Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Aria curriculară: Consiliere si orientare


Disciplina :Consiliere şi orientare
Clasa: a XII a S seral
Profesor: CROITORU CAMELIA
Durata: 50 min
Modulul: Comunicare şi abilităţi sociale
Tema lecţiei: Comunicare verbală, paraverbală şi nonverbală
LOCUL DESFASURARII :
 sala de clasa
SCOPUL LECŢIEI:
 Conştientizarea tipurilor de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Definirea fiecarui tip de comunicare
 Aplicarea principiilor unei comunicări interpersonale pozitive
OBIECTIVE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :
 Să înţeleagă utilizarea corecta a tipurilor de comunicare
 Să înţeleagă ce este comunicarea verbala si cea nonverbala
 Să motiveze propriul comportament şi pe cel al celorlalţi.
 Să deducă care poate fi efectul unei pozitii necorespunzatoare in cazul unei participari la o
recrutare pentru un job
RESURSE:
Resurse materiale:
 Tabla interactiva, fisa de documentare;
Resurse procedurale:
 conversaţia, conversaţia euristică, explicatia, rezolvare de probleme, expunerea,
problematizare,studiu de caz, dezbatere;
Bibliografie:

 Internet
 https://www.youtube.com/watch?v=qJXuexDtUOY
 https://www.youtube.com/watch?v=G6jijF-8fuo

FORME DE ORGANIZARE:

 frontală, individuala
FORME DE DIRIJARE A INVATARII:

 dirijata de profesor sau prin materiale didactice


 independenta

1
Comunicare verbală, paraverbală şi nonverbală
comunicare  verbală- prin cuvānt. Este specific umană, are formă orală sau scrisă, permite
transmiterea unor conţinuturi extrem de complexe.
Comunicarea verbală este doar un aspect al actului de comunicare, important īnsă nu definitoriu! 

 
-comunicare  paraverbală-prin īnsuşiri vocale care īnsoţesc cuvāntul ,cum ar
fi :caracteristicile vocii, intensitatea ,ritmul, debitul vorbirii, intonaţia, etc.
-comunicarea  nonverbală-prin semne legate direct de postură, mişcare, gesturi, mimica,
īnfăţişare.
Ce este comunicarea nonverbală?

Este reflectarea exterioară a trăirilor interioare!

Este ansamblul de manifestări care denotă emoţii, stări, atutidini.

Faţa este cea mai expresivă parte a corpului, din acest motiv zāmbetul şi contactul vizual
joacă un rol important īn stabilirea raportului de īncredere şi simpatie īntre oameni.

Māinile sunt cele mai spontane şi prin urmare, mişcările acestora, gesturile, au puterea de a
īnlocui, regla, ilustra sau adapta discursul verbal.

Picioarele sunt cele mai sincere şi redau starea de confort sau disconfort din timpul
interacţiunii.

Fizionomia reflectă atitudinea pe care o avem vis-ą-vis de persoana sau subiectul ce face
obiectul comunicării.

Proxemica sau distanţa dintre interlocutori este un barometru al relaţiei dintre ei şi sugerează
natura acesteia.

Vestimentaţia este esenţială īn formarea primei impresii. Corpul este un afişaj al stării noastre
interioare şi al tipului de personalitate.

Atunci cānd comunicăm, fiecare element, verbal sau nonverbal, contribuie la reuşita
procesului!

Cunoaşterea  şi folosirea adecvată a indiciilor nonverbale constituie atuuri care generează


relaţii pozitive, empatie, putere de  convingere, īncredere īn sine.
2
După modelul dezvoltat de Dr. A. Mehrabian, īn anii ‘70, comunicarea verbală reprezintă un
procent de doar 7% din comunicare, la care se adaugă 38% comunicare paraverbală şi 55%
comunicare nonverbală.

Acordăm o atenţie deosebită cuvintelor: le alegem pe cele mai expresive sau puternice pentru
a potenţa impactul pe care īl transmit! Īnsă, rolul de amplificare, de diminuare ori de nuanţare
a acestora ţine de paraverbal şi nonverbal.

Cei 38% se traduc prin tonul, ritmul sau inflexiunile vocii, prin abilitatea de a atribui sens
cuvintelor prin felul īn care sunt rostite.

Avantaje ale comunicării verbale:


-se poate realiza īn diferite moduri: -īn limbaj oral(monolog, dialog,..),
                                                         -īn limbaj scris
                                                         -īn limbajul intern.
3
-permite transmiterea unui conţinut complex, sistemul de informaţii transmis şi receptat poate
fi logic structurat, sistematizat, exprimat īntr-un limbaj elevat, etc.
-pune īn evidenţă capacitatea de gāndire şi creativitatea umană
-limbajul intern, vorbirea cu sine şi pentru sine, prezintă un maximum de economicitate,
uzānd de prescurtări, condensări, substituind cuvintele cu imagini, viteza de lucru fiind de
sute de ori mai mare decāt a vorbirii.
-pe măsura constituirii sale , limbajul intern īndeplineşte funcţii de anticipare, proiectare,
coordonare a limbajului oral şi scris.
-se intercondiţionează cu funcţia cognitivă şi cea  reglatorie  a limbajului.
Dezavantaje ale comunicării  verbale:
-este lipsită de expresivitate, dacă nu apelează la mijloace paraverbale şi nonverbale.
-transmite mai greu o anumită stare afectivă( supărare. bucurie, etc), cuvintele nu sunt
īntotdeauna suficiente.
-viteza de transmitere si mai ales de receptare a mesajului este mai mică, uneori se poate mai
uşor şi mai rapid exprima printr-un simplu gest.
Avantaje ale comunicării nonverbale:
-cel mai important avantaj se referă la expresivitate.De exemplu, intonaţia si īnalţimea vocii
poate sa sugereze mesaje diferite ale aceluiaşi cuvānt .G.Bernard Shaw spunea că există 1000
de feluri de a spune da  şi 100 de feluri de a spune nu.
-mijloacele extralingvistice de expresivitate-gesturile, mimica, postura- īnsoţesc formele
comunicării verbale, antrenānd īntraga personalitate.
-facilitează comunicarea, o completează cu o componentă afectivă , persuasivă sau ludică.
-dispune de spontaneitate şi mare viteză de comunicare.
-nu se poate imagina nici un fel de comunicare eficientă īn absenţa unor componente
extraverbale.
Dezavantaje ale comunicării nonverbale:
-nu poate fi utilizată īn procesele de comunicare a unor conţinuturi complexe fără să fie
utilizată şi comunicarea verbală.
-īn condiţiile excesului de gesticulaţie, mesajul poate fi alterat, reacţia fiind de respingere sau
negare a conţinutului transmis.
 

Concluzie: Toate formele de comunicare sunt importante şi se condiţionează reciproc. Pentru o


comunicare eficientă şi completă sunt necesare atāt mijloace de comunicare verbale cāt şi nonverbale

CONTEAZĂ CE SPUI DAR ŞI CUM SPUI!


4
5
Scenariul didactic:
Evenimente Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Timp Metode Resurse Evaluare
didactice
Organizarea clasei Analiza documentelor şcolare 5 min. Conversaţia Catalogul Îmbunătăţirea situaţiei
Tipuri de comunicare şcolare: note, prezenţă
Dirigintele anunţă obiectivele
Motivarea elevilor activităţii.(Anexa 1) Elevii urmăresc cu atenţie 5 min. Conversaţia
expunerea.
Fiecare elev isi va alege un tip Corectitudinea răspunsurilor
de comunicare nonverbala si în definirea cuvintelor cheie
ceilalti vor raspunde ce tip de
comunicare nonverbala si-a
ales colegul de banca
Anunţarea temei şi a Analizează răspunsurile, apoi Elevii enunţă avantaje si Conversatia Capacitatea proprie de
obiectivelor activităţii le discutia pe rand cu ceilalti dezavantaje ale 3 min. Expunerea exprimare a elevilor
elevi comunicarii verbale

Desfasurarea
activitatii Se trag concluziile referitoare Originalitatea şi alegerea
la modul în care elevii au 30 min Rezolvare de Tabla unor valori autentice.
reuşit să clarifice problemele şi probleme inteligenta
să conştientizeze adevăratele Elevii argumenteaza în
valori continuare ierarhia aleasa. Conversaţie Fisa de
euristica documentare Participarea la rezolvarea
aplicaţiilor
Avantaje ale comunicării Explicatie
nonverbale
Asigurarea Problematizare
transferului Dezavantaje ale comunicării 5 min. Aprecieri asupra contribuţiei
nonverbale la desfăşurarea temei

Conversaţia
Încheierea
activităţii:feed-back. Reaminteste tema viitoare: Aprecierea elevilor care au
Regulile de comunicare participat activ la ora.
civilizată
2
min.

6
Ce observam aici ?

S-ar putea să vă placă și