Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 08.02.2018

Instituția: Liceul Teoretic “ Ion Creangă”, Cahul

Profesori : Poștaru Cezarina, Dragan Cristina

Clasa: a VI- a “C”

Disciplina: Ora de dirigenție

Subiectul lecției: “Adevărul.Pe cine primeşti în echipa ta, adevărul sau minciuna ?”

Subconștiențe: Înţelegerea importanţei adevărului în relaţiile interumane

Tipul lecției: de formare a priceperilor și deprinderilor

Durata: 45 min

Obiective operaţionale:
a) cognitive: Elevii vor fi capabili:

O1-să definească noţiunea de adevăr şi minciună;

O2-să identifice caracteristicile care descriu adevărul şi minciuna;

b) psihomotorii:

O3-să lucreze pe echipe în mod constructiv;

O4-să identifice consecinţele minciunii asupra lor şi a celorlalţi;

O5-să identifice diverse situaţii de adevăr şi minciună.

b) afective:

O6- să-și formeze atitudine de respect şi încredere în sine.

Strategii didactice

Metode şi procedee: conversaţia euristică, brainstorming, dezbaterea, realizarea unor desene,


metoda ciorchinelui, studiu de caz, lucrul în echipă, munca independentă, dezbaterea;

Forme de organizare: activitate frontală, individuală, pe grupe;


Mijloace de învăţământ: textul “Lupul, turma de oi şi ciobănaşul mincinos”, fişe de lucru,
imagine, tabla.

Bibliografie:
1. Cosma T. - ora de dirigentie in gimnaziu; indrumari si texte in sprijinul profesorului
diriginte.Editura Didactica si Pedagogica.

2. http://www.intelepciune.ro/despre/minciuna/citate

3. Ghica V.(1998)- Ghid de consiliere si orientare scolara pentru orele de dirigentie, Editura
Polirom ,Iasi

4. http://www.diane.ro/2012/03/adevarul-in-citate-aforisme-maxime.html
Desfăşurarea activităţii

Etapele Activitatea Metode şi Forme de


lecţiei profesorului Activit- procedee Obie- organizare
atea ctive
elevilor
Elevii
1.Moment Salut elevii.Verific răspund
organizatoric prezenţa şi existenţa –Prezent O6
conversaţia activitatea
resurselor materiale sau
2 min. frontală
necesare pentru ora absent
EVOCARE

de dirigenţie. Creez
condiţiile necesare
desfăşurării lecţiei.

Elevii
2. Captarea Le arăt o imagine cu trebuie conversaţia
Atenţiei personajul sa spuna metoda
Pinocchio. Îi întreb cuvinte păianjenului activitate
4 min. dacă recunosc care se O2 frontală,
brainstorming individuală
personajul şi ce asociază
conversaţia
cuvinte le trec prin cu euristică
minte atunci când se Pinocchi
gândesc la Pinocchio o
(anexa 1). Notez
cuvintele la tablă.
(anexa 2)

3. Anunţarea Astăzi vom vom definea-
temei şi a dezbate tema“Pe scă
obiectivelor cine primeşti în explicaţia activitate
noțiunea O1 frontală
echipa ta, adevărul
2 min. sau minciuna ?” de
Explic utilitatea Adevăr
temei alese şi anunţ
obiectivele.
Întreb dacă au găsit Să
4. Derularea vreun material identifice
lectiei interesant ce poate fi persoana
dezbătut în cadrul mincinoa O4
temei de astăzi. să și O2 activitate
 Împart foi cu consecin conversaţia O5 frontală
textul -țele O3
23 min. Lupul, turma de oi şi minciu-
ciobănaşul mincinos. nii sale.
(anexa 3). Câtiva Vor fi
elevi vor citi capabili brainstorming
povestioara. să
 Împărţim răspundă
tabla în patru la activitate
coloane şi întrebări, individuală
notăm : să
Care personaje au găsească explicaţia
greşit în povestioara calitățile
citită ? Adevăru-
Care este greşeala lui.
lor ?
Care sunt
consecinţele
minciunii
ciobănaşului asupra
sa şi a celorlalţi ? demonstraţia
Ce i-aţi spune
ciobănaşului pentru
a nu mai minţi ? activitate pe
(anexa 4) grupe
În urma acestui
studiul de caz
exercițiu, urmeză să
dezbatere
găsim împreună care
REALIZAREA SENSULUI

sunt calitățile
adevărului. ( Anexa
4.1)
Elevii merg la tablă
şi notează în coloana
corespunzătoare
răspunsurile lor.
La sfârşitul acestui
exerciţiu, ajungem la
concluzia că
minciuna are
consecinţe.
 Propun
elevilor un
joc rapid
numit
Detectorul
de
5. Evaluarea  Individual, elevii vor
activităţii răspunde la fişa de lucru
Părerea ta contează. explicaţia activitate pe
9 min. ( Anexa 6) grupe
Anunţ elevii că data viitoare vor
REFLEC’IA

individual
prezenta profesoarei un desen
activitate
prin care ei înfăţişează adevărul O2 individuală
şi minciuna. De asemenea, la desen
lecţia viitoare să răspundă la
întrebarea lecţiei de astăzi “Pe
cine
primeşti în echipa ta, adevărul
sau minciuna ?”

6.Încheierea Se fac aprecieri asupra


activităţii participării la lecţie. conversaţia O6 activitate
Se anunţă tema pentru lecţia frontală
5 min. viitoare.

Anexa 1
Anexa 2
PINOCCHIO

MINCIUNĂ NAS LUNG

Anexa 3

Lupul, turma de oi şi ciobănaşul mincinos

Ion era ciobănaşul satului şi îi plăcea foarte tare munca sa. Scotea oile pe câmp în
fiecare dimineaţă şi putea să se scalde în pâraie, să mănânce brânză proaspătă şi să se
bucure de priveliştile minunate. Mereu găsea ceva interesant de făcut. Mă rog, aproape
mereu...

În ziua aceea, Ion s-a hotărât să facă o glumă şi să-i păcălească pe ţăranii de pe câmpul
din apropiere. Aşa că a început să strige:

- Săriţi, săriţi, vine lupul!

Ţăranii, speriaţi, şi-au lăsat treburile şi au plecat în fugă sa-l salveze pe ciobănaş.

Când au ajuns, nu au găsit niciun lup. L-au vazut în schimb pe Ion, care se prăpădea de
râs şi le spunea:

- Ha, ha, ha! V-am păcălit!

Foarte supăraţi, ţăranii s-au întors la treabă.

- Ar trebui să-i dăm o lecţie, ca să se înveţe minte şi să nu-şi mai bată joc de nimeni!
spuse o femeie.

- Nici chiar aşa! exclamă soţul acesteia. Care dintre noi nu a făcut măcar o glumă în
copilăria sa?

După ce au mâncat, ţaranii s-au hotărât să se odihnească puţin. Deja dormeau buştean,
când, deodată s-au auzit nişte strigăte:

- Săriţi, săriţi, vine lupul!

Toţi s-au trezit îngroziţi.

S-au ridicat repede, au apucat nişte furci şi au fugit să-l ajute pe ciobănaş.

Când au ajuns, şi-au dat seama că ciobănaşul îi păcălise din nou. Dar de această dată,
ţăranii s-au supărat foarte tare şi s-au întors mâhniţi la treburile lor.

Dar, pe când soarele începuse să apună, nişte ţipete au cutremurat liniştea din jur.

- Lupul, lupul, vine lupul. Ajutaţi-mă. De data asta nu glumesc!

Ion plângea fără să se oprească. Însă nimeni nu venea să-l ajute. Ţăranii şi-au continuat
treaba, crezând că Ion iarăşi glumeşte. Iar de data aceasta, era adevărat: lupul a omorât,
una câte una, toate oile din turma sa.

Anexa 4
Care personaje au Care este Care sunt Ce i-aţi spune
greşit în greşeala lor ? consecinţele ciobănaşului
povestioara citită ? minciunii pentru a nu
ciobănaşului asupra mai minţi ?
sa şi a celorlalţi?

Anexa 4.1

amar

Calitățile
adevărului

durero
s

Anexa 5

Detectorul de minciuni
Scrie 2 adevăruri și o minciună despre tine. Una dintre propoziţii să fie o minciună convingătoare.

Aranjați în ordinea corectă proverbele din pliculețe.

1. Mulți cunosc adevărul, dar nu toți adevărul grăiesc.

2. Adevărul nu se teme de judecată.

3. Adevărul este bun la locul potrivit.

4. Adevărul este rareori pur și niciodată simplu.

5. Adevărul nu trebuie dovedit, el există și atît.

6. Minciuna are picioare scurte.

Anexa 6

Părerea ta contează !

1. Cum ţi s-a părut tema abordată astăzi la ora de dirigenţie ? Ce ţi-a plăcut cel mai mult ?Ce nu ţi-a
plăcut ?
2. Oferă 3 sfaturi persoanelor care obișnuiesc să spună minciuni.

3.Care a fost ultima ta minciună? Ce consecințe a avut?

S-ar putea să vă placă și