Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

GRUPA:mare-pregatitoare
DENUMIREA ACTIVITATII:Activitate matematica
TEMA ACTIVITATII:Al catelea fluturas a zburat?
TIPUL:joc didactic
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa constituie multimi dupa anumite criterii(forma,marime,culoare);
-sa formeze sirul numeric in limitele 1-7 precizand locul fiecarei multimi in
sir,precum si numeralul ordinal corespunzator ;
-sa stabileasca vecinii numerelor naturale in sirul numeric 1-7;
-sa identifice lipsa unui obiect (imagine)dintr-un sir fomat,sa-l denumeasca
utilizand numeralul ordinal corespunzator respectand acordul verbal intre
numeral si substantivul care-l insoteste;
-sa rezolve operatii cu multimi si cardinalul lor,exprimandu-se corect in
limbaj matematic corespunzator.
SARCINA DIDACTICA:
-recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar in sirul numeric,utilizarea
corecta a numeralului ordinal.
REGULILE DE JOC:
-la semnalul educatoarei (o bataie din palme) copiii inchid ochii,timp in care
se ascunde un fluture din sirul constituit;

(la doua batai din palme)copiii deschid ochii si sesizeaza ala catelea fluturas
a zburat ;ii asociaza cifra corespunzatoare,utilizand numeralul ordinal.
ELEMENTE DE JOC:
-macheta reprezentand o poienita cu elementele
caracteristice,aplauze,inchiderea si deschiderea ochilor.
CONTINUTUL MATEMATIC:
-sir numeric 1-7,operatie matematica (adunare,scadere)cu o unitate.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee:
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
-problematizarea
MATERIALUL DIDACTIC:
a)demonstrativ:
-macheta confectionata de educatoare reprezentand o poienita cu flori
multicolore,
-fluturi multicolori din carton,
-casetofon,
-tabla magnetica,
-cifrele 1-7;

b)distributiv:
-cosulete,
-jetoane reprezentand 7 florii rosii si 7 fluturi galbeni;
-panou cu buzunare orizontale;
-cifrele 1-7;
-fisa matematica
-carioca

STRATEGIE STIMULATIV-EVALUATIVA:
-aprecieri
-recompense
RESURSE TEMPORALE:30 de minute

DEMERS DIDACTIC

Momente
pedagogice
INTRODUCEREA
IN JOC

Continutul invatarii
Activitatea educatoarei
Activitatea copiilor
-aranjeaza masutele si

-intra ordonat in sala de grupa si

scaunelele in forma de clasa;

isi ocupa locul.

Pregatirea clasei

-pregateste materialul

pentru activitate

demonstrativ,il distribuie pe cel

PREZENTAREA

individual.
-prezinta macheta acoperita

TITLULUI SI A

(sub forma de surpriza) pe fond educatoarea.

REGULILOR

-participa la conversatia cu

muzical ;

JOCULUI

-denumesc elementele din

Captarea atentiei.

-cere denumirea materialului

macheta(fluturi,flori) cu

Enuntarea scopului si

demonstrativ(elementele din

precizarea atributelor de

a obiectivelor jocului.

macheta) si caracterizarea lor

marime,culoare.

prin atributele de
culoare,forma,marime.

-recepteaza si repeta titlul

-anunta titlul jocului : Al

jocului si obiectivele propuse

catelea fluturas a

prin joc.

zburat ? ,precizeaza regulile


jocului,sarcinile de invatare in
DEMONSTRAREA
JOCULUI

termeni accesibili.
-precizeaza criteriul dupa care

-constituie multimi dupa criteriul

se constituie multimile(forma) ; formei ;

Reactualizarea

-solicita compararaea celor

cunostintelor

doua multimi prin punerea

-compara multimile,formeaza

anterioare cu privire la elementelor in corespondenta

perechi intre elementele

constituirea multimilor (formare de perechi) ;

acestora ;

dupa anumite criterii si -le cere copiilor raportarea

-verbalizeaza actiunea (tot atatia

operatii cu multimi.

numarului la cantitate,respectiv fluturi cate flori) ;


la cifra corespunzatoare ;

-asociaza cifra orespunzatoare nr


de elemente,verbalizeaza ;

-propune un exercitiu de proba

-aranjeaza fluturii si florile dupa

frontal (cere asezarea fluturilor

cerinta,obtinand sirul fluturilor

unul langa altul in sir,respectiv

(1-7) si al florilor (1-7) ;

a florilor,in ordinea de

-determina locul fiecarui fluture

numarare stanga-dreapta) ;

in sirul format utilizand


numeralul ordinal corespunzator
(se procedeaza identic cu sirul
florilor) ;

-cere verbalizarea

-precizeaza numeralul ordinal

corespunzatoare a

dupa algoritmul cunoscut

numeralului,insistand pe

(stanga-dreapta),realizeaza

acordul gen si numar cu

acordul impus (al doilea fluture,a

substantivul;

doua floare );

-la semnal (bataia din

-asaza fluturele la floarea

palme),cere sa aseze fluturele

corespunzatoare si verbalizeaza

la floarea corespunzatoare,in

actiunea(primul fluture la prima

sirul format,respectand ordinea

floare) ;

de numarare;
-ascunde un fluture,le cere sa

-sesizeaza lipsa,identifica

sesizeze al catelea fluturas a

numeralul,verbalizeaza

zburat si a cata floare a ramas

corespunzator ;

fara fluturas;
-cere stabilirea vecinilor

-stabilesc vecinii fiecarul

numerelor in siul format

numar,utilizand corespunzator

utilizand numeralul ordinal ;

formele de numeral ordinal


(ex.al cincilea fluturas este
asezat intre al patrulea si al
saselea fluturas etc.)

-propune audierea sarcinii

-actioneaza conform

inregistrate pe casetofon

sarcinii,verbalizeaza actiunea in

(pentru diversitate):Luati

termini corespunzatori.

fluturasul asezat pe tabla


magnetica intre al doilea si al
patrulea fluturas ;asezati-l pe a
EXECUTAREA
JOCULUI

sasea floare.
-antreneaza copiii in denumirea -denumesc materialul;
materialului din cosulete;

Intensificarea retentiei -cere formarea sirului prin

-constituie sirul fluturilor(1-7) si

si asigurarea

asezarea fluturilor si florilor

sirul florilor (1-7);

transferului

unul langa altul(se lucreaza la

-verbalizeaza actiunea;

panoul cu buzunare verticale);


-propune exercitii de verificare

-rezolva independent sarcinile;

a deprinderii de a folosi correct -motiveaza actiunea si


numeralul ordinal:Sa zboare

verbalizeaza corespunzator.

fluturasul care corespunde in


sirul numeric format numarului
de aripi pe care-l are orice
pasare;asezati-l pe prima
floare.
Sa zboare al treilea fluturas,sa
se aseze pe floarea aflata in siru
florilor intre a treia si a
cincea!
Asezati primul si ultimul
COMPLICAREA
JOCULUI

fluturas in cosulet.
-se dau copiilor fisele;

-recepteaza si rezolva succesiv

Colorati cu rosu primul

fiecare sarcina.

Realizarea feed-back-

stilou,cu verde pe al cincilea,cu

ului si obtinerea

albastru pe al saptelea stilou.

performantei

Colorati a doua, a patra si a


sasea pensula.
Din primul cerc faceti un cap
de pisica,din al doilea o
floare,iar din ultimul desenati
ce doriti.

INCHEIEREA

-corecteaza fisle
-apreciaza rezultatele si modul

-ies ordonat din sala de grupa

ACTIVITATII

de desfasurare al activitatii

imitand zborul fluturilor.

-ofera recompense (fluturi si

flori) ;

S-ar putea să vă placă și