Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2

Catedra de Religie Ortodoxă – Profesor Dinu Ana-Maria

PROIECT DE LECȚIE

Data: 11.02.2013
Clasa a IV-a E
Subiectul lecției: EVALUAREA UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE „IUBIREA LUI DUMNEZEU
PRIN PORUNCILE SALE”
Tipul lecției: evaluare
Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre îngeri, pentru a le aduce cinstirea cuvenită
Competențe specifice
La sfârșitul lecției, elevii își vor dezvolta următoarele competențe:
1. Să precizeze înţelesul cuvintelor poruncă şi lege;
2. Să menţioneze date generale despre „Decalog”
3. Să recunoască în imagini modalităţi de respectare/ încălcare a unei porunci la alegere.
4. Să folosească corect în enunţuri învăţăturile morale ce se desprind din „Cele 10 porunci”
Strategia didactică:
1. Mijloace de învățământ: fişa de evaluare, planşele didactice „Decalogul”;
2. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, explozia solară;
3. Forme de organizare a clasei: organizare frontală şi individuală;
Resurse:
1. Oficiale:
Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a IV-a;
Planificarea calendaristică semestrială, clasa a IV-a;
2. Temporale: - nr. de lecţii: 1
- durata: 45’
3. Bibliografice:
 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, 2009;
 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", Iaşi, 1999.
 Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice,
Editura „Polirom"
 Mica Biblie, Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001;
 Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr . Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba -Iulia, 2000;
SCENARIUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric
Salutul;
Rugăciunea;
Notarea absenţelor;
Pregătirea pentru începerea lecţiei
2. Precizarea, explicarea, descrierea obiectivelor
Se anunţă evaluarea capitolului studiat şi a obiectivelor propuse;
3. Verificarea cunoştinţelor 30’
Elevii primesc câte o fişă de evaluare pe care o completează în timpul acordat.
4. Rezolvarea cerinţelor evaluării
Profesorul prezintă răspunsurile corecte pentru itemii evaluării cu ajutorul elevilor.
5. Încheierea
Rugăciunea ;
Salutul.
EVALUAREA UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
„IUBIREA LUI DUMNEZEU PRIN PORUNCILE SALE”
04.02.2013

1. Scrie un cuvânt care să aibă înţeles asemănător pentru: poruncă, lege.


2. Completează schema următoare cu răspunsurile corecte:
Un set de reguli.

Ce
Cine trebuie să-l este? Cine l-a
respecte? dat? dat_

Pe
Unde? Muntele
DECALOGU
L
În urmă cu aproximativ Pentru cine a
ani. fost dat?

Pentru
Când a fost dat? poporul
De ce a fost
dat?

Pentru ca oamenii să deosebească

de
3. Alege o ilustraţie dintre cele afişate. Realizează o scurtă povestire care să ilustreze
respectarea/nerespectarea poruncilor date de Dumnezeu oamenilor.
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GRIGORIE GHICA VOIEVOD”, BUCUREȘTI, sector 2
Catedra de Religie Ortodoxă - Prof. DINU Ana-Maria

REZULTATELE EVALUĂRII
CLASA a IV-a E
23 elevi prezenţi
Media clasei: FOARTE BINE
Numele şi prenumele elevilor Calificativul obţinut
1. FOARTE BINE
2. FOARTE BINE
3. FOARTE BINE
4. FOARTE BINE
5 FOARTE BINE
6 FOARTE BINE
7 FOARTE BINE
8 FOARTE BINE
9 FOARTE BINE
10 FOARTE BINE
11 FOARTE BINE
12 FOARTE BINE
13 FOARTE BINE
14 FOARTE BINE
15 FOARTE BINE
16 FOARTE BINE
17 FOARTE BINE
18 FOARTE BINE
19 FOARTE BINE
20 FOARTE BINE
21 FOARTE BINE
22 FOARTE BINE
23 FOARTE BINE

S-ar putea să vă placă și