Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

LICEUL DE ARTA : “Regina Maria”Constanța

PROFESOR : Lidia Suleru

CLASA : a IX-a A

OBIECTUL :Arta Actorului

SUBIECTUL : “ Triunghiul mișcării”

TIPUL ACTIVITATII : Mixtă

MIJLOC DE REALIZARE : Jocul Teatral

OBIECTIVE DE REFERINTA:

 Dezvoltarea imaginației, creativității si a spiritului de observatie.;


 Dezvoltarea spiritului de echipă .

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Cognitive : La sfarsitul activitatii didactice, eleviivor fi capabili :


 sa-si coordoneze trupul in relație cu partenerul ;
 sa fie original în îndeplinirea cerinței pe o temă dată ;
 să se adapteze activităţii în grup ;
 sa-si exprime obiectivi impresiile în ceea ce privește munca desfășurată de colegi
.
Afective :Elevii vorparticipa cu interesați de activități și vor fii cooperativi .

STRATEGIA DIDACTICA:

 Metode si procedee : se vor folosi: conversatia, exercitiul, exemplul, dezbaterea .


 Mijloace si materiale didactice : saltele ; costum de miscare ;
 Forme de organizare : in grup .
BIBLIOGRAFIE
 “ Improvizatie scenica “ – Viola Spolin , ed. Minerva, Bucuresti 2001, traducerea L. Cernarov .
 “ Munca actorului cu sine insusi “ – C.S. Stanislavski
 “ Jocuri de improvizatie “ – indrumar , Georgeta Roman
 “Jocuri de creativitate” – Lucia si Partenie Anucuta , ed. Excelsior, Timisoara, 1997 .

OB. ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGIA


OP. LECTIEI ELEVILOR DIDACTICA
1. MOMENT Se face prezenta elevilor ; se realizeaza Elevii raspund la prezenta si Conversatia
ORGANIZATORIC formatie cerc . asteapta indicatiile profesorului .
(1 minut )

Se reaminteste desfasurarea jocului si scopul Elevii cunosc desfasurarea jocurilor In grup


2. VERIFICAREA urmarit,rugand un elev sa explice jocul. si trec la executarea lor.
( 8 minute)

Elevi se așează in linie dreapta, umar langa Elevii pun intrebari spre a intelege
umar; primul elev din rand va realize un gest ceeace au de facut. In grup
3. CAPTAREA lent, care va fi copiat identic de colegul din Voi realiza exact miscarea
ATENTIEI stanga sa, urmandu-i restul grupului. Nu se va colegului?
(4 minute ) misca capul/corpul. Trebuie sa stau teapan, si sa ma uit Conversația
in fata ?
Pot să trag cu ochiul la coleg? Conversatia
ANUNTAREA “ Cercul mișcător”, precum si competentelev Elevii sunt atenti la lectia noua
4. LECTIEI NOI generale si specifice ale acesteia . Urmaresc si înțeleg competentele Conversatia
(2 minute ) jocului .
Le explic modul de desfasurare a jocului Elevii suntatenti la explicatiile date; Explicatia
:Formatie cerc, se merge în cerc, spre Formuleaza intrebari daca au
5. DESFASURAREA dreaptea.Dupa exersarea acestui exercitiu, si neclaritati ;
LECTIEI deprinderea elevilor cu el, se va complica, După ce s-a realizat prima parte a
(25 minute ) propunand respectarea unor comenzi date de exercitiului se explică cea de a In grup
profesor(prin bătaia din palme); la o bătaie se doua.
sare ca mingea, două bătăi se schimbă sensul Se reia jocul pana la respectarea din
de mers, la trei bătăi se bataie din palme,la partea tuturor participantilor a
patru bătăi -o bataie cu piciorul … formatiei de cerc , a ritmului grupului
Inchei ora cu exercitiile :”Cercul mișcător”, si a distantelor egale intre ei . Se
“Darli” sau “Masina de scris” . pune accent pe concentrare si
Exercitiul – “Mima” atentie distributiva in realizarea
-profesorul da un cuvant unui elev ,pe care exercitiului si a comenzilor date .
acesta va trebui sa-l mimeze clasei , iar aceasta
sa-si dea seama despre ce este vorba .Elevul
castigator, ii va lua locul . Individual

Eleviii si noteaza exercitiile lucrate la


Cum ne comportam in diferite spatii extreme si clasa si tema pentru acasa . Explicatia
6. TEMA PENTRU ce simtim. Pun intrebari daca au neclaritati si In grup
ACASA Exercitiu de localizarecu :unde ma aflu si cand, exemplifica pentru a vedea daca au Frontal
(3 minute ) cum ma simt si de ce ? inteles ce au de facut : “cum ma simt
Exercitii de dezvoltare a simturilor tactil, auditiv, si ma comport in desert, intr-un
gustativ si vizual, prin crearea de situatii incendiu, in ger, in furtuna, intr-o
extreme improvizate . camera mortuara …”
Se precizeaza importanta jocului prezentat si o
scurta recapitulare a ceea ce s-a lucrat – Eleviii si prezinta neclaritatile, cer Explicatia
7. EVALUAREA sinteza partiala . lamuriri referitoare la modul lor de Aprecierea
ACTIVITATII Aprecieri si discutii constructive cu fiecare lucru . verbala
(7 minute ) elev,despre cum a lucrat si s-a implicat . Dezbaterea
Solicit parerea elevilor despre cum au lucrat Individual
ceilalti si-I rog sa se evalueze singuri : “cum
crezi ca ai?”
Discutii despre la ce ne-au folosit aceste
exerciții .

S-ar putea să vă placă și