Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Profesor: GEORGIANA MARCU


Data: 27.05.2021
Şcoala: Școala Gimnazială „Alexandru Piru”, Mărgineni, Structură Luncani
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa: a VII-a Luncani
Unitatea de învăţare: Unitatea IV: Pe scena vieții
Subiectul: Pronumele personal, pronumele reflexiv, pronumele și adjectivul pronominal posesiv,
pronumele și adjectivul pronominal demonstrativ
Tipul lecţiei: Lecție de verificare și evaluare (scrisă). Testul docimologic.
Strategia didactică: algoritmică și mixtă.

Competențe generale:
1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral/scris
2. Dezvoltarea capacităţii de elaborare a unui mesaj oral/scris
Competențe specifice:
1.4 sesizarea corectitudinii/incorectitudinii gramaticale a unui enunţ şi/sau a formelor lexicale;
2.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate;
4.3 alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele
ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaţionale:
A. COGNITIVE - La sfârşitul lecţiei, elevii vor şti :
O.C.I. – de identificare;
NIVEL:
-minimal: O.C.I.1. să identifice pronumele în textele date;
-mediu: O.C.I.2. să identifice adjectivele pronominale în textele date;
-maximal: O.C.I.3. să identifice categoriile gramaticale ale pronumelui personal;

O.C.II.: de descriere / analiză;


NIVEL:
-minimal: O.C.II.1. să descrie pronumele (personale, reflexive, posesive și demonstrative) și adjectivele
pronominale (posesive, demonstrative);
-mediu: O.C.II.2. să diferențieze între pronume și adjective pronominale;
-maximal: O.C.II 3. Să diferențieze între pronumele personal și pronumele reflexiv;

O.C.III.: de creație;
NIVEL:
-minimal: O.C.III.1. să analizeze categoriile gramaticale specifice pronumelor studiate;
-mediu: O.C.III.2. să analizeze categoriile gramaticale specifice adjectivelor pronominale;
-maximal: O.C.III.3. să alcătuiască propoziții cu anumite forme pronominale;

B. MOTRICE – pe parcursul lecției, elevii vor deveni capabili:


OM1(+) : să-și coordoneze mișcările pentru a foileta în condiții de igienă și securitate a
materialului;
OM2(-): să-și împiedice tendința de a practica mișcări inutile pe durata lecției;
C. AFECTIV-ATITUDINALE – de atenție;
Elevii :
O.A.1. (+) : vor prețui adevărul științific;
O.A.2. (-) : vor lua atitudine față de încălcarea normelor de exprimare corectă.

RESURSE :
A. Bibliografice :

Șerban, Anca; Șerban, Sergiu; Limba și literatura română, manual pentru clasa a VII\-a, București, Editura
„Intuitext”, 2019

DOOM 2, ediția a II-a revăzută și adăugită, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al.
Rosetti”, București, editura „Univers Enciclopedic Gold”, 2010

Danilă, Ioan; Ţarălungă, Elena, „Lecţia în evenimente”, Bacău, Editura „Egal”, 2002.
Gramatica limbii române pentru gimnaziu, coordonator: Gabriela Pană Dindelegan, București, Editura
„Univers Enciclopedic Gold”, 2019
Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, ed. Paralela 45,
2006;
Costache, Adrian; Costache Georgeta; Limba română. O gramatică sintetică pentru învățământul
preuniversitar, Editura „Art”, București, 2012

B. Metodico- didactice:
Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a – a VIII-a, aprobată prin OM
nr. 3393/28.02.2017

Pamfil, Alina; Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Pitești, Editura „Paralela
45”, 2008

Ilie, Emanuela; Didactica literaturii române, Iași, Editura „Polirom”, 2008

Dănilă, Ioan; Ţarălungă, Elena, Lecţia în evenimente, Bacău, Editura „Egal”, 2002.

C. Metodologice:
C.1. metode şi procedee: conversaţia euristică, analiza gramaticală, exerciţiul, explicaţia, argumentarea;
C.2. forme de organizare: individuală, frontală;
C.3. mijloace didactice: testul docimologic, fișe de lucru;
D. Temporale: 50 min.
Resurse Evaluare și
Nr. Ob. Etapele
crt. op. lecţiei Activităţi de învăţare metodice și organizare a
materiale elevilor
Captarea
atenţiei și
organizarea Moment organizatoric: profesorul notează absenții și pregătește materialele de lucru. Conversația Frontală și
1.
colectivului de individuală
elevi
2’
Enunţarea
OC1 conținutului ce Expunerea
Profesorul expune noțiunile ce urmează a fi verificate: „Veţi lucra diferite tipuri de Frontală și
2. OC2 urmează a fi Flip-chartul
exerciţii, reamintindu-vă astfel, noţiunile învăţate” individuală
OC3 verificat
2’
OC1 Verificarea
Profesorul împarte testele de lucru elevilor, menționându-le timpul de lucru pe care îl au Frontală şi
3. OC2 propriu-zisă Testul
la dispoziție. (anexa 1) individuală
OC3 45’ docimologic

Evaluarea
Testul Evaluarea
rezultatelor (cu Evaluarea lucrărilor se va realiza ulterior de către profesor, iar notele vor fi comunicate
4. docimologic individuală a
anunțarea lor elevilor într-o oră de curs viitoare.
elevilor
ulterioară)

Tema pentru Elevii vor citi și vor rezolva acasă exercițiile de la rubrica „Descoperă”, de la p. 119 din Lectura Frontală
5.
acasă manual, pentru a se familiariza cu lecția ce urmează a fi studiată la clasă. Individuală
ANEXA 1 Nume elev(ă)_______________________ 27.05.2021
Test – pronumele
1. Construiți enunțuri în care „mă” și „vă” să fie, pe rând, pronume personale și pronume reflexive.
(0,25p x 4 = 1 p)
mă = pron. personal
mă = pron. reflexiv
vă = pron. personal
vă = pron. reflexiv
2. Identificați pronumele personale și analizați-le: (0,5 p x 4 = 2 p)
a). Poveștile îi învață pe copii să facă diferența dintre bine și rău.
_________________________________________________________________________________________
b). Povestitorul descrie imagini pe care copilul nu le vede.
__________________________________________________________________________________________
c). Rolul lor benefic este de necontestat.
__________________________________________________________________________________________
d). Ei invață să-și folosească imaginația.
__________________________________________________________________________________________
3. Analizați pronumele posesive și adjectivele pronominale posesive din următoarele enunțuri:
(0,5 p x 6 = 3 p)
a). Discutăm cu băieții săi despre sport.
__________________________________________________________________________________________
b). Discuțiile despre ai tăi te-au supărat.
__________________________________________________________________________________________
c). Colegii mei sunt sportivi.
__________________________________________________________________________________________
d). Le-am sugerat alor voștri să se odihnească.
_________________________________________________________________________________________
e). Echipa noastră era cea mai bună.
_________________________________________________________________________________________
f). Ale noastre sunt capabile de fapte mărețe.
_________________________________________________________________________________________
5. Analizați pronumele și adjectivele pronominale demonstrative din următoarele enunțuri: (0,5 p x 6 =3 p)
a). Făt-frumos a călătorit pe lumea cealaltă.
__________________________________________________________________________________________
b). Acest copil nu s-a mai dus cu ei la plimbare.
__________________________________________________________________________________________
c). El a făgăduit o sută de lei aceluia care o va găsi și i-o va aduce.
__________________________________________________________________________________________
d). Prietena Ioanei a rămas aceeași.
__________________________________________________________________________________________
e). Se comportă ca ceilalți.
__________________________________________________________________________________________
f). Vă supuneți acelorași reguli.
__________________________________________________________________________________________
Se acordă 1 p din oficiu.

S-ar putea să vă placă și