Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA COLAR:
DATA:
CLASA :a VII-a
DIRIGINTE:
ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientare
MODULUL: AUTOCUNOATERE I DEZVOLTARE PERSONAL
SUBMODULUL: Autocunoatere
TEMA: IMAGINEA DE SINE
SCOPUL ACTIVITII:
Formarea capacitii de autocunoatere i dezoltarea unei atitudini pozitive fa de sine
OBIECTIVUL CADRU:Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive
fa de sine
OBIECTIVE DE REFERIN: S exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre
sine
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) COGNITIVE
O1-S-i obiectiveze prerea despre sine
O2-S-i identifice punctele tari i punctele slabe ale propriei persoane
O3-S -i dezvolte abilitile de autocunoatere i intercunoatere
O4- S identifice caracteristicile copiilor cu stim de sine pozitiv, respectiv sczut
O5-S recunoasc experiene care dezvolt o imagine de sine pozitiv,respectiv negativ
O6-S prezinte implicaiile stimei de sine negative
O7-S descopere modaliti de dezvoltare a respectului de sine
b)AFECTIVE
A1-Optimizarea ncrederii n sine
A2-S aib o atitudine participativ n dialogul cu clasa i dirigintele
Valori i atitudini:
respect i ncredere n sine i n ceilali
aprecierea unicitii fiecruia ca persoan unic i valoroas
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE:
Conversaia, explicaia,descoperirea dirijat, demonstraia, problematizarea, jocul didactic, metoda
ciorchinelui , brainstorming-ul, chestionarul.
FORMA DE ORGANIZARE I DESFURARE A ACTIVITII:
Frontal,pe grupe
RESURSE MATERIALE:
Fie de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraii, afie,prezentare Power Point
MODUL DE REALIZARE A NVRII:
Prin apel la experienele proprii
Prin colaborare
Prin confruntarea cu celelalte opinii avnd un spirit tolerant.
EVALUAREA: Observarea sistematic a comportamentului elevilor
Analizarea modului de lucru i a rspunsurilor
BIBLIOGRAFIE: ORA EDUCATIV-Modele de proiecte didactice
Daniela Slgean; Silvia inic; Dorin Pintilie
Ed.EuroDidact-2004
CONSULTAII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIV-Editura Eurobit-1996
Suport curs Consiliere i orientare-2007
Materiale de pe Didactic.ro

Imaginea de sine este modul n care o persoan i percepe


propriile caracteristici fizice, cognitive, emoionale, sociale
i spirituale.
In limbaj curent, imaginea de sine este prerea pe care o
avem despre noi, despre "cine suntem noi" i "ce putem
face ".
Stima de sine reprezint dimensiunea evaluativ a imaginii
de sine i se refer la modul n care ne considerm ca
persoane n raport cu propriile ateptri i cu ceilaii (de
exemplu, mai buni sau mai puin buni)

Componentele stimei de sine

S te simi important
S te simi iubit
S ai simul puterii
S ai ncredere n tine
S te simi matur
S te simi respectat
S cunoti i s trieti dup anumite valori
S te simi unic
S te simi plin de succes
S te simi acceptat
S te justifici
S-i menii integritatea
S controlezi stresul eficient
S ndrzneti s riti
S fii disciplinat
S ai scopuri bine definite
S controlezi conflictele
S accepi responsabilitile i provocrile
S te simi capabil s-i influenezi pe alii
S simi c ai controlul asupra vieii cuiva
S ai o imagine corporal pozitiv
S fii capabil s accepi laudele i criticile
S ai o sfer larg de emoii
S poi aciona independent i interdependent
S te simi mndru
S fii capabil s dai i s primeti
S te simi util
S te simi legat de cei din jur
S te simi competent n luarea deciziilor
S tratezi eficient cu colegii/ autoritile
S te simi n siguran

S tii c e uman s greeti


S tii c se poate avea ncredere n tine

Copiii cu o stim de sine pozitiv...


i asum responsabiliti ("Pot s fac acest

lucru")
se comport independent ("M descurc

singur.")

sunt mndri de realizrile lor ("Sunt


mndru pentru c ..." "Sunt important.")

realizeaz fr probleme sarcini noi ("Sunt


convins c pot s fac acest lucru.")

i exprim att emoiile pozitive ct i pe


cele negative ("mi place de mine aa cum sunt. ", "Sunt suprat cnd
vorbeti aa cu mine. ")
ofer ajutor i sprijin celorlali colegi ("Am

nevoie de ajutorul tu.')

se apreciaz obiectiv

se nelege bine cu ceilali

are multe ocupaii

este calm

are performae colare

Acestea sunt cteva din lucrurile pozitive pe care ni se spunem singuri :


- M simt grozav
- M simt bine
- Pot s fac asta
- mi place cu adevart s fac asta
- tiu c o s-mi plac
- Azi o s am o zi grozav
- M pricep foarte bine s fac lucrul sta

Copiii cu o stim de sine sczut


sunt nemulumii de felul lor de a fi ( "Nu
sunt bun de nimic.", "Nu sunt n stare s fac asta. ", "Nu am nici o
calitate. ");

evit s realizeze sau s se implice n sarcini


noi ("Nu voi ii n stare s iau examenul.");

se simt neiubii i nevaloroi ("Sunt


antipatic". "Nu m place nimeni.", "Sunt plictisitor.");

i blameaz pe ceilali pentru nerealizrile


lor ("Profesorul a fost nedrept cu mine.");

pretind c sunt indifereni emoional ("Nu


m intereseaz c am luat nota 4 la...."):

nu pot tolera un nivel mediu de frustrare


("Nu tiu cum s rezolv problema. ", "Nu pot s nv.');

sunt uor influenabili ("Prietenii mei cred c


este bine s fumezi"):

nu ii asum responsabiliti;

are sentimentul c nu face ceea ce trebuie;

nu are ncredere n forele proprii;

i exprim sentimentele la extreme, ori n mod agresiv, ori se


izoleaz i nu comunic cu cei din jur;

nu are prieteni.

Acestea sunt cteva din lucrurile negative pe care ni se spunem singuri :


- M simt ngrozitor
- M simt ru
- Nu pot
- Detest s fac treaba asta
- Astzi iar o s am o zi proast
- Nu o s reuesc
- Nu am niciodat noroc

Experiene ce dezvolt o stim de sine pozitiv


laude, ncurajri;
consolrile n situaii de eec;
ncurajarea iniiativei;
acordarea ncrederii;
implicarea n luarea unor decizii;
relaii bune cu colegii ;
Putem dezvolta stima de sine a celorlali spunnd:
- Arti ntr-adevar fantastic !
- Ai facut o treab minunat !
- Ai putea s faci asta, te rog, pentru c stiu c te pricepi foarte bine
- Mulumesc, a ieit foarte bine
- tiu c dac o s faci asta o s ias foarte bine
- Pot s m bazez pe tine

Experiene ce determin o stim de sine sczut


criticile;
ignorarea de ctre prini;
abuzul emoional i fizic;
standarde exagerate ale prinilor privind
performanele copiilor;
eecurile n activitile colare sau extracolare;
comparaii frecvente ntre frai
Vom evita s rostim:
Ari ngrozitor

- Ai fcut-o de oaie
- Iar ai dat-o n bar

- Ti-am spus eu c se va ntampla aa


- tiam eu c nu eti n stare s faci asta
- Pur si simplu nu o s reusesti
- Eti total inutil
- Nu pot s ma bazez pe tine
Nu trebuie s faci greeli.

Consecine ale imaginii de sine negative


Relaii nearmonioase n cadrul familiei (lipsa de respect fa de sine favorizeaz
lipsa respectului manifestat fa de ceilali membri din familie; n timpul conflictelor se
nvinovesc excesiv sau i critic pe ceilali);

Relaii deficitare cu cei de aceeai vrst (elevii vor s i menin stima de sine
crescut impunndu-se, ns fac acest lucru nerespectnd drepturile celorlali i valoarea
lor, ceea ce afecteaz relaiile cu acetia.

-Probleme emoionale depresie, anxietate, iritabilitate


-Probleme de comportament agresivitate
-Scderea performaelor colare eec colar, abandon colar
n adolescen pot aprea:
-Creterea riscului consumuli de acool, tutun, droguri
-Implicarea n relaii sexuale de risc
-Imagine corporal negativ
-Tulburri comportamentale - anorexie, bulimie
-Suicid

Modaliti de manifestare a imaginii de sine negative:


evitare atitudine de genul dac nu ncerci nu greeti. Retragerea i
comportamentele timide, de evitare a confruntrii cu problemele sunt indici ai imaginii de
sine negative;

agresivitate defensiv un elev cu o imagine de sine negativa compenseaz


atacnd sursa frustrrii (l ironizeaz pe un coleg care a luat o nota mai mare);

compensare un elev care nu are succes la unele materii, le minimalizeaz


importana i ncearc s aib succes la altele, pe care ajunge s le considere mai
importante;

motivaie sczut un elev cu o imagine de sine negativa va manifesta lips de


ncredere n forele proprii. n consecin, el va fi mult mai puin motivat s iniieze sau s
se implice n diverse activiti, deoarece nu se va simi n stare s le finalizeze cu succes;

rezistena elevii ncearc s i conserve imaginea de sine i manifest


rezisten la schimbri, chiar dac aceste schimbri pot fi n beneficiul lor. Elevii cu o
imagine de sine negativ sunt mai rezisteni la schimbare, reducnd astfel riscul unui eec
n situaii dificile.

Imaginea de sine ne influenteaza comportamentele


Imagine de sine pozitiv:

Creterea performanelor colare (persoana i estimeaz corect resursele,


i asum responsabiliti n conformitate cu cerinele i resursele proprii);

Relaii armonioase n cadrul familiei (respectul de sine determinat de o


imagine de sine pozitiv favorizeaz manifestarea respectului din partea celorlali;
rezolvarea conflictelor este mai simplu de realizat n condiiile n care cei implicai
n conflict nu se autonvinovesc i nu i nvinovesc pe ceilali);
Relaii bune cu colegii i prietenii de aceiai vrst (elevii i pot pune n
evident calitile fr a le devaloriza pe ale celorlali)

Persoanele care au o gndire pozitiv se descurc mai bine n situaiile


dificile, au o mai mare capacitate de efort fizic i intelectual, rezist mai
bine la situaii stresante i, n general, sunt mai capabile s obin
rezultate superioare dect alii cu aptitudini asemntoare. De asemenea,
ele se nsntoesc mai rapid n cazul c au fost afectate de o maladie sau
de un accident i se pare chiar c au o mai mare rezisten la mbolnviri.
Cnd ai o imagine de sine bun i poi ndeplini obiectivele pentru ca, o
imagine de sine bun ii d entuziasm, energie i determinarea necesar pentru
acest lucru iar obstacolele sunt percepute ca provocri ce trebuiesc depite
pentru atingerea obiectivelor. O imagine de sine bun te face s relaionezi
armonios cu ceilali, prin atingerea obiectivelor poi avea performane
profesionale, succes social etc.

O imagine de sine negativ te face s-i scad motivaia sau chiar o anihileaz
prin lipsa ncrederii n forele proprii ("ce rost are s ncerc oricum nu voi
reui", "e greu", "nu sunt in stare" etc.) ducnd, mai departe, la comportamente
de evitare ("nu m duc la interviu deoarece nu sunt suficient de bun, deci nu are
rost...").
A se observa ca o imagine de sine negativ este capabil s creeze un cerc
vicios din care persoanei i este greu sa ias : nu face anumite lucruri pentru c
nu se crede n stare iar dupa ce renun la a face lucrurile respective se
autoculpabilizeaz i se critic i mai tare, ntrindu-i, astfel, convingerile
negative despre sine i alimentnd dialogul interior negativ.

EMOIONA
L
Emoiile
Sentimentele
fa de sine i
fa de ceilali

SPIRITUAL
Valorile i
principiile
mele

FIZIC
Imaginea
corporal
Ce cred despre
corpul
meu

aliiiiiiice
cred
alii

CERCURIL
E
SINELUI

SOCIAL
Cum m
percep ceilali

despre cum
art
COGNITIV
Ce cred eu
despre
modul n care
gndesc,
memorez

Fi de lucru

CUNOATE-TE PE TINE NSUI


n mijloc deseneaz mna i scrie pe fiecare deget :

Una dintre calitile mele este :

Ce spun alii
Un lucru pe care
l fac eu cel mai bine

despre

tine

pe

Un lucru

vrei s-l
mbi la tine
Un lucru de
care sunt
mndru

care
schi

N
rc
rt

ETAPELE
LECIEI
Moment
organizatoric

1.
2.

3.

Anunarea
temei i a
obiectivelor
leciei

Captarea
ateniei

OB
.
Op.

SCENARIUL REALIZRII ACTIVITII


CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEI
STRATEGIA DIDACTIC
Activitatea dirigintelui

Activitatea elevilor

- Se stabilete prezena elevilor


- Rspund la ntrebri.
- Verific existena resurselor
- Prezint aspectele de
materiale
disciplin colar
-Cere elevilor s prezinte tema
i ajutat de elevi prezint planul
leciei
PLANUL LECIEI
1.Ce este imaginea de sine ?
2. Stima de sine
3. Copiii cu o stim de sine pozitiv
4.Copiii cu o stim de sine sczut
5. Experiene care dezvolt o
imagine de sine pozitiv
6. Experiene care dezvolt o
imagine de sine negativ
7.Modaliti de manifestare a
imaginii de sine negative
8. Modaliti de dezvoltare a
respectului de sine .

Se stabilesc cteva reguli de


comunicare pentru aceast ora
dar i pentru situaiile de grup:
Fiecare prere trebuie ascultat
Nimeni nu este ntrerupt
Toate ntrebrile au rostul lor
Nimeni nu este criticat
Fiecare are dreptul s fie
ascultat
Nimeni nu rde de colegul lui

Metode i
procedee
Conversaia

Forma de
organizare
Frontal

Explicaia
Conversaia

Individual
Frontal

Resurse
materiale
Catalog
Caiete de
dirigenie
Tabl
Cret
Caiete

Elevii noteaz tema


i planul leciei n
caiete

i reamintesc regulile

Spargerea
gheii

Individual
Frontal

Afie cu
Reguli de
comunicare
pentru or

O1
A1
O2
Desfurarea
4.
Activitii
O3
A2

O4

O5

-Dirigintele cere elevilor s-i


spun unul altuia un compliment
Apoi elevii sunt ntrebai,cum
s-au simit.
-Dirigintele explic elevilor ce
reprezint
imaginea
de
sine,respectiv stima de sine i
distribuie elevilor un cerc din
carton ce cuprindeCercurile
sinelui,apoi l explic
-Drept
recompens
pentru
rspunsuri primesc un colaj
realizat
de
diriginte
,cu
autoportretele lor realizate ntr-o
or anterioar la desen
-Se distribuie elevilor o fi
Cunoate-te pe tine nsui
-Li se cere s i fac conturul
minii i s scrie pe fiecare deget
cerina din fi
-Vor lipi fiecare mn lng
stpnul ei pe colaj
Elevii sunt mprii n patru
grupe i aleg un plic cu sarcinile
de lucru
Grupa A : Li se cere s
descopere
caracteristicile
copiilor cu o stim de sine
pozitiv alegnd cartonaele
corespunztoare din plicul A
Grupa B. Li se cere s
descopere
caracteristicile
copiilor cu o stim de sine

- Elevii adreseaz un
compliment colegului
-Elevii rspund la
ntrebrile puse i
contientizeaz
diferena
dintre
imagine i stim.
Conversaia
-Lipesc cercul n
Exerciiul
caiete
-deseneaz
conturul
minii drepte i scriu Problematizape
fiecare
deget
rea
cerina.

-Elevii fiecrei grupe


discut despre modul
de colaborare
-Stabilesc colegul care
i va reprezenta
-Caut cartonaele de
care au nevoie pentru
sarcina respectiv
-Lipesc pe un carton
mare sub diferite
forme,realiznd un

Conversaia
euristic
Descoperirea
dirijat

Frontal

Cercurile
sinelui

Individual
Colaj realizat
din
autoportretele elevilor
Fia de lucru
conturul
minii

Pe grupe

Cri
Fie de lucru
Plic cu
cartonae
lipici
Carton
Plane

sczut
O6 Grupa C. Identific experiene
ce dezvolt o imagine de sine
pozitiv, alegnd cartonaele din
plicul primit
Grupa D. Identific experiene
ce dezvolt o imagine de sine
A1 negativ

5.

6.

Realizarea
feedbackului
Anunarea
temei pentru
ora
urmtoare

-Dirigintele
enumer
modalitile de manifestare a
imaginii de sine negative i
A2 implicaiile acestora
-Dirigintele roag elevii s se
autoaprecieze pe baza fiei i
chestionarului ce fel de stim au.
Dirigintele prezint un material
PowerPoint
ce
sintetizeaz
dorinele elevilor prezentate
ntr-o fiDac a fi...........
O7 -Se descoper prin discuii
modaliti
de
cretere
a
respectului de sine.
-Li se cere elevilor s
A1 completeze o fi n care vor
preciza ce le-a plcut n lecie
Dirigintele cere elevilor s afle
din tematic titlul urmtoarei
lecii

colaj
- Dup expirarea
timpului de lucru
fiecare grup prezint
prin purttorul de
cuvnt realizrile lor
-Discutnd cu ceilali
colegi i dirigintele
descoper
caracteristicile copiilor
cu o stim pozitiv
respectiv negativ,dar
i experinele ce
dezvolt o imagine
pozitiv sau negativ

Demonstraia
Braistormingul

Pe grupe

Individual

FiaDac a
fi

Material
Power Point
-Elevii motiveaz
alegerile fcute
Conversaia
Exemplific i
argumenteaz.

Exemplul

Noteaz tema.

Explicaia

Frontal
Individual

Fise de lucru

Frontal

Tematica
orelor de
dirigenie din
caiete

S-ar putea să vă placă și