Dac tiam...! (= Dac a fi tiut!) De nu plecai... (= Dac n-ai fi plecat...) Dac aveam bani...! (= Dac a fi avut bani!) 6. 1. 2. 1.2. 3. P e r f e c t u l s i m p l u Le pass simple The Simple Past Se formeaz de la tema perfectului* + termina iile: Est form partir du thme du parfait + les terminaisons: It is formed from the stem of the perfect + the endings: -i, -i, -, -rm, -r i, -r *Tema perfectului provine de la Participiu. Le thme du parfait provient du Participe. The stem of the perfect comes from the Participle: I. -A a termina terminaterminai terminai termin* terminarm terminar i terminar II. -EA a vedea vzuvzui vzui vzu vzurm vzur i vzur III. -E a face fcufcui fcui fcu fcurm fcur i fcur IV. -I a dormi dormidormii dormii dormi dormirm dormir i dormir IV. - a cobor coborcobori cobori cobor coborrm coborr i coborr

a merge mersmersei mersei merse merserm merser i merser

* - n loc de -a. - au lieu de -a. - instea of -a.

Obs. Accentul cade pe vocala temei perfectului (ca la Participiu), exc. verbele cu tema -se- (v. sublinierile din modelele de conjugare). L'accent tombe sur la voyelle du thme du parfait (comme pour le Participe), exc. les verbes ayant le thme -se- (v. souligns dans les modles de conjugaison). The stress falls on the vowel of the stem of the perfect (like in the participle), exc. verbs with the stem -se (see emphasis in the conjugation charts).

52

Verbele neregulate: Les verbes irrguliers: Irregular verbs: sau: fusei, fusei, fuse, fuserm, fuser i, fuser a fi fui, fui, fu, furm, fur i, fur a avea avui, avui, avu, avurm, avur i, avur sau: avusei, avusei, avuse, avuserm, avuser i, avuser a vrea vrui, vrui, vru, vrurm, vrur i, vrur (a voi voii, voii, voi, voirm, voir i, voir) a bea bui, bui, bu, burm, bur i, bur a lua luai, luai, lu, luarm, luar i, luar a da ddui, ddui, ddu, ddurm, ddur i, ddur a sta sttui, sttui, sttu, stturm, sttur i, sttur a ti tiui, tiui, tiu, tiurm, tiur i, tiur Forma negativ: La forme ngative: Negative form: nu + perfect simplu pass simple simple past Ex.: nu terminai, nu terminai,... nu avui,... = n-avui,... nu ateptai,... = n-ateptai,... FOLOSIRE Emploi: Use: Exprim o ac iune trecut, ca perfectul compus, dar se folosete regional (ex. Oltenia) sau n nara iunile literare, istorice etc. Exprime une action passe, tout comme le pass compos, mais s'utilise rgionalement (ex. Oltenia) ou dans les narrations littraires, historiques etc. Shows a past action, like the 'compound' past, but it is used regionally (e.g. Oltenia), in fiction or historical stories. Ex.: Se opri, fcu o plecciune i se repezi s ias pe cealalt u. 6.1.2.1.2.4. M a i m u l t c a p e r f e c t u l Le plus-que-parfait The Past Perfect Se formeaz de la tema perfectului* + termina iile: Form partir du thme du parfait + les terminaisons: Stem of the perfect + the endings: -sem**, -sei, -se, -serm, -ser i, -ser *Tema perfectului provine de la Participiu. Le thme du parfait provient du Participe. The stem of the perfect comes from the Participle. ** -se- = sufix. -se- = suffixe. - se = suffix. I. -A a termina terminaterminasem terminasei terminase* terminaserm terminaser i terminaser II. -EA a vedea vzuvzusem vzusei vzuse vzuserm vzuser i vzuser III. -E a face fcufcusem fcusei fcuse fcuserm fcuser i fcuser IV. -I a dormi dormidormisem dormisei dormise dormiserm dormiser i dormiser IV. - a cobor coborcoborsem coborsei coborse coborserm coborser i coborser

a merge* mersemersesem mersesei mersese merseserm merseser i merseser

Obs. Accentul cade totdeauna pe tema perfectului: L'accent tombe toujours sur le thme du parfait: The stress aways falls on the stem of the perfect: (-a-, -u-, -se-, -i-, --) Verbele neregulate: Verbes irrguliers: Irregular verbs: a fi fusesem, fusesei, fusese, fuseserm, fuseser i, fuseser a avea avusesem, avusesei, avusese, avuseserm, avuseser i, avuseser a vrea vrusem, vrusei, vruse, vruserm, vruser i, vruser (a voi voisem, voisei, voise, voiserm, voiser i, voiser) a bea busem, busei, buse, buserm, buser i, buser a lua luasem, luasei, luase, luaserm, luaser i, luaser a da ddusem, ddusei, dduse, dduserm, dduser i, dduser a sta sttusem, sttusei, sttuse, sttuserm, sttuser i, sttuser a ti tiusem, tiusei, tiuse, tiuserm, tiuser i, tiuser Forma negativ: La forme ngative: Negative form: nu + mai mult ca perfect plus-que-parfait past perfect past perfect: nu terminasem, nu terminasei,... nu avusesem = n-avusesem,... nu ateptasem = n-ateptasem

53

FOLOSIRE Emploi: Use: Exprim anterioritate n trecut. EXPRIME l'antriorit dans le pass. SHOWS previousness in the past. Cnd a nceput ploaia, eu plecasem deja. Nu tia unde i uitase ochelarii. 6.1.2.1.3. V i i t o r u l Le futur The Future Viitorul are trei forme. Le futur a trois formes. The Future has tree forms (v. a.b.c.): Viitorul a (viitorul "literar"): Le futur a (futur littraire): Future a (literary future): aux. a voi* + Inf. *forme specifice ca auxiliar: formes spcifiques en tant qu'auxiliaire:
has specific forms as auxiliary: voi, vei, va, vom, ve i, vor

a termina (af.) (neg.) (eu) voi termina nu voi termina (tu) vei termina nu vei termina (el) va termina nu va termina (noi) vom termina nu vom termina (voi) ve i termina nu ve i termina (ei) vor termina nu vor termina Viitorul b. i c (viitorul "popular") se formeaz cu: Le futur b et c (le futur "populaire") a les formes : The b, c future (the 'popular' future) has the forms: b. = o + Conj.* * v. formarea Conj. v. la formation du Conj. see formation of Subj. c. = aux. a avea (prezent) + Conj. a termina b. af. c. af. b. + c. neg. o s termin am s termin n-o / n-am s termin o s termini ai s termini n-o / n-ai s termini o s termine are s termine n-o / n-are s termine o s terminm avem s terminm n-o / n-avem s terminm n-o / n-ave i s termina i o s termina i ave i s termina i n-o / n-au s termine o s termine au s termine Obs. FOLOSIRE Emploi: Use: Viitorul a, b i c exprim o ac iune viitoare fa de prezent sau fa de trecut. Les futurs a, b, et c expriment une action future par rapport au prsent ou par rapport au pass. The future forms a, b, c show a future action, from a present or for a past point of view. Ex.: Azi lucrez acas, mine voi lucra la bibliotec./...o s lucrez/ am s lucrez ... Exist o form perifrastic care poate exprima viitorul: Une forme priphrastique peut galement exprimer le futur: The following periphrastic form may express future arrangements (=to be to): a urma (pers. a 3-a sg prez.) + Conj. = viitor imediat futur proche near future (eu/tu/el/ea/noi/voi/ei/ele) urmeaz s Urmeaz s plec / s pleci/ s plece/ la ar (= voi pleca n curnd la ar.) 6.1.2.2. MODUL CONJUNCTIV LE MODE SUBJONCTIF THE SUBJUNCTIVE MOOD Are timpurile prezent i trecut. Se formeaz cu ajutorul conjunc iei s. De obicei este folosit ca al doilea verb. A les temps prsent et pass et se forme l'aide de la conjonction s. S'utilise en gnral comme deuxime verbe. Has
present and past tense forms. It is formed by means of the conjunction s. It is generally used as a second verb.

Vreau s mnnc ceva. vb1 vb2 6.1.2.2.1. P r e z e n t u l Le prsent Present La pers. 1, 2, 4 i 5 Conjunctivul are forme identice cu cele ale Indicativului prezent, precedate ns de conjunc ia s. La pers. 3 i 6, Conj. are forme diferite de termina iile Ind. Prez., dar identice ntre ele. (v. Obs.) Les personnes 1, 2, 4 et 5 ont les formes identiques celles de lIndicatif prsent, mais sont prcde de la conj. s: Les pers. 3 et 6 ont des formes diffretes de celles de lIndicatif prsent, mais identiques entre elles. The persons 1, 2, 4 and 5 have identical forms with those of the Present Indicative, but preceded by s. In pers. 3 and 6, the c has identical endings, different though from the endings of the Present Indicative: 54

I. -A - A TERMINA (eu) vreau s termin (tu) vrei s termini (el/ea) vrea s terminE (noi) vrem s terminm (voi) vre i s termina i (ei/ele) vor s terminE -A -ez A LUCRA s lucrez s lucrezi s lucrezE s lucrm s lucra i s lucrezE

II. -EA A PREA s par s pari s par s prem s pre i s par

III. -E A FACE s fac s faci s fac s facem s face i s fac

IV. -I - A DORMI s dorm s dormi s doarm s dormim s dormi i s doarm -I -esc A PLTI s pltesc s plteti s plteasc s pltim s plti i s plteasc - - A COBOR s cobor s cobori s coboarE s coborm s cobor i s coboarE - -sc A HOTR s hotrsc s hotrti s hotrasc s hotrm s hotr i s hotrasc

Obs. La persoanele 3 i 6: Aux personnes 3 et 6: In the 3rdand 6th persons: el s termine/ei s termine, el s lucreze/ei s lucreze,... n trecerea de la Ind. prez. la Conj. prez., termina iile se schimb astfel: Lors du passage de l'indicatif prsent au subjonctif prsent, les terminaisons changent comme suit: To shift from Present Indicative to Present Subjunctive, the endings change as follows: Ind. Conj. 3 sg - -E I. a termina () el termin el vrea / ei vor s terminE a lucra (-ez) el lucreaz el vrea / ei vor s lucrezE -eaz/-eze IV. a cobor () el coboar el vrea / ei vor s coboarE 3 sg -E el parE el facE el doarmE el pltetE el hotrtE - el vrea/ ei vor s par el vrea / ei vor s fac el vrea / ei vor s doarm el vrea / ei vor s plteasc el vrea s hotrasc

II. a prea III. a face IV. a dormi () a plti (-esc) a hotr (-sc)

-ete/-easc -te/-asc

Schimbarea -/-E i -E/- antreneaz alternan e consonantice: Le changement -/-E i -E/- entrane les alternances consonantiques: The changes -/-E i -E/- trigger off the following consonant shifts: -c/-ce -ce/-c mbrac/s mbrace, mnnc/s mnnce tace/s tac, place/s plac -ge/-g -g/-ge strig/s strige, adaug/s adauge stinge/s sting, plnge/s plng -sc/-te -te/-sc casc/s cate cunoate/s cunoasc, crete/s creasc -c/te mic/s mite i alternan e vocalice: et les alternances vocaliques: and the vowel shifts: -ea-/-e-e-/-eantreab/s ntrebe, ateapt/s atepte cere/s cear, ncepe/s nceap -eaz/-eze -ete/-easc fumeaz/s fumeze, lucreaz/s lucreze pltete/s plteasc, primete/ s primeasc -iaz/-ieze -te/-asc studiaz/s studieze, fotografiaz/s fotografieze hotrte/s hotrasc, urte/s urasc -a-/-e-e-/-anva /s nve e, spal/s spele vede/s vad, iese/s ias --/-ecumpr/s cumpere, numr/s numere Toate verbele terminate la persoana a 3-a Indicativ prezent n -ie rmn neschimbate: Tous les verbes termins la 3e personne de l'Ind. prs. par -ie restent invariables: All the verbs ending in the 3rd pers. Present Indicative in -ie, remain unchanged:

55

a apropia, a ntrzia, .. I. -ia Ind. prez. Conj. prez. apropie s apropie ntrzie s ntrzie

III. -ie a scrie, a nscrie,... Ind. prez. Conj. prez. scrie s scrie nscrie s nscrie

IV. a ti, -ui/i/i Ind. prez. Conj. prez. tie s tie contribuie s contribuie

Verbe neregulate: Verbes irrguliers: Irregular verbs: a fi - s fiu, s fii, s fie, s fim, s fi i, s fie; a avea - s aib; a vrea - s vrea; a bea - s bea; a da - s dea; a sta - s stea; a lua - s ia; a mnca - s mnnce; a ti - s tie FOLOSIRE: EMPLOI: USE: Conjunctivul este modul posibilului. Le Subjonctif est le mode du possible. The Subjonctive Mood expresses possible actions. 1. este subordonat unui verb (regent) care exprim frecvent modalitatea: Il est subordonn un verbe rgent exprimant souvent la modalit: It accompanies a (regent) modal verb: vb1 + vb2 Conj. a vrea s..., a dori s..., a prefera s..., a-i plcea s..., a putea s..., a fi (in)capabil s..., a ti s..., a ordona s..., a cere s..., a zice s..., a spune s..., a interzice s..., a permite s..., trebuie s..., e necesar s..., e bine s..., e voie s..., e permis s..., e interzis s..., e posibil s..., se poate s... Ex.:Vreau s plec. Voiam s plec. Am vrut s plec. A vrea s plec. Trebuie s dorm. Trebuia s dorm. A trebuit s dorm. Ar trebui s dorm. Forma negativ: La forme ngative: Negative form: nu vb1 + vb2 Conj. / vb1 + s nu vb2 Ex.: Nu vreau s pleci. / Vreau s nu pleci. 2. Conjunctivul singur este folosit: Le subjonctif seul est utilis: Subjunctive alone is used: n interoga ii: dans les interrogations: in questions: S plec? Unde s plec? Cnd s plec? Cu cine s plec? n exclama ii: dans des exclamations: in exclamations: S pleci imediat! S vii repede! n formule consacrate (urri): dans des formules figes: in set phrases (wishes): -S v triasc! -S creti mare! -S v fie de bine! S-l por i sntos! Forma negativ : La forme ngative: Negative form: s + nu + verb Ex.: S nu furi! S nu min i! S nu ucizi! etc. 6.1.2.2.2. P e r f e c t u l Le parfait/pass Perfect Exprim anterioritate. Are o singur form pentru toate persoanele. Exprime l'antriorit. A une seule forme pour toutes les personnes. Shows previousness. Has only one form for all persons: s + fi + Part. (s fi fost, s fi avut, s fi rmas, s fi vzut etc.) Forma negativ: La forme ngative: Negative form: s + nu + fi + verb (S nu fi rmas?) FOLOSIRE EMPLOI USE nlocuiete Cond.pf., exprimnd o ipotez ireal: Remplace le Cond.pf, exprimant une hypothse irrelle: Replaces the perfect Conditional, expressing an unreal hypothesis: vb1Conj. pf + vb2 Cond. Pf = dac vb1Cond. pf + vb2 Cond. Pf (S fi fost miliardar, mi-a fi cumprat o vil la mare. = Dac a fi fost miliardar, mi-a fi cumprat o vil la mare.) 6.1.2.3. MODUL CONDI IONAL-OPTATIV LE MODE CONDITIONNEL-OPTATIF THE CONDITIONAL- OPTATIVE MOOD Are timpurile prezent i perfect. Exprim dorin a i condi ia realizrii ei. A les temps prsent et pass/parfait. Exprime le dsir et la condition de son accomplissement. Has present and past tense forms. Shows wishes and the conditions necessary to fulfil them. A m e r g e l a m a r e , d a c a f i n c o n c e d i u . (dorin a dsir wish) (condi ia condition) 6.1.2.3.1. P r e z e n t u l Le prsent Present aux. (a, ai, ar, am, a i, ar) + Inf. 56

a termina (af.) a termina ai termina ar termina am termina a i termina ar termina (neg.) n-a termina nu a termina = n-ai termina nu ai termina n-ar termina nu ar termina n-am termina nu am termina n-a i termina nu a i termina n-ar termina nu ar termina

FOLOSIRE: EMPLOI: USE: Exprim o dorin : Exprime un dsir: Expresses a wish: A mnca ceva! (= Doresc s mnnc ceva.) Exprim dorin a i condi ia realizrii acesteia: Exprime le dsir et la condition de son accomplissement: Shows wishes and the conditons necessary to fulfil them: A pleca n excursie dac a avea timp. / Dac a avea timp, a pleca n excursie. Adresarea oral este mai politicoas cu condi ionalul: Avec le conditionnel, l'expression est plus polie: It is more polite to use the conditional instead: Te-a ruga s m aju i! Ai putea s m aju i? N-ai vrea s m atep i? n scrisori i cereri: Dans les demandes et les lettres: In applications and letters: ...v-a ruga s binevoi i a aproba transferul meu.... ...a fi ncntat s cunosc prerea dumneavoastr... ...ne-ar face o deosebit plcere s rspunde i invita iei noastre... n exprimri afective (impreca ii, simpatie etc.), de obicei cu inversiune: Dans des expressions affectives (imprcation, sympathie etc.), utilis en gnral avec inversion: Used with inversion, in oaths or expressions of affection (Fire-ar s fie!) Exprim o compara ie ireal, dup: Exprime une comparaison irrelle, aprs: Expresses an unreal comparison, after: ca i cum, de parc : Vorbete romnete ca i cum ar fi romn. 6.1.2.3.2. P e r f e c t u l Le parfait Perfect Exprim o dorin i o condi ie nerealizate (n trecut). Exprime un dsir et une condition inaccomplis (dans le pass). Shows unfulfilled wishes and conditions (in the past). aux. + fi + Part. A fi mers la mare, dac a fi fost n concediu. a termina (af.) a fi terminat ai fi terminat ar fi terminat am fi terminat a i fi terminat ar fi terminat (neg.) nu a fi terminat = n-a fi terminat nu ai fi terminat n-ai fi terminat nu ar fi terminat n-ai fi terminat nu am fi terminat n-am fi terminat nu a i fi terminat n-a i fi terminat nu ar fi terminat n-ar fi terminat

FOLOSIRE: EMPLOI: USE: Pentru a exprima o dorin nerealizat: Pour exprimer un dsir inaccompli. To express an unfulfilled wish: A fi mncat ceva! (= Doream s mnnc ceva.) Mi-ar fi plcut s mergem n vacan . (= Doream s mergem...) n reprouri, mai ales cu verbul "a putea": Dans les reproches, surtout avec le verbe "a putea": In reproaches, mainly with the verb 'a putea': Ai fi putut s-mi telefonezi! (= Puteai s-mi telefonezi!) n cereri i scrisori: Dans les demandes et les lettres: In applications and letters: ...a fi fost ncntat s fi cunoscut prerea dumneavoastr. ...ne-ar fi fcut o deosebit plcere s fi rspuns invita iei noastre. Dup ca i cum, de parc, exprim o compara ie ireal n trecut. Aprsca i cum, de parc, exprime une comparaison irrelle dans le pass. After ca i cum, de parc, to show an unreal comparison about the past. E vesel, ca i cum nu s-ar fi ntmplat nimic.

57

Obs. 1. Condi ionalul se poate folosi dup dac. Regulile de folosire a condi ionalului sunt: Le conditionnel peut s'utiliser aprs dac. Les rgles de son emploi sont: The conditional can be used after dac. Here are the rules for using the conditional: prop. optativ (dorin a) prop. condi ional (condi ia) prop. optative (dsir) prop. conditionnelle(condition) optative sentence (wish) conditional sentence (condition) Ex.: 1. dac + Cond. prezent A veni dac a putea. Cond. prezent Dac a putea, a veni. 2. dac + Cond. perfect A fi venit dac a fi putut. Cond. perfect Dac a fi putut, a fi venit. dac + Cond. perfect Veneam dac a fi putut. Ind. imperfect Dac a fi putut, veneam. dac + Ind. imperfect Veneam dac puteam. Dac puteam, veneam. Veneam, s fi putut. Conjunctiv perfect S fi putut, veneam 2. de cu valoare de "dac": de valeur de "dac": de instead of 'dac': De-a fi sntos, a lucra. (= Dac a fi sntos, a lucra.) 3. Cnd propozi ia optativ lipsete, condi ionala preia sensul optativ: En l'absence de la proposition optative, son sens est repris par le conditionnel. In the absense of the optative sentence, the conditional one renders its meaning. De-a fi n vacan !...(= Doresc foarte mult s fiu n vacan .)

6.1.2.4. MODUL PREZUMTIV LE MODE PRESOMPTIF THE PRESUMPTIVE MOOD Are timpurile prezent i perfect. Exprim o incertitudine, o presupunere, o ipotez. A les temps prsent et parfait. Exprime une incertitude, une supposition, une hypothse. Has present and perfect tense forms. Shows incertitude, supposition, hypothesis. Unde o fi copilul? (=Nu tiu unde este copilul.) O fi mers la coal. (=Presupun c a mers la coal.) Are mai multe forme. Cele mai folosite sunt: A plusieurs formes, dont les plus utilises sont: Has several forms, the most frequent ones being: Prezent Perfect sg o fi + Gerunziu o fi + Participiu pl or fi or fi e n mod curent, la pers. a 3-a se folosesc: la 3 pers., on utilise couramment: In the 3rd person are frequently used: (el) o fi terminnd o fi terminat (ei) or fi terminnd or fi terminat FOLOSIRE: EMPLOI: USE: n fraze interogativ-dubitative, exprim ndoiala, incertitudinea. Exprime le doute et l'incertitude dans des phrases interrogatives-relatives. It shows doubt and incertitude, in interrogative-relative sentences. Ex.: Cine o fi fiind noul director? Cine o fi fost vechiul director? n fraze declarative, exprim prezum ia, bnuiala: Dans des phrases dclaratives, exprime la supposition, le soupon. In statements, it shows supposition, suspicion. Ex.: Or fi plecnd to i deodat. 6. 1. 2. 5. MODUL IMPERATIV LE MODE IMPERATIF THE IMPERATIVE MOOD e Se folosete persoana a 2-a singular (tu) i plural (voi). Are form afirmativ i negativ. S'utilise la 2 pers. du singulier et du pluriel, formes affirmative et ngative. Is used in the 2nd person singular (tu) and plural (voi). It has affirmative and negative forms. Pers. 2 af. = Indic. prez. pers. 2 sg (tu) / pers. 3 sg (el). Pers. 2 neg. = Nu + Infinitiv a avea Nu avea! a da Nu da! a fi Nu fi! a face Nu face! Pers. 6 af., neg. = pers. 6 af., neg. Ind. prezent Inf. Ind. prez. Imper. (af.) (neg.) a termina voi (nu) termina i Termina i! Nu termina i! Inf. Ind.prez. Imperativ Obs./Exc. 58

Pers. 2 af. Conj. Inf. I a termina () -A a lucra (-ez) a studia (-ez) a veghea (-ez) a ngenunchea (-ez) a tcea a vedea a edea a aprea a merge a trece a plnge a rde a rmne a deschide a trimite a vinde a scrie a prinde IV -I a dormi () a fugi () a iei () a plti (-esc) a vorbi (-esc) - a cobor () a hotr (-sc)

II -EA

III -E

Pers. 2, 3 tu termini el termin tu lucrezi el lucreaz tu studiezi el studiaz tu veghezi el vegheaz tu ngenunchezi el ngenuncheaz tu taci tu vezi tu ezi tu apari tu mergi tu treci tu plngi tu rzi tu rmi tu deschizi el deschide tu trimi i el trimite tu vinzi el vinde tu scrii el scrie tu prinzi el prinde tu dormi tu fugi tu iei tu plteti el pltete tu vorbeti el vorbete tu cobori el coboar tu hotrti el hotrte

Imper. Pers. 2 af. Termin! Lucreaz! Studiaz! Vegheaz! ngenuncheaz! Taci! Vezi! ezi! Apari! Mergi! Treci! Plngi! Rzi! Rmi! Deschide! Trimite! Vinde! Scrie! Prinde! Dormi! Fugi! Iei! Pltete! Vorbete! Coboar! Hotrte! Exc.: a veni:Vino!

Exc.: a face: F! a duce: Du! a aduce: Adu! a zice: Zi! Obs. majoritatea verbelor la plupart des verbes most verbs

Verbe neregulate: Verbes irrguliers: Irregular verbs: Pers. 2 Pers. 6 a fi Fii! Nu fi! Fi i! Nu fi i! a avea Ai! Nu avea! Ave i! Nu ave i! a bea Bea! Nu bea! Be i! Nu be i! a sta Stai! Nu sta! Sta i! Nu sta i! a da D! Nu da! Da i! Nu da i! a lua Ia! Nu lua! Lua i! Nu lua i! a mnca Mnnc! Nu mnca! Mnca i! Nu mnca i! Obs. 1. La Imperativ afirmativ, pronumele personale i reflexive se leag de verb prin liniu : Aux formes affirmatives de l'impratif, les pronoms personnels et rflchis sont lis au verbe par un trait d'union. In the Imperative affirmative, the personal and reflexive pronouns are linked with the verb by a hyphen. Ex.: Telefoneaz-mi! Telefona i-mi! Ateapt-m! Atepta i-ne! Spal-te! Spla i-v! D-mi-o! Da i-mi-le! 59

2. La Imperativ negativ, pronumele stau dup nega ie: Pour les formes ngatives, les pronoms se mettent aprs la ngation: In the imperative negative, the pronouns are placed after negations. Ex.: Nu mi telefona!= Nu-mi telefona! Nu ne telefona i! Nu le telefona! 6.1.3.Verbe pronominale cu D. Verbes pronominaux avec le D. Pronominal Verbs with the D. (a-i plcea) Modul indicativ L'indicatif Indicative
Prezent (mie) mi place (muzica) ( ie) i place (lui/ei) i place (nou) ne place (vou) v place (lor) le place mi plac (fetele) i plac i plac ne plac v plac le plac Imperfect mi plcea (muzica) i plcea i plcea ne plcea v plcea le plcea mi plceau ... i plceau i plceau ne plceau v plceau le plceau Perfect simplu mi plcu (muzica) i plcu i plcu ne plcu v plcu le plcu mi plcur ... i plcur i plcur ne plcur v plcur le plcur Perfect compus mi-a plcut (muzica) i-a plcut i-a plcut ne-a plcut v-a plcut le-a plcut mi-au plcut ... i-au plcut i-au plcut ne-au plcut v-au plcut le-au plcut M. m.c.perfect mi plcuse (muzica) i plcuse i plcuse ne plcuse v plcuse le plcuse mi plcuser... i plcuser i plcuser ne plcuser v plcuser le plcuser Viitor a (literar) mi va plcea (muzica) i va plcea i va plcea ne va plcea v va plcea le va plcea mi vor plcea... i vor plcea i vor plcea ne vor plcea v vor plcea le vor plcea Viitor b (popular) o s-mi plac (muzica) o s- i plac o s-i plac o s ne plac o s v plac o s le plac o s-mi plac... o s- i plac o s-i plac o s ne plac o s v plac o s le plac

M. Conjunctiv Le subjonctif Subjunctive M.Condi ional Le conditionnel Conditional M.Gerunziu

Prezent Perfect Prezent Perfect s-mi plac s-mi fi plcut mi-ar plcea mi-ar fi plcut plcndu-mi s- i plac s- i fi plcut i-ar plcea i-ar fi plcut plcndu- i s-i plac s-i fi plcut i-ar plcea i-ar fi plcut plcndu-i s ne plac s ne fi plcut ne-ar plcea ne-ar fi plcut plcndu-ne s v plac s v fi plcut v-ar plcea v-ar fi plcut plcndu-v s le plac s le fi plcut le-ar plcea le-ar fi plcut plcndu-le Obs. La acest tip, verbul se conjug numai la pers. a 3-a a subiectului (sg muzica, pl fetele), iar pronumele Dse schimb dup persoan .(cu Inf. totdeauna -i): Dans ce type de conjugaison, le verbe ne se conjugue qu' la 3e pers. (sg/pl du sujet: muzica/fetele), tandis que le pronom au D. a une forme distincte pour chaque personne (avec l'l'Inf. toujours -i). With this type of conjugation, verbs only take 3rd pers. sg/pl. of the subject (muzica/fetele), while the pronoun in D. takes all persons (always -i with the Inf.). Verbe cu pron D.: Verbes avec un pronom au D.: Verbs with a pronoun in the D. a-i plcea, a-i ajunge, a-i cdea bine, a-i conveni, a-i face plcere, a-i fi bine, a-i fi bun,- (o hain), a-i fi cald, a-i fi dor, a-i fi de ajuns, a-i fi de folos, a-i fi foame, a-i fi fric, a-i fi frig, a-i fi indiferent, a-i fi interzis, a-i fi lene, a-i fi permis, a-i fi ru, a-i fi rece, a-i fi ruine, a-i fi sete, a-i fi somn, a-i fi suficient, a-i fi team, a-i lipsi, a-i merge bine/ru, a-i prea bine/ru, a-i psa de, a-i plcea, a-i prii, a-i rmne, a-i sta bine/ru, a-i veni bine/ru, a-i veni (o idee)/s, a-i trebui , a-i trece (o boal)... Forma negativ La forme ngative Negative form Ind. prez. nu mi place,... = nu-mi place, nu- i place, nu-i place, nu ne place, nu v place, nu le place. Imperfect nu mi plcea,... = nu-mi plcea, nu- i plcea, nu-i plcea, nu ne plcea, nu v plcea, nu le plcea. Pf compus nu mi-a plcut, nu i-a plcut, nu i-a plcut, nu ne-a plcut, nu v-a plcut, nu le-a plcut. Pf simplu nu mi plcu,...= nu-mi plcu, nu- i plcu, nu-i plcu, nu ne plcu, nu v plcu, nu le plcu. M.m.c.pf nu mi plcuse,..= nu-mi plcuse, nu- i plcuse, nu-i plcuse, nu ne plcuse, nu v plcuse, nu le plcuse. Viitor a (lit.) nu mi va plcea,...= nu-mi va plcea, nu- i va plcea, nu-i va plcea, nu ne va plcea, nu v va plcea, nu le va plcea. Viitor b (pop ) nu o s mi plac,...= n-o s-mi plac, n-o s- i plac, n-o s-i plac, n-o s ne plac, n-o s v plac, n-o s le plac. Conj. prez. s nu mi plac,... = s nu-mi plac, s nu- i plac, s nu-i plac, s nu ne plac, s nu v plac, s nu le plac. pf s nu mi fi plcut,... = s nu-mi fi plcut, s nu- i fi plcut, s nu-i fi plcut, s nu ne fi plcut, s nu v fi plcut, s nu le fi plcut.

60

Cond. prez. pf Gerunziu

nu mi-ar plcea, nu i-ar plcea, nu i-ar plcea, nu ne-ar plcea, nu v-ar plcea, nu le-ar plcea. nu mi-ar fi plcut, nu i-ar fi plcut, nu i-ar fi plcut, nu ne-ar fi plcut, nu v-ar fi plcut, nu le-ar fi plcut. neplcndu-mi, neplcndu- i, neplcndu-i, neplcndu-ne, neplcndu-v, neplcndu-le.

6.1.4.Verbe pronominale cu A. Verbes pronominaux avec l'A. Pronominal verbs with the A. (a-l durea) Modul indicativ L'indicatif Indicative af.
Prezent m doare (capul) te doare l doare o doare ne doare v doare i doare le doare mdor (picioarele) te dor l dor o dor ne dor v dor i dor le dor Imperfect m durea ... te durea l durea o durea ne durea v durea i durea le durea m dureau... te dureau l dureau o dureau ne dureau v dureau i dureau le dureau Perfect simplu m duru ... te duru l duru o duru ne duru v duru i duru le duru m durur... te durur l durur o durur ne durur v durur i durur le durur Perfect compus m-a durut ... te-a durut l-a durut a durut-o ne-a durut v-a durut i-a durut le-a durut m-au durut... te-au durut l-au durut au durut-o ne-au durut v-au durut i-au durut le-au durut M.m.c.perfect m duruse ... te duruse l duruse o duruse ne duruse v duruse i duruse le duruse m duruser... te duruser l duruser o duruser ne duruser v duruser i duruser le duruser Viitor a (literar) m va durea ... te va durea l va durea o va durea ne va durea v va durea i va durea le va durea m vor durea... te vor durea l vor durea o vor durea ne vor durea v vor durea i vor durea le vor durea M.Gerunziu Viitor b (popular) o s m doar ... o s te doar o s-l doar o s-o doar o s ne doar o s v doar o s-i doar o s le doar o s m doar ... o s te doar o s-l doar o s-o doar o s ne doar o s v doar o s-i doar o s le doar

M.Conjunctiv Le subjonctif Subjunctive M.Condi ional Le conditionnel Conditional

Prezent s m doar s te doar s-l doar s-o doar s ne doar s v doar s-i doar s le doar

Perfect s m fi durut s te fi durut s-l fi durut s-o fi durut s ne fi durut s v fi durut s-i fi durut s le fi durut

Prezent m-ar durea te-ar durea l-ar durea ar durea-o ne-ar durea v-ar durea i-ar durea le-ar durea

Perfect m-ar fi durut te-ar fi durut l-ar fi durut ar fi durut-o ne-ar fi durut v-ar fi durut i-ar fi durut le-ar fi durut

durndu-m durndu-te durndu-l durnd-o durndu-ne durndu-v durndu-i durndu-le

Obs. La acest tip, verbul rmne la pers 3 i 6 ale subiectului (sg capul/pl picioarele), iar pronumele n A. se schimb la toate persoanele (Exc.: cu Inf. totdeauna -l). Pour ce type, le verbe reste la 3e et 6e du sujet (sg. capul, pl. picioarele), tandis que le pronom l'A. a une forme distincte pour chaque personne (Exc.: avec lInf, toujours l). With this type of conjugation, the verb takes only 3rdand 6th pers. of the subject (capul/picioarele), while the pronoun in the A. takes all persons (Exc.: always -l with the Inf.). Verbe cu pron n A. Verbes avec un pronom l'A. Verbs with a pronoun in A. a-l chema, a-l deranja, a-l durea, a-l impresiona, a-l interesa, a-l ngrijora, a-l jena, a-l mnca (pielea), a-l mira, a-l neliniti, a-l pasiona, a-l pica, a-l strnge, a-l supra, a-l trage (curentul), a-l ustura Forma negativ La forme ngative Negative form Ind. Prez.: nu m doare/dor, nu te doare, nu l doare/nu-l..., nu o doare/n-o..., nu ne doare, nu v doare, nu i doare/n-i..., nu le doare. Imperfect: nu m durea(u), nu te durea(u), nu i durea(u)/nu-i..., nu o durea(u)/n-o..., nu ne durea(u), nu v durea(u), nu i durea(u)/nu-i..., nu le durea(u). Pf simplu: nu m duru(r), nu te duru(r), nu l duru(r)/nu-l..., nu o duru(r)/n-o..., nu ne duru(r), nu v duru(r), nu i duru(r)/ nu-i..., nu le duru(r). Pf compus: nu m-a(u) durut, nu te-a(u) durut, nu l-a(u) durut, nu a(u) durut-o, nu ne-a(u) durut, nu va(u) durut, nu i-a(u) durut, nu le-a(u) durut. M.m.c.pf: nu m duruse(r), nu te duruse(r), nu l duruse(r)/nu-l...), nu o duruse(r)/n-o duruse(r), nu ne duruse(r), nu v duruse(r), nu i duruse(r)/nu-i...), nu le duruse(r). 61

Viitor a (lit.): nu m va/vor durea, nu te va durea, nu l va durea/nu-l..., nu o va durea/n-o..., nu ne va durea, nu v va durea, nu i va durea/nu-i..., nu le va durea. Viitor b (pop.): nu o s m doar/n-o s..., nu o s te doar/n-o s..., nu o s l doar/n-o s-l..., nu o s o doar/n-o s-o..., nu o s ne doar/n-o s ..., nu o s v doar/n-o s..., nu o s i doar/n-o s-i..., nu o s le doar/n-o s le... Conj. Prez.: s nu m doar, s nu te doar, s nu l doar/s nu-l..., s nu o doar/s n-o..., s nu ne doar, s nu v doar, s nu i doar/s nu-i..., s nu le doar. Perfect: s nu m fi durut, s nu te fi durut, s nu l fi durut/s nu-l fi..., s nu o fi durut/s n-o fi..., s nu ne fi durut, s nu v fi durut, s nu i fi durut/s nu-i fi..., s nu le fi durut. Cond. Prez.: nu m-ar durea, nu te-ar durea, nu l-ar durea, nu ar durea-o, nu ne-ar durea, nu v-ar durea, nu i-ar durea, nu le-ar durea. Perfect: nu m-ar fi durut, nu te-ar fi durut, nu l-ar fi durut, nu ar fi durut-o/n-ar fi fi durut-o, nu ne-ar fi durut, nu v-ar fi durut, nu i-ar fi durut, nu le-ar fi durut. Gerunziu: nedurndu-m, nedurndu-v, nedurndu-l, nedurnd-o, nedurndu-ne, nedurndu-v, nedurndu-i, nedurndu-le. 6.1.5. Verbe cu dou pronume Verbes se conjuguant avec deux pronoms Verbs with two pronouns a i se ntmpla Modul indicativ L'indicatif Indicative Prezent Imperfect (mie) mi se ntmpl mi se ntmpla (un lucru ciudat) (un lucru ciudat) ( ie) i se ntmpl i se ntmpla (lui) i se ntmpl i se ntmpla (ei) i se ntmpl (nou) ni se ntmpl ni se ntmpla (vou) vi se ntmpl vi se ntmpla (lor) li se ntmpl li se ntmpla (mie) mi se ntmpl mi se ntmplau (lucruri ciudate) (lucruri ciudate) ( ie) i se ntmpl i se ntmplau (lui) i se ntmpl i se ntmplau (nou) ni se ntmpl ni se ntmplau (vou) vi se ntmpl vi se ntmplau (lor) l i se ntmpl li se ntmplau M.m.c.perfect mi se ntmplase (un lucru ciudat) i se ntmplase i se ntmplase ni se ntmplase vi se ntmplase li se ntmplase mi se ntmplaser (lucruri ciudate) i se ntmplaser i se ntmplaser ni se ntmplaser vi se ntmplaser li se ntmplaser

Perfect simplu mi se ntmpl (un lucru ciudat) i se ntmpl i se ntmpl ni se ntmpl vi se ntmpl i se ntmpl mi se ntmplar (lucruri ciudate) i se ntmplar i se ntmplar ni se ntmplar vi se ntmplar i se ntmplar

Perfect compus mi s-a ntmplat (un lucru ciudat) i s-a ntmplat i s-a ntmplat ni s-a ntmplat vi s-a ntmplat li s-a ntmplat mi s-au ntmplat (lucruri ciudate) i s-au ntmplat i s-au ntmplat ni s-au ntmplat vi s-au ntmplat li s-au ntmplat

Viitor a (literar) mi se va ntmpla (un lucru ciudat) i se va ntmpla i se va ntmpla ni se va ntmpla vi se va ntmpla li se va ntmpla mi se vor ntmpla ... (lucruri ciudate) i se vor ntmpla i se vor ntmpla ni se vor ntmpla vi se vor ntmpla li se vor ntmpla

Viitor b (popular) o s mi se ntmple (un lucru ciudat) o s i se ntmple o s i se ntmple o s ni se ntmple o s vi se ntmple o s li se ntmple o s mi se ntmple (lucruri ciudate) o s i se ntmple o s i se ntmple o s ni se ntmple o s vi se ntmple o s li se ntmple

62

M. ConjunctivLe subjonctif Subjunctive M.Condi ionalLe conditionnelConditional Prezent Perfect Prezent Perfect s mi se ntmple... s mi se fi ntmplat... mi s-ar ntmpla... mi s-ar fi ntmplat... s i se fi ntmplat s i se ntmple i s-ar ntmpla i s-ar fi ntmplat s i se fi ntmplat s i se ntmple i s-ar ntmpla i s-ar fi ntmplat s ni se fi ntmplat s ni se ntmple ni s-ar fi ntmplat ni s-ar ntmpla s vi se fi ntmplat s vi se ntmple vi s-ar ntmpla vi s-ar fi ntmplat s li se fi ntmplat s li se ntmple li s-ar ntmpla li s-ar fi ntmplat (ceva ciudat) (ceva ciudat) (ceva ciudat) (ceva ciudat) (lucruri ciudate) (lucruri ciudate) (lucruri ciudate) (lucruri ciudate)

M.Gerunziu ntmplndu-mi-se... ntmplndu- i-se ntmplndu-i-se ntmplndu-ni-se ntmplndu-vi-se ntmplndu-li-se (ceva ciudat) (lucruri ciudate)

Obs. La acest tip, verbul la forma reflexiv (a se ntmpla) st la pers. 3 i 6 ale subiectului sg/pl (un lucru ciudat/lucruri ciudate): Pour ce type, le verbe la forme pronominale (a se ntmpla) reste la 3e et 6e pers. sg/pl du sujet: With this type, the verb in the reflexive form (a se ntmpla) takes the 3rd and 6th pers. of the subject: Mi s-a ntmplat un lucru ciudat. (sg) Mi s-au ntmplat nite lucruri ciudate. (pl.) Forma negativ: La forme ngative: The negative form: Ind. Prez.: nu mi se ntmpl, ni i se nmpl, nu i se ntmpl, nu ni se ntmpl, nu vi se ntmpl, ni li se ntmpl. Imperfect: nu mi se ntmpla(u), nu i se ntmpla(u), nu i se ntmpla(u), nu ni se ntmpla(u), nu vi se ntmpla(u), nu li se ntmpla(u). Pf s.: nu mi se ntmpl, nu i se ntmpl, nu i se ntmpl, nu ni se ntmpl, nu vi se ntmpl, nu li se ntmpl. Pf c.: nu mi s-a(u) ntmplat, nu i s-a(u) ntmplat, nu i s-a(u) ntmplat, nu ni s-a(u) ntmplat, nu vi s-a(u) ntmplat, nu li s-a(u) ntmplat. M. m. c. pf: nu mi se ntmplase(r), nu i se ntmplase(r), nu i se ntmplase(r), nu ni se ntmplase(r), nu vi se ntmplase(r), nu li se ntmplase(r). V.a: nu mi se va / vor ntmpla, nu i se va / vor ntmpla, nu i se va / vor ntmpla, nu ni se va / vor ntmpla, nu vi se va / vor ntmpla, nu li se va / vor ntmpla. V. b: n-o s mi se ntmple, n-o s i se ntmple, n-o s i se ntmple, n-o s ni se ntmple, n-o s vi se ntmple, n-o s li se ntmple. Conj. Prez.: s nu mi se ntmple, s nu i se ntmple, s nu i se ntmple, s nu ni se ntmple, s nu vi se ntmple, s nu li se ntmple. Pf: s nu mi se fi ntmplat, s nu i se fi ntmplat, s nu i se fi ntmplat, s nu ni se fi ntmplat, s nu vi se fi ntmplat, s nu li se fi ntmplat. Cond. Prez.: nu mi s-ar ntmpla, nu i s-ar ntmpla, nu i s-ar ntmpla, nu ni s-ar ntmpla, nu vi s-ar ntmpla, nu li s-ar ntmpla. Pf: nu mi s-ar fi ntmplat, nu i s-ar fi ntmplat, nu i s-ar fi ntmplat, nu ni s-ar fi ntmplat, nu vi s-ar fi ntmplat, nu li s-ar fi ntmplat. Inf.: a nu i se ntmpla Pf: a nu i se fi ntmplat Ger.: nentmplndu-mi-se,... Verbe cu 2 pronume: Verbes deux pronoms: Verbs with two pronouns: a i se ntmpla, a i se prea, a i se cuveni, a i se face cald / frig / foame / sete / fric / dor / somn / ruine / ru / lene / grea ...

63

6.1.6.Verbe neregulate Verbes irrguliers Irregular Verbs

Inf./ Part. a fi*/ fost

Indicativ prezent sunt eti este suntem sunte i sunt am ai are avem ave i au vreau vrei vrea vrem vre i vor dau dai d dm da i dau stau stai st stm sta i stau iau iei ia lum lua i iau beau bei bea bem be i beau mnnc mnnci mnnc mncm mnca i mnnc usuc/usc usuci/uti usuc/usc uscm usca i usuc/usc tiu tii tie tim ti i tiu

imperfect eram erai era eram era i erau aveam aveai avea aveam avea i aveau voiam voiai voia voiam voia i voiau ddeam dedeai ddea ddeam ddea i ddeau stteam stteai sttea stteam sttea i stteau luam luai lua luam lua i luau beam beai bea beam bea i beau mncam mncai mnca mncam mnca i mncau uscam uscai usca uscam usca i uscau tiam tiai tia tiam tia i tiau

perfect s. fui fui fu furm fur i fur avui avui avu avurm avur i avur vrui/voii vrui/voii vru/ voi vrurm/voirm vrur i/voir i vrur/voir ddui ddui ddu ddurm ddur i ddur sttui sttui sttu stturm sttur i sttur luai luai lu luarm luar i luar bui bui bu burm bur i bur mncai mncai mnc mncarm mncar i mncar uscai uscai usc uscarm uscar i uscar tiui tiui tiu tiurm tiur i tiur

m. m. c. pf fusesem fusesei fusese fuseserm fuseser i fuseser avusesem avusesei avusese avuseserm avuseser i avuseser vrusem/voisem vrusei/voisei vruse/voise vruserm/voiserm vruser i/voiser vruser/voiser ddusem ddusei dduse dduserm dduser i dduser sttusem sttusei sttuse sttuserm sttuser i sttuser luasem luasei luase luaserm luaser i luaser busem busei buse buserm buser i buser mncasem mncasei mncase mncaserm mncaser i mncaser uscasem uscasei uscase uscaserm uscaser i uscaser tiusem tiusei tiuse tiuserm tiuser i tiuser

Conjunctiv prezent s fiu s fii s fie s fim s fi i s fie s am s ai s aib s avem s ave i s aib s vreau s vrei s vrea s vrem s vre i s vrea s dau s dai s dea s dm s da i s dea s stau s stai s stea s stm s sta i s stea s iau s iei s ia s lum s lua i s ia s beau s bei s bea s bem s be i s bea s mnnc s mnnci s mnnce s mncm s mnca i s mnnce s usuc/usc s usuci/uti s usuce/ute s uscm s usca i s usuce/ute s tiu s tii s tie s tim s ti i s tie

a avea*/ avut

a voi/ voit a vrea*/ vrut

a da/ dat

a sta/ stat

a lua/ luat

a bea/ but

a mnca/ mncat

a usca/ uscat

a ti/ tiut

Condi iona l prezent a fi ai fi ar fi am fi ati fi ar fi a avea ai avea ar avea am avea ati avea ar avea a vrea ai vrea ar vrea am vrea ati vrea ar vrea a da ai da ar da am da ati da ar da a sta ai sta ar sta am sta ati sta ar sta a lua ai lua ar lua am lua ati lua ar lua a fi ai fi ar fi am fi ati fi ar fi a mnca ai mnca ar mnca am mnca ati mnca ar mnca a usca ai usca ar usca am usca ati usca ar usca a ti ai ti ar ti am ti a i ti ar ti

Imperativ

Gerunzi u fiind

Fii!/ Nu fi!

Fi i!/ Nu fi i! avnd Ai!/ Nu avea! Ave i!/ Nu ave i! -

vrnd/ voind

dnd D!/ Nu da!

Da i!/ Nu da i! stnd Stai!/ Nu sta!

Sta i!/Nu sta i! lund Ia!/ Nu lua!

Lua i!/ lua i!

Nu bnd

Bea!/Nu bea!

Be i!/Nu be i! mncnd Mnnc!/Nu mnca! Mnca i!/Nu mnca i! uscnd Usuc!/Usc! Nu usca! Usca i!/Nu usca i! tiind (S tii!)

(S ti i!)

*Aux.: a fi

Diat. pas.: Diat. act.:

sunt invitat, eti invitat,... Ind. Viitor anter. (voi fi terminat, vei fi terminat,...)< Pf : Inf. (a fi terminat), Conj. (s fi terminat), Cond. (a fi terminat, ai fi terminat,...)

64

a avea a voi a vrea

Ind. Pf comp. (am terminat, ai terminat, a terminat, am terminat, a i terminat, au terminat) Ind. Viitor b (pop.)(am s termin, ai s termini, are s termine, avem s terminm,... Ind. Viitor a (lit.)(voi termina, vei termina, va termina, vom termina, ve i termina, vor termina) Prezumtiv (voi fi terminnd/terminat, vei fi..., va fi..., vom fi..., ve i fi..., vor fi...) Cond. Prez. (a termina, ai termina, ar termina, am termina, a i termina, ar termina) Pf (a fi terminat, ai fi terminat, ar fi terminat, am fi terminat, a i fi terminat, ar fi terminat)

6.2. DIATEZA REFLEXIV LA VOIX PRONOMINALE LE THE REFLEXIVE VOICE Verbele reflexive au n general un corespondent activ: Les verbes pronominaux ont gnralement une paire active: Reflexive verbs usually have a active corresponding form.: a aminti/a-i aminti;a mbrca / a se mbrca; a spla / a se spla; a trezi / a se trezi etc. Pronumele reflexive n cazul Dativ sau Acuzativ sunt identice formal la pers.1, 2, 4 i 5 cu pron. pers. Pers. 3 i 6 au forme speciale. Les pronoms rflchis au D. et A. sont formellement identiques aux pers. 1, 2, 4 et 5 du pronom personnel. Les pers. 3 et 6 ont des formes spcifiques. The reflexive pronouns in D. and A. Have the same form in the 1, 2 and 4, 5 persons as the personal pronouns. The 3rd and the 6th persons have special forms: D. mi, i, i, ne v, i A. m, te, se, ne, v, se 6.2.1. Verbe pronominale reflexive cu D.: Verbes pronominaux rflchis avec le D. Reflexive verbs in D.: a-i aminti Modul Indicative L'indicatif Indicative af.
Prezent (eu) mi amintesc (tu) i aminteti (el) i amintete (noi) ne amintim (voi) v aminti i (ei) i amintesc Imperfect mi aminteam i aminteai i amintea ne aminteam v amintea i i aminteau Perfect compus mi-am amintit i-ai amintit i-a amintit ne-am amintit v-a i amintit i-au amintit Perfect simplu mi amintii i amintii i aminti ne amintirm v amintir i i amintir M.m.c.perfect mi amintisem i amintisei i amintise ne amintiserm v amintiser i i amintiser Viitor a (literar) mi voi aminti i vei aminti i va aminti ne vom aminti v ve i aminti i vor aminti Viitor b (popular) o s-mi amintesc o s- i aminteti o s-i aminteasc o s ne amintim o s v aminti i o s-i aminteasc M.Gerunziu

M. ConjunctivLe subjonctif Subjunctive

M.Condi ional Le conditionnel Conditional

M. Imperativ

af.

Prezent Perfect Prezent Perfect s-mi amintesc s-mi fi amintit mi-a aminti mi-a fi amintit s- i aminteti s- i fi amintit i-ai aminti i-ai fi amintit s-i aminteasc s-i fi amintit i-ar aminti i-ar fi amintit s ne amintim s ne fi amintit ne-am aminti ne-am fi amintit s v aminti i s v fi amintit v-a i aminti v-a i fi amintit s-i aminteasc s-i fi amintit i-ar aminti i-ar fi amintit neg. Modul indicativ L'indicatif Indicative a nu-i aminti
Prezent nu-mi amintesc nu- i aminteti nu-i amintete nu ne amintim nu v aminti i nu-i amintesc Imperfect nu-mi aminteam nu- i aminteai nu-i amintea nu ne aminteam nu v amintea i nu-i aminteau Perfect compus nu mi-am amintit nu i-ai amintit nu i-a amintit nu ne-am amintit nu v-a i amintit nu i-au amintit Perfect simplu nu-mi amintii nu- i amintii nu-i aminti nu ne amintirm nu v amintir i nu-i amintir M.m c.perfect . nu-mi amintisem nu- i amintisei nu-i amintise nu ne amintiserm nu v amintiser i nu-i amintiser

Amintete- i!

Aminti i-v!

amintindu-mi amintindu- i amintindu-i amintindu-ne amintindu-v amintindu-i

Viitor a (literar) nu-mi voi aminti nu- i vei aminti nu-i va aminti nu ne vom aminti nu v ve i aminti nu-i vor aminti

Viitor b (popular) n-o s-mi amintesc n-o s- i aminteti n-o s-i aminteasc n-o s ne amintim n-o s v aminti i n-o s-i aminteasc M.Gerunziu neamintindu-mi neamintindu- i neamintindu-i neamintindu-ne neamintindu-v neamintindu-i

M. Conjunctiv Le subjonctif Subjunctive Prezent Perfect s nu-mi amintesc s nu-mi fi amintit s nu- i aminteti s nu- i fi amintit s nu-i aminteasc s nu-i fi amintit s nu ne amintim s nu ne fi amintit s nu v aminti i s nu v fi amintit s nu-i aminteasc s nu-i fi amintit

M.Condi ional Le conditionnel Conditional M. Imperativ Prezent Perfect nu mi-a aminti nu mi-a fi amintit nu i-ai aminti nu i-ai fi amintit Nu- i aminti! nu i-ar aminti nu i-ar fi amintit nu ne-am aminti nu ne-am fi amintit nu v-a i aminti nu v-a i fi amintit Nu v aminti i! nu i-ar aminti nu i-ar fi amintit

Vb refl. D. a-i aminti (-esc) = a-i aduce aminte; a-i da seama; a-i face iluzii; a-i nchipui () = a-i imagina (-ez); a-i bate joc; a-i lua rmas bun 65

6.2.2. Verbe pronominale reflexive cu A.: Verbes pronominaux rflchis avec A. Reflexive verbs in the A.: a se spla Modul indicativ L'indicatif Indicative af
Prezent (eu) m spl (tu) te speli (el) se spal (noi) ne splm (voi) v spla i (ei) se spal Imperfect m splam te splai se spla ne splam v spla i se splau Perfect compus m-am splat te-ai splat s-a splat ne-am splat v-a i splat s-au splat Perfect simplu m splai te splai se spl ne splarm v splar i se splar M. m. c. perfect m splasem te splasei se splase ne splaserm v splaser i se splaser Viitor a (literar) m voi spla te vei spla se va spla ne vom spla v ve i spla se vor spla Viitor b (pop.) o s m spl o s te speli o s se spele o s ne splm o s v spla i o s se spele

M. Conjunctiv Le subjonctif Subjunctive

M.Condi ional Le conditionnel Conditional M. Imperativ

M.Gerunziu

Prezent s m spl s te speli s se spele s ne splm s v spla i s se spele

Perfect s m fi splat s te fi splat s se fi splat s ne fi splat s v fi splat s se fi splat

Prezent m-a spla te-ai spla s-ar spla ne-am spla v-a i spla s-ar spla

Perfect m-a fi splat te-ai fi splat s-ar fi splat ne-am fi splat v-a i fi splat s-ar fi splat

Spal-te!

Spla i-v!

splndu-m splndu-te splndu-se splndu-ne splndu-v splndu-se

Vb refl. A. a se mbrca() a se dezbrca(), a se ncl a()a se descl a(), a se spla(), a se trezi(-esc), a se scula() a se culca(), a se brbieri (-esc) = a se rade, a se pieptna, a se odihni(-esc), a se gndi(esc), a se bucura(), a se distra(-ez), a se uita(), a se duce, a se sim i(), a se juca(),a se mbolnvi(-esc) a se nsntoi(-esc), a se ndrgosti(-esc), a se aeza(), a se opri(-esc), a se grbi(esc), a se opune, a se plictisi(-esc), a se rtci(-esc), a se potrivi(-esc), a se pregti(-esc), a se obinui(esc), a se ntoarce, a se cstori(-esc)/a se nsura()/a se mrita(), a se sruta(), a se certa(), a se ntlni(-esc), a se saluta(),... Refl. impers. se afirm, se spune, se zice, se vorbete, se aude, se cade, se cuvine, se cere, se crede, se consider, se ntmpl, se pare, se poate, se recomand,se tie, se transmite, se vede, se simte,... 6.3. DIATEZA PASIV LA VOIX PASSIVE THE PASSIVE VOICE Se formeaz: vb.aux a fi + Participiul acordat cu subiectul verbului conjugat (a fi invitat,-, - i, -te) Se forme avec lauxiliaire a fi + le Participe pass accord du verbe conjuguer. Is formed from the aux. verb a fi + Participle in agreement with main verb. Ex.: (activ) Mihai adus maina la reparat. (pasiv) Maina a fost dus la reparat de Mihai. sub. C.d. sub. compl. de agent n mod frecvent, agentul nu este exprimat. Souvent lagent nest pas exprim. Very often the agent is not expressed. Ex.: Dl Pop este ateptat la biroul de informa ii. Modul indicativ L'indicatif Indicative
Prezent sunt invitat () eti invitat () este invitat este invitat suntem invita i/te sunte i invita i/te sunt invita i sunt invitate Imperfect eram invitat () erai invitat () era invitat era invitat eram invita i/te era i invita i/te erau invita i erau invitate Perfect compus am fost invitat () ai fost invitat () a fost invitat a fost invitat am fost invita i/te a i fost invita i/te au fost invita i au fost invitate Perfect simplu fui invitat () fui invitat () fu invitat fu invitat furm invita i/te fur i invita i/te fur invita i fur invitate M.m.c. perfect fusesem invitat () fusesei invitat () fusese invitat fusese invitat fuseserm invita i/te fuseser i invita i/te fuseser invita i fuseser invitate Viitor a (literar) voi fi invitat () vei fi invitat () va fi invitat va fi invitat vom fi invita i/e ve i fi invita i/e vor fi invita i vor fi invitate Viitor b (pop.) o s fiu invitat () o s fii invitat () o s fie invitat o s fie invitat o s fim invita i/e o s fi i invita i/e o s fie invita i o s fie invitate

66

M. Conjunctiv Le subjonctif Subjunctive

M.Condi ional Le conditionnel Conditional

Prezent s fiu invitat () s fii invitat () s fie invitat s fie invitat s fim invita i/e s fi i invita i/e s fie invita i s fie invitate

Perfect s fi fost invitat () s fi fost invitat () s fi fost invitat s fi fost invitat s fi fost invita i/e s fi fost invita i/e s fi fost invita i s fi fost invitate

Prezent a fi invitat () ai fi invitat () ar fi invitat ar fi invitat am fi invita i/e a i fi invita i/e ar fi invita i ar fi invitate

Perfect a fi fost invitat () ai fi fost invitat () ar fi fost invitat ar fi fost invitat am fi fost invita i/e a i fi fost invita i/e ar fi fost invita i ar fi fost invitate

Modul gerunziu Le part. prs. Present part. = a fi (Ger.) + Part. ac. fiind invitat, -/- i/-te (neg. nefiind...) Forma negativ: La forme ngative Negative form a nu fi invitat, -/ i/te de (ctre)...

7. ADVERBUL L'ADVERBE THE ADVERB Parte de vorbire neflexibil. nso ete, de regul, verbe, dar i adjective sau alte adverbe: Partie du discours invariable, accompagnant, en gnral des verbes, mais aussi des adjectifs ou d'autres adverbes: Invariable part of speech. It usually accompanies verbs, but also adjectives and other adverbs: + vb. + adj. + adv. Merge acolo. Este pu in bolnav. Rmne la noi numai azi. 7.1. Clasificare Classification Classification dup form: d'aprs la forme: according to form: simple: simples: simples: aici, acolo, atunci, sus, jos, bine... derivate cu sufixe: drivs avec des suffixes: derived with suffixes: -ete brbat - brbtete ; romn - romnete; neam - nem ete compuse composs compound prep. + adv. din+ afar > dinafar; din + nuntru > dinuntru prep. + subst. a + sear > asear; de + sear > desear; de + vreme > devreme adv. + -va undeva, cumva, cndva adj.pron. + adv. alalt + ieri > alaltieri adj. pron. + subst. alt + fel > altfel; alt + dat > altdat; ast + zi > astzi adv. + subst. azi+ noapte > azi-noapte prep. + subst. dup+ mas > dup-mas provenite din alte pr i de vorbire provenant d'autres parties du discours originating from other parts of speech: adj. > adv. Ea scrie frumos. El vorbete tare. A cntat admirabil! Fii atent! num. > adv. nti gndete-te, apoi vorbete! Ctig ndoit. conj. > adv. Vine iar la noi! Vine i Radu! dup sens: d'aprs le sens according to meaning de loc de lieu of place: acas, acolo, afar, aici, aproape, deasupra, departe, dincolo, nainte, jos de timp de temps of time: acum, alaltieri, astzi, atunci, cnd, demult, ieri-sear, zi de zi de mod de mode of manner: aa, bine, mpreun, pe neateptate, pe de rost, romnete, aa i aa de cantitate de quantit of quantity : att, cam, ct, destul, mult, pu in, ct de ct de afirma ie d'affirmation of assertion : da, ba da, desigur, firete, cu siguran de nega ie de ngation of negation: nu, nici, niciunde, niciodat, nicidecum, nicicnd, nicicum interogative interrogatifs interrogative:cnd?, unde?, cum?, ncotro?, ct? relative relatifs relative: cnd, unde, cum, ncotro, ct, oricnd, oriunde, oricum, orincotro corelative corrlations correlatives de timp de temps of time atunci cnd de loc de lieu of place acolo unde de mod de mode of manner aa cum..., att ct 7. 2. Compara ia La comparaison The comparison Unele adverbe (de mod, de loc i de timp) pot fi comparate: Certains adverbes (de mode, de lieu et de temps) peuvent se comparer: Certain adverbs (of manner, place and time) can be compared: (cum?) bine, frumos, urt, greu, uor.... 67

(unde?) aproape, departe, sus, jos... (cnd?) devreme, trziu, curnd... Gradul pozitiv Le degr positif The positive degree N-am n eles bine. Prin ii mei locuiesc aproape. Am venit trziu? Gradul comparativ Le degr comparatif he comparative degree de superioritate de supriorit of superiority mai...dect... Prin ii mei locuiesc mai aproape dect socrii. mai...ca... mai aproape ca socrii. de inferioritate d'infriorit of inferiority mai pu in...dect... Prin ii mei locuiesc mai pu in aproape dect socrii. mai pu in...ca... mai pu in aproape ca socrii. de egalitate d'galit of equality tot aa de...ca... Prin ii mei locuiesc tot aa de aproape ca socrii. tot att de...ca... tot att de aproape ca socrii. la fel de...ca... la fel de aproape ca socrii. Gradul superlativ Le superlatif The superlative relativ de superioritate relatif de supriorit relative of superiority cel mai...dintre + pl Prin ii mei locuiesc cel mai aproape dintre toate rudele noastre. cel mai...din + sg cel mai aproape din toat familia. relativ de inferioritate relatif d'infriorit relative of inferiority cel mai pu in...dintre + pl Prin ii mei locuiesc cel mai pu in aproape dintre toate rudele noastre. cel mai pu in...din + sg ...din toat familia. absolut absolu absolute foarte... Prin ii mei locuiesc foarte aproape. grozav de... grozav de aproape! extraordinar de... extraordinar de aproape! Obs. 1 Pentru acelai sens, unele adverbe au dou variante formale: Certains adverbes ont deux formes pour le mme sens: Certain adverbs have two forms to express the same meaning: acum /acuma, att /atta 2 Adverbele pot fi precedate de prepozi ii: Certains adverbes sont parfois prcds de prpositions: Certain adverbs can be preceded by prepositions: ca, dect, de, pe, pentru, pn La mare e mai cald ca aici. Ei vin de acas. Temperatura de aici e mai sczut. Nu trece pe acolo! 3 Adverbe + prepozi ii = locu iuni prepozi ionale: Adverbes + prpositions = locutions prpositionnelles: Adverbs + prepositions = prepositional phrases: aproape de, nainte de, mpreun cu... Locuim aproape de gar. Vino nainte de mas! Locuim mpreun cu prin ii. 4 Adverbe + conjunc ii = locu iuni conjunc ionale: Adverbes + conjonctions = locutions conjonctionnelles: Adverbs + conjunctions = conjunction phrases mcar c, chiar dac/de, nainte (ca) s Trebuie s iei medicamentul, chiar dac nu- i place. 5 Unele adverbe + art.hot. = prepozi ii / locu iuni prepozi ionale cu G.: Certains adverbes + art.dfini = prpositions/locutions prpositionnelles avec le G.: Certain adverbs + definite art. = prepositions / prepositional phrases + G: nainte = naintea G., n afar = n afara G., n spate = n spatele G Merge i nainte! Merge i naintea mea! Au rmas n urm. Au rmas n urma grupului.. 6 Spre deosebire de francez i englez, n limba romn majoritatea adverbelor nu au form distinct de aceea a adjectivelor corespunztoare la m.sg: Contrairement au franais et l'anglais, la majorit des adverbes roumains n'ont pas une forme distincte de celle de leurs adjectifs correspondants au m.sg: Unlike in English or French, most adverbs in Romanian do not have a different form from that of their corresponding adjectives in the m.sg: Practic, nu vd nici o solu ie. Rspunde sincer! 7 Locul adverbelor: La place des adverbes: The place of adverbs: mai, i, nici, prea, tot, chiar

68

Ele preced imediat cuvntul determinat, separndu-l pe acesta de eventuale particule. Ils prcdent immdiatement les mots qu'ils dterminent, en sparant ces derniers des autres particules qui les accompagnent. They immediately precede the determined word, separating it from any particles. Cu moduri nepersonale: Avec les modes impersonnels: With non-finite Moods: Inf. af.: a mai vorbi / a nu mai vorbi; a i face, nu doar a zice; a tot spune Part. neg.: nemaivzut, nemaipomenit Ger.: mai fcnd, tot vorbind Cu moduri personale Avec les modes personnels With finite Moods forme simple formes simples simple forms: (nu) mai fac, (nu) m mai doare, (nu) mi mai amintesc Mai f! Nu mai face! forme compuse formes composes compound forms: nu am mai cltorit, voi mai pleca, a mai mnca

8. PREPOZITIA LA PRPOSITION THE PREPOSITION Este o parte de vorbire neflexibil cu func ie de instrument gramatical, de element de rela ie, exprimnd raporturi de subordonare la nivelul propozi iei. Preced substantive, pronume, verbe i adverbe. Est une partie du discours invariable fonction d'instrument grammatical, d'lment de relation, exprimant des relations de subordination au niveau de la proposition. Prcde des substantifs, des pronoms, des verbes et des adverbes. Is a non-finite part of speech functioning as a grammatical instrument, element of relation, showing subordination within the sentence. It precedes nouns, pronouns, verbs and adverbs. Ex.: Mnnc la restaurant. 8.1. Clasificare Classification Classification dup form d'aprs la forme according to form simple simples simple de, pe, la, n, lng, dup, spre, a etc. compuse composes compound de la, de pe, de lng, pe la, pe lng, pe dup etc. dup regim avec un rgime followed by certain words Cu regim nominal: Avec un rgime nominal: With nominals: +GN-G.: simple simples simple nouns contra, mpotriva, naintea, napoia, asupra, deasupra... locu iuni locutions noun phrases n fa a, n spatele, de-a lungul, la stnga, din cauza... +GN-D.: datorit, gra ie, mul umit, conform, potrivit, contrar.... + GN-A.: majoritatea prepozi iilor simple i compuse: la, de, cu, fr, n, din, pe, sub, de la, de pe, de lng... la plupart des prpositions simples et composes. most simple and compound prepositions. locu iunile terminate cu o prepozi ie: afar de, fa de, n timp de, n curs de, mpreun cu... les locutions se terminant par une prposition. phrases ending with a preposition. Cu regim verbal: Avec un rgime verbal: With verbs: + Inf. pentru, de, la, spre, fr, pn, n loc de, n afar de, + Supin pentru, de, din, dup, n, la, pe, spre... dup func ie d'aprs la fonction according to function de loc le lieu place n din* la stnga la dreapta de-a lungul de-a latul la** de la naintea napoia nuntrul n afara pe sub n lungul n latul deasupra dedesubtul spre deasupra = peste n fa a = naintea dup dedesubtul= sub lng nuntrul = n peste n urma = n spatele = dup ntre Trecerea printr-un loc se exprim printr-o prepozi ie specific: pe* "Le passage par un endroit" s'exprime par une prposition spcifique: pe* "Passing by a place" requires a specific preposition: pe* Vino pe la mine! Ai fost astzi prin* ora? *pe + la = pe la; pe + n = prin Treci pe la farmacie! Am intrat prin cteva magazine.

69

Aten ie!: Attention! Mind! Unele prepozi ii i locu iuni prepozi ionale de loc au ca pereche un adverb/o locu iune adverbial. Spre deosebire de acestea, prepozi ia/locu iunea prepozi ional are o form articulat (cu -a, ul, -le), iar ca regim cazual, genitivul (G): Certaines prpositions et locutions prpositionnelles de lieu ont une paire adverbiale. la diffrence de celle-ci, la prposition/loc. prp. prend un article (-a, -ul, -le) et demande le G. Certain prepositions and prepositional phrases of place have adverbial pairs. Unlike them, the preposition/ prepositional phrase has def. article and requires a genitive noun. Ex.: Nu intra nainte! Nu intra naintea unei doamne! (loc.) adv. (loc.) prep. + G. adv. (loc.) prep.+ G. n fa n fa a nainte naintea n urm n urma dinainte dinaintea n afar n afara napoi napoia n spate n spatele de timp le temps time simultaneitate simultanit simultaneity: n timp de = n timpul; cu ocazia = cu prilejul; n, la, de ... anterioritate antriorit priority: nainte de = naintea posterioritate postriorit posteriority: dup = n urma; peste Limitarea n spa iu i timp La limite dans le temps et dans l'espac Limit in space and time: de... pn... de de la Bucureti; din* Europa; de la ora 5; din* decembrie *de + n = din pn pn la Bucureti; pn n Europa; pn la ora 5; pn n decembrie Ex.: De la Bucureti, pn la Cluj sunt 500 de km. Vacan a de iarn dureaz de la 20 decembrie pn la 10 ianuarie. Aproximarea timpului Le temps approximatif Approximate time: pe Ex.: Vino pe la ora 5! (= aproximativ la ora 5) Voi veni n Romnia prin* decembrie. *pe + n = prin n jur de = n jurul Ex.: Te atept n jurul prnzului. n jur de ora unu. de mod le mode mood n mod, n stare de, sub form de, n calitate de, n curs de, pe cale de, n cantitate de, n propor ie de, cu, fr (de), a, pe, n, dup, la, prin, ca, drept, de, dect, conform, potrivit, contrar condi ionale la condition condition cu condi ia (de) cauzale la cause cause din cauza, sub motivul, sub pretextul, n urma, ca urmare a, datorit, mul umit, gra ie concesive la concession concession cu tot/toat ..., n ciuda de scop le but aim n scop(ul), n vederea, pentru, spre, la, n, de, dup de rela ie la relation relation relativ la, n legtur cu, legat de, n raport cu, referitor la, cu referire la, privitor la, din punct de vedere, n func ie de, despre de excep ia l'exception exception n afar de, fr, dect (+ A.), cu excep ia, n afara (+ G.) de cumul l'addition addition pe lng, n afar de (+ A.), n afara (+ G.) instrumentale l'instrument instrument cu, la, din, prin, dup, n, fr (+ A.), cu ajutorul, prin intermediul, prin bunvoin a... (+ G.), datorit, mul umit, gra ie (+ D.) de asociere l'association association cu, mpreun cu, la un loc cu, laolalt cu (+ A.) Cele mai frecvente prepozi ii au sensuri multiple. La plupart des prpositions ont un sens multiple. Most prepositions have several meanings. de carte de matematic (rela ia relation) main de scris (scop but aim) de la ora 5 pn la ora 7 (limitare n timp limite dans le temps limit in time) Sunt la Cluj de 5 zile. (durata dure duration ) De fumat, m doare capul. (cauza cause) pe Pune paharul pe mas! (locul lieu place) 70

dup

Am venit n Romnia pe 5 luni.(= pentru 5 luni) Pe mine! Pe data viitoare! Farmacia este dup col . Sosim dup ora 5. Te-am recunoscut dup voce.

(timpul temps time) (timp temps time) (locul lieu place) (timpul temps time) (rela ia relation)

FOLOSIRE EMPLOI USE l. Toate prepozi iile admit articularea substantivului cu articol nehotrt. Dar, spre deosebire de alte limbi, dup prepozi iile care cer acuzativul (A.), substantivul este de obicei nearticulat. Toutes les prpositions admettent l'article dfini du substantif. Mais, la diffrence d'autres langues, aprs les prpositions "avec A.", le nom reste en gnral sans article. All prepositions allow the indefinite article of the noun. But unlike in other languages, the noun usually takes no article after prepositions requiring A.: pe mas, n dulap, de la restaurant, din sertar, la concerte, pentru copii... Ex.: Sunt foarte pu ine cr i pentru copii la librrie. Tata nu s-a ntors nc de la serviciu. Prin "identificare", substativul se articuleaz cu articol hotrt. Par "identification", le nom prend l'article dfini. By 'identification', the noun takes definite article. Ex.: Pune cartea pe mas! Pune cartea pe masa mea! Intra i n sal! Intra i n sala aceasta! Numele de rudenie mama, tata, bunicul, bunica, soacra, socrul, unchiul, mtua etc., considerate "unice" primesc articol hotrt chiar i fr vreo determinare. Les noms exprimant la parent et considrs comme "uniques" prennent l'article dfini mme en dehors de tout dterminant (mama, tata, bunicul, bunica, soacra, socrul, unchiul, mtua etc.). Nouns denoting relatives mama, tata, bunicul, bunica, soacra, socrul, unchiul, mtua, etc., considered 'unique', take definite article even without any determination. Ex.: Florile sunt pentru mama. Merg la bunica. Despre unchiul nu mai tim nimic. 2. Prepozi ia cu are un regim special: La prposition cu a une situation part: The preposition cu has special uses: Cnd arat instrumentul sau asocierea, cere articularea substantivului. Quand elle dsigne l'instrument ou l'association, le substantif qui suit prend obligatoirement un article. When showing instrument or association, it requires article. Ex.: Scrii cu creionul sau cu stiloul? Vin la voi cu un prieten. Cnd arat materia, substantivul nu se articuleaz. Quand elle dsigne la matire, normalement le substantif ne prend pas d'article. When showing matter, nouns do not take article. Ex.: Spal-te cu ap cald i spun! 3. Prepozi iile cu G. i cu D. cer ntotdeauna un substantiv articulat. Les substantifs prcds de prpositions "avec G." ou "avec D." prennent toujours un article. Prepositions with G. and D. always require an article for the noun. Ex.: Baia este deasupra buctriei. / unei buctrii. S-a mbolnvit din cauza fumatului. (G.) A venit la spectacol datorit insisten elor noastre. Se mbrac potrivit anotimpului. (D) 4. De i pe intr n structura multor prepozi ii compuse. De et pe sont utiliss dans beaucoup de prposition composes. De and pe are often used in compound prepositions. de la, de pe, de sub, de lng, de ctre, de peste, pe la, de pe la, pe lng, de pe lng Ex.: Sunt la Bucureti. (unde?) Vin de la Bucureti. (de unde?) Copiii se joac pe strad. (unde?) Veni i de pe strad! (de unde?) Obs. 1 de + n = din de + nspre = dinspre de + ntre = dintre de + nainte = dinainte (unde? / cnd?) (de unde? / care?) Sunt n Romnia. Plec din Romnia. Maina este n garaj. Maina din garaj este nou. naintea examenului nv mult. Timpul dinaintea examenului e pre ios. 2 pe + n = prin pe + ntre = printre (unde?) (pe unde?) Merg n ora. Merg prin ora. M duc n parc. M plimb prin parc. 71

ntre flori este iarb. 3 n + un = ntr-un din + un = dintr-un prin + un = printr-un

Nu trece i printre flori! n + o = ntr-o din + o = dintr-o prin + o = printr-o

4 n limba vorbit, - de la nceputul prepozi iilor n, nainte etc. "cade" atunci cnd e precedat de un cuvnt terminat n vocal: Dans la langue courante, - initial de n, nainte etc. s'lide quand le mot prcdent se termine par une voyelle: In colloquial speech,- at the beginning of the prepositions n, nainte etc. is dropped when it is linked in pronunciation with a word beginning with a vowel. Ex.: Las-m-n pace! (= Las-m n pace!) Vino-ntre 5 i 6! (= Vino ntre 5 i 6!) 5 Prepozi ia de se desparte prin liniu n locu iunile: La prposition de est suivie d'un trait d'union dans les locutions: The preposition de is separated by a hyphen in prepositional phrases: de-a lungul, de-a latul 6 Verbe + prepozi ii Verbes + prpositions Verbs + prepositions cu a se ntlni cu a vorbi cu a completa cu a colabora cu a amenin a cu a acoperi cu a amesteca cu a se asemna cu a se cstori cu a se mprieteni cu a se certa cu a nmul i cu a se juca cu a se luda cu a lovi cu a se pieptna cu a se plimba cu a umple cu a se ocupa cu a alterna cu a se confunda cu a se combina cu a echivala cu a fi compatibil cu a fi identic cu a fi egal cu a fi nzestrat cu a se hrni cu a lupta cu a se potrivi cu a reac iona cu despre a vorbi despre a afirma despre a discuta despre a povesti despre a ntreba despre a fi vorba despre a ti despre la de a aduga la a se apropia de a asista la a bnui de a se concentra la a se convinge de a contribui la a cur a de a se gndi la a deosebi de a mpr i la a depinde de a ntrebuin a la a (se) lega de a obliga la a se despr i de a rspunde la a divor a de a se referi la a fugi de a face referin la a se ndeprta de a reui la a (se) lipsi de a rezista la a se mira de a trece la a avea nevoie de a trimite la a se plictisi de a asista la a se (pre)ocupa de a ajuta la a rde de a ajunge la a scpa de a conduce la a suferi de a contribui la a se teme de a apar ine la a apar ine de a da natere la a se bucura de a duce la a se mira de a se expune la a beneficia de a renun a la a depinde de a fi atent la a dispune de a fi receptiv la a-i da seama de a fi sensibil la a se elibera de a se limita la a face abstrac ie de a participa la a (se) izola de a reac iona la a profita de a recurge la a scuti de asupra contra/mpotriva a ac iona asupra a lupta contra a avea efect asupra a lua msuri contra a avea consecin e asupra a se revolta contra a avea influen asupra prin a avea repercusiuni asupra a se caracteriza prin a se repercuta asupra a ncepe prin/cu a se rsfrnge asupra a se continua prin/cu a pune ntrebri asupra/despre a se termina prin/cu 72

n a se clasifica n a se descompune n a se transforma n a se schimba n a spera n a se specializa n a se ncadra n a interveni n a se deghiza n

din a se compune din a fi format din a se transforma din a reiei din a rezulta din a lua natere din a proveni din a se trage din

ca/drept a se defini ca a considera (ca) a fi folosit ca a se ntrebuin a ca a servi ca

9. CONJUNC IA LA CONJONCTION THE CONJUNCTION Este o parte de vorbire neflexibil, are rol de instrument gramatical. Leag dou/mai multe cuvinte n propozi ie sau dou/mai multe propozi ii n fraz, stabilind raporturi de coordonare i de subordonare. Est une partie du discours invariable et fonctionne comme mot grammatical. Relie deux/plusieurs mots dans la proposition ou deux/plusieurs propositions dans la phrase. Les rapports qu'elle tablit sont de coordination et de subordination. Is an invariable part of speech, functioning as a grammatical instrument. It connects two or more words in the sentence, or two or more clauses/sentences in the complex sentence, establishing relations of coordination or subordination. Ex.: Maria i Ioana sunt surori. Merg la medic pentru c sunt bolnav. 9.1. Clasificare Classification Classification dup form d'aprs la forme according to form: simple simples simple i, dar, iar, ci, c, sau, ori, cci, dei, dac, fiindc, s compuse composes compound precum i, nct s, dac s, ca (...) s... dup tipul rela iei sintactice d'aprs le type de relation syntaxique according to the type of syntactic relationship: coordonatoare de coordination coordinative copulative copulatives copulative i, nici, i...i..., nici...nici... Aten ie! Attention! Mind! Utilizarea lui nici impune negarea verbului: L'emploi de nici impose la ngation du verbe: The use of nici requires negative verb form: Ex.: Nici Rodica, nici Maria nu sunt studente. adversative adversatives adversative dar, ns, iar, ci disjunctive disjonctives disjunctive sau, ori, sau...sau..., ori...ori..., fie...fie... conclusive conclusives conclusive deci, aadar, prin urmare, n concluzie subordonatoare de subordination subordinative nespecializate semantic smantiquement non spcialises semantically not specialized c, s, de, ca, dac specializate semantic smantiquement spcialises semantically specialized: cauzale causales causative fiindc, pentru c, deoarece, din cauz c, din motiv c, sub pretext c, ntruct, cci, dat fiind c, avnd n vedere c, de vreme ce consecutive de consecution consecutive : nct, de... concessive de concession of concession : dei, chiar dac, i dac, chiar de, i de, chiar s, i s, cu toate c, n ciuda faptului c, fr s... condi ionale de condition conditional : dac, cu condi ia (ca) s, n caz(ul) c, n ipoteza c, de... de scop de but of purpose cu scopul ca, pentru ca s, (ca )s... de timp de temps of time n timp ce, n vreme ce, pn ce, pn cnd, pn s, dup ce, imediat ce, ndat ce, de cum, nainte s, ori de cte ori, odat ce... de mod de mode of manner ca i cum, ca i cnd, fr s, pe msur ce... de rela ie de relation of relation relativ la faptul c... de excep ie d'exception of exception n afar de faptul c, n afara faptului c de opozi ie d'opposition of opposition dar, ns, n timp ce, pe cnd, n loc s... de cumul d'addition of addition pe lng (faptul) c, dup ce c... 73

Conjunc ii corelative: Conjonctions corrlatives: Correlative conjunction: cum...cum... (temp.) Cum se culc, cum adoarme. de aceea...pentru c... (cauz./scop) De aceea ntreab, pentru c vrea s tie! att...nct... (consec.) A but att de mult, nct s-a mbtat. att...ct... (mod.) Mnnc numai att ct i trebuie! cu ct... cu att... (mod.) Cu ct am avut, cu att am rmas. pe ct...pe att... (mod.) Pe ct e de urt, pe att e de deteapt. de cte ori... de attea ori...(mod) De cte ori poate, de attea ori ne ajut. aa...cum... (mod.) F aa cum te-am nv at! cum...aa... (mod.) Cum i aterni, aa vei dormi. (prov.) dei...totui... (conces.) Dei e frig, totui m simt bine. nu numai..., ci i (cumul.) E nu numai drgu , ci i inteligent. nu numai c... , dar i.. (cumul.) Nu numai c vorbete, dar i scrie romnete. Aten ie! Attention! Mind! 1. Conjunc ia s este specific modului conjunctiv. La conjonction s est spcifique au mode subjonctif. The conjunction s is specific to the subjunctive mood. 2. Conjunc ia compus ca s indic scopul sau consecin a. La conjonction compose ca s indique le but ou la consquence. The compound conjunction ca s indicates purpose or consequence. Ex.: A venit ca s se joace.(scop but purpose) Nu sunt att de obosit ca s nu pot vedea filmul. (consec.) 3. Reliefarea unui termen atrage folosirea conjunc iei ca...s, echivalent semantic cu s: La mise en relief d'un terme entraine l'emploi de la conjonction ca...s..., quivalente smantique de s: The conjunction ca...s, semantically equivalent to s, is required for pointing out a term. Ex.: El vrea s nu-l ateptm. El vrea ca noi s nu-l ateptm. N-a vrea s n elegi greit! N-a vrea ca i tu s n elegi greit. N-ar trebui s lipseti mine. N-ar trebui ca mine s lipseti. Ar fi bine s o ajutm cnd are nevoie. Ar fi bine ca, atunci cnd are nevoie, s o ajutm. 4. n aceeai situa ie se afl locu iunile conjunc ionale: Se trouvent dans la mme situation les locutions conjonctionnelles: The same is true about conjunction phrases: fr s = fr ca s, nainte s = nainte ca s Ex.: Vine fr s tim. Vine fr ca noi s tim. Ajut-l nainte s- i cear! Ajut-l nainte ca el s- i cear!

10. INTERJEC IA L'INTERJECTION THE INTERJECTION Este o parte de vorbire neflexibil. Reproduce strigte i zgomote sau red impresii i senza ii: de (ne)plcere, de (in)satisfac ie, de durere...). Est une partie du discours invariable. Reproduit des cris et des bruits ou exprime des impressions et des sensations: de (d)plaisir, d'(in)satisfaction, de douleur... Is an invariable part of speech. It reproduces noises and shouts, or renders impressions and feelings: of (dis)pleasure, (dis)satisfaction, pain... 10.1. Clasificare Classification Classification dup form d'aprs la forme according to form simple simples simple ah!, vai!, au!, ura!, zu?, hai!, a!, na!, uite!, ei! compuse sau locu iuni composes ou locutions compound ones or phrases ei, na! ei, a!, haida-de!, haide-hai!, ia uite!, ei bine!, nu zu?!, pe naiba!, da de unde!? dup origine d'aprs l'origine according to origin propriu-zise proprement dites proper a!, ah!, vai!, aoleu!, hai!, of!, ho! imitative (onomatopee) imitatives (onomatopes) imitative (onomatopoeia) miau!, cucurigu!, trosc!, zvrr! provenite din alte pr i de vorbire provenant d'autres parties du discourse deriving from other parts of speech: domnule!, frate!, drace!, Doamne!, pcat!, ajutor!, poftim!, nainte!, uite! EXPRIM EXPRIME EXPRESS senza ii des sensations feelings durere fizic douleur physique physical pain 74

a!, au!, vai!

effort effort effort uff!, hop(a)!, hei-rup! frig froid cold brrr!, bruh! dispozi ii affective des dispositions affectives emotional states bucurie, entuziasm joie, enthousiasme joy, enthusiasm: a!, o!, ura!, bravo! nemul umire mcontentement discontent: ai!, ! !, pfu! durere afectiv, dezndejde douleur affective, dsespoir emotional pain, dismay : oh!, vai! triste e, regret, nostalgie tristesse, regret, nostalgie sadness, regret, nostalgia: of! ndoial doute doubt: hm! team peur fear: aoleu!, hait! impulsuri de voin des impulsions, volont impulses,volition adresare, chemare appels address, calling -pentru persoane adresss aux personnes for persons: hei!, mi!. m!, pst! -pentru animale adresss aux animaux for animals: cu u-cu u!, pis-pis!, pui-pui! ndemn, ordin exhortations, ordres impulses, orders: hai!, haide!, hopa! stop!, sss!, ! injurii injures swear words : La dracu!, Drace!, La naiba! Imit: Imite: Imitates: zgomote naturale: des bruits de la nature: natural noises: pac!, poc!, buf!, trosc!, pic!, plici!, pleosc!, bldbc!, vjj!, zvrr!, zbrrr! sunetele unor instrumente: le son des instruments: sounds of musical instruments: tic-tac!, rr!, ding-dang!, ta-ra-ra!, ta-ra-ta-ta!, bum-bum! sunete emise de viet i: les cris des animaux: animal sounds: ham-ham!, hau-hau!, mrr! (cinele le chien barking) miau!, miorlau!, sfrr! (pisica le chat mewing) ni-ha-ha!, mi-ha-ha!, i-ha-ha! (calul le cheval neighing ) muu! (vaca la vache mooing) groh-groh!, gui -gui ! (porcul le porc grunting) mor-mor! (ursul l'ours bear's growling) cot-co-dac! (gina la poule cockling ) cu-cu-rigu! (cocoul le coq cock's crowing ) piu-piu! (puii les poussins peeping) ga-ga-ga!, sss! (gsca l'oie goose 's gaggling)

75