Sunteți pe pagina 1din 14

PEDAGOGIE II –

TEORIA ȘI METODOLOGIA
INSTRUIRII. TEORIA ȘI
METODOLOGIA EVALUĂRII
Conf. univ. dr. abil. Liliana Mâță
https://lucrareamea.ro/4-idei-pentru-a-deveni-un-maestru-al-organizarii-la-tine-acasa/
Proiectul didactic

Specific Este acţiunea cea mai detaliată şi concretă de anticipare şi


prefigurare a procesului de învăţământ.
Structură - elaborarea părţii introductive (data, şcoala, clasa, disciplina,
scopul, obiectivele operaţionale, strategia didactică, tipul lecţiei,
resursele umane, temporale, bibliografice);
- realizarea scenariului didactic (etapele lecţiei, durata, obiectivele
operaţionale, activităţile de învăţare, strategia didactică, evaluarea)
Etapele lecției
Etapele lecției Desfăşurarea activităţii
1. Captarea atenţiei
2. Enunţarea scopului şi a
obiectivelor
3. Reactualizarea cunoştinţelor
4. Prezentarea conţinutului
5. Dirijarea învăţării
6. Obţinerea performanţei
7. Feedbackul
8. Evaluarea performanţei
9. Retenţia (Fixarea
cunoştinţelor)
10. Transferul
1. Captarea atenției

trezirea interesului pentru tema lecţiei


introducerea elementelor de noutate, surpriză
prezentarea unor imagini sugestive
realizarea de jocuri introductive
motivarea copiilor să descopere tema nouă
captivarea atenţiei elevilor la începutul fiecărei etape
introducerea unor surprize în lecţie
modul de comunicare atractiv
expresivitatea realizată prin gestică, mimică, expresia feţei
2. Enunţarea scopului şi a obiectivelor

enunţarea scopului activităţii


prezentarea obiectivelor operaţionale
implicarea elevilor în descoperirea obiectivelor
lecţiei
anunţarea treptată a obiectivelor urmărite
asigurarea legăturii, succesiunii dintre
obiectivele lecţiei
evidenţierea trecerii la noile obiective prin
diverse tehnici (marcatori, ton, afişare)
3. Reactualizarea cunoștințelor

realizarea legăturii dintre cunoştinţele/


deprinderile învăţate şi cele noi
recapitularea cunoştinţelor/ deprinderilor din
lecţiile anterioare
accesarea noţiunilor/ deprinderilor anterioare
care sunt necesare pentru înţelegerea celor
actuale
realizarea unor jocuri, exerciţii pentru
reactualizarea cunoştinţelor
integrarea cunoştinţelor/ deprinderilor învăţate
în categoriile generale, alături de cele noi
4. Prezentarea conţinutului

explicarea noţiunilor/ deprinderilor cheie ale activităţii


demonstrarea noţiunilor/ deprinderilor cheie
exemplificarea noţiunilor/ deprinderilor noi
prezentarea succesivă a conţinuturilor
utilizarea unui limbaj accesibil elevilor
reprezentarea grafică a informaţiilor esenţiale
oferirea de explicaţii pe înţelesul elevilor, la solicitarea
acestora
folosirea unor metode active care să implice copiii/
elevii în predarea conţinuturilor/ deprinderilor noi
utilizarea de mijloace didactice ilustrative
5. Dirijarea învăţării

explicarea sarcinilor de lucru


asigurarea învăţării logice, graduale a noilor
cunoştinţe/ deprinderi
folosirea unor metode interactive bazate pe
învăţarea în echipă
integrarea metodelor creative pentru descoperirea
soluţiilor în activitatea de învăţare
utilizarea de auxiliare curriculare diverse pentru
exersarea noilor cunoştinţe/ deprinderi
folosirea fişelor de lucru diferenţiate
coordonarea activităţilor de învăţare în mod
individual, pe grupe, cu toată clasa
6. Obţinerea performanţei

introducerea unor cerinţe cu grad de


dificultate mai mare
realizarea sarcinilor de învăţare de către elevi
în mod independent, creativ, automat
rezolvarea unor fişe de lucru sau activităţi
individuale, pe grupe cu grad ridicat de
complexitate
introducerea unor reguli, variante noi în
realizarea sarcinilor de învăţare
7. Feedbackul

aprecierea răspunsurilor copiilor/ elevilor


întarirea imediată a rezultatelor pozitive
corectarea răspunsurilor greşite pe parcursul activităţii/
lecţiei
realizarea feedbackului individual – adresat unui elev
facilitarea feedbackului colectiv – adresat întregii clase
oferirea de informaţii necesare clarificării elevilor
oferirea de feedback pozitiv cu ajutorul indicilor
comunicării verbale (încurajare, laudă, aprobare),
nonverbale (zâmbet, mimică expresivă) şi paraverbale
(ton, intonaţie, accent)
8. Evaluarea performanţei

utilizarea fişelor de evaluare curentă


acordarea de stimulente, calificative
realizarea evaluării în strânsă legătură cu obiectivele
formulate, existenţa criteriilor de evaluare
implicarea copiilor/ elevilor în evaluarea colegilor
implicarea elevilor în autoevaluarea rezultatelor
utilizarea probelor de evaluare orale, scrise, practice
integrarea metodelor alternative de evaluare
(observarea activităţii elevilor, proiectul, investigaţia,
portofoliul, autoevaluarea)
elaborarea unor probe de evaluare sumative
9. Retenţia (Fixarea cunoştinţelor)

formularea unor întrebări referitoare la subiectul


lecţiei
fixarea principalelor obiective ale activităţii/
lecţiei
recapitularea aspectelor principale ale lecţiei
realizarea unor exerciţii de memorare, de fixare a
cunoştinţelor/ deprinderilor noi
stabilirea sarcinilor de lucru pentru acasă
evidenţierea celor mai importante noţiuni/
deprinderi din cadrul lecţiei
10. Transferul

realizarea transferului intern – conexiunile dintre


cunoştinţele/ deprinderile/ atitudinile din cadrul
disciplinei
facilitarea transferului extern – conexiunile dintre
cunoştinţele/ deprinderile/ atitudinile lecţiei cu altele
din domenii variate
formularea unor întrebări referitoare la utilitatea
cunoştinţelor/ deprinderilor învăţate pentru viaţa
cotidană şi cea personală
folosirea de exemple, materiale sugestive din viaţa
reală

S-ar putea să vă placă și