Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecie

A. Antet
Propuntor: Oravetz Kinga
Data: 08.06.2015
Clasa: a V-a
Disciplina: Biologie
Unitatea de nvare: Diversitatea lumii vii
Titlul leciei: Grul i porumbul
Competene specifice:
1) Identificarea unor grupe i specii din regnul Plante
2) Explicarea alctuirii generale a unei plante cu flori
3) Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare
Obiective operaionale:
1) S recunoasc prile componente ale grului i porumbului pe baza materialului vegetal i a unor
imagini
2) S descrie alctuirea grului i a porumbului
3) S identifice asemnrile i deosebirile dintre gru i porumb
4) S enumere cte 2 importane ale cerealelor n viaa omului i a animalelor
Tipul leciei: mixt
Noiuni cheie: cereale, spic, cocian, tiulete, pnui
Materiale didactic: manual biologie, fi ghicitori, material vegetal, fie de activitate, diagrama Venn,
tabl, cret, fie de lucru
Metode si procedee didactice: conversaia euristic, explicaia, observarea dirijat, demonstraia
didactic, nvarea prin cooperare
Forme de organizare: grup, frontal, individual
Forme de evaluare: observare sistematic, fia de lucru independent (anexa 4)
Bibliografie didactic i de specialitate:
1) Mohan, G., Ardelean, A., i Mihail, A., Manual de Biologie pentru clasa a V-a, Editura ALL,
Bucureti, 2005
2) Opri, T., Enciclopedia copiilor, Editura Ion Creang, Bucureti, 1999

B. Desfurarea leciei:

Etapele leciei

Activitatea profesorului

Activiti propuse elevilor

Forme de
activitate
Captarea
ateniei

Metode: conversaie euristic


Materiale: fi ghicitori (Anex 2), tabl,
cret

o
o

5
F
Evocare
10
F

Realizarea
sensului
10

Ce sunt plantele monocotiledonate? Dai


exemplu de alt monocotiledonat.
o Metode: conversaie euristic, observare
dirijat, explicaie, demonstraie didactic
o Materiale: material vegetal, manual
o Cuvinte cheie: cereale
Din ce grup fac parte grul i porumbul?
Din ce este alctuit planta de gru? Dar
porumbul? Ce asemnri exist ntre cele
dou plante? Dar deosebiri?
o
o
o

10
G

10
I

Reflecie
5
F

C: Anexe

Metode: nvare prin cooperare


Materiale: fie de activitate (Anexa 3),
atlase, material vegetal, tabl, cret
Cuvinte cheie: spic, cocean, tiulete,
pnui

Formai 4 grupe.
Observai prile componente
ale plantelor.
Observai imaginile din manual.

Citii textul de pe fia de


activitate
i
cu
ajutorul
materialului vegetal primit i a
imaginilor din manual, rspundei
la ntrebrile de pe fi. Avei la
dispoziie 10 minute. Lucrai n
echipe.

Metode didactice: conversaie euristic, Desenai n caiete diagrama


Venn
i
completai-o
cu
explicaie, diagrama Venn (Anexa 1)
informa

ia
de
pe
tabl.
o Materiale: tabl, cret, fi ghicitori
(anexa 2)
La ce ai auzit c se folose te grul? Dar
porumbul? Ce plante cunoa te i care
seaman cu grul? Dar cu porumbul?
o

Completai individual fiele de


Metode didactice: conversaie euristic,
lucru. Avei la dispoziie 10
explicaie
minute.
o Materiale: fie de lucru (Anexa 4)
o Metode didactice: conversaie euristic
Care sunt prile componente ale grului?
Care sunt asemnrile dintre gru i
porumb? Dar deosebirile? La ce se folosesc
aceste plante? Ce plante nrudite cu grul i
porumbul cunoatei?
o

Anexa 1: Schia leciei


Grul i porumbul
-

Fac parte din grupa cerealelor

Grul

Porumbul

Rdcina
-firoas
Tulpina
-neramificat cu
noduri i internoduri
Frunze

- goal pe interior = pai


- subire

-pornesc din dreptul


nodurilor
-nu au peiol
-ca o panglic,nervuri
paralele

Flori
-un singur tip de floare
-grupate n spic
-spicul conine mai multe
spiculee
-spiculeele conin 3-5 flori
-polenizarea -direct

Fructe
e
-uscate

- plin cu mduv = cocian


- groas

- mai late dect ale


grului
Flori
-2 tipuri de flori:
: n vrful tulpinii
: mai jos, acoperite cu
pnui
-polenizarea - prin vnt

Semine
-conin i gluten

Importana
Grul- hran

- spirt

-conin amidon

Om : fina de gru, pinea, pastele

finoase
Animale: trele

Porumbul- hran
-ulei, spirt

Om : fina de mlai, floricelele


Animale: cocenii, tiuleii

-conin i ulei

- Plante nrudite
Gru- orz, ovz, orez, secar
Porumb- trestia de zahr

Anexa 2: Fi ghicitori
Mustciosul din ogor
Ce d pine tuturor
(Grul)
Cine-l sap bine vara
Cu mlai umple cmara
(Porumbul)
Cu aceaste cereale
Calul alearg mult mai tare
(Orzul i ovzul)
Cu bobul lui alb sau brun
Facem un pilaf bun
(Orez)
Trupu-i eava-nalt,
Crete numai unde-i balt,
Iar in varf are un spic
Ca o coada de pisic!
Ea n fabric ajunge
i se transform-n ceva dulce!
(Trestia de zahr)

Anexa 3: Fi de activitate 1
1. Citii cu atenie textul de mai jos i rspundei la urmtoarele cerine.
Grul i porumbul sunt cereale importante din ara noastr. Acestea sunt plante
superioare cu organe vegetative: rdcin, tulpin i frunza i organe de nmulire: floarea,
fructul i smna. La gru rdcina este firoas, nmnunchiat ca un smoc (Fig 1). n ceea ce
privete frunzele grului, acestea pornesc din dreptul nodurilor. Ele nu au peiol, iar limbul are o
form de panglic i nervuri paralele. Rdcina porumbului este firoas, nmnunchiat ca un
smoc, iar frunzele sunt mai mari i mai late dect ale grului (Fig 2). Frunzele porumbului nu
prezint peiol i se prind la fel de tulpin ca i cele de gru i au form de panglic i prezint
nervuri paralele.

Fig. 1 Grul

Fig. 2 Porumbul

2. Identificai o asemnare dintre rdcina grului i a porumbului.


3. Identificai asemnrile i deosebirea dintre frunza grului i a porumbului.

Fi de activitate 2
1. Citii cu atenie textul de mai jos i rspundei la urmtoarele cerine.
Grul i porumbul sunt cereale importante din ara noastr. Acestea sunt plante
superioare cu organe vegetative: rdcin, tulpin i frunza i organe de nmulire: floarea,

fructul i smna. La gru tulpina este neramificat, cu noduri i internoduri. Aceasta este
subire, goal la interior i este numit pai (Fig 1). Tulpina porumbului este groas, neramificat
i prezint noduri i internoduri. Spre deosebire de gru, tulpina porumbului este plin cu
mduv i se numete cocean (Fig 2).

Fig 1. Grul

Fig 2. Porumbul

2. Identificai asemnrile dintre tulpina grului i a porumbului.

3. Identificai deosebirile dintre tulpina grului i a porumbului.

Fi de activitate 3
1. Citii cu atenie textul de mai jos i rspundei la urmtoarele cerine.
Grul i porumbul sunt cereale importante din ara noastr. Acestea sunt plante
superioare cu organe vegetative: rdcin, tulpin i frunze i organe de nmulire: floarea,

fructul i smna. La gru exist un singur tip de floare n care se gsesc stamine i pistil, iar
polenizarea este direct. Florile sunt grupate n infloresecene numite spic (Fig 1). Spicul
conine mai multe spiculee, fiecare spicule fiind format din 3-5 flori. La porumb exist dou
tipuri de flori: brbteti i femeieti. Florile brbteti sunt aezate n vrful tulpinii, iar cele
femeieti sunt aezate mai jos, pe tiulei care sunt acoperii cu nite frunze numite pnui (Fig
2). La porumb polenizarea se face cu ajutorul vntului.

Fig 1. Grul

Fig 2. Porumbul

2. Identificai deosebirile dintre florile grului i ale porumbului.

3. Identificai deosebirea dintre polenizarea la gru i la porumb.

Fia de activitate 4
4. Citii cu atenie textul de mai jos i rspundei la urmtoarele cerine.
Grul i porumbul sunt cereale importante din ara noastr. Acestea sunt plante
superioare cu organe vegetative: rdcin, tulpin i frunze i organe de nmulire: floarea,
fructul i smna. La gru fructul este uscat i conine o smn unic care conine mult

amidon i gluten (Fig 1). La porumb fructul este de asemenea uscat, are culoarea galben i
rmne prins pe tiulei (Fig 2). Smna porumbului pe lng amidon conine i ulei.

Fig 1. Bobul de gru

Fig 2. tiulete de porumb

5. Identificai asemnarea dintre fructele grului i ale porumbului.

6. Identificai deosebirea dintre coninutul seminelor de gru i cele de porumb.

Anexa 4: Fi de lucru individual


1. Rezolv rebusul completnd propoziiile lacunare. Rezolvnd corect rebusul obii pe
verticala A B cuvntul .........?
1.
2.
3.
4.
5.
6.

Din boabele de ....... se obine fina de mlai.


Grul i porumbul au rdcina .......
Tulpina porumbului se numete .......
La fabricarea pinii se folosete cereala numit .......
Fructele porumbului rmn prinse pe .......
Florile grului sunt grupate ntr-un .....
A
1

2
3
4
5
6
B

2. ncercuiete varianta corect.


Tulpina porumbului:
a. este neramificat
b. se numete cocean
c. este dreapt, cu mduv;
d. este ramificat, fr mduv n interior
3. Stabilete relaia corect dintre cele dou coloane:
A - gru
B - trestia de zahr
C - porumb

a - extragerea zahrului
b - obinerea pinii i a pastelor finoase
c - obinerea uleiului

S-ar putea să vă placă și