Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de nvmnt:Liceul economic A.D.

Xenopol
Disciplina de studiu:Contabilitate
Clasa a X-a

Profesor coord. Liceu:Grazziela Marin


Student: Pagu Valentina
Data:
Ora:

Proiect de lecie
Unitatea de nvare (tema): Contul
Subiectul leciei: Contul prezentare generala
Tipul de lecie: mixt
Competenele specifice vizate : C1: Identificarea contului intr-un document contabil.
C2: Reformularea principalelor caracteristici ale unui cont in contabilitate.
C3: Recunoasterea formei contului intr-o inregistrare contabila.
Obiective operaionale:

O1: Elevii vor fi capabili sa reformuleze definitia contului la sfarsitul lectiei.


O2: Elevii vor fi capabili sa identifice principalele elemente ale contului la sfarsitul lectiei.
O3: Elevii vor fi capabili sa recunoasca forma contului.
O4: Elevii vor fi capabili sa distinga intre cont si bilant la sfarsitul orei.
Locul desfurrii leciei:in clas
Desfurarea leciei

Etapele (evenimentele, momentele) leciei

Timp
alocat
(n
minute)
2 min.

Moment organizatoric

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevilor

Se creaz condiii pentru


nceperea orei ,pregtirea
materialului didactic.
(cri,fie de
lucru,culegeri)

Se pregtesc
pentru
inceperea
leciei,sunt
ateni la
indicaiile
profesorului

Metode i
mijloace de
nvmnt
utilizate

Dialogul

Modaliti de
evaluare

3 min.
Captarea ateniei

2 min.
Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor
operaionale
5 min.

Reactualizarea cunotinelor anterioare necesare


nvrii care urmeaz (eventual, aprecierea i notarea
rspunsurilor elevilor)**
20 min.

Comunicarea noilor coninuturi: organizarea i


dirijarea nvrii (n funcie de situaiile de nvare
construite)

3 min

Obinerea feed-back-ului i realizarea de precizri,


completri etc.

4 min

Evaluarea performanei

Se va evidenia
importana practic a
contului prin inrebri ca:
Este important pentru o
firma sa inregistreze
undeva ca a achizitionat
un nou utilaj?De ce?
Prezint subiectul(contulprezentare generala) i
obiectivele operaionale
care si le-a propus pentru
lecie.
Se reamintesc noiunile
principale ale
contabilitatii si scopului
contabilitatii.

Raspund la
ntrebrile
profesorului i
ncearc s fac
legatura cu
leciile
anterioare.
Sunt ateni la
prezentarea
profesorului.
Raspund la
ntrebrile
profesorului i
argumenteaz
logic raspunsul
Iau notie,sunt
ateni i
interacioneaz
cu profesorul.

Se prezint definitia si
elementele unui cont. Se
exemplifica prin fise de
lucru formele contului.
Se prezinta comparativ
bilantul contabil si
contul.
Pune intrebri despre
Raspund la
coninutul leciei
ntrebrile
puncteaz ideile
profesorului,pu
principale
n intrebri in
ntrebriDe ce credei c cazul in care nu
este important s stabilim
au neles.
conturi pentru fiecare
element in contabilitate?
Evaluarea pe parcursul
Rspund
leciei prin ntrebrile
ntrebrilor

Conversaia

Explicaia

Frontal

Conversaia

Intrebri deschise

Explicaia
Conversaia
Fisa de lucru

Observarea sistematic

Conversaia

Observarea sistematic

-exemplificarea
-conversaia

-evaluare pe parcurs
bazata pe intrebari

adresate n etapele
anterioare.
8 min

Fixarea cunotinelor

3 min

Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independent a


elevilor.

Profesorul face o
recapitulare a leciei,prin
punctarea ideilor
principale.Le nmneaz
elevilor exemple de
forme ale contului.
Profesorul comunica
indatoririle elevilor
pentru ora urmatoare
(teme,reccapitulri)

Sunt ateni la
recapitulare,se
uita pe modele
primite i pun
ntrebri
profesorului .
-elevii vor nota
cerintele
profesorului.

-Lucrul in echip
-explicaia
-conversaia

-expunere
-explicaia

Aprecieri verbale
asupra colaborrii
membrilor echipei

S-ar putea să vă placă și