Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE LA CONSILERE SI ORIENTARE

CLASA : A-XI-A
OBIECTUL:Consiliere si orientare.
TEMA LECTIEI :Munca in echipa -avantaj sau dezavantaj.
SCOPUL LECTIEI:De informare si de sensibilizare privind regulile pe
care trebuie sa le respecte elevul in cadrul grupului.
MODULUL : COMUNICARE SI ABILITATI SOCIALE.
PROFESOR :MARDARE ADRIANA
OBIECTIVE CADRU:
1.formarea si dezvoltarea capacitatii elevilor de a-si respecta
semenii.
2.cunoasterea si respectarea rolului important pe care il are
munca in echipa.
3.formarea si dezvoltarea capacitatii de identificare si
solutionare a nevoilor grupului.
4.formarea atitudinii responsabile si stimularea initiativei
personale a elevilor.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1 sa-si asume rolurile si responsabilitatile ce le revin.
2.sa-si dezvolte si sa-si formeze capacitatea de
autoorganizare.
3 .sa participe activ si creativ la realizarea si mentinera unui
spatiu care sa reflecte personalitatea grupului.
4.sa accepte ,ca munca este cheia succesului in viata.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1.sa inteleaga;
-rolul important pe care il are si un simplu gest de ajutor
facut cuiva aflat in suferinta.
-importanta muncii in viata de zi cu zi.
-efectele ei binefacatoare asupra dezvoltarii personalitatii.
-ca singur nu poate trai in colectivitate.
-sa inceapa sa faca o ierarhie a valorilor dupa anumite
criterii.
ca sa-si aleaga echipa.
METODE DE INVATAMANT:dezbateraea.Simulare.Exercitiul
moral.Dialogul.Chestionare.Studiul de caz.
EXEMPLE DE ACTIVITATI DE INVATARE CU ELEVII:
-programe de grup;-spectacole,concursuri ,vizite ,drumetii,
aniversari ,sondaje de opinie, munca in echipa.
SURSE INFORMATIONALE -BIBLIOGRAFIE.
1.Anton N.Schneider Caiet de autoeducatie,ED.CORVIN 1999.
2.A.Baban -Consiliere educationala Cluj 2001.
3.Ioan Bontas -Pedagogie Ed. ALL-Bucuresti,
MOMENT ORGANIZATORIC.
-se noteaza absentele,se verifica materialele.
-se rezolva mici probleme -daca e cazul.
-se anunta tema si elevii scriu in caiete.

DESFASURAREA LECTIEI:
-se dau cateva informatii privitoare la munca si importanta ei in
viata tuturor oamenilor.-fara munca nu exista nici succes nici insucces.
-se da copiilor impartiti pe 3 grupe un studiu de caz.
1.O batrana aflata in dificultate.
2.Curatenia in clasa.
3.un elev slab la invatatura ,cere ajutor colegilor.
-se cere elevilor sa rezolve in echipa aceste situatii.
.-se vor comenta si se vor trage concluziile.
-se cere elevilor sa-si aminteasca un proveb care se potriveste
unei astfel de situatii.

Elevii vor trage concluziile, in urma discutilor pe temele ,de pe fisele


dupa care au lucrat.,si vor stabili daca in cazul lor munca depusa de ei a
fost sau nu a fost cu folos.
MUNCA IN ECHIPA -AVANTAJ -DA.
-DEZAVANTAJ-NU.
AVANTAJE:
-obtinerea de rezultate bune .
-nu suntem singuri in fata unei situatii dificile.
-suntem mai optimisti si increzatori in fortele
noastre.
-suntem mai sanatosi -microbii dispar .
-suntem fericiti.

ECHIPA NOASTRA ESTE FORMATA DIN:


ELEVII CLASEI A-XI-A;
DIRIGINTE;
PARINTI;
DIRECTOR;
PROFESOR;
LOCUL DE DESFASURARE AL UNEI ASTEL DE ACTVITATI:scoala,
joaca, acasa ,spital, santier etc.
Lectia se continua cu fise de lucru intitulate –Rolurile in echipa.
La final se da pentru relaxare un chestionar.

Chestionar

Fiecare sectiune (A,B,C,D,E,F,G) cuprinde opt afirmatii. Dintre acestea, este necesar sa incercuiti
trei, pe care le considerati cele mai apropiate de personalitatea dvs.:

SECTIUNEA A

Cand sunt implicat intr-un proiect cu alte persoane:

1. Se poate conta pe mine ca voi avea grija ca munca sa fie bine organizata
2. Remarc neglijentele si omisiunile pe care altii nu le observa
3. Reactionez puternic atunci cand sedintele par sa devieze de la obiectivul principal
4. Aduc sugestii originale
5. Analizez ideile altora obiectiv, relevand atat meritele, cat si punctele slabe
6. Imi place sa fiu la curent cu cele mai noi idei si rezultate
7. Am capacitatea de a organiza oamenii
8. Sunt intotdeauna gata sa sprijin sugestiile bune care ajuta la rezolvarea problemelor
SECTIUNEA B

Cautand satisfactia in munca mea:

1. Imi place sa am o influenta puternica asupra deciziilor


2. Ma simt in elementul meu cand munca reclama multa atentie si concentrare
3. Ma intereseaza sa-mi ajut colegii sa-si rezolve problemele
4. Imi place sa judec critic diferitele alternative
5. Am tendinta de a aborda creativ rezolvarea problemelor
6. Imi place sa realizez compromisuri intre puncte de vedere diferite
7. Sunt mai interesat de aspectele practice ale problemelor, decat de cele conceptuale
8. Imi place sa explorez diferite tehnici si puncte de vedere
SECTIUNEA C

Cand echipa incearca sa rezolve o problema deosebit de complexa:

1. Urmaresc cu atentie domeniile in care pot aparea dificultati


2. Explorez ideile cu aplicabilitate mai extinsa, decat cele ale sarcinii imediate
3. Evaluez cu meticulozitate mai multe variante inainte de a decide
4. Pot coordona si utiliza in mod productiv abilitatile altor persoane
5. Pot coordona si utiliza in mod productiv competentele colegilor mei
6. Gasesc abordari noi pentru a solutiona probleme vechi
7. Sunt gata sa imi fac cunoscute ideile intr-o maniera forte, daca este necesar
8. Sunt gata sa imi ofer ajutorul, ori de cate ori este necesar
SECTIUNEA D

In indeplinirea sarcinilor zilnice:

1.
Tin sa nu existe ambiguitati in ceea ce priveste sarcinile si obiectivele mele
2.
Nu am retineri in a-mi sublinia punctul de vedere in cadrul sedintelor
3.
Pot lucra cu orice fel de oameni, cu conditia sa poata contribui cu ceva semnificativ
4.
Imi fac un scop din a urmari ideile / persoanele interesante
5.
Gasesc intotdeauna argumentele necesare sa combat ideile neviabile
6.
Am tendinta de a vedea relatii si conexiuni acolo unde altii vad doar elemente
disparate
7. A fi ocupat imi da o reala satisfactie
8. Am un interes tacit in a cunoaste oamenii mai bine
SECTIUNEA E

Cand mi se da pe neasteptate o sarcina dificila, cu termen scurt de realizare si cu o echipa


de persoane necunoascute:

1. Simt adesea ca imaginatia mi se blocheaza


2. Cred ca am calitati deosebite in privinta realizarii consensului
3. Arareori emotiile imi influenteaza judecata
4. Ma straduiesc sa realizez o structura productiva
5. Pot lucra cu orice fel de persoane
6. Uneori merita sa iti pierzi din popularitate, daca astfel iti poti impune punctul de vedere
7. De obicei gasesc un specialist care poate prelua rezolvarea problemelor majore
8. Am un simt natural al urgentei
SECTIUNEA F

Cand mi se solicita pe neasteptate sa abordez un proiect nou:

1. Incep sa caut in jur posibile idei si perspective


2. Ma preocupa sa finalizez sarcina prezenta inainte de a incepe sa lucrez la altceva
3. Abordez problemele intr-un mod analitic, precaut
4. Pot convinge si implica si alte persoane, daca este necesar
5. Abordez independent si inovator cele mai multe situatii
6. Prefer sa preiau comanda atunci cand este necesara actiunea
7. Pot raspunde pozitiv initiativelor colegilor mei
8. Mi se pare dificil sa ma implic intr-o actiune ale carei obiective nu sunt clar stabilite
SECTIUNEA G

In general, cand sunt parte a unui grup de lucru:

1. Pot sintetiza etapele de rezolvare a unei probleme dupa o sumara punere in tema
2. E posibil ca evaluarea mea sa dureze ceva mai mult, dar de obicei este cea corecta
3. Pentru stilul meu de lucru este necesara o paleta larga de contacte personale
4. Am un simt deosebit pentru punerea la punct a detaliilor
5. Intotdeauna imi fac cunoscut punctul de vedere in sedintele de grup
6. Am capacitatea de a utiliza idei si tehnici cunoscute in moduri si combinatii noi
7. Vad ambele fete ale unei probleme si iau decizii general acceptate
8. Muncesc pentru binele echipei si ma inteleg bine cu toata lumea
Interpretare rezultate:
grila interpretare
Tipul pragmatic

Fire stabila, echilibrata, cu o foarte buna capacitate de adaptare la suprasolicitare. Eficient, centrat
pe actiuni practice, raspunde pozitiv solicitarilor. Disciplinat, de incredere, sustine interesele
grupului din care face parte. Incapatanat, nu cedeaza usor daca si-a pus in minte un plan.
Conservator, atasat de valorile familiei, nu poate fi pacalit usor. Daca a fost neindreptatit, nu uita
niciodata.

Tipul coordonator

Activ, participativ, cu foarte multa putere de lucru, manifesta un nivel superior de aspiratii. In
permanenta miscare, motivat de dorinta de cunoastere, se exprima usor si clarifica obiectivele.
Matur, sigur pe sine, privit ca un “intelept” al grupului din care face parte. Coordonator natural al
echipei, sustine luarea deciziilor. Usor interesat de imaginea personala, risca sa fie privit ca
manipulator sau ca incercand sa “paseze” altora din sarcinile sale.

Tipul dominator

Fire deschisa, dominant in relatiile cu cei din jur, ii place sa isi impuna punctul de vedere.
Incapatanat, combative, isi sustine conceptiile pana la conflict. Curajos, cu tendinte accentuate
spre risc, are puterea sa depaseasca obstacole aparent fara iesire. Insensibil, centart doar pe sine,
nu manifesta camaderie. Daca interesele o cer, trece peste cei apropiati, fara sa tina seama de
nimic. Impulsiv, vrea ca totul sa fie realizat ieri, si nu azi sau maine. Nerabdator, vede mai
degraba defectele si aspectele negative.

Tipul creator
Sensibil fata de frumos, cu o foarte buna capacitate de analiza, manifesta o imaginatie de nivel
superior. Generator de idei, acorda atentie chiar si lucrurilor lipsite de importanta. Usor centrat pe
sine uneori, are sentimentul ca nu este inteles suficient de cei apropiati. In permenenta cautare a
noului, sesizeaza cu usurinta solutiile pentru rezolvarea problemelor cu nivel inalt de risc. Sever
cu sine, nu-si trece cu vederea unele stangacii. In moment de esec, cauta singuratatea pana are
cand are puterea sa revina in forta.

Tipul comunicator

Deschis, cu nevoia de a participa la activitati colective, ii place sa-si faca cunoscute ideile despre
viata. Entuziast, participativ, cu simtul umorului, manifesta siguranta de sine in relatiile cu cei din
jur. Abil, speculativ, sufletist, cu dorinta de a sprijini pe cei care intampina greutati, viseaza sa-si
atraga antipatia sefilor si sa fie privit de acestia ca un posibil “lider sindical”. Optimist, entuziast,
nu da usor inapoi in fata dificultatilor. Sociabil, poate fi apreciat ca un “depanator” al conflictelor.
Relaxat, cu abilitati concrete in a “trage omul de limba”, este cel care stie aproape totul, fiind
considerat de grup “omul cu relatiile”.

Tipul evaluator

Stabil, fara probleme de adaptare, prezinta un coeficient ridicat de inteligenta. Critic, greu de
multumit, sever cu sine si cu cei din jur, nu isi face usor prieteni. Prudent, are tendinta de a
despica firul in patru. Sobru, cu o gandire analitica este lipsit de simtul umorului. Atent la detalii,
poate fi perceput mai degraba un critic, decat un creator. Lipsit de spontaneitate, vede lucrurile la
rece, motiv pentru care greseste foarte rar. Inchis in sine, risca sa piarda bucuria de a trai.

Tipul colaborator

Sociabil, cu o foarte buna capacitate de adaptare la schimbare, inspira entuziasm, optimism si


spirit de echipa. Conciliant, promoveaza armonia si unitatea grupului din care face parte. Placut
din punct de vedere social, reuseste sa castige increderea celor din jur.Anticipativ, evita
confruntarea directa si tinde sa “mearga” cu grupul. Nu isi asuma raspunderi pentru actiuni
decisive.

Tipul perfectionist

Prudent, rezervat fata de schimbare, manifesta responsabilitate fata de sarcinile care ii revin.
Atent la detalii, mai intai face planuri si apoi actioneaza. Neincrezator in sine, in permanenta
framantare, depune eforturi ca lucrurile sa fie perfecte. Riscul de a gresi ii provoaca neliniste.
Dedicat lucrului si mai putin relatiilor cu oamenii, poate fi perceput ca timid. Traieste un
sentiment permanent al urgentei. Timpul este foarte scurt pentru ceea ce vrea sa faca. Sever cu
sine si cu cei din jur, verifica totul.

S-ar putea să vă placă și