0% au considerat acest document util (0 voturi)
225 vizualizări10 pagini

Proiect Didactic ALA2

Încărcat de

dinu elena
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
225 vizualizări10 pagini

Proiect Didactic ALA2

Încărcat de

dinu elena
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Data: 08-06-2023

Grădinița: Grădinița ,,Voinicel”, Oraș Chitila, Jud. Ilfov


Grupa: Mare B
Propunător: Ana-Dinu Elena Mihaela
Tipul de activitate: Joc de mișcare ,,Ștafeta pompierilor”
Evaluare Joc linistitor ,,Roata meseriilor”
Scopul activității: Satisfacerea nevoii de mișcare și recreere a copiilor; dezvoltarea
atenției , coordonării și a deprinderilor motrice; cultivarea unor calități de cooperare,
spirit de echipă, de competiţie.

Obiective operationale:

La finalul activității, copiii vor fi capabili :


Joc de mișcare: ,,Ștafeta pompierilor”;
O1 – să respecte semnalul de plecare de pe loc la începutul concursului;
O2 – să execute mersul corect în echilibru, călcâi-talpă-vârf;
O3 -să execute miscarile solicitate de actiunea anuntată de cadrul didactic ,într-un
spatiu delimitat;
O4- să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie şi fair-play.
O5- să respecte regulile jocului şi ale competiţiei, folosindu-se de mişcare;
Joc linistitor ,,Roata meseriilor”;
O6- să identifice meseria/profesia şi domeniul de activitate ilustrat în imaginea de pe
roată;
O7-să recunoască unealta/obiectul care se potrivește meseriei indicate în imagine;
08- să se exprime în propoziţii simple sau dezvoltate, corecte din punct de vedere
logic şi gramatical;
O9- să respecte regulile jocului, aşteptându-şi rândul;

1. Joc de mișcare ,,Ștafeta pompierilor”

Sarcina didactică: dezvoltarea atenției , coordonării și a deprinderilor motrice;


Regulile jocului :
-să porneasca la semnalul dat de educatoare;
-să respecte etapele jocului (mersul corect în echilibru, călcâi-talpă-vârf; slalom
printre cele două jaloane, mâna ridicată indică stingerea incendiului, predarea
ștafetei prin atingerea palmei);
-să își încurajeze colegii:
-să nu țipe:
Desfăşurarea jocului:
Copiii sunt împărţiţi în doua echipe reprezentând „pompierii” care au de
stins un” incendiu”, parcurgând un traseu. Primii copii din cele două echipe vor pleca
la comanda educatoarei (sunetul unei alarme de incendiu, o vuvuzelă) pleacă în
cursă după ce se vor pregătii de incendiu, vor lua din coşuri (care se află în faţa lor):
extinctor de plastic, furtun, cască și vestă. Vor alerga până la ,,puntea de lemn” care
o vor traversa prin mersul în echilibru, călcâi-talpă-vârf, la capătul acesteia, vor ocoli
jaloanele şi ajung la incendiu, stingerea focului reprezintă o mână sus. Se întoarc în
alergare pe lângă traseu, de unde au plecat inițial și vor pune în coș uneltele folosite
la stingerea incendiului, urmând să predea ștafeta următorului coleg prin atingerea
palmei. Jocul se va termina cand toți copii vor parcurge traseul de stingere al
incendiului, urmând să se stabilească echipa câștigătoare (echipa care a terminat
prima). Cele două echipe vor primi aprecieri și insigne de pompier.

Elemente de joc: mișcarea, indicațiile , apauzele, încurajări.

2. Joc linistitor ,,Roata meseriilor”;

Sarcina didactică: evaluarea prin joc a cunoştinţelor preşcolarilor referitoare la


anumite meserii cunoscute, denumirea de imagini, alcătuirea de propoziţii referitoare
la meserii, alegerea uneltei de lucru meseriei respective.

Regulile jocului:

 Copilul ales vine în fața colegilor, învârte roata, denumeşte meseria,


alcătuieşte o propoziţie cu meseria respectivă și va alege o imagine cu
unealta de lucru din care face parte meseria;
 Copilul care a învârtit de roată va fi aplaudat și va primi recompensă o față
zâmbitoare;

Desfăşurarea jocului:

Elemente de joc: învârtirea roţii, aplauzele.


Strategia didactică:

1. Metode și procedee: Conversația, Observația, Explicația, Demonstrația,


Jocul de mișcare, jocul liniștitor;
2. Mijoace de învățământ: mascota pompierul Sam, mașina de pompieri,
vuvuzela, cască de pompier, extinctoare, furtun, veste, jaloane, foaie de
flipceart (punte e lemn), casă în flăcări,coșuri, insigne, roată, imagini
meserii, imagini unelte meserii, fețe zâmbitoare.
3. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

Criterii de evaluare:
⇰ Observarea comportamentului și interesului copiilor,
⇰ Observarea capacității de concentrare a copiilor,
⇰ Obsevarea capacității de a reține regulile jocului,
⇰ Evaluarea orală a răspunsurilor date,
⇰ Observarea capacității copiilor de a denumi,
⇰ Observarea capacității copiilor de a alcătui propoziţii,
⇰ Observarea interesului și atenției copiilor față de materialele prezentate;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Locul de desfășurare: sala de grupă
Durata: 30-35 minute
Resurse umane: 28 copii

Bibliografie:

 Curriculum pentru educația timpurie, MEN, 2019


 [Link]
 M.E.C.T,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3 – 6/7 ani”, septembrie
2008 , Bucureşti.

 Anghelache Valerica,
Metodica activităților
instructiv-educative din
grădiniță, Editura
 Anghelache
Valerica, Metodica
activităților
instructiv-educative
din grădiniță,
Editura
  Anghelache
Valerica, Metodica
activităților
instructiv-educative
din grădiniță,
Editura
 Anghelache Valerica, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță,
Editura Didactică și Pedagogică, București, 2017;
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGIA DIDACTCICĂ
EVENIMENT METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
DIDACTIC CONȚINUT ȘTIINȚIFIC PROCEDEE DE ORGANIZARE EVALUARE
ÎNVĂȚĂMÂNT
1. Momentul Asigurarea condițiilor necesare Observarea
organizatoric desfășurării în bune condiții a comportamentelor
activității: copiilor
- aerisirea sălii de grupă
-pregătirea materialului necesar
desfășurării activității
-aranjez pernițele pe covor în
semicerc, iar în mijloc voi aseza
invitatul special
-asigurarea ordinii și a disciplinei

Salut preșcolarii:
-Bună dimineața, copii!

2. Captarea Prezent copiilor invitatul special, Mascută Frontală Observarea


atenției pompierului Sam, care este foarte pompierul Sam comportamentului
supărat, deoarece nu reușeste să Conversația Masină de verbal și nonnverbal
stingă un incendiu. pompier al copiilor.
Purtăm o discuție pe baza unui Observația
incendiu.
-Ați participat vreodată la un Explicația
incendiu?
-Ce unelte folosim în stingerea
unui incendiu?
-Este periculos să întrăm într-o
încăpere care arde?
3. Anunțarea temei Copiii sunt anunțați că vor juca Conversația Frontală Observarea
și a obiectivelor împreună un joc de mișcare Individuală capacității de
/concurs concentrare a
numit ,, Ștafeta pompierilor” și ,la copiilor.
sfârșitul activității se vor relaxa
desfăsurand jocul linistitor ” Explicația
Roata meseriilor”.

[Link] învățării ⇰ Explicarea și Conversația Frontală Observarea


demonstrarea jocului capacității de
,,Ștafeta pompierilor” Explicația concentrare a
Le voi spune copiilor că jocul se va copiilor
desfăşura sub forma unei Observația Individuală
competiţii şi că vor parcurge un Obsevarea
traseu aplicativ. Fiecare echipă își Jocul capacității de a
va alege un nume. reține regulile jocului
Copiii sunt împărţiţi în
Demonstrația Evaluarea orală a
doua echipe reprezentând
„pompierii” care au de stins un” răspunsurilor date
Exerciţiul
incendiu”, parcurgând un traseu.
Primii copii din cele două echipe
vor pleca la comanda educatoarei
(sunetul unei alarme de incendiu, o
Observarea
vuvuzelă) pleacă în cursă după ce
interesului și atenției
se vor pregătii de incendiu, vor lua
copiilor față de
din coşuri (care se află în faţa lor):
extinctor de plastic, furtun, cască și materialele
vestă. Vor alerga până la ,,puntea prezentate
de lemn” care o vor traversa prin
mersul în echilibru, călcâi-talpă-
vârf, la capătul acesteia, vor ocoli
jaloanele şi ajung la incendiu,
stingerea focului reprezintă o
mână sus. Se întoarc în alergare
pe lângă traseu, de unde au plecat
inițial și vor pune în coș uneltele
folosite la stingerea incendiului,
urmând să predea ștafeta
următorului coleg prin atingerea
palmei. Jocul se va termina cand
toți copii vor parcurge traseul de
stingere al incendiului, urmând să
se stabilească echipa câștigătoare
(echipa care a terminat prima).
Cele două echipe vor primi
aprecieri și insigne de pompier.
⇰ Joc de probă
Vom executa un joc de probă
pentru a vedea dacă copiii au
înțeles cerințele.
Desfășurarea jocului proriu-zis se
va realiza conform regulilor.
⇰ Explicarea și
demonstrarea jocului
,,Roata meseriilor”

Copii vor fii anunțați că pompierul


Sam dorește să afle mai multe
despre profesii și meserii jucând
un joc care se numește ,,Roata
meseriilor”.
Pe rând

6. Evaluarea activității Frontală Observarea


capacității de
Evaluarea activității constă în Individuală concentrare a
aprecieri mobilizatoare ale copiilor
educatoarei.
Se fac aprecieri asupra modului Conversația Evaluarea orală a
de desfăşurare al jocului. răspunsurilor date

Observația Observarea
interesului și atenției
copiilor față de
materialele
prezentate

7. Încheierea Voi face aprecieri verbale asupra Conversația Recompense Frontală Aprecieri verbale
activității modului de desfășurare al Insigne Observarea
activității, asupra răspunsurilor și Fețe comportamentului
comportamentelor copiilor pe tot zâmbitoare. copiilor
parcursul activității.
Voi oferi recompense insigne și
fețe zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și