Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Bucecea


Profesor: Podariu Flavius-Gabriel
Clasa: a XI-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Economie
Unitatea de învățare: Piața – întâlnire a agenților economici
Tema 1: Conținutul și rolul concurenței
Tema 2: Tipuri de concurență și structurile de piață
Tipul lecției: mixtă
Data: 06.05.2020
Scopul lecției: acumularea de noi cunoștințe

Competențe specifice:
1.3. recunoașterea caracteristicilor generale ale pieței în diferite forme concrete de manifestare a acesteia;
1.4. caracterizarea diferitelor forme de piață pornind de la obiectul tranzacțiilor realizate;
2.4. compararea unor fenomene și procese specifice dinamicii economice;
4.3. adecvarea comportamentului economic propriu la cerințele unui mediu concurențial;

1
5.1. interpretarea rezultatelor evaluării unor fenomene economice din perspectiva micro și macroeconomică sau individuală și socială.

Obiectiv fundamental: familiarizarea elevilor cu conținuturile specifice tipurilor de concurență.


Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1. să definească noțiunea de concurență;
O2. să identifice principalele funcții ale concurenței;
O3. să enumere tipurile de concurență prezente pe piață cu concurență imperfectă;
O4. să aplice principalele trăsături ale concurenței pure și perfecte;
O5. să compare piața cu concurență de oligopol cu piața de monopol;
O6. să analizeze modul de formare a concurenței.
Resurse materiale: manual, material bibliografic, fișe de lucru, site-uri oficiale, pdf, PowerPoint.
Resurse procedurale: dezbaterea, conversația, explicația, exercițiul, observarea, demonstrația, problematizarea, descoperirea.
Metode de evaluare: observarea sistematică a activității elevilor, conversația de verificare, feedback dat elevilor, notă, aprecieri verbale.
Bibliografie:
 Elena Lupșa, Victor Bratu, ECONOMIE, Editura Corvin, Deva, 2006;
 Adrian Liviu Scutariu, MICROECONOMIE: APLICAȚII, Editura Universității „Ștefan cel Mare”, Suceava, 2010.

2
Strategia didactică
Obiective
Etapele lecției Timp Conținutul didactic
operaționale Metode și Materiale Moduri de Evaluare
procedee didactice organizare
videoclip
Voi propune elevilor o sugestiv
dezbatere despre recesiuni ce dezbaterea temei aprecieri
Captarea atenției 3’ frontal
afecteaza concurența în viața conversația verbale
de zi cu zi. site-uri
oficiale

Informarea elevilor Voi citi și explica elevilor


explicația aprecieri
în legătură cu 2’ obiectivele ce trebuie atinse în manual frontal
observația verbale
obiectivele urmărite cadrul lecției.

În această etapă voi adresa


elevilor câteva întrebări despre
Actualizarea O1. descoperirea frontal
conținutul lecției anterioare și
informațiilor 6’ dezbaterea PowerPoint feedback
O2 îi voi întreba ce reprezintă individual
anterioare explicatia
concurența și care este rolul
acesteia pe piață.

3
Voi prezenta elevilor noua
O3. lecție și anume tipurile de
concurență și structura ei pe manual
O4. conversația
Predarea noului piață. Le voi dicta din manual material pdf frontal aprecieri
16’ explicația
conținut O5. câteva idei principale, voi individual verbale
descoperirea
identifica conceptele cheie
O6. plus fișe / material pdf care să
conțină sinteza lecției.

Voi pune elevii să rezolve un


exercițiu cu un nivel de
dificultate scăzut ce presupune
niște comparații între diferite
O5. exercițiul fișă cu
modele de concurență și conversația de
Dirijarea învățării 8’ observația termenii grupe
O6. anume monopol, oligopol, verificare
demonstrația specifici
oligopson și concurență
monopolistică. Voi explica
elevilor care sunt principalele
asemănări și deosebiri.
Rezolvarea unei probleme cu
un grad de dificultate mai
O4. mare. Următorul exercițiu
presupune identificarea problematizarea
Obținerea
5’ O5. principalei piețe cu concurența demonstrația fișă de lucru grupe notă
performanței
imperfectă în economia de exercițiul
O6. piață contemporană și
caracterizarea detaliată a
acesteia.

4
 Anexa 1.

 Concurența
- este o componentă esențială a pieței, toți agenții economici din cadrul unei economii de piață supunându-se exigențelor sale, dar
beneficiind și de avantajele pe care le oferă.
- reprezintă competiţia, confruntarea dintre agenţii economici de acelaşi fel, în vederea realizării pe piaţă a propriilor interese în condiţii de
libertate economică.

Concurența poate fi:


1. După instrumentele folosite în lupta concurențială:
- concurență loială (corectă);
- concurență neloială (incorectă).
2. După posibilitatea satisfacerii intereselor agenților economici:
- concurență perfectă;
- concurență imperfectă.
3. După subiecții cererii și oferteri:
- concurență între producători (ofertanți);
- concurență între producători și cumpărători;
- concurență între cumpărători.
Concurența, în măsura în care este reglementată și loială, este regulatorul pieței și astfel îndeplinește la nivelul acesteia mai multe funcții:
- stimulează progresul general;
- diferențiază agenții economici;
- conduce în mod natural la sporirea eficenței;

5
- asigură salubrizarea vieții economice;
- favorizează consumatorul fără a sacrifica interesele producătorului

 Piața

- este spaţiul economic în care se desfăşoară activitatea economică a agenţilor economici.


- reprezintă locul de întâlnire a agenţilor economici, vânzătorii şi cumpărătorii, care schimbă între ei bunuri şi servicii.
- reprezintă locul de întâlnire a ofertei cu cererea de bunuri şi servicii, aflate într-un anumit raport de mărime şi structură.
- este locul de manifestare a concurenţei dintre agenţii economici care acţionează pentru realizarea propriilor interese.
- reprezintă spaţiul economic unde se formează preţul la care se vând şi se cumpără bunurile economice.
Prin urmare, se poate aprecia că reprezintă toată gama de acţiuni prin care cumpărătorii şi vânzătorii intră în contact şi schimbă bunuri şi
servicii, indiferent de locul unde se desfăşoară, având ca elemente definitorii cererea, oferta, preţul şi concurenţa.
Piața îndeplinește următoarele funcții:
- realizează legătura între cele două acte fundamentale ale activității economice: producția și consumul;
- verifică concordanța dintre intențiile de cumpărare și de vânzare ale agenților economici (oferă informații participanților la schimb);
- reprezintă „mâna invizibilă” (când piața este liberă) sau „pumnul invizibil” care prin mecanismele sale orientează vânzătorii și
cumpărătorii pentru a-și elabora cele mai bune decizii, permițând formularea răspunsurilor la întrebările: ce? cât? cum? pentru cine?;
- determină prețurile și cantitățile de echilibru, determinând agenții economici să aloce resursele rare pe domenii de activitate.
Formele pieței:
1. După natura elementelor tranzacționate:
- piața bunurilor de consum și serviciilor;
- piața forței de muncă;
- piața monetară;
- piața financiară (a capitalurilor);
- piața valutară etc.
2. După momentul realizării tranzacțiilor:
- piața la vedere (tranzacția se încheie și se finalizează în cel mult două zile lucrătoare);

6
- piața la termen (încheierea tranzacției nu coincide cu momentul finalizării, aceasta fiind ulterioară).
3. După natura concurenței:
- piață cu concurență perfectă;
- piață cu concurență imperfectă.

Explicație din DEX:


o Monopol - firmă sau companie care exercită un control exclusiv asupra producției și comercializării unui produs material sau serviciu, pe
un anumit teritoriu, astfel încât are posibilitatea să stabilească atât prețul de vânzare unitar, cât și cantitatea de produse sau de servicii
oferite.
o Oligopol - piață a mărfurilor monopolizată de un număr redus de mari producători.
o Oligopson - piață cu un număr foarte redus de cumpărători față de numărul mare de vânzători.
o Monopolistă - persoană care deține un monopol; capitalist participant la conducerea unui monopol .

7
 Anexa 2.

FIȘĂ DE EVALUARE/AUTOEVALUARE

1. Cum vi s-a părut activitatea? Cum v-ați simțit la lecție?


.........................................................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
2. Ce ați reușit să învățați astăzi?
.........................................................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
3. Ce ați fi adăugat activității de astăzi?
.........................................................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
4. Ce dificultăți ați întâmpinat? De ce?
.........................................................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
5. Ce notă credeți că meritați?..............................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și