Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

DATA:27. 10. 2016


CLASA a VIII-a
COALA GIMNAZIALA POIENARII-BURCHII
DISCIPLINA:LIMBA ROMN
ARIA CURRICULAR:LIMB I COMUNICARE
PROFESOR:COMAN MIHAELA
UNITATEA DE NVARE:GENUL LIRIC
TEMA:OMONIME.CUVINTE POLISEMANTICE
TIPUL LECIEI:MIXT
I.OBIECTIVE DE REFERIN:
S manifeste curiozitate i interes fa de lecie;
S se adapteze la situaia concret de comunicare;
S manifeste interes pentru participarea la or;
S utilizeze cunotinele despre polisemie i omonimie.
II.OBIECTIVE OPERAIONALE
a.Cognitive:
O:s defineasc corect noiunile de :polisemie,omonimie,cuvinte omofone i
omografe;
O2:s identifice n vorbire cuvinte omonime,omofone,omografe i polisemantice;
O3:s recunoasc sensurile unui cuvnt n diferite situaii de comunicare;
O4:s foloseasc aceste cuvinte n enunuri proprii;
O5:s cunoasc principalele categorii semantice ale vocabularului.
b.Afective:
O1:s recepteze noile informaii ca relevante i folositoare;
O2:s manifete interes pentru o exprimare ngrijit i nuanat
STRATEGII DIDACTICE
a.Metode i procedee:conversaia euristic,lucrul cu manualul,exerciiul oral i
scris,nvarea prin descoperire,explicaia,jocul didactic,ciorchinele,lucrul n
perechi
b.Mijloace de nvmnt:manualul,fie de lucru,caietul elevului (editura
Humanitas)
c.Forme de organizare:activitate individual,frontal i pe grupe/perechi
RESURSE:capacitatea de nvare a elevilor
TIMP.50 de minute
BIBLIOGRAFIE:Gugu Carmen,Ora de limba romn,Ed.Europolis,Constana,2006
Avram Mioara,Gramatica pentru toi,Humanitas,Bucureti,2004
Gramatica Academiei 2005

PARCURS DIDACTIC
1.Moment organizatoric
Voi avea grij ca elevii s-i pregteasc materialele necesare orei de
limba romn.
Voi asigura linitea i disciplina clasei pentru o bun desfurare a
activitii didactice.
2.Evaluarea temei
Verific tema elevilor. Elevii prezint rezolvarea exerci iilor avute ca
tem, fac corecturile necesare.
3.Captarea ateniei
Citesc urmtoarele texte:
De din vale de Rovine,
Grim,Doamn, ctre tine,
Nu din gur,ci din carte
C ne eti aa departe.
Munii notri aur poart,
Noi cerim din poart-n poart.
Textele se scriu pe tabl i se cere sensul cuvintelor:carte,poart.
4.Prezentarea temei i a obiectivelor
Anun subiectul noii lecii i scriu titlul pe tabl,apoi explic elevilor obiectivele
generale.
5.Dirijarea noii nvri
Le cer elevilor s gseasc sensurile cuvntului gur i s precizeze ce parte
de vorbire este cuvntul poart.
Elevii noteaz n caiete definiia omonimelor.Le propun ex.1 din fia de
lucru.Ei vor fi ndrumai s observe c omonimia poate s fie:lexical (total
sau parial) i lexico-gramatical.
Rezolvnd ex. 2 de pe fi elevii vor defini omofonele i omografele.
Le cer apoi elevilor s formuleze enunuri n care s utilizeze cuvntul
limpedecu ct mai multe sensuri:
1. Apa era limpede.
2. Avea mintea limpede

3. Sunetele pe care le auzea erau limpezi.


4. Era limpede c nu va veni.
5. Cerul era limpede.
6. Ochii ei erau limpezi.
7. Vorbea limpede.
Elevii vor defini polisemia i o vor diferenia de omonimie (sarcin de lucru
ex.2/43,manual)
Le propun elevilor un careu din fi.
Dac timpul permite elevii vor mai primi ca sarcin de lucru n clas
ex.1,6/pag.44,manual.
6.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului
Elevii vor alctui propoziii cu diferite sensuri ale unor cuvinte omnime i
polisemantice.
7.Evaluarea
Voi face aprecieri generale i individuale,pozitive i negative.
8.Asigurarea reteniei i a transferului
Ca tem pentru acas,elevii vor rezolva exerciii 2, 3, 4, 7, pag.44

FI DE LUCRU
1.Observai cu atenie textul de mai jos i precizai ce pri de vorbire sunt omonimele
identificate:
a)Lacul codrilor albastru
Nuferi galbeni l ncarc
b) Lacul su de unghii are o culoare enervant.
c) Pentru banchet am adus dou mese n plus.
d)Masele au manifestat pe stadion.
e)Abonaii mei la mei
Sunt vreo nou porumbei.
a)Bunica tesea la rzboi.
b)A purtat un rzboi nedrept.
c)Doi soli fuseser trimii de Poarta Otoman.
d)Solurile sunt fertile.
e)Ale tale unde floarea
Cine tii unde-o ascund?
a)A pierdut actele originale.
b)Aceast pies are trei acte.
c)l durea capul de atta fum.
d) Capul rscoalei a fost arestat.
e)Dar tot nu-i n ceru-i...din genele-i bruma...
a) Spunea bancuri la care nu rdea nimeni.
b)Peste tot se vedeau bancuri de nisip.
c)Mergea pe banda a doua.
d)A fost prins banda care a jefuit muzeul.
e) Maic-ta de-i vie, / Bine-ar fi s vie / Pn' la noi la vie
2.Ce diferen exist ntre cuvintele subliniate n textele de mai jos?
G I:a) Rezolv n scris exerciiile.
Este nscris la cursurile de limba francez.
b) Nu-i ajungeau paralele s cumpere haina.
Gimnasta a evoluat extraordinar la paralele.
G II:a) De sigur ce era,nu a gsit soluia cea mai simpl.
Desigur c a minit.
b) Pe malul apei sunt multe slcii.
Aceste fructe sunt slcii.
G III: a)Nu aduce anul ce aduce ceasul.
Dorina de a duce la capt lupta i-a fost fatal.
b) Inima-i hain nu o las s-i cumpere copilului o hain nou.
G IV: a)Ninge ntruna de dou zile.
ntr-una din zile,copilul a plecat de acasa.
b) A comandat dou torturi pentru serbare.
Condamnatul a fost supus la torturi groaznice
3. Demonstreaz, n enunuri, c urmtoarele cuvinte sunt omografe: fur, voi, ochi,
urm

S-ar putea să vă placă și