Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECTIE

Unitatea de învățământ:
CLASA: a XI-a Filologie
DISCIPLINA: Istorie
Profesor :
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Religia in lumea contemporană
Titlul lecției: Arhitectura religioasă

TIPUL LECTIEI: dobândire de cunoștiințe

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.4.Analiza diversităţii sociale, culturale şi de civilizaţie în istorie pornind de la sursele
istorice
*1.4.Susţinerea argumentată a unui punct de vedere într-o discuţie / într-un referat pe
teme de istorie

OBIECTIVE OPERAȚ IONALE:

O1 – să stabilească raportul modern/ traditional în ce privește elementele de


arhitectură ;
02 – să precizeze asemă nă ri/deosebiri între construcțiile religioase din secolul XX și
cele anterioare.
O3 – să analizeze construcțiile religioase contemporane;
O4 – să descrie un edificiu religios(biserică , moschee, templu etc);
O5 – să își exprime pă rerea în legă tură cu un edificiu religios contemporan.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE: - conversaţia , expunerea, observația, explicația, învățarea prin descoperire,
exercițiul
Forme de organizare: - frontal, în perechi, individual

Evaluarea:– observarea sistematică a comportamentului elevului, fișa de evaluare

MIJLOACE: prezentare ppt, imagini, fișe de lucru,


BIBLIOGRAFIE:
 Manualele de istorie pentru clasa a XI-a
 Orșova: Biserica Catolică este o construcție futuristă din beton #DrumuriAproape
@TVRTM - YouTube
Etapele Ob. Conținuturi Intersubiectivitate STRATEGII DIDACTICE Evaluare
lecției Op.
Metode Mijloac Forme
și e de de
procedee învățăm organiza
ânt re
Moment Notează absenţele; conversa frontală
organizatoric Pregăteşte materialele necesare desfăşurării ția
lecţiei;
Organizează clasa;
Realizează un climat cooperant:
Reactualizare Fundamentalismul Voi face reactualizarea cunoștiințelor prin Conversa frontală
a religios întrebări adresate elevilor: ția
cunoștiințelo Ce este fundamentalismul religios?
r integrismul?
Pelerinajul Ce este pelerinajul? Care este diferența
dintre pelerinaj și excursie? Locuri de
pelerinaj ?

Anunțarea ”Arhitectura religioasă Astăzi, în cadrul lecției de istorie, vă invit Conversa frontală
subiectului contemporană” într-un ”pelerinaj” la monumentele de ția
arhitectură religioasă ale secolului XX
Desfăsurarea Prezentare PPT Voi prezenta elevilor un material PPT Conversa Prezent Frontal Aprecier
lecției ția are PPT i verbale
Expuner Imagini În
-caracteristici ale ea Fișe de perechi
O1 arhitecturii secolului În primele slide-uri ale prezentării lucru
XX voi vorbi despre tendințele moderne în Învățarea
arhitectură în secolul XX și despre noile prin
- materiale de materiale de construcții. descoper
construcții ire
Exercițiu
-arhitectura ortodoxă Voi menționa elementele tradiționale l
păstrate în arhitectura religioasă
contemporană și inovațiile aduse lăcașelor
de cult ortodoxe în secolul XX. Voi
adăuga imagini cu lăcașele de cult
Arhitectura catolică și reprezentative pentru secolul XX.
(neo)protestantă

La fel voi proceda pentru fiecare


religie sau cult religios.
Arhitectura mozaică

Arhitectura islamică

O3 Elevii, vor primi o fișă pe care o


-fisă de lucru ( anexă) vor rezolva în pereche cu colegul de
bancă. Fișa de lucru va conține imaginea
unei construcții religioase contemporane,
iar elevii, cu ajutorul internetului vor
completa cerințele din fișa de lucru.
O4 Fiecare pereche va avea atribuită câte o
costrucție.

Fixarea O3 Vizionare Orșova: Biserica Catolică este o Conversa frontală


cunoștințelor 04 construcție futuristă din beton ția
#DrumuriAproape @TVRTM - YouTube Explicați
Elevii vor viziona un filmuleț în care este a
prezentată biserica catolică ”Neprihănita
zămislire” din Orșova , construită între
anii 1972 – 1976 cu ocazia construirii
barajului Porțile de Fier și a strămutării
orașului vechi.
Asigurarea O5 Fișa de feed - back Completarea ultimei cerințe din fișa de Conversa fișă individu
transferului lucru primită anterior ția ală
Explicați
a
Exercițiu
l
Tema pentru Tema pentru acasă ”Imaginează-ți că ești un pelerin și vizitezi
acasa un monument de arhitectură
contemporană. Scrie un eseu de 1 – 2
pagini în care să îți motivezi alegerea și să
descrii experiența trăită”
Încheierea Aprecieri Voi face aprecieri generale și individuale
lecției
Catedrala din Brasilia

Când a fost construită?________________

Cărei religii / cult religios aparține?___________________________________________________

Cărui stil architectonic aparține?___________________________________________________

Asemănări/ Deosebiri față de stilurile arhitectonice studiate până acum?


Asemănări Deosebiri

_______________________________________ _______________________________________
_______________________________________ _______________________________________
_______________________________________ _______________________________________
_______________________________________ _______________________________________

Ce părere aveți? Ce sentimente vă trezește ?

S-ar putea să vă placă și