Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

Instituia de nvmnt: Colegiul Naional salut


Disciplina: Religie, cultul ortodox
Clasa: a IX-a
Practicant: eu
Profesor mentor: lulu
Unitatea de nvare: Cretinismul i problemele lumii contemporane
Subiectul leciei: Tinerii i mass-media
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei:
- dobndirea unor cunotine despre mijloacele i metodele moderne de comunicare mediatic i mass-media;
- dezvoltarea spiritului critic i a puterii de discernmnt.
Competene derivate
La sfritul leciei elevii vor demonstra urmtoarele competene:
Cd1 identificarea unor criterii de selectare a informaiei transmise prin mass-media;
Cd2 analizarea beneficiilor i a pericolelor derivate din folosirea mijloacelor de informare n mas;
Cd3 comentarea importanei evalurii n mod obiectiv a informaiilor transmise prin mass-media;
Cd4 analizarea avantajelor i dezavantajelor transmiterii mesajului religios prin mijloace media.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa colar pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a IX-a;
- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IX-a;
- Proiectarea unitii de nvare.
2. Temporale:
- numr de lecii: 1
- durata: 50 min.

3. Bibliografice:
- ***, Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. IBMBOR, Bucureti, 1994.
- ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba-Iulia, 2000.
- Opri, D., Metode active de predare-nvare. Modele i aplicaii la religie, Ed. Sf. Mina, Iai, 2006.
Strategia didactic
1. Metode i procedee: conversaia catehetic i conversaia euristic, explicaia, rugciunea n comun, lectura, dezbaterea, metoda
ciorchine
2. Mijloace de nvmnt: coli A4, fie de lucru, ziare, reviste.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, activitate pe grupe.
Scenariul didactic
Nr.
crt.

Etapele leciei

1.

Momentul
organizatoric

2.

Pregtirea
aperceptiv

Cd

T.

3.

Anunarea temei

4.

Comunicarea
cunotinelor

25

Activitate profesor
- Salutul
- Rugciunea
- Anunarea absenelor
- Pregtirea pentru nceperea leciei
mprirea unor bileele cu cuvinte ce
trebuie grupate pe familii. Va fi evideniat
familia cuvintelor legate de mass-media
Lecia de astzi trateaz subiectul Tinerii
i mass-media.
Cere elevilor deschiderea manualului la
lecia corespunztoare
Se cer elevilor rspunsuri pentru
completarea unui ciorchine cu tema Massmedia
Se cere elevilor notarea definiiei
termenului mass-media

Activitate
elevi

Lecturarea i
ordonarea
cuvintelor
Noteaz pe
caiete data i
titlul leciei
Deschid
manualele
Elevii rspund i
dau idei de
completare
Noteaz n
caiete

Metode i
procedee

Mijloace de Forme de
nvmnt organizare

Rugciunea
n comun

Icoanele

Activitate
frontal

Explicaia

Bileele cu
cuvinte de
ordonat

Activitate
frontal

Evaluarea
atitudinii n
timpul
rugciunii
Observare
sistematic,
aprcieri verbale

Activitate
frontal

Explicaia
Metoda
ciorchinelui

Evaluare

Fia de lucru
Caiet

Activitate
frontal

Observare
sistematic

Se precizeaz rolul important al massmedia. Se indic elevilor fragmentul din


manual pe care trebuie s l citeasc
individual i s identifice funciile massmedia. Timp lucru:

Citesc
individual din
manual

Lectura

Se iniiaz o discuie despre domeniile


media i caracteristicile lor: pres scris,
radio, televiziune, online.
Se cere elevilor notarea n caiet a celor
discutate.

Elevii rspund.
Se implic n
dialog. Noteaz
n caiet

Se iniiaz o discuie despre cum folosesc


elevii mijloacele de comunicare n mas

Activitate
frontal

Observare
sistematic

Conversaia
euristic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Elevii rspund.
Se implic n
dialog. Noteaz
n caiet
Noteaz n caiet

Conversaia
euristic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Se iniiaz o activitate pe grupe despre


avantajele i dezavantajele folosirii massmedia. Se accentueaz pericolele care apar
pe baza unei utilizri improprii.
Se cere notarea n caiet a celor enunate

Lucru pe grupe

Conversaia

Activitate
pe grupe

Observare
sistematic
Aprecieri
verbale

Se ntreab elevii dac au cunotin de


mijloace mass-media cretine.

Elevii rspund.
Se implic n
dialog
Elevii rspund.
Se implic n
dialog. Noteaz
n caiet

Conversaia

Activitate
frontal

Dezbaterea

Activitate
frontal

Observare
sistematic
Aprecieri
verbale

Se comunic elevilor statistici despre


utilizarea media n Romnia
Se cere notarea n caiet a informaiilor

Discuie despre rolul mass-mediei cretine


i despre cum ar putea ajuta ea cretinilor.
Se cere notarea n caiet a celor discutate.
Concluzie: Transmiterea slujbelor la radio
sau TV este benefic pentru o anumit
categorie pe persoane, dar nu se adreseaz
i celor care ar putea merge la Biseric.

Manual

Fie de lucru

Dezbaterea

Fixarea
cunotinelor

10

Aprecierea,
asocierea,
generalizarea
Precizarea temei
pentru acas

Aprecierea
activitii elevilor

ncheierea activitii

Profesorul adreseaz elevilor ntrebrile:


Ce este mass-media?
Care sunt funciile mass-media?
De ce este important?
Ce trebuie s avem n vedere cnd folosim
mass-media?
Care sunt beneficiile transmiterii
mesajului cretin prin mass-media? Dar
dezavantajele?
Profesorul i provoac pe elevi s i
imagineze care ar fi coninuturile ideale
pentru un post de televiziune cretin.
Urmrii o emisiune la alegere din grila de
programe a Trinitas TV de pe internet
(www.trinitastv.ro) i o prezentai pe dou
pagini de caiet mic.
Profesorul evideniaz elevii care au dat
rspunsuri bune i foarte bune
Rostirea rugciunii de final
Salutul

Elevii rspund
la ntrebri
conform celor
discutate i
notate n caiet

Conversaia
catehetic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Elevii rspund

Conversaia
catehetic

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Notarea temei
pe caiet
Ascult cu
atenie
Rostesc
rugciunea
mpreun
Salut

Explicaia
Explicaia

Activitate
frontal
Activitate
verbal

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și