Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic la educaţia interculturală

Gimnaziul Mihăileni

Data:

Clasa:a VI-a

Profesor:Vrabie Eugenia

Subiectul lecţiei:Sărbători tradiţionale la etniile conlocuitoare în Republica Moldova

Tipul de lecţie:consolidare

Obiective operaţionale:

*Să definească şi să diferenţieze noţiunile de tradiţie şi obicei;

*Să numească tipurile de sărbători;

*Să identifice perioada calendaristică a sărbătorilor tradiţionale;

*Să descrie tradiţiile şi obiceiurile unor etnii din Moldova(Mărţişorul,Malanca,Marteniţa,Masleniţa)

*Să explice simbolurile fiecărei echipe;

*Să exprime păreri proprii paralel cu situaţiile create.

Strategii didactice:
Metode şi procedee:explicaţia,prezentare Power Point,proiect de
grup,descoperire,observaţie,cvintet,acrostih,comunicarea,expoziţia.

Mijloace de învăţare:proiect de grup,prezentare Power Point,comunicare,desene,imagini,mărţişoare


confecţionate,sperietoarea Masleniţa,gazetă de perete,filmul ,,La mulţi ani Mărţişor”

Forme de lucru:individula,în grup,frontal.


Scenariul lecţiei

Etapele lecţiei Obiec Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Evaluare


tive procedee
Moment Asigurarea condiţiilor optime pentru Se pregătesc pentru începerea
organizatoric desfăşurarea lecţiei. orei.

Le propun elevilor prezentarea


,,Caleidoscopul sărbătorilor” Urmăresc prezentarea,se
încadrează în discuţie pe baza
evocarea celor vizionate.
Descoperirea temei pe baza
prezentării. Descoperă tema pe tema
prezentării.

Le propun la recapitularea materiei Sunt atenţi la ceea ce se


imaginea cu harta sărbătorilor de comunică.
iarnă.

Lucrul în echipe:Tipurile de sărbători.


Fiecare echipă dă exemple de
sărbători în baza celor
studiate
Anunţarea
temei şi a Anunţarea temei şi a obiectivelor. Ascultă tema şi obiectivele
obiectivelor lecţiei.
Astăzi la lecţie vom discuta despre
tradiţiile poporului nostru,despre
sărbătorile tradiţionale a unor etnii
care locuiesc pe teritoriul
Moldovei.Vom afla lucruri interesante
despre diferite sărbători.

Le propun elevilor să citească şi să Elevii discută şi analizează


comenteze mottoul lecţiei. mottoul propus la lecţie.
,,Un popor fără tradiţii este un popor
fără viitor.”
(A.Gamargo)

Cuvântul profesorului.

Fără tradiţie-nu este cultură.


Fără cultură-nu este educaţie. Ascultă şi sînt atenţi
Fără educaţie –nu este naţiune. laexpresiile selectate de
Fără trecut-nu este viitor. profesor
Necătând la aceea că avem sărbători
comune ,fiecare etnie serbează în felul
său,ţinând cont de tradiţiile şi
obiceiurile specifice fiecărui popor.

Verificarea temei pentru acasă.

Dirijarea Elevii sânt solicitaţi să prezinte tema Elevii au fost împărţiţi timp de
activităţii pentru acasă. o săptămînă în grupe pentru a
realiza cîte un proiect pe baza
I echipă- temelor studiate.
Prezentarea Power Point/Sărbătoarea
Mărţişorului.
Vor veni în faţa clasei şi vor
II echipă- explica proiectele realizate
prezentarea gazetei de perete din timp.
Marteniţa.

Le prezint informaţii suplumentare pe


tema Marteniţa şi filmul ,,La mulţi ani Ascultă informaţiile propuse
de mărţişor” de profesor şi notează în
caiete unele noţiuni la tema
Lucrul în echipe. dată.

Împart echipelor însărcinările


diferenţiate.Întrebările vor fi scrise pe Citesc şi analizează
fişe. însărcinările propuse,lucrează
asupra sarcinilor.
1.Să alcătuiască un cvintet cu cuvântul
mărţişor. Fiecare echipă prezintă
2.Să formeze câmpul lexical al răspunsul în faţa colegilor.
cuvântului sărbătoare.
3.Să explice cuvântul tradiţie.
4.Să construiască acrostihul
cuvântului obicei.

Prezentarea echipelor 3,4.

Echipa 3.Tradiţiie şi obiceiurile de


iarnă la ucrainenii din
Moldova.(Malanca-comunicare)

Echipa 4.Prezentarea proiectului de


grup ,,Sărbătoarea Masleniţa în
Moldova.”
Profesorul completează răspunsul
elevilor cu prezentarea ,,Malanca la
Ungheni”.
Asigurarea
feed-back-ului Verific proiectele pe care le-au avut de
realizat grupele 3,4.

Propun fiecărui grup să citească şi să


explice cuvintele –cheie,ce sânt scrise
pe hârtie colorată,formând o floare
multicoloră.

Le voi asculta şi corecta răspunsul


,adăugând cîte o expresie acolo unde
va fi necesar.În acest fel voi verifica
dacă elevii au înţeles bine tema.

Le propun elevilor să explice


simbolurile fiecărei
echipe.(brad,soare,inimă,ghiocel)alcăt
uind un microeseu.
Apreciez cele mai reuşite microeseuri
şi răspunsuri.

La finalul activităţii propun elevilor


Evaluarea următoarele întrebări:
performanţei
/Reflexia *Ce nou aţi aflat la această lecţie?
*Ce v-a părut necunoscut?
*Despre ce sărbători tradiţionale
doriţi să cunoaşteţi mai mult?
*Cum v-aţi simţit la această lecţie?

Se fac aprecieri asupra activităţii şi se


notează elevii care au răspuns.

Necuprinse şi unicale sânt tradiţiie şi


obiceiurile fiecărui popor.De aceea
noi trebuie să păstrăm şi să
promovăm tradiţiile moştenite de la
strămoşi pentru generaţiile
viitoare.Să nu uităm că fără trecut nu
este viitor.
Se dă tema pentru acasă.

• Alcătuiţi un text în care să


prezentaţi pe scurt tradiţiile şi
obiceiurile de Paşti la diferite
etnii care locuiesc pe teritoriul
Republicii Moldova.

Tema pentru
acasă

S-ar putea să vă placă și