Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Lucrarea nr. 1
Podet tubular (circular)
In aceata lucrarea vom trata pe larg problema realizarii unui podet circular
de sosea in varianta cu tuburi prefabricate de tip Premo 800, unde 800 reprezinta
diametrul interior al tubului prefabricat.
Lucrarea va cuprinde:
1) Piese desenate: - vedere de sus a podetului;
- sectiune longitudinal prin podet;
- sectiune transversala prin camera de cadere;
- sectiune transversala prin podet;
2) Piese scrise: - in acesat caz este vorba de dispozitia de executie a
podetului , in care sunt precizate etapele de executie , materialele si
utilajele utilizate la realizarea podetului.
Piesele desenate sunt redactate pe un format A2 pe plansa nr. 1 anexata la
proiect.
Dispozitia de executie a podetului:
1. Etapele de executie a podetului:
- trasarea sapaturii pe baza ridicarii topografice;
- executarea sapaturii mecanizat cu ajutorul unui
excavator in proportie de 80 % restul realizanduse
manual cu ajutorul uneltelor de sapat;
- compactarea fundului sapaturii cu ajutorul
compactorului picior de broasca;
3
Lucrarea nr. 2
Podete tubulare (casetate)
In aceata lucrarea vom trata pe larg problema realizarii unui podet circular
de sosea in varianta cu tuburi casetate de tip C1.
Lucrarea va cuprinde:
1)Piese desenate: - vedere de sus a podetului;
- sectiune longitudinal prin podet;
- vedere laterala a podetului (gura de scurgere);
- sectiune transversala prin podet;
2)Piese scrise: - in acesat caz este vorba de dispozitia de executie a
podetului , in care sunt precizate etapele de executie , materialele si
utilajele utilizate la realizarea podetului.
Piesele desenate sunt redactate pe un format A2 pe plansa nr. 1 anexata la
proiect.
Dispozitia de executie a podetului:
4. Etapele de executie a podetului:
- trasarea sapaturii pe baza ridicarii topografice;
- executarea sapaturii mecanizat cu ajutorul unui
excavator in proportie de 80 % restul realizanduse
manual cu ajutorul uneltelor de sapat;
- compactarea fundului sapaturii cu ajutorul
compactorului picior de broasca;
5
Lucrarea nr. 3
Pod de Beton Armat de Sosea
In varianta cu grinzi monolite
Tema de proiectare
Sa se proiecteze un pod de beton armat cu doua deschideri peste bulevardul
,,Nicolaie Iorga.
Podul va trebui sa asigure o parte carosabila de 7,80 m si doua trotuare de 1,00
m fiecare. Gabaritul de libera trecere pe sub pod trebuie sa fie de 5,00 m inaltime pentru
asigurarea traficului rutier si al tramvaielor.
Structura de rezistenta principal va fi alcatuita din doua grinzi continuie pe
ambele deschideri solidarizate la parte superioara prin intermediul unei placi de beton
armat. Panta de scurgere a apelor in sens transversal va fi data de variatia grosimii placii.
Cale pe pod va fi alcatuita dintr-o sapa support de 2 cm din mortar de ciment
M100, hidroizolatie moderna, sapa de protectie pe zona carosabila din mixtura asfaltica
MA8 de 4 cm grosime peste care se executa doua straturi de mixture asfaltica stabilizata
MAS16 in grosime de 7 cm.
Trotuarele vor fi formate din bordure prefabricate si umplutura din beton peste
care se va executa un strat de 3 cm de MA8. Parapetele pietonale sunt din beton armat
format din stalpi cu sectiune patrata si mana curenta cu sectiune dreptunghiulara.
Podul va fi dimensionat la clasa ,, E de incarcari 9 convoi ,,A30 + A.O.T ;
convoy ,,V80), unde A.O.T reprezinta actiunea oamenilor pe trotuar.
7
L
pod
= 2 * L
1
= 2 * 15,25 = 30,50 m
Se va adopta 15 panouri * 2,00 m + 2 * capete de 0,25 cm, unde l
p
= 2,00 m reprezinta
lungimea unui panou, iar L
pod
reprezinta lungimea totala a podului.
1.3. Evaluarea actiunilor :
- permanente : - greutate proprie;
- produse de oameni : - pe orizontal 150 daN/m
- pe vertical 120 daN
1.4. Schema static : - Schema statica parapetului pietonal este un cadru
Greber dublu incastrat articulat ca in figura de mai jos :
1.5. Calculul eforturilor sectionale :
Mana curenta :
I
z
n
=
gmc-Ip
2
+
120
2
=
75-2
2
+
120
2
= 135 daN , unde ,,g
mc
= 0,2 * 0,15 *
bu
=
75 , reprezinta greutatea mainii curente ,
bu
reprezinta greutatea volumica a
betonului armat = 2500 daN/mp .
H
n
=
gmc-Ip-Ip
8
+
120-Ip
4
=
75-2-2
8
+
120-2
4
= 97,5 daNm
I
n
=
150-Ip
2
=
150-2
2
= 150 daN
9
H
z
n
=
150-Ip-Ip
8
=
150-2-2
8
= 75 daNm
Stalp :
N
z
n
= g
mc
* l
p
+ 120 + g
s
* 1,10 = 75*2 + 120 + 56,25*1,10 = 331,875 daN
I
n
= 150 * l
p
= 150 *2 = 300 daN
H
x
n
= 150 * l
p
* 1,10 = 150 * 2 * 1,10 = 330 daNm
g
s
= 0,15 *0,15 *2500 = 56,25 , reprezinta efortul unitar provenit
greutatea stalpului.
Valorile calculate mai sus se numesc eforturi sectionale normate, care pentru
aputea fi introduce in calcul aceste valori trebuiesc afectate cu un coefficient de
siguranta ,, n , unde n = 1,1.
Pentru mana curenta avem:
I
z
c
= n * I
z
n
= 1,1 * 135 = 148,5 daN;
H
c
= n* H
n
= 1,1 * 97,5 = 107,25 daNm;
I
c
= n * I
n
= 1,1 * 150 = 165 daN;
H
z
c
= n* H
z
n
= 1,1 * 75 = 82,50 daNm;
Pentru mana stalp avem:
N
z
c
= n * N
z
n
= 1,1 * 331,875 = 365,063 daN;
I
c
= n * I
n
= 1.1 * 300 = 330 daN;
H
x
c
= n * H
x
n
= 1,1 * 330 = 363 daNm.
1.6. Dimensionarea armaturii de rezistenta :
1.6.1. Materiale : - Se vor folosi urmatoarele materiale :
a) Beton de clasa tehnica C16/20, avand urmatoarele
caracteristici de calcul :
R
c
-
=125 daN/cm
2
R
t
-
=11.9 daN/cm
2
10
1 -2 u,uS6 = 0,037
o A
u ncc
= b b
0
R
c
R
c
= 0.037 20 12,5
95,625
2100
= 0,42 cm
2
A
x
=
nd
x
2
4
=0.50 cm
2
; A
8
=
nd
8
2
4
=
n-0.8-0.8
4
= 0,50 cm
2
n
bare
=A
u ncc
A
x
=0,42 / 0,5 = 0,84 1 bara
A
u ncc
A
u c]=
n
bare
A
x
= 2 0,5 = 1 cm
2
0,421 (se verific)
1.6.2.2. Verificarea la fora tietoare : se va face cu urmatoarea
relatie :
0,5
1mux
b-h0-Rt
0,5 >
165
20-12,5-9,1035
= 0,072 ( deci se verifica )
T
max
=165 daN ;
R
t
= 9,1035 daN /cm
2
.
Dac relaia nu se verific rezult c nu este necesar a se prevedea armtura
de rezisten pentru preluarea forei tietoare, aceasta fiind preluat doar de seciunea
din beton. Totui din considerente constructive se vor dispune etrieri la distana maxim
recomandabil de 30 cm.
Din considerente constructive numrul minim de bare la fibra ntins este 2,
deoarece aceste bare vor trebui as fie poziionate n colurile etrierilor.
11
1 -2 u,12 = 0,18
o A
u ncc
= b b
0
R
c
R
c
= 0.18 15 12,5
95,625
2100
= 1,54 cm
2
A
x
=
nd
x
2
4
=0.50 cm
2
; A
8
=
nd
8
2
4
=
n-0.8-0.8
4
= 0,50 cm
2
n
bare
=A
u ncc
A
x
=1,54 / 0,5 = 3,08 3 bare
A
u ncc
A
u c]=
n
bare
A
x
= 4 0,5 = 2 cm
2
2 1,54 ( se verific)
1.6.2.2. Verificarea la fora tietoare : se va face cu urmatoarea
relatie :
0,5
1mux
bb0Rt
0,5 >
330
1512,59,1035
= 0,193 ( deci se verifica )
T
max
= I
c
= 330 daN ;
R
t
= 9,1035 daN /cm
2
.
2. Alcatuirea si calculul consolei trotuarului :
12
2.1. Modelul fizic: - ca model fizic consola trotuarului va arata ca in figura
de mai jos.
Pentru calculul consolei trotuarului axa barei se va consifdera la mijlocul
sectiunii ca in figura de mai sus.
2.2. Schema statica : - Schema statica se va considera o grinda in consola.
Calculul se va realiza doar pe o fasie unitara egala cu un metru din toata lungimea
podului. Schema static va arata ca in figura de mai jos:
13
2.3. Evaluarea actiunilor : Avem doua categorii de actiuni care solicita
schema de calcul si anume actiuni permanente date de greutatea consolei si de greutatea
tuturor elementelor care se sprijina pe aceasta , actiuni utile date de actiunea oamenilor
pe trotuar (A.O.T) si cele doua convoaie rutiere A30,V80.
2.3.1 Actiuni permanente :
- Greutatea proprie : - este uniform distribuita si se calculeaza cu relatia :
g
cons
= ( A
cons
1,00
ba
) / l
cons
= ( 0,4681 1 2400 ) / 1,95 = 576,123 daN
,, A
cons
reprezinta aria sectiunii consolei pecare am determinate cu ajutorul
programului AUTOCAD si are valoarea A
cons
= 0,4681 m
2
= 4681 cm
2
;
,,
ba
greutatea volumica abetonului armat si are valoarea
ba
= 2400 daN/m
3
,, l
cons
lungimea totala a consolei , are valoarea l
cons
= 1,95 m ;
- Greutatea parapetului pietonal : - apare ca o forta concentrat si ca un
moment concentrat :
G
par.
= N
z
c
= 365,063 daN ; M
par.
= H
c
= 97,5 daNm;
- Greutatea sapa support : - are aplicare uniform distribuita si se
calculeaza cu relatia :
g
ss
= h
ss
l
trotuar + carosabil
1,00
b
= 0.02 1.70 1,00 2400 =
81.60 daN/m, unde ,,h
ss
reprezinta grosimea stratului de sapa support, ,,l
trotuar
14
ca in figura de mai jos .
16
Convoiul A 30 are urmatoarele date numerice cunoscute :
P
spate
= 6000 daN reprezinta greutatea aplicata pe roata din spate;
a
0
= 0,20 m = 20 cm; b
0
= 0,70 m = 70 cm ,reprezinta latimea
respective lungimea amprentei rotii care aplica pe suprafata de la interfata dintre
suprafata pneului si suprafata carosabila;
a
1
= a
0
+ 2 s = 0,20 + 2 0,14 = 0,48 m;
b
1
= b
0
+ 2 s = 0,70 + 2 0,14 = 0,98 m;
,, a
1
, ,, b
1
reprezinta latimea respective lungimea amprentei rotii aplicata pe suprafata
betonata a consolei trotuarului.
s = 0,14 m = 14 cm , reprezinta grosimea structurii rutiere.
Schema statica de aplicare a convoiului A 30 este prezentata in figura de mai
jos dupa cum urmeaza :
unde p
u
=
Pspatc A 30
a1 b1
=
6000
0,48 0,98
= 12755,102 daN/m
2
.
17
T
max.
= p
u
A 30
b
1
A 30
= 12755,102 0,98 = 12499,999 daN;
M
max
= p
u
A 30
b
1
A 30
b1A 30
2
= 12755,102 0,98
0,98
2
= 6124,999 daNm;
2.3.1.2. Eforturi sectionale din actiunea actiune V 80 :
Conform schemei statice aferente si a valorii p
u
V 80
= 19290,123 daN/m
2
valorile momentului incovoietor maxim respectiv forta taietoare maxima vor avea
valorile :
T
max.
= p
u
V 80
b
1
V 80
= 19290,123 1,08 = 20833,333 daN;
M
max
= p
u
V 80
b
1
V 80
b1V 80
2
= 19290,123 1,08
1,08
2
= 11249,999 daNm;
3. Alcatuirea si calculul placii central :
Panoul central de placa este incastrat pe tot conturul in grinzile principale si
antretoaze.
Placa va fi solicitata doar de incarcari permanente produse de greutatea
proprie si greutatea structurii rutiere si incarcarile utile produse de convoaiele rutiere ,,
A 30 si ,, V 80.
Calculul placii centrale se face functie de raportul laturilor iar in cazul de fata
unde raportul este < 2 calculul trebuie sa se faca pe ambele directii.
Realizarea unui calcul exact pentru o placa incastrata pe contur, solicitata de
incacari mobile este laborious de aceea sa dezvoltat o metode simplificatoare prezentata
in normativul PD 46 / 2001 care foloseste nomograme dezvoltate pe baza tabelelor lui
Galerkin.
Momentele incovoietoare se calculeaza luand in considerare o grosime
constanta a placii, fara a tine cont de panta de scurgere a apelor pluvial. Folosind
nomogramele rezulta foarte usor si direct momentelor incovoietoare pentru ambele
directii.
Lungimea de calcul pe fiecare directie se considera intre axele grinzilor sau
antretoazelor, dar nu mai mare din lungimea placii considerata intre fete.
20
g
im.asf
= h
s.rut
1 1
bet. asf.
= 0,01 7 1 2400 = 168 daN / m
2
;
g = gi = 984 daN / m
2
.
3.3.2 Evaluarea incarcarilor utile :
Incarcarile utile ce vor actiona pe placa convoaiele rutiere A 30 si V 80.
3.4. Calculul eforturilor sectionale:
Momentul incovoietor se calculeaza conform PD 46 din 2001 folosind
nomogramele pentru greutatea uniform distribuita si cconvoaiele rutiere A 30 si V 80 pe
directia ,,A si ,,B . etapele de lucru cu nomogramele sunt :
1) Se identifica valorile l
0a
si l
0b
;
2) Se identifca nomograma pentru care se doreste calculul momentului
incovoietor ;
3) Se identifica pe orizontala valoarea l
0a
sau l
0b
;
4) Se ridica pe vertical o linie pana se intersecteaza curbele l
0a
sau l
0b
;
5) Se identifica pe curbe valoarea l
0a
sau l
0b
;
6) Se traseaza o linie orizontala spre axa vertical ;
7) Se citeste valoarea coeficientului.
Relatiile de calcul sunt:
- pentru incarcari permanente :
M
0a
g
= Nua
Forta taietoare rezultata in urma dispunerii convoiului , se va calcula pe
cele doua directii , pe latura scurta a placii si pe latura lunga a placii dupa cum urmeaza :
T
b
A30
= P
s
A30
a
1
b
1
(
t1
+
t2
) =
= 12000 0,48 0.98 ( 46,45 + 36,23 ) =
= 466712,064 daN = 6667,121 kN ;
T
a
A30
= P
s
A30
a
a
b
1
(
t1
+
t2
+
t3
) =
= 12000 0,48 0,98 ( 88,06 + 65,74 + 27,19 ) =
= 1021652,352 daN 10216,524 kN ;
25
26
3.5. Armarea placii central si a consolei trotuarului:
Sectiunile de placa si de consola cele mai solicitate si care ar putea ceda la
moment incovoietor sunt:
- sectiunea de incastrare a consloei trotuarului ;
- sectiunea de incastrare a placii centrale ;
- sectiunea de mijloc a placii central ;
27
M
0a camp
V80
= 5875 0,525 = 3084.375 daNm
M
0b camp
V80
= 2650 0,525 = 1391,250 daNm
Sectiunea 1) :
- dimensiunile sectiunii :
h = 25 cm ;
b = 1,00 m = 100 cm ;
- materialele folosite :
Beton C25 / 30 - R
c
= 243 daN/cm
2
; R
t
18,6 daN/cm
2
;
Otel PC 52 - R
a
= 3000 daN/cm
2
;
m = ( M
max
100 ) / (b h
0
2
R
c
= (13649,099 100 ) / ( 100 21,8
2
243 ) =
=0,118;
h
0
= h a = 25 3,2 = 21,8 cm ;
a = 2,5 +
0
2
= 2,5 +
1,4
2
= 3,2 cm ;
A
a nec
= b h
0
Rc
Ra
= 0,126 100 21,8
243
3000
= 22,073cm
2
;
= 1
1 -2 u,118 = 0,126 =;
n
bare
= A
a nec
/ A
=
n 1,4 1,4
4
= 1,539;
A
ef
= n
bare
A
= 15 1,539 = 23,085; A
a nec
A
ef
( se verifica deci armarea este
corecta). Dar totusi numarul maxim de bare pe metru in aceasta sectiune este de 13
bare,atunci va trebui sa marim diametrul armaturii sis a reluam calculul dupa cum
urmeaza :
n
bare
= A
a nec
/ A
=
n 1,6 1,6
4
= 2,011;
29
A
ef
= n
bare
A
= 11 2,011 = 22,121; A
a nec
A
ef
Pentru celelalte sectiuni se va lucre cu acelasi diametru de armature.
Sectiunea 2) :
- dimensiunile sectiunii :
h = 25 cm ;
b = 1,00 m = 100 cm ;
- materialele folosite :
Beton C25 / 30 - R
c
= 243 daN/cm
2
; R
t
18,6 daN/cm
2
;
Otel PC 52 - R
a
= 3000 daN/cm
2
;
m = ( M
max
100 ) / (b h
0
2
R
c
= (5840,925 100 ) / ( 100 21,8
2
243 ) =
=0,05;
h
0
= h a = 25 3,2 = 21,8 cm ;
a = 2,5 +
0
2
= 2,5 +
1,4
2
= 3,2 cm ;
A
a nec
= b h
0
Rc
Ra
= 0,052 100 21,8
243
3000
= 9,182 cm
2
;
= 1 1 -2 u,uS1 = 0,052;
n
bare
= A
a nec
/ A
=
n 1,6 1,6
4
= 2,011;
A
ef
= n
bare
A
= 5 2,011 = 10,055; A
a nec
A
ef
( se verifica deci armarea este
corecta).
30
Sectiunea 3) :
- dimensiunile sectiunii :
h = 25 cm ;
b = 1,00 m = 100 cm ;
- materialele folosite :
Beton C25 / 30 - R
c
= 243 daN/cm
2
; R
t
18,6 daN/cm
2
;
Otel PC 52 - R
a
= 3000 daN/cm
2
;
m = ( M
max
100 ) / (b h
0
2
R
c
= (4088,648 100 ) / ( 100 21,8
2
243 ) =
=0,035;
h
0
= h a = 25 3,2 = 21,8 cm ;
a = 2,5 +
0
2
= 2,5 +
1,4
2
= 3,2 cm ;
A
a nec
= b h
0
Rc
Ra
= 0,036 100 21,8
243
3000
= 6,357cm
2
;
= 1 1 -2 u,uSS = 0,036 ;
n
bare
= A
a nec
/ A
=
n 1,6 1,6
4
= 2,011;
A
ef
= n
bare
A
= 4 2,011 = 8,044 cm
2
; A
a nec
A
ef
( se verifica deci armarea este
corecta).
3.6. Armarea placii central si a consolei trotuarului:
Verificarea se face in sectiunile cele mai solicitate cu valorile maxime ale
fortelor taietoare. Verificarea se face cu relatia :
T
max
0,75 b h
0
R
t
Daca este indeplinita conditia, armature pentru preluarea fortei taietoare se dispune
constructive, in caz contrar este necesar sa se calculeze armature pentru preluarea fortei
taietoare.
31
n = 1,1.
A
sect.
= 46233 cm
2
= 4,623 m
2
G
am
= b
am
h
a
I0u
2
ba
= 0,30 1,10
4,83
2
2500 = 1992,375 daN;
unde ,, b
am
reprezinta grosimea antretoazei marginale, ,, h
a
reprezinta inaltimea
antretoazei.
G
ac
= b
ac
h
a
I0u
2
ba
= 0,25 1,10
4,83
2
2500 = 1660,313 daN;
unde ,, b
ac
reprezinta grosimea antretoazei centrale, ,, h
a
reprezinta inaltimea
antretoazei.
Greutatea caii se va face tabular dupa cum urmeaza :
Nr.
Crt.
Descriere g
c
n
n g
c
c
1) Sapa suport h = 2 cm
9,80 0,02 1
bet
490 1,5 735
2) Hidroizolatie h = 1 cm
9,80 0,01 1
h
117,60 1,5 176,40
3) Sapa de protectie h 4 cm
7,80 0,04 1
bet
780 1,5 1170
4) Mixturi asfaltice h = 7 cm
7,80 0,07 1
asf
1310,40 1,5 1965,6
5) Borduri ( 2 bucati )
0,25 0,20
bet
1 2
250 1,5 375
6) Asfalt pe trotuar ( 2 buc. )
0,03 1 2
asf
144 1,5 216
7) Beton de umplutura ( 2 buc )
0,24 0,8 1 2
bet
960 1,5 1440
8) Parapet pietonal ( 2 buc) 365,063 1,5 547,595
gcc
8
=1
= 6625,595
g
c
=
gcc
8
i=1
2
=
6625,595
2
= 312,798 daN/m.
Calculul eforturilor sectionale din incarcari permanente - se face valorificand
liniile de influenta pentru grinzi continue din cartea lui Constantin Avram pag. 164-165
tabelul 45. Eforturile sectionale se vor calcula astfel : moment incovoietor in sectiunile
5, 8, 10 ir forta taietoare in sectiunile 0 si 10 dupa cum urmeaza :
34
m1
= 2
1
2
m
2
Ic
2
= 2
1
2
3,09575
15,25
2
= 23,605; m
2
= m
5
;
m2
=
2
3
l
c
m
4
=
2
3
15,25 0,717 = 7, 289; m
4
= m
15
.
m
1
= m
3
= m
5
= 0
35
Momentul din sectiunea ,, 8 - se calculeaza pe baza urmatoarei linii de influenta:
M
8
= g
gr
(
m1
m2
) + g
c
(
m1
m2
) + G
ac
( m
2
+ m
4
) + G
am
(m
1
+ m
3
+ +
m
5
) = 6356,625 (11,859 11,631) + 312,798 (11,859 11,631) + 1660,313
(1,5555 + 1,144) + 1992,375 (0 + 0 + 0 ) = 6002,643 daNm;
36
m1
=
1
2
m
2
12,20 +
1
2
m
2
3,05 =
1
2
1,5555 12,20 +
1
2
1,5555 3,05 =
= 11,859; m
2
= m
8
m2
=
2
3
l
c
m
4
=
2
3
15,25 1,144= 11,631; m
4
= m
15
.
m
1
= m
3
= m
5
= 0 .
Momentul din sectiunea ,, 10 - se calculeaza pe baza urmatoarei linii de influenta:
M
8
= g
gr
(
m1
+
m2
) + g
c
(
m1
+
m2
) + G
ac
( m
2
+ m
4
) + G
am
(m
1
+ m
3
+ +
m
5
) = 6356,625 (14,579 + 14,579 ) + 312,798 (14,579 + 14,579) + 1660,313
(1,434 + 1,434) + 1992,375 (0 + 0 + 0 ) = 230508,614 daNm;
m1
=
2
3
l
c
m
2
=
2
3
15,25 1,434 = 14,579 ; m
2
= m
5
m2
=
2
3
l
c
m
4
=
2
3
15,25 1,434= 14,579 ; m
4
= m
15
.
m
1
= m
3
= m
5
= 0 .
Forta taietoare din sectiunea ,, 0 - se calculeaza pe baza urmatoarei linii de
influenta:
T
0
= (
t1
+
t2
) ( g
gr
+ g
c
) + G
am
( t
1
+ t
3
+ t
5
) + G
ac
( t
2
+ t
4
) =
= (7,625 + 0,956 ) (6356,625 + 312,798 ) + 1660,313 (1 + 0 + 0 ) + 1992,375
(0,406 + 0,094 ) = 59886,812 daN;
t1
=
1
2
l
c
t
1
=
1
2
15,25 1 = 7,625; t
1
= t
0
;
t1
=
2
3
l
c
t
4
=
2
3
15,25 0,094 = 0,956; t
4
= t
15
; t
3
= t
5
= 0
37
Forta taietoare din sectiunea ,, 10 - se calculeaza pe baza urmatoarei linii de
influenta:
T
0
= (
t1
+
t2
) ( g
gr
+ g
c
) + G
am
( t
1
+ t
3
+ t
5
) + G
ac
( t
2
+ t
4
) =
= (7,625 + 0,976 ) (6356,625 + 312,798 ) + 1660,313 (0 + 1 + 0 ) + 1992,375
( 0,594 + 0,096 ) = 62117,063 daN;
t1
=
1
2
l
c
t
3
=
1
2
15,25 1 = 7,625; t
3
= t
10
;
t1
=
2
3
l
c
t
4
=
2
3
15,25 0,096= 0,976; t
4
= t
15
; t
3
= t
10
= 1
38
c) Actiunea convoiului V80 :
R
V80
= ii = ( r
1
+ r
2
) = 1,086 + 0,595 = 1,681
40
AOT
= 2
1
2
Ic
2
m
5
= 2
1
2
15,25
2
3,098 = 23,622
n = 1,4 ( STAS 10101) pentru AOT si A30, iar pentru V80 n = 1,2.
A30 :
M
A30
5
= n [( P
A30
f
R
A30
M
A30
f
) + ( P
A30
s
R
A30
1
M
A30
s
) + ( P
A30
s
R
A30
2
M
A30
s
) = 1,4 1,0875 [( 6000 0,662 2,668 ) + ( 12000 2,668 3,098 )
+ ( 12000 2,668 2,448 ) = 286470,604 daNm;
= 1,0875 (coefficient chimic);
M
A30
f
= m
3
= 0,662;
1
M
A30
s
= m
2
= 3,098;
2
M
A30
s
= m
1
= 2,448.
41
V80 :
M
V80
5
= n P
V80
R
V80
( M
V80
1
+ M
V80
2
+ M
V80
3
+ M
V80
4
) =
= 1,2 1,0875 20000 1,681 ( 2,611 + 3,098 + 2,611 + 2,124 )
= 458221,100 daNm.
42
- Linia de influenta ,, L
8
:
AOT :
M
AOT
5
= n AOT
AOT
rAOT
= 1,4 2,905 1,649 500 1,4 = 4694,538;
AOT
=
1
2
12,20 0,381 +
1
2
3,05 0,381 = 2,905;
A30 :
M
A30
5
= n [( P
A30
f
R
A30
M
A30
f
) + ( P
A30
s
R
A30
1
M
A30
s
) + ( P
A30
s
R
A30
2
M
A30
s
) = 1,4 1,0875 [( 6000 0,662 2,668 ) + ( 12000 2,668 3,098 )
+ ( 12000 2,668 2,448 ) = 286470,604 daNm;
43
M
V80
5
= n P
V80
R
V80
( M
V80
1
+ M
V80
2
+ M
V80
3
+ M
V80
4
) =
= 1,2 1,0875 20000 1,681 ( 2,611 + 3,098 + 2,611 + 2,124 )
= 458221,100 daNm.
Linia de influenta ,, L
8
:
AOT :
AOT = 1,7556 + 0,439 = 2,19
45
M
10
V
80
= n x [P
V80
x M
V80
f
x R`
V80
]= 1,2 x 1,1678 [20 000 x 4,6555 x 1,60] =
104384,5037
- Linia de influenta ,, T
0
:
AOT :
AOT = 6,625
T 0 AOT = n x AOT x AOT =10.66
A30 :
T
0
A
30
= n x [P
f
x 0,43 x 2,67 + P
s
x (0,88 + 1)] x 2,67=
= 1,4 x 1,1678 x [ 3000 x 0,438 x 2,67 + 6000 x 1,88 x 2,67]= 51362,64
V80 :
T
0
V
80
= n x [P
V80
x T
V80
]= 1,2 x 1,1678 [10 000 x (1 + 0,91 + 0,82 + 0,73)] =
81943,12
- Linia de influenta ,, T
10
:
AOT
AOT =7,455
T
10
` AOT = n x AOT x AOT = 12
A30 :
T
`
10 A
30
= n x [P
f
x (0,43 + 0,06) x 2,67 + P
s
x (0,88 + 1+ 0,03)] x 2,67=
= 1,4 x 1,1678 x [78458 + 61196,4]= 56442,50
V80
T
`
10 V
80
= n x [P
x T`10 V80 x R`
V80
]= 1,2 x 1,1678 [20 000 x (0,73 + 0,82 + 0,91 +
1)] x 1,69 = 81943,12
47
Efort
secio-
nal
Sec-
iune
Permanente A.O.T
.
A
30
V
80
M 5 110438,82 53,36 130433,26 208641,16
M 8 5573,76 3,522
18366,73 26080,88
M 10 191344,146 17,71 66455,93 104384,50
T 0 58722,53 10,66 51962,64 81943,12
T 10 65863,29 12,02 56442,50 122317,14
Efort
secio-
nal
Sec-
iune
Ipoteza I
Perm+A.O.T+A
30
Ipoteza II
Perm+V
80
Maxim
M 5 240924,44 319079,98 319079,98
M 8 23944,01 31854,64 31654,64
M 10 257817,86 295728,64 -295728,64
T 0 110095,83 140665,65 140665,6
T 10 122317,72 147806,11 147806,11
Calculul caracteristicilor geometrice ale grinzii
48
Datorita latimii placii necesare pentru preluarea gabaritului de circulatie de pe pod
rezulta ca nu toata latimea placii intra in preluarea eforturilor sectionale. Placa impreuna
cu inima grinzii formeaza o sectiune T. Latimea efectiva care intra impreuna cu inima
grinzii la preluarea eforturilor M si T este mai mica. Latimea acestuia fiind calculata
conform STAT 10111-2 anexa D Calculul latimii de placa.
Seciunea final:
b
k
0,75Ic
(STAS 10111/2 ANEXA D TABEL 49)
m
f1
=0,53
m
f2
=0,475
b
a1
=b
k1
m
f1
=21250,53=1,13 m
b
a2
=b
k2
m
f2
=2,4750,475=1,17 m
b
apl
=b
a1
+b
i
+b
a2
=2,85 m
Seciunea central:
b
k
0,75Ic
(STAS 10111/2 ANEXA D TABEL 49)
m
c1
=0,73
m
c2
=0,645
b
a1
=b
k1
m
c1
=2,1250,73=1,55 m
b
a2
=b
k1
m
c2
=2,4750,645=1,59 m
b
apl
=b
a1
+b
i
+b
a2
=3,69 m
Seciunea intermediara:
49
b
k
0,75Ic
(STAS 10111/2 ANEXA D TABEL 49)
m
i1
=0,44
m
i2
=0,385
b
a1
=b
k1
m
i1
=2,1250,44=0,935 m
b
a2
=b
k1
m
i2
=2,4750,385=0,95 m
b
apl
=b
a1
+b
i
+b
a2
=2,435 m
Calculul momentului capabil al plcii:
M
cap pl
=b
a pl
h
pl
R
c
(h
0
-
h
pl
2
)
a=3,5+
etr
+
bar
+e+
bar
/2=12,4 cm
etr
=1,4 cm
bar
=3,0 cm
e=3,0 cm
bar
/2=1,5 cm
h
0
=h
gr
-a=1,076 m
M
cap pl
=3,690,2524310
4
(1,076-0,25/2)
M
cap pl
=1907665,425 daNm
Dimensionarea armturii de rezisten
1. Seciunea 5
m=
M
mcx
100
bh
0
2
R
c
=
31907,98100
369107,6
2
243
=0,0307
=1-1 -2m=1-
1 - 2 u,uSu7=0,0311
A
anec
=
{bh
0
R
c
R
c
=
0,0311369107,6243
3000
=100,019 cm
2
1630
A
ef
1630 =113,04 cm
2
2.Seciunea 8
m=
M
mcx
100
bh
0
2
R
c
=0.0046
=1-1 -2m=1-1 - 2 u.uu46=0,0046
A
anec
=
{bh
0
R
c
R
c
=9,76 cm
2
230
50
3.Seciunea 10
m=
M
mcx
100
bh
0
2
R
c
=0,0368
=1-1 -2m=1-
1 - 2 u,uS68=0,0375
A
anec
=
{bh
0
R
c
R
c
=93,14 cm
2
1430