Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial ,,Alexandra Nechita Vaslui


Data: 12.11.2015
Clasa: a III-a A step by step
Propunator: Gherasim Veronica/Crstea Veronica
Disciplina: Educaie financiar - ,,Banii pe nelesul copiilor
Subiectul leciei: Moneda naional a Romniei ,,Monede i bancnote
Tipul leciei: recapitulare
Scopul: Fixarea noiunilor legate de Moneda naional a Romniei
Obiective operaionale:
O1: s cunoasc moneda naional a Romniei i subdiviziunile ei;
O2: s recunoasc monedele i bancnotele romneti;
O3: s tie din ce materiale se confecioneaz acestea i unde;
O4: s descopere asemnri i deosebiri dintre monede i bancnote, folosind diagrama Venn;
O5: s recunoasc personalitile de pe fiecare bancnot i domeniul lor de activitate;
O6: s enumere elementele de pe reversul bancnotelor.
Resurse
I. Metodologice:
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, exerciiul, problematizarea, diagrama Venn, cubul, munca n echip;
Mijloace de nvmnt: calculator, plasm, filmul ,,Povestea banilor;
Forme de organizare: frontal, individual, n perechi, n echip.
II. Forme i tehnici de evaluare: evaluare oral, evaluare scris.
III. Bibliografice:
Manual ,,Educaie financiar banii pe nelesul copiilor Ed. Explorator, autor Ligia Georgescu-Golooiu;
Caietul elevului ,,Educaie financiar - banii pe nelesul copiilor, autor Ligia Georgescu-Golooiu;
Ghidul nvtorului ,,Educaie financiar - banii pe nelesul copiilor, autor Ligia Georgescu-Golooiu, Corina Mohorea, Stela Olteanu.

www.didactic.ro
https://www.youtube.com/watch?v=bxFHUFh81TQ
SCENARIU DIDACTIC
Strategii didactice
Etapele
leciei
1. Moment
organizatoric

Coninut informativ

Metode

Mijloace

Evaluare
Forme de
organizare

Voi asigura n clas ordinea i linitea, voi cere elevilor s-i


pregteasc manualele i caietele.

conversaia

frontal

Ai gsit un portofel plin cu bani. Ce putei face cu el?

Brainstormingul

frontal

2. Captarea ateniei
3. Anunarea
subiectului
leciei noi i a
obiectivelor
urmrite
4. Dirijarea
nvrii

Astzi la ora de educaie finaciar vom recapitula noiunile Observaia


nvate despre moneda noastr naional, despre monede i
bancnote, despre locul unde acestea se confecioneaz, despre
elementele inscripionate pe acestea. Vom urmri pentru nceput
filmul ,,Povestea banilor.
https://www.youtube.com/watch?v=bxFHUFh81TQ
1. Dup vizionarea filmuleului, vom discuta pe Conversaia
marginea acestuia.
Care este moneda naional a rii noastre? Din ce sunt
fabricate monedele? Dar bancnotele? Ce valori au monedele ?
Ce valori au bancnotele? Unde se fabric monedele? Unde se
fabric bancnotele? Unde ajung monedele i bancnotele?
2. Voi mpri elevilor fie cu diagrama Venn (Anexa 1)
unde vor lucra n perechi. Vor cuta asemnri i Diagrama Venn
deosebiri ntre monede i bancnote. Vom discuta i
vom citi toate fiele.

Plasma,
calculatorul

frontal

Frontal

Fi de lucru

n perechi

Evaluare
oral

5. Obinerea
performanei

3. Voi mpri clasa n ase echipe prin numrare. Fiecare


echip va avea de completat o sarcin a cubului
(Anexa 2):
Echipa 1: DESCRIE bancnota de 200 de lei.
Echipa 2: COMPAR bancnota de 200 de lei
cu cea de 1 leu.
Echipa 3: ASOCIAZ bancnota cu o alta. Cu Cubul
care se aseamn mai mult?
Echipa 4: ANALIZEAZ elementele de
siguran ale bancnotei ce o fac greu de
falsificat.
Echipa 5: APLIC Mergi la magazin cu o
bancnot de 200 de lei i i cumperi un
ghiozdan care cost 53 de lei. Ce rest vei
primi?
Echipa 6: ARGUMENTEAZ De ce este
necesar s avem i bancnote cu o valoare mai
mare i nu avem bancnote doar de 1 leu?
Conversaia
4. Folosind bancnotele decupate din caietul de Educaie
financiar vom analiza toate elementele inscripionate
pe monede i pe bancnote.
Elevii vor primi un scurt test de evaluare (Anexa 3).

Evaluare
oral

Foi albe

n echip

Bancnotele
decupate

frontal

Evaluare
oral

Fi de
evaluare

individual

Evaluare
scris

Anexa 1
MONEDE
deosebiri

BANCNOTE
asemnri

deosebiri

Anexa 2

Echipa 1: DESCRIE bancnota de 200 de lei._____________________________________________________________


_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________

Echipa 2: COMPAR bancnota de 200 de lei cu cea de 1 leu.__________________________________________________


_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________

Echipa 3: ASOCIAZ bancnota cu o alta. Cu care se aseamn mai mult?_______________________________


_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

Echipa 4: ANALIZEAZ elementele de siguran ale bancnotei ce o fac greu de falsificat._______________________


_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________

Echipa 5: APLIC Mergi la magazin cu o bancnot de 200 de lei i i cumperi un ghiozdan care cost 53 de lei. Ce rest vei
primi?
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________
Echipa 6: ARGUMENTEAZ De ce este necesar s avem i bancnote cu o valoare mai mare i nu avem bancnote doar de 1
leu?
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________

Anexa 3
Numele:..........................

Data:........................
Test de evaluare

1. ncercuiete varianta corect:


Moneda Naional a Romniei este:
a. Euro;
b. Leul;
c. Dolarul;
Subdiviziunea leului este:
a. Banul;
b. Eurocentul;
c. Centul;
n Romnia fabricarea banilor se face la:
a. Imprimeria Bncii Naionale a Romniei;
b. Banca Naional a Romniei;
c. Monetria Statului;
Tiprirea bancnotelor se face pe suport de:
a. hrtie;
b. polimer;
c. polistiren;
Monedele sunt confecionate din:
a) hrtie;
b) polimer;
c) metal.
2. Completeaz enunurile cu informaiile necesare:
Schimbul n natur, fr mijlocirea banilor se numete .................... .
Banii se gsesc sub form de ........................ i ................................ .

Monedele sunt fabricate la ............................................ i sunt confecionate din ........................................... .


Bancnotele romneti sunt din ............................................ i sunt confecionate la .......................................................... .
3. Realizai corespondene ntre cele trei coloane:
muzic
pictur
teatru
poezie
aviaie
istoric

MIHAI EMINESCU
GEORGE ENESCU
AUREL VLAICU
I. L. CARAGIALE
NICOLAE GRIGORESCU
LUCIAN BLAGA
NICOLAE IORGA

1 leu
5 lei
10 lei
50 lei
100 lei
500 lei
200 lei

S-ar putea să vă placă și