Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”Când soarele răsare, noi pornim din


floare-n floare”
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Data:
Unitatea de învăţământ:
Nivelul: I (3-4 ani)
Tema anuală: ,, Când, cum și de ce se întâmplă?”
Proiect tematic: ,,Magia primăverii”
Subtema: “În lumea insectelor”
Tema zilei: ”Când soarele răsare, noi pornim din floare-n floare”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: predare-învăţare
Durata: 1 zi

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE

Activităţi pentru dezvoltarea personală(ADP):

- Întâlnirea de dimineaţă: “O albină ne povestește”


- Rutine: - “Suntem mari de-acum!” (primirea copiilor, spălatul, servitul mesei, mersul la
toaletă);
- “Copil ca tine sunt și eu!” – deprinderea de a proteja insectele.
- Tranziţii: - “Albinele la stup !”- joc de mișcare;
- “La trup are aripioare
Și zboară din floare-n floare
Harnică-i ca gospodina
Ghicește cine-i ?.........e albina”- ghicitoare.
- Joc de mișcare: “Albinuțele pe floare!”

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)


DȘ+ DEC: “Albina”- observare
Cântec: “Albinuța”-învățare
Joc cu text și cânt: “Albinele și florile”- repetare

Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA):

I. Construcţii: “Stupul albinelor”


Biblioteca: “Cartea insectelor” – citire de imagini
Joc de rol: “De-a apicultorii”
II. Joc distractiv: “Albinele și ursul”.
Scopul activităţii:
- îmbogățirea cunoștințelor referitoare la insecte (albina);
- formarea deprinderilor de interpretare a cântecelor în vederea cultivării sensibilității
muzicale.

Obiective operaţionale:
O1- să construiască stupul albinelor;
O2- să “citească” imagini cu insecte;
O3- să desfăşoare jocul de rol “De-a apicultorii”;
O4- să denumească părțile componente ale corpului albinei;
O5- să precizeze acțiuni specifice albinei;
O6- să învețe cântecul care se predă;
O7- să execute mișcările conform textului.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia, problematizarea.
2. Material didactic: cuburi, reviste, cărți, enciclopedii, diferite materiale de construcții+
trusa apicultorului.
3. Forma de organizare: frontal, pe grupuri.

Bibilografie:
Preda, Viorica(coord.) – Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed.
Sitech, Craiova, 2010
Toma, G., Ristoiu, M., Nicolae, I., Anghel, M., Petre, D. - Suport pentru aplicarea noului
curriculum pentru învăţământul preşcolar. Nivel 3-5 ani, Ed. Delta Cart Educaţional, Piteşti,
2010
xxx – Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti, 2008.
Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineaţă.
Programul zilei debutează cu salutul:
„Ne-am trezit de dimineață
La grădiniță am sosit
Cu toții ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat:
„ Bună dimineaţa, copii!” , completarea calendarului cu simbolurile zilei, fenomenul
meteo specific, precizându-se anotimpul în care ne aflăm. Se poartă o mică discuţie cu copiii
despre insecte care s-au trezit la viață odată cu sosirea primăverii, aducând în discuție albina.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin intermediul povestirii: „O albină ne povestește”.
Fiecare copil, pe rând, spune ce știe despre albinuțe. Ne jucăm jocul “Albinu’ele pe
floare!”.
Mesajul zilei este “Zilnic mierea cea gustoasă/ S-o mâncăm, că-i sănătoasă!”
Noutatea zilei - Se prezintă Zâna Primăvara care are în mână are un coş în care se află multe
surprize pe care le vor descoperi pe parcursul zilei.
Pe tranziţia - “Copilaşii s-au trezit şi la lucru au pornit!”, , copiii se deplasează la măsuţele
aşezate pe centre tematice, unde se vor desfăşura activităţile liber alese.
La centrul construcţii copiii construiesc “Stupul albinelor”; la centrul bibliotecă privesc
ilustrații din materialele expuse pe masă; la centrul joc de rol copiii se vor juca “De-a
apicultorii”.
Pe tranziţia “ Albinele la stup ”, se face trecerea către activităţile pe domenii experienţiale,
în cadrul cărora copiii vor observa albina, vor învăța cântecul “Albinuța” și vor repeta jocul cu
text și cânt “Albinele și florile”.
La ALA II, copiii vor desfăşura joc distractiv: “Albinele și ursul”.

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru buna - -
organizatoric desfăşurare a activităţii:
- aranjarea scăunelelor în semicerc;
- pregatirea ilustrațiilor necesare la lecție;
- organizarea intrării copiilor în mod ordonat;
- imprimarea unei ținute corecte.
2. Captarea Introducerea în activitate
atenţiei Introducerea în activitate se va face printr-o scurtă
povestire după o ilustrație prezentată de educatoare: -
“Odată cu sosirea primăverii natura prinde viață. povestirea
Soarele încălzește pământul, pomii înmuguresc și
înfloresc, iarba crește și prin ea apar multe, multe
floricele multicolore și frumos mirositoare, iar gâzele
care și ele s-au trezit la viață, zboară fericite din floare
în floare.”
3. Anunţarea Anunţarea temei - -
temei şi a „Astăzi o să învățăm lucruri interesante despre albine și
obiectivelor o să cântăm despre ele.”
4. Dirijarea Se prezintă copiilor un tablou și se pun întrebări: -
învăţării - Ce vedeți în acest tablou? Observarea
- Din ce este alcătuit corpul albinei?(cap, torace,
abdomen)
- Ce formă are capul și ce vedeți la cap?(ochi, gură,
două antene subțiri). Antenele o ajută săse orienteze, să
ajungă la floricele și apoi la stup. Toracele face legătura Conversația
între cap și abdomen.
Se face sinteza parțială și se continuă cu întrebări:
- Ce este acesta? (Este abdomenul) Problemati-
- Ce formă are? zarea
- Cu ce este acoperit? (cu puf maro și galben așezat sub
forma unor dungi)
- Ce are pe abdomen? ( aripi și multe piciorușe)
- Cum sunt aripile și la ce folosesc? (sunt foarte subțiri,
incolore, cu care zboară din floare-n floare. Ele parcurg
distanțe foarte mari). Cu piciorușele se agață de
floricele și culeg nectarul din ele.
Se face sinteza generală
Albinele culeg nectar din floricele și îl aduc la căsuța
lor care se numește stup. Ele trăiesc în familii mari.
Se face tranziția printr-o ghicitoare
- “La trup are aripioare
Și zboară din floare-n floare
Harnică-i ca gospodina
Ghicește cine-i ?.........e albina”- ghicitoare.

5.Obţinerea “În continuare vom învăța un cântecel despre albinuțe și


performanţei apoi vom repeta jocul cu text și cânt: “Albinele și
florile”. Vom cânta la trompetă exerciții de
omogenizare.(vezi anexa)
Demonstrarea cântecului
Educatoarea interpretează cântecul corect și expresiv de
2-3 ori. (vezi anexa) Demonstrația
Executarea cântecului împreună cu copiii
Educatoarea antrenează întreaga grupă de copii la
interpretarea cântecului, urmărindu-se o intonație și o Orală
dicțiune pe cât posibil corect. El se repetă de 2-3 ori.
Încheierea primei părți Aprecieri
Se fac aprecieri legate de executarea cântecului și verbale
comportarea copiilor.
6.Asigurarea Jocul cu text și cânt
retenţiei şi a Educatoarea anunță copiii că vor repeta jocul cu text și
transferului de cânt: “Albinele și florile”.(vezi anexa)
cunoştinţe Demonstrarea jocului de către educatoare
Jocul va fi demonstrate de educatoare spre a fi reamintit Demonstrația Orală
copiilor.
Executarea jocului cu cântec
Copiii vor repeta de 2-3 ori, urmărindu-se executarea
cât mai corectă a mișcărilor și coordonarea cu ritmul
melodiei.
7. Evaluarea Se vor face aprecieri asupra jocului cu text și apoi - Orală
activităţii asupra întregii activități .
Copiii vor ieși din clasă zburând ca albinuțele.

ANEXĂ

1. Exerciții de omogenizare:

- sunete joase: ”Bat ciocanele”

Cio-ca, bo-ca, poc, poc!


Cio-ca, bo-ca, poc, poc!

-sunete înalte:”Clopoţelul”

Cling, cling, cling, cling,


cling,cling.

2. Cântec: “Albinuța”
I. Sunt o albinuță mică,
Port antenele pe cap,
Aripioarele mă poartă
Zi de zi neîncetat.

II. Zbor cu drag din floare-n floare


Nicidecum nu obosesc,
Mire dulce și gustoasă
Toți în stupul meu găsesc.

3. Joc cu text și cânt “Albinele și florile”

I. Dimineața-n zori de zi
Albunuțele-au pornit
Pe câmpiile bogate
Cu flori multe colorate.

Refren:
Zum, zum, zum, zum,
Căutăm prin floricele
Zum, zum, zum, zum,
Și-adunăm mierea din ele.

II. Coșulețele-am umplut


Și la stup noi le-am adus
Soarele a asfințit
Ș i noi toate-am adormit.

Refren:
Zum, zum, zum, zum,
Soarele a asfințit
Zum, zum, zum, zum,
Și noi toate-am adormit.

S-ar putea să vă placă și