Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Rădulescu Carmen
Tema: Etica în afaceri
LECȚIE DE PREDARE‑ÎNVĂȚARE‑EVALUARE
Clasa a X‑a ‑ Colegiul Național ”Ienăchiță Văcărescu” Tgv
Data: 05.03.2019
Competenţe generale:
1. Cooperarea în cadrul diferitelor grupuri pentru rezolvarea unor probleme teoretice şi practice specifice mediului
de afaceri
2. Evaluarea comportamentului adecvat unui mediu economico‑social în schimbare
3. Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor
Competențe specifice:
Elevii vor fi capabili:
1.4. Să identifice riscurile ce decurg din comportamentul în afaceri
4.4. Să anticipeze consecinţele comportamentului responsabil al antreprenoruluii în raport cu angajaţii şi cu partenerii
4.5. Să identifice consecinţele activităţii antreprenorului asupra consumatorului şi asupra mediului
2.4. Să aplice principiile etice în relaţiile cu ceilalți (colegi, prieteni, parteneri s.a.)
Obiective informative ale lecției:
Să cunoască şi să înţeleagă modalitățile de evaluare etică a unei acțiuni în cadrul unei firme
Obiective formative ale lecției:
1. Să dezvolte o atitudine critică şi constructivă în faţa provocărilor pe care mediul social le prezintă.
2. Să dezvolte abilităţi antreprenoriale (iniţiativă, creativitate, lucru în echipă).
3. Să dezvolte capacitatea de a evalua problemele cu care se confruntă şi a genera soluţii.
Legături cu alte obiecte de studiu: Logică, Argumentare și Comunicare; Filosofie, Religie
Rezultate ale învățării: cunoaștere, analiză, înțelegere, interpretare.
Cuvinte‑cheie: etică, integritate, management etic, responsabilitate socială,
STRATEGII DIDACTICE:
❖ METODE ŞI PROCEDEE:
expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
reflecţia personalǎ, lucru în echipă, mindmap, integrity game, teste online/ print
❖ MIJLOACE ŞI MATERIALE:
fişe de lucru individuale
fișe de documentare
fișe de observație sistematică
telefoane mobile, consumabile
BIBLIOGRAFIE:
Mureșan, V. http://unibuc.academia.edu/VMuresan/Books/108990/Trei_teorii_etice
Secvenţele Strategia de predare Strategia de învăţare Resurse Evaluare
lecţiei / scopul
predării
Organizarea Scurt moment de Elevii vor fi apoi împărțiți în markere și nr. grupe și nr.
clasei de elevi intercunoaștere elevii vor grupe de câte 6, pe baza postituri observatori
/ Asigurarea fi rugați să scrie pe postit criteriului compatibilității.
condițiilor numele lor și să deseneze Dintre elevii care au precizat
optime pentru unul dintre simbolurile „auditiv„ sau „vizual„ ca stil de
realizarea care le reprezintă stilul învățare vor fi selectați un
sarcinii predominant de învățare număr de elevi egal cu numărul
(auditiv, vizual, practic). de grupe formate, care vor fi
3 minute observatori.
Reactualizarea Se prezintă tema lecției Elevii conturează, prin listarea flipchart Frontală
sistematică a etica în afaceri. principalilor termeni (corupție, si markere întrebări și
cunoştinţelor /
Profesorul îi ghidează în fraudă, conflict de interese, răspunsuri
Legarea teoriei
listarea unor termeni care globalizare, panama papaers,
de practică sunt vehiculați cu o offshore s.a ce apar în
frecvență deosebită în massmedia, contextul în care
5 minute ultima vreme, în se face simțită nevoia de
massmedia și care au ETICĂ (este subliniată, astfel,
legătură cu tema lecției. importanța temei)
Reactualizând cunoștințele După realizarea listei, elevii vor
de logică regulile sugera definiții pe care le vor
definirii corecte, se verifica prin prisma regulilor de Frontală
încearcă o primă definire a definire corectă. întrebări și
termenului. Etica = ansamblul de reguli răspunsuri
Elevii sunt conduși, prin care guvernează….
întrebări ajutătoare, în
stabilirea unei definiții Se stabilește varianta finală a
corespunzătoare pentru definiției, care poate fi: Etica în
termenul „etica în afaceri este ansamblul de
afaceri„ : valori, principii și reguli, care
Ce este etica după voi? ghidează (sau ar trebui să
Există vreo diferență între ghideze) orice activitate
etică și morală? Care ar fi profitabilă.
asta?
Se prezintă etimologia Elevii identifică posibile cauze
celor doi termeni și care au dus la alăturarea celor
diferențele formale între doi termeni: „etică„ și
aceștia (ethos/ mores). „afaceri„
Profesorul subliniază
importanța aspectului
prescriptiv pe care îl are
etica, prin comparație cu
morala, care face referire
mai mult la atitudinile și
credințele individului.
Prezentarea Lansăm întrebarea „ Este Pentru o evaluare inițială a Test inițial https://goo.gl/y
competențelor important să fim abilităților elevilor de a aprecia online uJMLj
specifice etici/INTEGRI în afaceri, din punct de vedere etic o (telefoane
urmărite pe sau dimpotrivă? „ se anumită acțiune/ activitate, mobile)
parcursul prezintă obiectivele lecției. elevii vor parcurge testul de
lecției. În același timp, profesorul evaluare inițială „Activități și
îi informează pe elevi că zone de risc ce discreditează
2 minute răspunsul la această INTEGRITATEA„
întrebare va fi rezultatul
unui demers argumentativ
și de analiză, pe care îl vor
face împreună.
Formarea Profesorul oferă elevilor Elevii lucrează în echipă pentru Fișele de Fișă de
deprinderilor și fișele de documentare și a identifica toți agenții afectați lucru observare
a sigurarea fișele de evaluare a de cazul prezentat, precum și sistematică
feed‑back‑ului consecințelor , pe baza consecințele asupra acestora, pe Telefoane completată de
cărora elevii vor aprevia termen scurt, mediu și lung mobile elevul selectat
10 minute din punct de vedere etic (impactul). din rândul
situația prezentată. celor cu stil de
Elevii își adaptează ritmul de învățare
Pe parcursul rezolvării lucru în acord cu timpul auditiv și
sarcinii, profesorul asistă anunțat, vor conștientiza vizual
grupele și oferă suport la importanța managementului Time
solicitarea elevilor, timpului în antreprenoriat și manageme Formativă
precum și acțiuni de time importanța dezvoltării unor nt rezolvarea
management abilități de evaluare rapidăți sarcinii în
corectă1 a unor situații ce timp util
impun luarea deciziilor..
Obținerea Profesorul sprijină prin Elevii își aleg câte un Turul Formativă
performanței informații/ întrebări reprezentant al grupei pentru a galeriei Realizarea
suplimentare o bună prezenta celorlalți rezultatele Decalogului
10 minute înțelegere a cazurilor de activității lor. principiilor
către celelalte grupe. Fișele de caz sunt expuse în etice
clasă Turul galerie i
După prezentarea
cazurilor și a Elevii sunt încurajați să își
consecințelor, profesorul exprime opinia și să exprime
realizează pe tablă un principii care pot ghida
tabel sinoptic al valorilor comportamentul etic al
care intră în conflic în oamenilor dintro organizație.
fiecare dintre cazurile
prezentate și îi stimulează
pe elevi să propună
principii de urmat pentru a
evita sau remedia astfel de
situații în viitor.
Intensificarea Profesorul prezintă Elevii studiază fișele de telefoane Formativă
retenţiei şi elevilor câteva documentare și sintetizează conectate Elevii vor
transferului instrumente de evaluare esența fiecărei teorii. la internet încărca
etică a comportamentelor sau planșe MEMES la
10 minute Fișe teorii etice printate următoarea
1
Revenind la mediul de afaceri, este foarte ușor, mai ales în acest mediu concurențial, să ajungi în zona de
gri. Iată un experiment realizat de un profesor de etică de la Școala de Management din Rotterdam,
denumit „moral blindness“, care a demonstrat că atunci cînd oamenii obișnuiți, bine intenționați, se
confruntă cu termene foarte scurte de realizare a unei sarcini importante pentru ei, tind să nu mai
observe lucrurile semnificative din jurul lor. În experiment era vorba despre un grup de studenți care
fuseseră îndemnați să se grăbească spre o clădire situată într-o zonă mai depărtată, în care erau așteptați
să predice despre pilda „bunului samaritean“. Pe drumul spre clădirea de destinație era întins pe jos un
bărbat (actor) care părea să fie foarte bolnav. Majoritatea covîrșitoare a studenților (90%) care au participat
la acest studiu nu au observat acea persoană, deși se afla într-o stare precară de sănătate. Unii dintre
aceștia chiar au trecut peste acea persoană, pășind peste ea (vezi Muel Kaptein – „Why good people
sometimes do bad things: 52 reflections on ethics at work“).
Utilizând telefoanele mobile și adresă și vor
Fiecare grup va realiza aplicațiile dedicate primi
MEMES pentru o singură ( https://makeameme.org/ ) , badgeuri
teorie etică vor realiza MEMES care să care să
prezinte de o manieră ușor de recompenseze
reținut morala fiecărei teorii nivelul lor de
etice. cunoștințe:
https://goo.gl/
Pentru cei care nu au telefoane, KtsyFm
sunt oferite planșe printate care
vor fi completate cu text
reprezentativ.
Feedback / Profesorul furnizează Fiecare grup își prezintă Turul Aprecieri
formarea feedback privind lucrările și subliniază galeriei punctuale ale
capacității de corespondența importanța teoriei etice lucrărilor
evaluare, imaginetextteorie etică și documentate.
autoevaluare apreciază calitate Prin discuții se subliniază
lucrărilor limitele fiecăreia dintre
5 minute teoriile documentate.
Tema pentru Profesorul prezintă Elevii completează o pagină de Google Sumativă
acasă / elevilor ideea de jurnal ca jurnal, în care vor descrie Forms Jurnal de
realizarea instrument de formare a impresiile lor visavis de învățare.
retenției capacității de evaluare activitate.
etică a acțiunilor (Ce a fost bine?
5 minute individuale, ce apare în Ce nu a mers tocmai ok?
lucrarea „Etica protestantă Care au fost dificultățile pe care
și spiritul capitalismului„ leați întâlnit (atât individual
de Max Weber. cât și ca echipă)?
Care este lecția învățată?)
Recomandări de lectură: completând formularul de mai
Max Weber Etica jos: https://goo.gl/7i1PjR
protestantă și spiritul După completarea online, elevii
capitalismului vor primi în mod automat, în
Integritatea în mediul de căsuța de email, un fișier pdf –
afaceri. Modele de bune pagină de jurnal, pe care o pot
practici europene adăuga portofoliului persona.
( https://www.businessinte
grity.ro/sites/default/files/f
ileuploads/CIBStudiul6.pd
f )
Recomandări
cinematografice:
Inside job
The big short
Going in style
Fisa de evaluare a participanților ‑ PENTRU OBSERVATORI
GRUPA: _______________________ Data: __________________ Observator: _____________________
Se acordă pentru fiecare membru al echipei un punctaj de la 0 la 3 pentru fiecare criteriu. Punctajul final însumează punctajul
obținut la toate criteriile.
Membru 1:
Membru 2:
Membru 3:
Membru 4:
Membru 5:
Cunoştinţe de specialitate M1 M2 M3 M4 M5 M6
» Foloseşte cunoştinţele sale pentru atingerea rezultatelor optime
» Oferă informații suplimentare colegilor pentru a susține rezultatul
Gîndire antreprenorială
» Prezintă idei neconvenţionale
» Stabileste priorităţi şi are o viziune de ansamblu a temei
» Recunoaşte necesitatea deciziilor şi ia decizii active
» Gândeşte şi acţionează pe baza relaţiei costurinecesităţi
Orientare spre proces
» Planifica proceduri, moduri de acţiune şi măsuri ţinând cont de
resurse şi conţinut
» Structureaza pe teme
» Păstrează/Retine “ firul roşu ”(coerenţa)
Orientarea spre rezultate
» Formulează aşteptări clare şi pe înţeles
» Oferă feedback deschis şi constructiv
» Ţine sub observaţie ţelul colectiv
Initiativa
» Emană dinamism şi vivacitate
» Arată capacitate de entuziasm
» Nu arată semne de suprasolicitare, se arată stabil
TOTAL
FIȘA DE DOCUMENTARE TEORIA VIRTUȚII
ARISTOTEL (384322 i.Ch)
În orizontul gândirii greceşti antice,
filosofia practică este construită în jurul
problemei virtuţii. Spre deosebire de
semnificaţia modernă de calitate morală,
virtutea desemna adecvarea desavarșită
dintre esenţa unui lucru și scopul
acţiunii îndeplinite de acel lucru.
De exemplu , virtutea unui topor este de a
tăia, virtutea unui orator este de a spune
adevărul etc. Devine astfel evident că o
definiţie a naturii virtuţii presupune
conceptele de acţiune și de scop .
Care este acţiunea specifică, adecvată
naturii umane?
Care este scopul acţiunii care exprimă esenţa umană?
Sunt cele doua întrebări la care răspunde Aristotel în etica sau studiu despre caracterul omenesc.
Dacă activitatea caracteristică a plantei este viața nutritivă și cea a animalului este dorinţa, după Aristotel,
omul este esenţial un agent raţional, a cărui viață este ghidată de raţiunea practică către atingerea
binelui ultim.
Însă care este acel bine prin care se împlineşte natura noastră raţională? Care este binele pe de o parte ultim,
niciodată ales ca mijloc pentru altceva și pe de altă parte suficient în sine, conferind demnitate vieţii?
Aristotel considera că fericirea este scopul pe care îl vrem în sine și în funcţie de care dorim alte
lucruri. Altfel spus, etica eudaimonistă este una teleologică (Teleos = scop), ce justifică și explică valorile
etice prin raportare la scopul ultim.
Fericirea, definită ca activitate ce împlineşte natura raţională a omului, depășeste statutul plăcerii (scop
pentru sclavi sau animale) și pe cel al bogăției (care este mijloc și nu un scop). Fericirea ca scop în sine
actualizează natura esenţială a omului – aceea de agent raţional, de fiinţă care acţionează condusă de
raţiunea practică.
”Rezultă deci că desăvârșit în mod absolut este scopul urmărit întotdeauna pentru sine și niciodată pentru
altceva. Un asemenea scop pare să fie fericirea: pe ea o dorim întotdeauna pentru sine și niciodată pentru
altceva; pe când onoarea, plăcerea, inteligența și orice virtute le dorim atât pentru sine (căci, chiar dacă
nar duce la nimic, noi tot am simţi un impuls pentru toate acestea), cât și de dragul fericirii, pe care credem
că, prin intermediul lor, am puteao atinge,”
”Expunerea noastră concordă deci și cu afirmaţia că fericirea constă în virtute, în general, sau întro anumită
virtute: căci fericirii îi este proprie activitatea sufletului conformă cu virtutea ”
(Etica Nicomahica)
FIȘA DE DOCUMENTARE UTILITARISMUL
JOHN STUART MILL (18061873)
Face parte dintre eticile hedoniste pentru care, scopul cel mai înalt al
vieţii, care circumscrie sfera acţiunilor dezirabile este plăcerea.
Plăcerea și absența durerii , ca scopuri exterioare acţiunii,
funcţionează asemenea unor reguli prin care se determină domeniul
moralităţii. Moralitatea aparţine strict acţiunilor corecte în măsura în
care conduc către atingerea fericirii. Acţiunile ca atare nu mai au
valoare în sine, ci singura sursă de valoare morală este plăcerea.
Valoarea se instituie ca o consecinţă a plăcerii sau evitării durerii.
Fericirea sau utilitatea conferă semnificaţie morală actelor umane.
Această teorie utilitarista nu este rudimentară și irealizabilă întro
societate?
ÎN vederea rectificării acestei obiecţii, J. S. Mill include un principiu al
diferenţierii calitative a valorilor.
Astfel, cu cât o valoare este dezirabilă de majoritate , cu atât este
superioară celorlalte.
Iar dacă omul deţine un simț al demnității înăscut, plăcerile ce îi vor ghida acţiunile sunt izvorâte din
facultăţile superioare ale sufletului. Utilitarismul lui Mill conţine astfel o concepţie elevată despre fericire.
Pentru ca indivizii să coexiste armonios întro societate în care fiecare căuta plăcerea, doctrina utilitaristă
fixează un spaţiu de libertate fiecărui individ. ÎN acest spaţiu nu este justificată imixtiunea celorlalţi sau a
statului. În sfera libertăţii individuale omul este capabil să își urmărească realizarea fericirii:
”Orice acţiune este făcută în vederea unui scop și pare firesc să presupunem că regulile de acţiune trebuie
săsi împrumute întregul lor specific și culoarea din scopul pe care îl servesc.”
” Concepţia care acceptă ca fundament al moralei Utilitatea sau Principiul Celei Mai Mari Fericiri
susţine că acţiunile sunt corecte în măsura in care tind să producă fericirea. Prin fericire se înţelege
absența durerii; prin nefericire, durerea și privarea de plăcere. ” (Utilitarismul)
Utilitarism = teorie conform căreia o acţiune este dreaptă în măsura în care crește utilitatea unei stări de
fapt, ce priveşte un individ sau o comunitate.
FIȘA DE DOCUMENTARE ETICA DATORIEI
IMMANUEL KANT (17241804)
Pentru Kant acţiunile caracterizate de valoare morală sunt acelea
rezultate dintro voinţă autonomă (capabilă să își dea singură legi),
care își urmează doar propriile sale principii .
Astfel, teoriile hedoniste (hedone = plăcere) și eudaimoniste centrate
asupra identificării de conţinuturi particulare pentru fericire (plăcere,
raţiune) sunt înlocuite printro concepţie asupra moralei prin care se caută
forme (universale) ale actelor morale. Conceptul central de fericire este
înlocuit cu cel de datorie .
Prin datorie nu se precizează un anume conţinut (a fi virtuos, a fi curajos)
ci datoria caracterizează orice acţiune îndeplinită în mod necesar, din
respect pentru lege. Iar legea nu este determinată de vreo instanţă
superioară, ci ea aparţine, ca principiu, propriei mele voinţe. Voinţa își dă sieşi maxime cărora să se supună
orice acţiuni izvorâte din voinţă: în aceasta constă autonomia voinţei.
Mai mult, pentru ca maximele (să nu furi, să nu minţi….) să nu devină particulare, adaptate doar unei
situaţii, ele trebuie considerate ca valabile doar în măsura în care pot fi adoptate, ca legi universale, de
întreaga umanitate.
Maximele devin astfel imperative categorice. Altfel spus, guvernată de imperativul categoric, o acţiune
oarecare a unui om poate deveni oricând o acţiune universală a umanității. Prin morala datoriei, în fiecare
dintre noi sesizăm umanitatea ca principiu normativ.
”A doua teză: o acţiune făcută din datorie își are valoarea ei morală nu in scopul care trebuie atins prin ea,
ci în maxima de care este determinată; această valoare nu depinde deci de realitatea obiectului acţiunii, ci
numai de principiul volitiei, în virtutea căruia a fost împlinită acţiunea, fără a ține seama de nici unul dintre
obiectele râvnirii.”
”NU este decât un singur imperativ categoric, și anume acesta: acţionează numai conform acelei maxime
prin care să poţi vrea totodată ca ea sa devină lege universală.” (Critica raţiunii practice)
Datorie = …această necesitate, impusă nemijlocit, prin raţiunea omului de a acţiona conform unei legi a
acesteia”
Voinţa bună = nu este bună numai prin ceea ce produce și efectuează, nu prin capacitatea ei pentru
realizarea unui scop oarecare ce șil propune, ci este prin voliţiune, adică este bună în sine.
Fișa de lucru Nr. 1
Sarcină:
Analizați situația din fișa de documentare prin prisma consecințelor pe care aceasta le provoacă
agentului/ agenților identificați.
La final, desemnați un reprezentant al grupei care să prezinte cazul și rezultatele voastre.
CE? CINE e afectat? CUM este afectat?
T. scurt T. mediu T. lung
Fișa de lucru Nr.2
Analizați situațiile prezentate în testul inițial, din perspectiva VALORILOR care se află în conflict. Care sunt
aceste valori și ce principii putem deduce din ele astfel încât o situație viitoare să se apropie mai
mult de criteriul etic.
VALORI ce intră în conflict PRINCIPII ce se pot deduce
Fisa de documentare 1
Definită pe scurt, "piramida" sar traduce astfel: o operaţiune ce implică plata unor profituri
deosebit de mari unor investitori, din banii obţinuţi de la alte persoane. O astfel de
"afacere" nu generează venituri reale.
"Jocurile piramidale", "născute" în SUA şi botezate de americani "scheme Ponzi" după Charles
Ponzi, imigrantul italian care a ţepuit peste 40.000 de investitori în doar opt luni, în anii
’20.
Ponzi, prototipul afaceristului, era recunoscut drept un tip "fin". Biografii consemnează: era un
personaj nu foarte înalt, charismatic, care, la începutul "carierei", îşi asumase rolul unui
om de afaceri, care doar dacă insistai, îţi descria, în şoaptă, care este calea spre bogăţie.
În timp, tot căutând febril căi de îmbogăţire cât mai rapidă şi după o "vizită" prin
penitenciarele americane, Ponzi a ajuns să facă dispăruţi aproximativ 170 de milioane de
dolari, la valoarea actuală, în doar opt luni. Ponzi, un tip "fin", care oferea la "negocieri"
cafele şi zâmbete, a fost, potrivit biografului Donald Dunn, citat de "Smithsonian", "un
tâlhar fascinant escrocul suprem". "A escrocat de la imigranţi italieni, ca şi el, la poliţişti
şi politicieni. A luat bani chiar şi de la preoţi", scrie "Smithsonian".
Afacerea "Ponzi", pe scurt "Schema Ponzi".
În 1919, Charles a pus pe picioare o companie prin care cumpăra şi vindea un tip de cupon şi le
promitea investitorilor un profit de 50% în 45 de zile. Primii americani care au investit în
afacerea lui şiau primit banii, unii iau dublat sau chiar triplat.
Profitul acestora a creat o adevărată isterie printre locuitorii din Boston, care au început săi dea
lui Ponzi, fără prea multe întrebări, economiile lor. Timpul a adus însă suspiciuni asupra
afacerii. O cercetare asupra modului în care compania folosea banii investiţi a relevat că
Ponzi plătea unii investitori din banii celorlalţi clienţi.
Totul sa prăbuşit cu zgomot. Ponzi a fost condamnat la cinci ani de puşcărie. După trei ani
însă, a fost eliberat, trecând totuşi printro serie de alte procese şi condamnări. A scăpat
plătind cauţinea stabilită şi sa îndreptat spre Florida, cu aceleaşi "idei" de îmbogăţire.
Povestea lui Charles Ponzi nu se opreşte la escrocheria din 1920. După întregul scandal din
Boston, cu autorităţile aflate pe urmele lui căutând săl reîncarcereze, Ponzi a calculat:
oraşul Jacksonville, Florida, era la o distanţă considerabilă de Boston, Massachusettes,
zona deja "lovită". Italianul a găsit astfel loc pentru ideile sale în Sud, unde a lansat o
firmă care se ocupa cu vânzarea de terenuri, numită "Charpon" (o combinaţie între
numele "Charles" şi "Ponzi").
Fișa de documentare 2
O altă schemă piramidală, care a condus la ample dezbateri în plină criză
economică, a fost cea pusă la cale de Bernard "Bernie" Madoff, fost
preşedinte al NASDAQ, broker şi consilier pe probleme de investiții, în
prezent "locatar" al unei puşcării americane.
În martie anul trecut, Madoff şi-a recunoscut vina în fața unui juriu
american, şocând lumea prin faptul că şi-a transformat afacerea într-o
"schemă Ponzi" uriaşă, "cea mai mare din istorie", potrivit presei
americane. Investigațiile autorităților americane vorbesc despre sume
colosale pierdute din conturile investitorilor care au crezut în Madoff,
"scoruri" ce se ridică la 65 de miliarde de dolari americani.
Madoff a susținut că opera "piramidal" din anii ’90, însă există suspiciuni că
totul începuse încă din anii ’70.
Madoff a fost condamnat la 150 de ani de închisoare, pedeapsa maximă.
"Am rănit profund..." "The Wall Street Journal" conseamna cuvintele rostite
de un Madoff în vârstă de 70 de ani, cu o privire spăşită, la tribunal:
"Pe măsură ce anii au trecut, mi-am dat seama că arestarea mea şi
această clipă va sosi, inevitabil.
Sunt, într-un mod dureros, conştient că am rănit profund foarte-foarte mulți
oameni, inclusiv membri ai familiei mele, prieteni apropiați, parteneri
de afaceri şi mii de clienți care mi-au dat banii lor".
Madoff şi-a mărturisit, pentru prima dată, "crima de proporții epice", după
cum o numesc jurnaliştii americani, fiilor lui.
"Declinul său a dus la o criză națională şi o atmosferă de neîncredere în
întregul sistem", notează "Wall Street Journal".
Printre victimele lui Madoff se numără persoane extrem de bogate, cum ar fi
regizorul Steven Spielberg sau Liliane Bettencourt, cea mai bogată
femeie din lume, deținătoarea "imperiului" L’Oreal.
Fișa de documentare 3
Scandalul Enron - o companie americană de energie cu sediul în Houston,
Texas, unul dintre cele mai mari cinci parteneriate de audit și
contabilitate din lume
Enron a fost înființată în 1985 de Kenneth Lay după fuziunea gazului
natural Houston și InterNorth. Câțiva ani mai târziu, când a fost
angajat Jeffrey Skilling, el a dezvoltat un personal de directori care -
prin utilizarea lacunelor contabile, a entităților cu scop special și a
raportării financiare slabe - au reușit să ascundă datorii de miliarde
de dolari din tranzacții și proiecte eșuate. Chief Financial Officer
Andrew Fastow și alți directori nu numai că au înșelat Consiliul de
administrație și Comitetul de Audit al Enron asupra practicilor
contabile cu risc ridicat, dar au exercitat și presiuni asupra lui Arthur
Andersen pentru a ignora problemele.
Acționarii Enron au depus un proces de 40 de miliarde de dolari după ce
prețul acțiunilor companiei, care a atins un nivel ridicat de 90,75
USD pe acțiune la mijlocul anului 2000, a scăzut la mai puțin de 1
dolar până la sfârșitul lunii noiembrie 2001.
Comisia americană pentru valori mobiliare și burse (SEC) a început o
investigație, iar concurentul de la Houston, rivalul Dynegy, a oferit
să achiziționeze compania la un preț foarte scăzut. Acordul a eșuat și,
la 2 decembrie 2001, Enron a depus falimentul în conformitate cu
capitolul 11 din Codul de faliment al Statelor Unite.
Activitățile Enron de 63,4 miliarde de dolari au făcut ca acesta să fie cel
mai mare faliment din istoria S.U.A până la falimentul WorldCom
anul viitor.
Mulți directori de la Enron au fost acuzați de diverse acuzații, iar unii au
fost mai târziu condamnați la închisoare. Andersen a fost găsit
vinovat de distrugerea ilegală a documentelor relevante pentru
investigația SEC, care și-a anulat licența de audit al companiilor
publice și a închis efectiv compania. Până când decizia a fost anulată
la Curtea Supremă din SUA, compania a pierdut majoritatea
clienților săi și a încetat să opereze. Angajații și acționarii Enron au
primit venituri limitate în procese, în ciuda pierderii de miliarde în
pensii și în prețurile acțiunilor.
Ca o consecință a scandalului, au fost adoptate noi reglementări și
legislații pentru a extinde acuratețea rapoartelor financiare pentru
companiile publice.
Un act legislativ, Legea Sarbanes-Oxley, a sporit sancțiunile pentru
distrugerea, modificarea sau fabricarea înregistrărilor în
investigațiile federale sau pentru tentativa de fraudare a acționarilor.
De asemenea, actul a crescut responsabilitatea firmelor de audit
pentru a rămâne imparțială și independentă față de clienții lor.
Fișa de documentare 4
Michal Tusk, fiul premierului polonez Donald Tusk, a devenit subiectul unui
scandal de conflict de interese după ce a declarat că a lucrat pentru un om
de afaceri controversat la o companie aeriană low‑cost, acum fali mentară,
în acelaşi timp în care era angajatul unui aeroport de stat căruia
transportatorul aerian îi era client, scrie The Wall Street Journal.
Michal Tusk a lucrat ca specialist în relaţii publice la firma OLT Expres.
Aceasta a dat faliment în iulie după ce timp de mai multe luni a oferit la vânzare
bilete cu preţuri sub cele ale operatorului aerian de stat LOT Polish Airlines.
OLT a fost deţinută de Amber Gold, o companie catalogată de autorităţile
poloneze de control al pieţei financiare drept bancă ilegală care funcţiona
fără licenţă.
După ce luna aceasta a pierdut accesul la conturi, Amber Gold a anunţat că
încetează operaţiunile şi va închide imediat toate unităţile, lăsând mii de
deponenţi numai cu promisiunea că vor fi plătiţi cândva. Amber s‑a descris
ca fiind o companie care oferă produse financiare indexate pe aur.
Michal Tusk a spus într‑un interviu acordat unei reviste că tatăl său l‑a avertizat
să nu se implice în afacerile OLT cu proprietarul companiei, Marcin Plichta.
Acesta a fost condamnat în 2005 pentru deturnare de fonduri.
Politicienii din opoziţie spun că premierul ar trebui să explice de ce l‑a avertizat
pe fiul său despre OLT şi nu a făcut acelaşi lucru cu deponenţii de la Amber
Gold. Politicienii consideră, de asemenea, că este nevoie de o anchetă
parlamentară pentru a determina cum Amber Gold a putut funcţiona câţiva
ani în pofida avertismentelor autorităţilor.
Tânărul Tusk a lucrat anterior la cotidianul Gazeta Wyborcza, scriind despre
transporturi.
Fostul său şef a publicat un editorial în care scrie că Michal era în conflict de
interese şi când lucra pentru el.
Aparent, Michal elabora întrebările pe care ziarul i le punea directorului OLT, el
fiind în acelaşi timp consilier pentru relaţii cu publicul la această companie.
Fișa de documentare – 5
În 1961, în urma decesului tatălui său, Calisto Tanzi a renunțat la universitate
pentru a se dedica lumii afacerii. Tanzi avea 22 de ani atunci când a
moștenit afacerea familiei care a fost începută de bunicul său.
Afacerea moștenită, „Tanzi Calisto e Figli—Salumi e Conserve” se ocupă cu
producerea și vânzarea produselor din carne, a salamurilor și a conservelor
de roșii.
Deoarece nu era mulțumit de cum funcționa firma a decis să îi diversifice
activitatea. Astfel în urma unei vizite în Elveția a decis că industria
lactatelor îi va aduce succesul. La vârsta de 23 de ani a construit o fabrica
de procesare a laptelui in orașul Colleccchio, Parma. Laptele era vândut in
Parma și in orasele din apropiere în special prin metoda doortodoor.
Tanzi a aplicat noi tehnologii și strategii de marketing pentru ași crește afacerea.
Calisto Tanzi a fost prima persoană din Italia care a „brănduit” laptele.
Numele Parmalat înseamna laptele produs în Parma și a fost realizat prin
alăturarea numelui orașului în care iși desfășura activitatea Parma și
produsul de bază lapte (latte) realizat de aceștia.
Parmalatul a fost printre primele companii care au adoptat tehnologia UHT și a
ambalajui din carton Tetra Pak.
Laptele Parmalat a devenit rapid foarte popular şi curând a cucerit și alte regiuni
din Italia.
În anii 70’ firma Parmalat șia diversificat activitatea producând smântâna, iaurt,
unt, suc de fructe și sos tomate. Firma șia extins în Europa, în America
Latină (Brazilia, Argentina, Venezuela, Columbia, China, Canada și
Australia).
În perioada 19751986 Parmalatul a devenit foarte cunoscut în Italia și în lume
datorită sponsorizărilor făcute în sport. Veniturile firmei au înregistrat o
creștere spectaculoasă de la 23 milioane de euro în 1975 la 460 milioane în
1986.
În anii 80’ firma șia diversificat din nou activitatea producând sosuri, biscuiți și
produse de panificație. Ca urma a dezvoltării firmei pe plan internațional,
aceasta a devenit lider pe piața lactatelor și a produselor de panificație.
În anii 90’ Parmalat opera în 31 de tari din 6 continente, având peste 36.000 de
angajați în lume. Firma deținea 5200 de ferme de lapte din care aproximativ
5000 erau pe teritoriul Italiei.
O dată cu creșterea puterii economice a grupului, Calisto Tanzi a început să se
implice în politică și să concureze cu Silvio Berlusconi, cheltuind bani
firmei pe activități care nu aveau dea face cu firma Parmalat.
Între 1998 şi 2000, Parmalatul a cumpărat 25 de companii din toata lumea.
Majoritatea firmelor au fost cumparate cu ajutorul creditelor.
În anul 2002 firma a atins apogeul, 50% din laptele vândut in New York
era Parmalat, înregistrând venituri de 7.6 miliarde de euro, pe hârtie.
Dar la fel de repede cum intrau bani în firma, la fel de repede aceștia ieșeau.
În perioada 19902002 18 miliarde de euro au fost cheltuite pe activități
neproductive: echipa de fotbal, agentie de turism, sponsorizări ale partidelor
politice sau pentru reconstrucția unor monumente istorice. Trei miliarde de
euro au fost cheltuite pe achiziții dovedite neeficiente.
Tanzi, in urma auditului realizat după izbucnirea scandalului , sa dovedit că
a utilizat aproximativ 2.3 miliarde de euro făra a avea documente
justificative. El a folosit banii companiei pentru ași satisface propriile
caprici.
La jumătatea lunii decembrie 2003 lumea a fost zguduită de știrea potrivit
căreia colosul italian Parmalat a fost declarată falimentară. Bank of
America a anunțat că Parmalatul nu poate demonstra 5 miliarde de dolari
trecute in bilantul prezentat băncii în septembrie 2003. Firma Parmalat prin
Parmalat’s Bonlat Financing Corp a adus un document cu care demonstra
că o firma dintrun paradis fiscal avea sa le dea 4 miliarde de euro, aceea
firmă sa dovedit că nu există. Parmalatul sa dezvoltat tot la fel ca și firma
Enron, având multe firme deținute in paradise fiscale care declarau sume
inexistente.