Proiect didactic la limba și literatura română
Data: 15.04.2014
Clasa: a VI-a ,,A”
Subiectul: Adverbul –actualizarea cunoștințelor
[Link]ției conform orarului: a III-a,marți
[Link]ției în unitatea de învățare (conform proiectării de lungă durată): 4/11
Durata lecției: 45 min
Tipul lectiei: de formare a capacităților și aplicare a cunoștințelor
Subcompetențele curriculare:
4.1. Utilizarea dicţionarului (explicativ, de sinonime, de antonime, de neologisme, de expresii) în stabilirea sensurilor cuvintelor necunoscute;
7.1. Respectarea regulilor ortografice, ortoepice, punctuaţionale, gramaticale, a normei semantice în textul produs (oral şi scris);
10.2. Valorificarea potenţialului expresiv al părţilor de vorbire (substantiv,adjectiv, pronume,adverb) în textul produs (scris/oral).
Obiective operationale: la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili :
O1-să definească adverbul;
O2-să identifice adverbele din exprimarea orală şi scrisă;
O3-să distingă adverbul de altă parte de vorbire;
O4-să redacteze enunţuri utilizând adverbe.
Strategii didactice: Comunicarea didactică,clustering-ul,mesajul lacunar,reflecția pesonală,jocul didactic,braistorming,exercițiul,analiza
morfologică,Power Point.
Mijloace didactice:manualul,fișe,laptop,proiector
Forme de organizare: frontală,pe rânduri,individuală
Evaluare: reciprocă,verbală,observarea
Desfăşurarea activităţii
Etapele Obiec. Activitatea Activitatea Timp Metode şi
lecţiei profesorului elevului procedee Evaluarea
Salutul. 1min. Comunicare Aprecierea
E -Elevi,ce este succesul? -reuşită,biruinţă,victorie,izbîndă ddactică verbală
M-am gândit să elaborăm o reţetă a
V succesului,fie pentru viitor,fie pentru lecţia de
astăzi.
O Vă propun cuvinte-ingrediente:
creativitate,perseverenţă,cunoştinţă,curaj, Clustering
C aptitudini,susţinere,încredere,prieteni,infor-
maţii şi ...comunicare.
A Alegeţi cuvântul-ingredient de care este
nevoie,argumentând. [Link] nevoie de cunoştinţe pentru a fi un
R Puteţi începe cu Avem nevoie de…pentru a om inteligent. 3min. Mesajul Aprecierea
fi… Am nevoie de creativitate pentru a crea lacunar reciprocă
E eseuri,poezii.
-De ce avem nevoie de comunicare ? -pentru ca să ne înţelegem,să ne destăinuim,să ne
A informăm,să transmitem informaţii, că avem
Cuvântul profesorului un limbaj destul de sărac,utilizăm diferite
rusisme,nu vorbim literar.
Cuvintele se cer a fi alese,îţi vei alege
formulele magice în funcţie de persoana pe
care o ai ca interlocutor.Îmbinările de cuvinte/
formulele magice denotă şi faptul că eşti un 1min.
elev cult şi nu vrei să ştirbeşti prin nimic
demnitatea celui cu care discuţi. Reflectă la cuvintele profesorului.
În această ordine de idei vă propun
următoarele versuri ca motto al vieţii:
,,Vorba-i sabie fierbinte, Reflecţia Aprecierea
Ascuţită ca un brici, personală verbală
Şi de tine doar depinde,
Unde,cînd şicum o zici” Să fim atenţi cînd vorbim deoarece un
-Ce mesaj transmit versurile date? cuvânt poate fi cel care te poate Conversaţia
mângâia,dar te poate face să suferi 3min. euristică
enorm,de aceea trebuie să cântărim orice
cuvânt.
-Cum trebuie să vorbim ? - literar,corect,corespunzător,clar
O1 -Când trebuie să vorbim corect? - întotdeauna
-Unde trebuie să vorbim corect? - pretutindeni
O2
-Ce exprimă cuvintele date? -arată caracteristica unei acţiuni Aprecierea
-arată însuşirea unei acţiuni Conversaţia reciprocă
O1 -arată împrejurarea în care se realizează didactică
acţiunea,locul şi timpul
-Ce parte de vorbire determină cuvintele date? -verbul
R Deci ,partea de vorbire care însoţeşte verbul -adverbul
şi-l caracterizează este … Adverbul
Subiectul lecţiei de astăzi este… Notează subiectul lecţiei în caiete. 2min.
E -Ce vom face astăzi la lecţie ? -să definim adverbul
- să identificăm adverbele din exprimarea orală şi scrisă
- să clasificăm adverbele după structură Observarea
- să distingem adverbul de altă parte de vorbire
- să redactăm enunţuri utilizând adverbe.
În continuare vom activa pe rînduri.
A O2 R1 Cine se scoală...,...ajunge. R.1-Cine se scoală de dimineaţă,departe Aprecierea
R2 La plăcinte...,la război... ajunge. 3min. Mesajul reciprocă
R3 Nu lăsa pe ..., ce poţi face... R.2-La plăcinte .înainte,la război înapoi. lacunar
L R.3-Nu lăsa pe mâine,ce poţi face azi.
Completaţi spaţiile punctate şi determinaţi ce -Locul şi timpul,împrejurarea în care se
exprimă cuvintele omise. realizezază acţiunea,calitatea acţiunii.
I .
În baza enunţurilor vom defini adverbul. Adverbul este parte de vorbire neflexibilă 1min.
O1 care arată caracteristica unei acţiuni,
Aţi afirmat că adverbul stă pe lîngă un verb.În stări,însuşiri şi exprimă împrejurarea în
Z continuare vă propun un joc didactic,,Eu zic Jocul didactic
verbul,tu zici adverbul” ,,Eu zic
În ajutor aveţi cîteva adverbe la monitor. una,tu zici
A abia, odată, azi, aici, alături, afară, alta” Observarea
asemenea, bine, undeva, nicăieri, iute, încet,
curând, mereu, sus, încolo, deasupra, Elevii creează îmbinări de cuvinte.
R totdeauna, apoi, mâine, ieri, adesea, astăzi,
04 pretutindeni, aşa, alene, fireşte, astfel, 5min.
târziu, poimâine, acum, sus, jos, deasupra, Aprecierea
împrejur. orală
E Mă minunez cum? Mă minunez aşa,adesea,altfel. Activitate
Intru unde? Intru aici,alături,sus. frontal
Procedez cum? Procedez bine, aşa.
A Rodeşte când?
Vei încredinţa când?
Vom culege când?
O vei cunoaşte unde?
Aţi demonstrat că adverbul este foarte dinamic
şi schimbător,şi în funcţie de dispoziţia pe care
S i-o face verbul,îşi pune pe rând cele trei
,,haine”cea de mod,timp sau de loc. Notează în caiete schema de la tablă.
Prin urmare, după sens adverbul este de
E mod,timp,loc.
Identificați adverbele din enunţurile date şi
O3 înlocuiţi-le prin câte un antonim:
R1 Mergi prea repede. prea repede-prea încet 5min. Lucrul cu Aprecierea
N Plouă necontenit. necontenit-intermitent dicționarul verbală
Am mult de scris. mult-puţin
R2 Pune-l aşa. aşa-aştfel Activitate
S Se descurcă anevoie. anevoie-lesne individual
Ne întâlnim adeseori. adeseori-arareori
R3 Ai procedat bine. bine-rău
U Te-ai comportat excelent. excelent-execrabil
Vorbeşte mai tare. mai tare-mai încet
L Vocabular
Ne amintim:
Lesne- uşor,comod, facil, convenabil;
Aievea – adevărat, sigur, real, autentic,
U concret;
Completăm: Notează în caiete cuvintele noi.
Execrabil(ă) – respingător, neplăcut, Observarea
I detestabil, dezgustător;
Intermitent – întrerupt, neregulat,
discontinuu.
Continuăm activitatea pe rânduri.
Include consecutiv într-un enunţ trei
O4 adverbe: R1 Încet va veni astăzi acolo.
R1 - de mod, de timp, de loc; R2 Astăzi aici ne vom prezenta bine. 5min.
R2 – de timp, de loc, de mod; R3 Acolo e bine mereu.
R3 – de loc, de mod, de ti
5min, Observaţia
R În continuare veţi activa pe rânduri. Elevii redactează enunțuri conform
R.1 Alcătuiţi două enunţuri cu un adverb de cerinței.
mod propriu-zis.
R2 Alcătuiţi un enunţ cu un adverb de mod
E obţinut prin conversiune de la un adjectiv. Aprecierea
O4 R3 Alcătuiţi un enunţ cu un adverb de mod verbală
format prin derivare.
F Am nevoie de doi elevi pentru a ajuta aceste Adverbe-
cuvinte rătăcite să ajungă la casa lor. rău,bine,agale,lesne,încet,așa,altfel,iar Clustering Aprecierea
O3 rău,bine,necăjit,agale,lesne,încet,aşa,altfel, adjective- 3min. Joc didactic reciprocă
L iar,modern,transparent,vechi,mândru, necălit,modern,transparent,vechi,mândru,
simplu, simplu
Ca să mă asigur că aţi înţeles subiectul
E lecţiei de astăzi ,propun să alegeţi un număr,în
spatele numărului se află o întrebare la care va Aprecierea
trebui să răspundeți. orală
C [Link]şte adverbul.
[Link] se clasifică după sens în.... Jocul
O1 3. După structură formă adverbele sunt... Elevii aleg o cifră,apoi răspund la sarcina didactic
Ț 4. Formează adverb de la substantivul ,,om” şi din spatele cifrei. 5min.
include-l în enunţ. Power
5. Alege varianta corectă. Point
O2 -Sportivii proaspeţi medaliaţi au spsit în ţară.
I -Sportivii proaspăt medaliaţi au sosit în ţară. Aprecierea
[Link] e corect? reciprocă
- Destul de mulţi au venit.
A -Destui de mulţi au vebnit.
7. Care este topica adverbului?
8. Redactează 2 enunţuri în care cuvintul
,,vară”să aibă valoare de
substantivşi,respectiv,adverb.
[Link]ătuieşte un enunţ cu un adverb de loc.
[Link] se foloseşte adverbul?
11. Cîte adverbe atestăm în enunţul
,,Demult,chiar pe aici,curgea lin un izvor”?
12. În enunţul ,,Hai acum!”partea de vorbire
determinată este...?
13. În enunţul,,Cartea am pus-o pe raftul de
sus”partea de vorbire determinată este...?
14. Completează spaţiile punctate cu adverbele
potrivite.
În camera ...se află biblioteca.
Ziua...are un orar foarte încărcat.
A) Imaginaţi-vă un dialog, de 8-10 replici,
E avănd ca subiect de discuţie adverbul şi Notează tema pentru acasă
adjectivul. Sarcină pentru elevii din 3min. Observarea
X Rândul I
T B) Redactaţi o compunere de 10-15 rânduri Elevii activi
I cu titlul „ O călătorie în ţara adverbului”; sunt notați.
N Rîndul II
D C) Imaginaţi-vă că sunteţi reporter al
E revistei şcolii şi redactaţi un text de 10
rânduri, având ca temă utilitatea
R cunoaşterii adverbului. Rândul III
E D) Ex.8-9 pag.151. sarcină pentru toți