Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Tehnologic “Nicolai Nanu “Brosteni

Profesor: Gavril Adriana

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DISCIPLINA:CHIMIE

DATA: 12.10.2018

CLASA : a – X –a

UNITATEA DE INVATARE: ALCANI

TIPUL/ CATEGORIA DE LECŢIE : Comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

TEMA LECTIEI: Alcani. Proprietăţi chimice.

Competenţa generală:

 Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice

Competenţe specifice :

 1.1.Descrierea comportării compuşilor organici studiaţi în funcţie de clasa de apartenenţă


 2.2. Formularea de concluzii care să demonstreze relaţii de tip cauză-efect
 3.1. Conceperea sau adaptarea unei strategii de rezolvare pentru a analiza o situaţie
 4.2. Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice,într-o varietate de contexte de comunicare
 5.2. Justificarea importanţei compuşilor organici
Activităţi de învăţare:

 Explicarea proprietăţilor unui compus pe baza structurii acestuia;


 Scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice;
 Realizarea unor investigaţii care dovedesc relaţii structură – proprietăţi;
 Reprezentarea formulelor de structură ale compuşilor organici;
 Scrierea ecuaţiilor reacţiilor chimice;
 Utilizarea corectă şi sistematică a terminologiei adecvate.

Obiective operaţionale ale lecţiei: La sfîrşitul lecţiei,elevii vor fi capabili:

 Să identifice proprietăţile chimice ale alcanilor.

 Să reprezinte prin ecuaţii chimice comportarea butanului la reacţia de izomerizare, cracare şi dehidrogenare şi reacţia de ardere.

 Să aplice algoritmii specifici pentru scrierea corectă a unor reacţii chimice

 METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, algoritmizarea, modelarea


 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT : manual, tablă, cretă, modele atomice.

 FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual

EVALUARE :

 observarea curentă sistematică


 orală
 scrisă – prin scrierea unor reacţii.
DURATA LECTIEI: 50 min

LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Modalităţi
Ob. Metode şi Forme de Resurse
instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
op. procedee organizare materiale
(timp) evaluare
Moment - Verific prezenţa elevilor, disponibilitatea colectivului Elevii comunică absenţii şi se Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric clasei pentru începerea orei şi pregătesc materialele pregătesc de lecţie.
(3 min) necesare desfăşurării lecţiei.
Captarea - Anunţ şi scriu pe tablă titlul lecţiei noi: „Alcani. Elevii notează în caiet titlul Conversaţie Frontal Tablă -
atenţiei Proprietăţi chimice”, după care enumăr pe scurt lecţiei noi, ascultă şi devin atenţi Cretă
(3 min) obiectivele operaţionale ale lecţiei respective. la obiectivele ce se vor urmări pe
parcursul lecţiei .
Elevii răspund la întrebarea Conversaţie Frontal Tablă Observaţia
Înainte de începerea lecţiei propriu-zise, întreb elevii profesorul dând raspunsul pentru Expunere Cretă Oral
definiţia alcanilor , denumim un numar de 3 izoalcani : Explicaţie Scris
conform fisei de lucru si modelează reacţiile de 1.definiţia alcanilor: Algoritmizare
bromurare a metanului notând pe caiete exerciţiul ,,Alcanii sunt hidrocarburile Feed-back
propus: aciclice saturate în care apar
legături simple de tipul C-C şi C-
Dirijarea H şi în care raportul numeric
învăţării şi dintre cele două tipuri de atomi
obţinerea este exprimat prin formula
performanţelor CnH2n+2.
(35 min.) CH2-CH3
|
2. CH3-CH-CH2-CH-CH2-CH3
|
CH3
O1

CH3 CH2-CH3
| |
CH3-C-CH2-CH-CH2-CH3
|
CH3
3.CH4 + Br2 → CH3Br + HBr
Bromură de metil

CH3Br + Br2 → CH2Br+ HBr


Bromură de metilen

CH2Br + Br2 → CHBr3 + HBr


Bromura de metin

CHBr3 + Br2 → CBr4 + HBr


Tetrabromura de carbon
Grupez proprietăţile chimice în funcţie de tipul de
legătură care se scindează în timpul unei reacţii Elevii ascultă şi notează
chimice: clasificarea proprietăţilor chimice
O2 a) C-C se desface la reacţiile de izomerizare, cracare, în funcţie de tipul de legătură care
ardere; se scindează.
O3 b) C-H se desface la reacţiile de substituţie, oxidare,
dehidrogenare.
O4 Tetraclorură de carbon

1. Reacţia de izomerizare
- prezint condiţiile de desfăşurare a reacţiei de Notează reacţia de izomerizare,
izomerizare: temperatura 50-100°C, catalizatori: AlCl3 condiţiile în care se desfăşoară
sau AlBr3. această reacţie şi modelează
- modelez reacţia de izomerizare a butanului: reacţia de izomerizare a
CH3-CH2-CH2-CH3 → CH3-CH-CH3 butanului.
| Elevii observă că aceste reacţii
CH3 sunt transformări ale alcanilor în
izoalcani.
2. Reacţia de descompunere termică a butanului
CH3-CH2-CH2-CH3 → CH4 + CH2=CH-CH3
Butan metan propenă Modelează reacţiile de
→ CH3-CH3 + CH2=CH2 descompunere termică şi notează
Etan etenă denumirile produşilor de reacţie.
→ CH2=CH-CH2-CH3 + H2 Observă că au loc două tipuri de
1-butenă reacţie:
→ CH3-CH=CH-CH3 + H2 a) reacţii de rupere a legăturilor
2-butenă C-C, numite reacţii de cracare;
Primele două reacţii sunt reacţii de cracare, în timp ce b) reacţii de rupere a legăturilor
ultimele două reacţii de dehidrogenare (piroliză). C-H numite reacţii de
dehidrogenare (piroliză).
3. Reacţia de ardere (oxidare completă)
- modelez ecuaţia generală a reacţiei de ardere: Modelează ecuaţia generală a
CnH2n+2 + 3n+1/2O2 → nCO2 + (n+1)H2O + Q reacţiei de ardere.
Ex.: CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + Q Notează reacţia de oxidare
completă a metanului.

Consolidarea
noţiunilor Voi distribui elevilor Fisa de lucru in vederea Elevii rezolva cerintele .
prezentate consolidarii noilor cunostinte asimilate.
(5min.) O4

Asigurarea - Informez elevii cu privire la nivelul atins în asimilarea Elevii ascultă. Conversaţie Frontal - -
conexiunii noilor cunoştinţe.
Inverse
(2 min)
Încheierea - Apreciez şi notez elevii care au participat activ la Elevii ascultă şi notează tema Conversaţie Frontal Manual -
lecţiei şi tema desfăşurarea lecţiei şi propun ca temă pentru acasă pentru acasă.
pentru acasă exerciţii din manual.
(2 min)
Fisa de consolidare a cunostintelor

I . Copiati pe caiet si completati urmatoarele ecuatii :

AlCl3 50-100oC

a) CH3-CH2-CH2-CH3 ------------------ ………….

b) CH3-CH2-CH3 ---- H2 + ……………….

c) CH3-CH-CH2-CH3---- CH3-C=CH2 + …………

| |

CH3 CH3

d) CH3-CH-CH2-CH3---- CH3-C=CH-CH3 + …………

| |

CH3 CH3
e) ……………………..---- CH3-CH3 + CH2=CH2

f) C2H6 + …….O2 ---- …………. + …………..

g) ……………. + 13/2 O2 ---- 4CO2 + 5H2O

II . Sa se determine volumul de aer ( 20 % O2 ) masurat in conditii normale , necesar arderii a 200 g propan de puritate 88 % .

III . Prn arderea a 2 moli de alcan necunoscut se obtin 108 g vapori de apa . Determinati alcanul .

S-ar putea să vă placă și