Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

PROPUNTOR: Prof Toma Marian


CLASA
: a X-a
OBIECTUL
: Religie
SUBIECTUL
: Concepii strine spiritualitii cretin-ortodoxe: Yoga
ARIA CURRICULAR: Om i societate
SCOPUL LECIEI :nelegerea diferenelor dintre concepiile cretin-ortodoxe i alte concepii
religioase strine gndirii cretine.
TIPUL LECIEI
: Mixt: verificarea cunotinelor anterioare i dobndire de cunotine
noi;
I.OBIECTIVE CADRU: -s defineasc concepte de baz ale religiei cretin ortodoxe;
- s argumenteze nvturile de credin ortodoxe;
II. OBIECTIVE PERFORMATIVE:
II.1.OBIECTIVE DE REFERIN:
O1:s neleag natura relaiei dintre divinitate i umanitate;
O2:s aprecieze comuniunea interpersonal oferit de religia cretin n raport cu
individualismul fanatic promovat de yoga;
O3:s descopere datoria (nscut din iubirea printeasc a lui Dumnezeu) de a lucra mntuirea
personal;
II.2.OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1:s argumenteze necesitatea comuniunii dintre oameni dup modelul oferit de Dumnezeu n
Treime;
O2:s arate modul corect n care poate fi atins desvrirea cretin;
O3:s defineasc principii specifice cretinismului ct i practicilor yoga;
O4:s arate c ajutorul oferit de Dumnezeu n obinerea desvririi este indispensabil;
III.STRATEGIA DIDACTIC:
1.RESURSE PROCEDURALE:
a)expunerea;
b)explicaia;
c)descrierea;
d)conversaia.
2.FORMA DE ORGANIZARE:
a)frontal;
b)individual.
3.RESURSE MATERIALE:
- Istoria Religiilor;
- Yoga i Isihasmul;
- Internet: www.sfaturiortodoxe.ro

III. SCENARIUL DIDACTIC:

N
r.

Etapele
c leciei

rt.

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

Observa
ii

1
.

2
.

Momentul
organizatoric

Verificare
a cunotinelor

Salutul
Rugciunea;
Notarea
absenilor.
Prin
scurte
ntrebri profesorul va
urmri gradul n care
elevii
i-au
nsuit
cunotinele
leciei
anterioare.
1.Ce am avut de
pregtit pentru astzi?
2. Ce reprezint
rencarnarea?

3.Ce
principii
impune
credina
n
rencarnare?

4.n ce religii este


prezent credina n
rencarnare?
5.De unde s-a
nscut ideea rencarnrii?

6. Ce consecine
au faptele oamenilor
dup religia hindus?

Salut

Organiza
re frontal i
Rostesc Hristos a individual
nviat din mori
Elevii vor rspunde
Chestion
n mod individual i la area
oral
obiect ntrebrilor adresate individual
de profesor.
Concepii strine
spiritualitii
cretinortodoxe: Rencarnarea.
Rencarnarea
(metempsihoza)
este
concepia conform creia
dup moarte sufletul se
ntoarce
la
viaa
pmnteasc pentru a face
fapte bune i a atinge astfel
perfeciunea.
Credina
n
rencarnare impune patru
principii:
Sufletul
omului este separabil de
trup;
Toate
fiinele sau obiectele au un
astfel de suflet;
Sufletele
pot migra dintr-un trup n
altul;;
Numrul
sufletelor este dinainte
stabilit fr a putea fi mrit
sau micorat;
Credina
n
rencarnare este prezent
n hinduism i budism.
Este
rezultatul
concepiei acestor religii
despre
consecinele
faptelor svrite de ctre
oameni. (karma)
Faptele bune aduc
celor care le svresc
rsplat fie n viaa
aceasta,
fie
ntr-una
viitoare iar faptele rele
sunt izvor de suferin att
n viaa aceasta ct i n
cele viitoare.

7. Ce urmri au
Faptele bune aduc
faptele bune i ce urmri rencarnarea pe o treapt
au cele rele?
superioar de existen iar
faptele rele pe una
inferioar.
N
r.

Etapele
c leciei

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

rt.
2
.

Verificare
a cunotinelor

8.Cum
sfrete
rencarnrilor?

se
Rencarnrile
se
ciclul sfresc
doar
prin
cunoaterea
adevratei
esene a vieii-sufletul
universal (Brahman) i
prin
identificarea
cu
acesta, moment n care
contiina
existenei
individuale dispare.
9.Cum
se
Aceast stare se
numete aceast stare ?
numete nirvana.
10. Cum au ajuns
nvtura despre
cretinii
la aceste rencarnare s-a rspndit
nvturi strine?
dup nceputul sec.VIII n
rile Europei Occidentale
i n America de Nord
deoarece ofereu omului
modern i cu o via
religios mai puin intens
o nelegere mai uoar a
nvturii cretine despre
suflet i nemurire, despre
rai i iad i despre efortul
personal pentru mntuire.
11.Accept
nvtura revelat
nvtura revelat de de Dumnezeu nu accept
Dumnezeu
aceste aceste concepii pentru c
concepii?
Sfnta Scriptur ne spune
la Ecclesiast XII,7 c dup
moarte trebuie ca:trupul
s mearg n pmntul din
care a fost luat, iar
sufletul s se ntoarc la
Dumnezeu care l-a dat.

Observa
ii

12.
Ce
alte
n Noul Testament
argumente ne mai aduce se arat c imediat dup
Sf.Scriptur legate de moarte urmeaz judecata
starea sufletelor dup particular (Evrei IX,27).
moarte?
Mntuitorul
ne
arat foarte clar unde merg
sufletele dup moarte n
Pilda bogatului nemilostiv
i a sracului Lazr. (Luca
XVI, 22-23) dar i prin
cuvintele
adresate
tlharului rstignit de-a
dreapta sa:astzi vei fi cu
Mine
n
rai(Luca
XXIII,43).
13.Cum
Cretinii adepi ai
argumenteaz
cretinii nvturii
despre
adepi
ai
nvturii rencarnare argumenteaz
despre
rencarnare aceast idee printr-un
aceast idee?
N
r.

Etapele
c leciei

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

rt.
2
.

Verificare
a cunotinelor

text?

text biblic care nu


se bucur de tlcuirea
Bisericii ci este rstlmcit
i scos din context.
14.Care este acest
- Acest text este de
la Luca I,17 i vorbete
despre lucrarea profetic a
Sf.Ioan Boteztorul despre
care Sf.Scriptur spune
c:va merge naintea Lui
cu duhul i cu puterea lui
Ilie, ca s ntoarc inimile
prinilor spre copii
Rspunsul la acest
text l gsim tot n
Sf.Scriptur la Ioan I, 21
cnd preoii l ntreab pe
Sf.Ioan Boteztorul: Eti
Ilie?iar el rspunde Nu
sunt, precum i de apariia
Sfntului
Ilie
la
Schimbarea la fa pe
muntele Tabor moment
petrecut dup moartea
Sf.Ioan Boteztorul.

Observa
ii

3
.

r.

Pregtirea
nvierea
activitii
de Mntuitorului
este
nvare
nvtura fundamental
a cretinismului. Din
punct de vedere cretin,
acceptarea
ideii
de
rencarnare
constituie
ignorarea lucrrii de
mntuire svrit de
Mntuitorul nostru sau
dispreul fa de aceasta
artnd
fuga
de
responsabilitate moral i
ncercarea de justificare a
faptelor
proprii.
Sf.Grigiorie de Nyssa
spune:c sufletul poate
trece din trup n trup i
se preschimb din fire
raional n neraional,
aceasta este nvtur
omeneasc strin de
adevrul biblic
4
Anunarea
ncepnd
cu
Elevii vor nota pe
temei
sec.VIII n rile cretine caiete titlul leciei
odat
modernizarea
societii au ptruns idei
i practici religioase
aparinnd
N
Etapele
Activitatea
Activitatea elevilor
c leciei
profesorului

rt.
4
.

temei

5
.

Anunarea

Prezentare
a coninutului nou

hinduismului,
budismului etc.,pe fondul
lipsei de cunoatere a
nvturii de credin
cretin i al unei viei
religioase trite mai puin
intens. Printre aceste
practici
se
numr:
Meditaia transcedental,
Meditaia Zen i o
practic deloc de neglijat
care distruge vieile
multor tineri n special i
anume Yoga despre care
vom vorbi astzi.
Profesorul
va
Elevii vor nota pe
scrie pe tabl principalele caiete ideile principale
idei
referitoare
la schematic.
subiectul leciei.

Titlul va
fi anunat oral
apoi scris pe
tabl.

Observa
ii

Yoga este
un sistem de tehnici
ascetice i de metode de
meditaie
bazate
pe
filosofia hindus, care
ncearc s ofere calea
spre eliberarea sufletului
(atman) din succesiunea
rencarnrilor,
unirea
sufletelor individuale cu
sufletul
universal
(Brahman) i atingerea
strii
de
contiin
absolut prin disciplin
fizic i mental.
Primele
referiri la practicile yoga
apar
n
Vede
i
Upaniade, care amintesc
despre ascei deintori ai
unor tehnici prin care pot
deveni invizibili, pot
zbura, etc.
Pentru a
se ajunge la eliberare,
yoga propune exerciii de
concentrare, continuate
de
anumite
tehnici
ascetice i de metode de
meditaie.
Exerciiile
yoga
necesit
ndeplinirea
anumitor
condiii: rostirea unei
incantaii
(mantra),
asezarea corpului n
diferite poziii pentru
concentrare i
N
r.

Etapele
c leciei

rt.

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

Observa
ii

meditaie (asana)
i controlul deplin asupra
respiraiei (pranayama).
Performan
ele sunt cu att mai mari
cu ct prin ascez, tehnici
respiratorii i poziii
specifice,
yoghinul
ncearc s elimine din
suflet orice stare de
contiin:
vise,
halucinaii,
percepia
lumii i a lucrurilor.
Toate
acestea
sunt
considerate piedici n
calea ajungerii la starea
de eliberare.
Filosofia
yoga
nu
ncearc
explicarea cauzei i a
originii unirii sufletului
cu trupul, considernd c
aceast
problem
depete capacitatea de
nelegere a omului.
Cauza
suferinelor
sufletului,
considerat
etern,
autonom i care nu poate
avea raporturi dect cu
sine nsui, este atribuit
ignoranei i dominrii de
ctre lumea material .
Tehnicile
yoga au fost preluate de
ctre budism nc de la
apariia acestuia i au
fost
completate
cu
concepia
despre
nirvanastarea
de
fericire deplin la care
ajunge sufletul celui
eliberat.
Yoga este
de dou tipuri: yoga
magic-susine c se
poate ajunge la eliberare
numai prin fore proprii
i yoga mistic-susine
existena unei diviniti
care poat s vin n
ajutorul celui care vrea s
se elibereze prin Yoga
N

Etapele

Activitatea

Activitatea elevilor

Observa

r.
c leciei

profesorului

rt.
Yoga
a
devenit cunoscut n
Europa Apusean i n
S.U.A., mai ales n
ultimul secol, i a
determinat
apariia
multor secte, a aunor
forme
de
terapie
spiritual i a unor
curente religioase. Unul
dintre acestea este Yoga
cretin.
Pe baza
nvturilor
din
Sf.Scriptur
i
ale
Sf.Prini se poate afirma
c nu poate s existe nici
un fel de asociere ntre
nvtura cretin i cea
hindus:
Pentru
cretini, mntuirea este
posibil
numai
cu
ajutorul
Mntuitorului
Hristos, iar nu prin fore
proprii sau pe un drum
propriu aa cum afirm
yoga. El a spus:fr
Mine nu putei face
nimic. (In.15,5) i Eu
sunt Calea, Adevrul i
Viaa.(In.14,6).
Cunoater
ea
adevrat
este
cunoaterea
lui
Dumnezeu
i
nu
cunoaterea de sine: i
aceasta
este
viaa
venic: s Te cunoasc
pe
Tine,
singurul
Dumnezeu adevrat, i
pe Iisus Hristos pe care
L-ai trimis.(In.17,3)
Sf.Ap.Pav
el spune
c lupta
noastr
nu
este
mpotriva trupului i a
sngelui (Ef.6,12) pe
cnd yoga exact aceast
lupt o pune pe primul
plan.
Practicile

ii

Tantra-Yoga, care propun


atingerea strii de
N
r.

Etapele
c leciei

rt.

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

Observa
ii

eliberare
prin
sexualitate lipsit n mod
voluntar de anumite
limite, pun n opoziie
radical cretinismul i
yoga.
Diferite
forme de yoga au ptruns
i s-au dezvoltat dup
1989 i n ara noastr i
din ele se nasc ncet i
sigur o mulime de
concepii care otrvesc
mintea multor cretini .
Cea mai
mediatizat form de
yoga n ultima perioad
este aa zisa micare
spiritual de integrare n
absolut care nu este
altceva dect un paravan
n spatele crora oamenii
adepi
ai
acestei
organizaii diavoleti i
satisfac propriile pofte i
dorine animalice n
numele desvririi.
Aceast
organizaie al crei leader
se crede pe sine vreun fel
de zeu pe care oamenii l
ador distruge sufletele
multor tineri cretini care
pierd orice contact cu
realitatea.
Mai mult
dect att MISA continu
s-i deschid organizaii
n marile orae ale rii
ntinzndu-se
peste
sufletul
ortodox
al
poporului
romn
asemenea unei molime.
ntre poruncaS
nu fi desfrnat i
invitaia la desfrnare nu
poate s fie dect
opoziie,adic
una
aparine lui Dumnezeu i
cealalt satanei din a
crui lucrare fac parte
toate aceste sisteme de
idei i practici strine de
adevrul Evangheliei lui
Iisus Hristos.

N
r.

Etapele
c leciei

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

rt.

Aadar Yoga este


lucrarea luciferic a
rului asupra omului iar
MISA este cea mai
potrivit coal a satanei
pentru
educarea
slujitorilor acestei lucrri.
6
Obinerea
Profesorul
va
Elevii vor rspunde
perfomanei
i pune scurte ntrebri succint
la
ntrebrile
asigurarea feed- menite s evidenieze adresate de profesor.
back-ului
gradul de nelegere a
(recapitulare,
coninutului nou
aplicare,
1. Ce este yoga?
Este un sistem de
generalizare).
tehnici ascetice i de
meditaie care ncearc s
ofere calea spre eliberarea
sufletului.
2.Unde
apar
Apar n Vede i
primele referiri la yoga?
Upaniade.
3.Prin
ce
se
Prin exercii de
ajunge la eliberare?
concentrare i meditaie.
4.De cte feluri
Yoga este magic
este yoga?
i mistic.
5.Cnd
s-a
n ultimul secol.
rspndit
yoga
n
Europa?
6.Ce efect a avut
S-au nscut multe
rspdirea ideilor yoga secte i curente religioase
printre cretini?
printre care i Yoga
cretin.
7. Ce relaie se
Cele dou religii se
stabilete ntre nvtura afl n opoziie total din
cretin i cea hindus?
pricina ideilor diametral
opuse.
8.Cunoatei vreo
Forma de yoga cea
form de yoga n ara mai rspndit n Romnia
noastr.
este MISA.
9.
Care
sunt
Misa distruge prin
efectele
produse
de pcatul
desfrnrii
MISA?
sufletele multor oameni
dar mai ales tineri.
10. Ce concluzie
Yoga este lucrarea
putem trage din aceast luciferic a rului asupra
lecie?
omului iar MISA este cea
mai potrivit coal a
satanei pentru mplinirea
acestui lucru.
7
Evaluarea
Profesorul
va
rezultatelor
aprecia nivelul general al
clasei,
gradul
de
nelegere a coninutului

Observa
ii

nou i va nota n catalog


elevii care au participat
activ la lecie urmrind
nsuirea
afectiv
a
principiilor leciei.
N
r.

Etapele
c leciei

Activitatea
profesorului

Activitatea elevilor

rt.
8
.

Asigurare
a transferului

Pentru
data
viitoare avei de nvat
aceast lecie despre
Yoga-concepie strin
spiritualitii cretine

Elevii vor rosti la


final
rugciunea
Lumineaz-te,
lumineaz-te,
noule
Ierusalime.

Observa
ii

S-ar putea să vă placă și