Proiect didactic
Instituia de nvmnt: Liceul teoretic [Link]-Cioban
Data: 12.05.2017;
Disciplina:Literatura romn
Clasa: a X-a
Subiectul: Dinastia Hadeu spirite patriotice;
Tipul leciei: lecia mixt;
Timpul preconizat: 45 min.
Profesorul: Radova Larisa
Subcompetenele vizate:
A6 Redarea coninutului unui fragment audiat;
L3 Selectarea unei informaii solicitate;
L6 Rezumarea unii fragment din text;
S4 Selectarea i notarea unei informaii conform sarcinii propuse;
S9 Caracterizarea de personaje;
V10 Exprimarea unei opinii;
Obiective operaionale:
La sfaritul leciei, elevii vor fi capabili s:
Metode i procedee didactice: Conversaia; nvaarea prin descoperire; explozia stelar;
analiza; lucrul cu manualul;
Strategii i tehnici de lucru: manual cl.X;
Bibliografia: Limba i literatura romn, manual pentru clasa a X-a, autori: Tamara
Cristei, Liuba Objelean, Galina Stahi, Tamara Cazacu, Iulia Iordcescu, Editura Limina,
2012.
Fia 1:
[Link](1838- 1907) Iulia Hasdeu(1869-1888) Alexandru Hjdeu(1811-1872)
Fia 2:
Fia 3:
Poezia Bradul
Cnd arde soarele de mai, La piept cu viforul turbat,
Cnd vntul iernii geme, La cap cu norul rece,
Mreul brad pe naltul plai Mreul brad pe naltul plai
St verde-n orice vreme. St verde-n orice vreme.
Etapele leciei Activiti de nvare Forme de
organizare
[Link] Profesotil organizeaz clasa.
a)Captarea Buna diminea! Ce dispoziie avei? Conversaia
ateniei Ce ateptai de la ora de astzi?
Ce s-a studiat la ora anterioar?
Elevii rspund la ntrebarea profesorului.
2. Realizarea Profesorul cere elevilor s privesc portetele a
sensului Hasdeenilor, s urmreasc anii de viaa i calculai Descoperirea
a) pregtirea ct timp au dominat ei n cultura romneasc.
activitii de
nvare
b) prezentarea Elevii citesc cu atenie fie despre reprezentani
coninutului dinastiei Hasdeu i fac concluzii, n 1-2 propoziii,
nou despre valoarea contribuiei fiecruia dinre ei
Elevii citesc i rspund:
Tadeu Hjdeu a fost...
Alexandru Hjdeu...
Bogdan-Petriceicu Hasdeu... nvarea prin
descoperire
Elevii a formuleaz cte 5 ntrebri pentru fiecare
reprezentant al dinastiei.
n ce limb scria Tadeu Hjdeu?
Cte volume de poezii el a lsat?
n ce reviste a piblicat Alexandru Hjdeu?
La cte ani a plecat Bogdan Penriceicu din familia?
Unde fcea studiile Iulia?
Pe table este scris data, i steaua cu ntrebrile.
Circumscriere
a
Explozia
stelar
Profesorul organizeaz clsas pe variante.
Primul rnd lucreaz cu personalitatea lui Tadeu
Hjdu, a doilea rnd cu Alexandru Hjdeu, a treilea cu
[Link], i ultimul rnd cu Iulia Hasdeu.
Elevii citesc ntrebrile i rspund n lan.
Se propune sarcina pe p.158/N 7, din manualul,
exerciiul N 7.
Elevii citesc versuri i intitulez-le.
Elevii fac N 10, formulez mbinrile de cuvinte de la
cuvintele propuse: Exerciiul
a cnta (ce?)
a cnta (cum?)
mbinrile de cuvinte se scriu n caietele.
Acnta un cntec
A cnta tare
3. Reflecie Elevii exprim opinia, argumentnd rspunsul. Analiza
(exerciiul 13, p.153.
Ce sugereaz mreul brad?
a)putera, tria poporului
b)frumuseea copacului
c)admiraia autorului
[Link] Explicaia
a) Evaluarea Se apreciaz elevii care au activat pe parcursul leciei.
b) Tema de A nva poezia Bradul pe de rost, i a scria eseu n
acas 7-10 propoziii [Link] un scriitor patriot.
Baza teoretic a lucrrii am aplicat-o n practica i am ajuns la concluzia c
leciile realizate joac un rol important ntruct sunt o lecie de recapitulare n care se
realizeaz competenele vizate n baza metodelor i tehnicilor aplicate, iar o alt lecie
este o lecie mixt. Se verific nivelul de nsuire a materiei de ctre elevi. Ca de obicei
ora de literatura romn presupune captarea ateniei pentru activizarea elevilor, astfel
nct s participe activ un numr ct mai mare la or, ceea ce a demonstrat creativitatea
elevilor i rspunsurile variate.
Am structurat astfel leciile, nct s facilitez dezvoltarea abilitilor la cele patru
deprinderi integratoare i nu numai att, au fost oferite posibiliti de nsuire i practicare
de nvare a limbii. Metodele selectate au avut o funcie dialogal care au angajat
cititorul / elevul ntr-un proces activ de comunicare/nelegere. nvaarea prin
descoperirea, conversaia, lucrul individual, comparaia, analiza, lectura e de a face un
schimb de idei, impresii ntre elevi. Aceste metode au fost reuit adaptate la
subcompetene, coninut i etapele leciei. Au fost utilizate diverse mijloace de
nvmnt: manualul, fie de lucru, scheme. Tipurile de aciuni au fost diverse: frontal,
pe variante, individual, dirijat. Managementul clasei a asigurat favorizarea lucrului n
grup. Toi elevii au fost ncadrai n procesul de lucru.
Un factor major n realizarea leciei a fost cultivarea capacitilor i abilitilor
elevilor de promovare a valorilor vitale care presupun universul axiologic. De la bun
nceput leciile au nceput cu un ton bun, atmosfera era plcut, relaxat,
prietenoas. Pe parcursul leciilor s-a dat dovad de o atitudine responsabil, vocea
clar, expresiv, tempou adecvat, implicare permanent, prezen plcut, impunnd
totodat respect, s-a observat un parteneriat real dintre profesor i elevi, dialogul a
fost unul constructiv, comportament general degajat, a ncurajat nvarea autonom
centrat pe elev, nvare n grup, s-a sesizat un stil de predare pozitiv, personalizat.
Resursele temporale au fost corect distribuite pentru fiecare etap a leciei i
volumul i complexitatea sarcinilor date.
Trecerea de la o etap a leciei la alta a fost reuit, fr ntreruperi, urmnd o
recapitulare a coninuturilor vizate. Atunci cnd a fost nevoie s-a reformulat informaia
ca s se neleag, se corectau rspunsurile greite ale elevilor. Pe parcursul leciilor
elevii au fost activi i cu plcere au ndeplenit toate cerinele profesorului, majoritatea
rspundeau cu mare plcere i entuziasm, dnd dovad c sunt pregtii i au un
vocabular activ. n timpul realizrii s-a evideniat faptul c elevii au nsuit materia
predat, i-au format propria viziune asupra unor lucruri importante din viaa omului.
Evocarea n cadrul leciei Dinastia Hadeu spirite patriotice , am realizat-o prin
aceea c am intrebat cum este dispoziia, de ce ei sunt obosi i, i am strduit s motivez
pentru studierea temei noi.
La etapa realizarea sensului am avut posibilitatea de a influena asupra elevilor, pentru
c elevii au privit portretele Hasdeenilor, au urmrit anii de via i au calculat ct timp
au dominat ei n cultura romneasc. Elevii au fcut concluzie c intr-un adevr dinastia
Hasdeu ocup un loc important n ciltura romneasc.
Trecerea la tema nou a fost ceva interesant, elevii au studiat reprezentan iei
dinastiei Hasdeu, ceea ce au descoperit pentru ei era ceva nou i atractiv. Fcnd
concluzii au caracterizat fiecre personalitate dinastiei Hasdeu. Lucrnd frontal au
formulat cte 5 ntrebri pentru fiecare reprezentant al dinastiei. Prin metoda Explozia
stelar au consolidat conotinele primite de la fie. Citind poezia Bradul i Cntec
despre Moldova elevii au fcut cunotina cu creia lui Bogdan-Petriceicu Hasdeu i
Alexandru Hjdeu. Au intitulat fiecare din versuri, i au comparat cu intitularea dat de
autor. Dup acesta lucrnd individual au fcut imbinri de cuvinte cu cuvintul a cinta. Cu
exerciiul acesta s-a terminat etapa de realizarea sensului.
La etapa de reflecie fcnd exerciiul din manual,elevii a exprimat opinia,
argumetnd rspinsul.
Toi elevii au fost activ ncadrai n activitate, fiind permanent ncurajai, stimulai
verbal. Nu au lipsit elemente de creativitate ce este o cerin actual n realizarea
demersului educaional contemporan.
Deasemenea au fost folosite diverse materiale didactice: fie, postere, scheme. Elevii au
fost apreciai conform activizmului la ore.
Proiectarea activitii didactice este un ansamblu coordonat de operaii, de anticipare a
desfurrii unui program de instruire. A proiecta activitatea didactic nseamn a corela
i integra operaiile de definire a obiectivelor, coninuturilor, strategiilor de dirijare a
nvrii, probelor de evaluare i a relaiilor dintre acestea. Elevii din ziua de azi sunt
curioi. De aceea tot ce facem o facem spre binele elevului. Reeind din tema subiectului
propus i a obiectivelor naintate leciile au fost realizate cu succes. Prin aceste lecii am
ncercat s trezesc tnra generaie a studia, cerceta un dicionar. Elevii au fost foarte
curioi i surprini s vad bogia lumii dicionarelor. Ei nu tiau c pot exista attea
tipuri de dicionare, cltorind printr-o lume fiind de o parte cunoscut i aproape de ei,
iar pe de alt parte necunoscut, strin, dar n acelai timp plim de mistere! Cred c am
reuit s- i provoc, s iubeasc ceea ce am iubit i am cercetat cu mult silin i eu!