Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
UNITATEA SCOLARA: Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș
CLASA: a X- C
DISCIPLINA: Religie
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
PROFESOR: NEGOIASA LENUTA
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Creştinismul şi problemele religioase
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: Concepţii şi practici străine spiritualităţii creştine-
Astrologia şi numerologia
TIPUL LECŢIEI: Mixtă

COMPETENŢE GENERALE :Integrarea valorilor şi cunoştinţelor religioase în structura


propriilor atitudini şi comportamente
Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii

COMPETENTE SPECIFICE:
- Explicarea diferenţelor dintre spiritualitatea creştină şi alte concepţii şi practici
- Utilizarea adecvată a termenilor specifici religiei în argumentarea învăţăturii de credinţă
Ortodoxă
- Analizarea, din perspectiva ortodoxă, a semnificaţiilor actuale ale unor termeni specifici
religiei în diferite contexte de comunicare
COMPETENŢE DERIVATE:
- Definirea unor termeni ca astrologie, zodiac, horoscop, numerologie ;
- Menţionarea motivelor pentru care oamenii depind de aceste concepţii şi practici;
- Explicarea de ce aceste preziceri sunt contrare învăţăturii de credinţă creştin-
ortodoxe;
- Precizarea poziţiei Bisericii creştin-ortodoxe faţă de aceste concepţii şi practice ;

STRATEGIE DIDACTICĂ:

RESURSE PROCEDURALE:explicaţia, conversaţia catehetică şi euristică, braistormingul,


jocul didactic, problematizarea, dezbaterea.
RESURSE MATERIALE:
Sfânta Scriptură, icoană reprezentându-l pe Mântuitorul Hristos, fişe de lucru;POWER-POINT,
broşură despre horoscop şi zodiac.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII CU ELEVII:
- individuală
- frontală
- pe grupe

FORME ŞI MODALITĂŢI DE EVALUARE:


a) Continuă
- prin întrebări şi răspunsuri pe tot parcursul orei
- prin corectarea răspunsurilor
b) Finală
- Prin aprecieri verbale la sfârşitul orei

DURATA OREI:
- 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

1. Biblia sau Sf. Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti 1997
2. Credinţa Ortodoxă, Editura Trinitas, Iaşi, 1999;
3. "Ne vorbeste Părintele Cleopa" vol.4 edituraMan. Sihastria Neamt 2010
4. Lemeni, Adrian, Tudose Silviu.”Manual de religie creştin – ortodoxpentru clasa a X-a, ,
Editura Corint, Bucureşti, 2005
5. Muha Corneliu,Religie,clasa a X-a, auxiliar didactic pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iasi,
2009
6. Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia
2000

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA


ELEVILOR
Se rosteşte Hristos a înviat şi Tatăl nostru se Elevii salută.
I. ORGANIZAREA notează absenţele şi se pregăteşte clasa pentru Rostesc rugăciunea.
CLASEI buna desfăşurare a lecţiei. Se pregătesc pentru lecţie
Pentru a verifica în ce măsură elevii şi-au Răspund la întrebări:
II. REACTUALIZAREA însuşit cunoştinţele dobândite în lecţia - pisica neagra care trece
CUNOŞTIINŢE-LOR anterioară se distribuie o fişă de lucru (anexa 1) prin fata ta aduce ghinion
ANTERIOARE apoi se discută cu elevii despre superstiţii. - daca in ziua nuntii ploua,
Cunoaşte-ţi exemple de superstiţii? se zice ca vei avea o viata
imbelsugata
-e semn rau sa te intorci
inapoi, daca ai uitat
cevaetc.
III. CAPTAREA Profesorul le povesteşte elevilor despre Saul si Ascultă cu atenţie şi
ATENŢIEI cum s-a mâniat Dumnezeu pe acesta pentru răspund la întrebări.
fapta sa de a merge la vrăjitoare, (I Regi 28,
7) despre faptul cum tradiţiile sau superstiţiile
apărute din cauza influenţelor păgâne sau a
neştiinţei ne pot influenta viaţa.
Se citeşte din Biblie următoarele versete: I
Timotei 4,7-8; Matei 7,15 apoi se discută
despre prezicerea viitorului.
IV. ANUNŢAREA Anunţ titlul lecţiei şi îl notez pe tablă Concepţii Ascultă atenţi la ceea ce va
TEMEI ŞI A şi practici străine spiritualităţii creştine- trebui să reţină din această
COMPETENTELOR astrologie şi numerologie şi precizez lecţie.
competentele lecţiei. Notează pe caiete titlul
lecţiei.
Profesorul prezintă pe scurt folosindu-se de un
V. DESFĂȘURAREA material power-point conţinutul informativ al Ascultă cu atenţie.
LECŢIEI lecţiei, discutând în acelaşi cu elevii despre Notează ideile principale pe
acesta. caiete.
ASTROLOGIA
- Este o grupare de sisteme, tradiţii şi credinţe
conform cărora anumite momente din viaţa
omului depind de mersul şi poziţia stelelor pe
cer la un moment dat.
Zodiacul şi horoscopul susţin că fiecare zi se
află sub influenţa unei planete care îşi pune
amprenta asupra vieţii celor născuţi în acea
zi,dând falsa impresie că omul îşi poate
cunoaşte destinul. Prin acestea omul nu este
decât o marinetă a aştrilor,respectiv a
destinului. -
DOVEZI ALE NETEMEINICIEI
HOROSCOPULUI
- Neîmplinirea lui.
- Multitudinea de zodiace cu preziceri diferite.
- Evenimetele sunt universal valabile.
- Nu se poate ca tuturor oamenilor din toate
timpurile născuţi în aceeaşi zi, să li se întâmple
acelaşi evenimente.
Se ignoră educaţia şi voinţa liberă a omului.
NUMEROLOGIA
Potrivit adepţilor acestei forme de vrăjitorie,
fiecare literă provine dintr-o vibraţie cosmică
având puterea de a ne descoperi caracterul şi
scopul în viaţă.

VI. ASIGURAREA Pentru a se vedea în ce măsură lecţia nouă a fost Rezolvă cerinţele fişei de
FEED-BACK-ULUI ŞI recepţionată şi înţeleasă profesorul va împărţi lucru.
EVALUAREA elevii în 6 grupe şi le va solicita rezolvarea, în
PERFOMANŢELOR câteva minute, a unor fişe de lucru (vezi Anexa
2). Se vor dezbate fisele de lucru şi se vor
face aprecieri asupra modului în care au
răspuns elevii .
Astrologia şi numerologia trebuie
combătute,pentru că ele îngrădesc libertatea
omului posibilitatea acestuia de a decide Când lipseşte credinţa în
VI. ASOCIEREA ŞI infaptuirea binelui sau răului, nu au nimic de-a Dumnezeu.
GENERALIZAREA face cu credinţa, care e legată de iubirea lui
Dumnezeu (care e „bun si iubitor de oameni”)
şi a semenilor („Să va iubiti unii pe altii precum
Eu v-am iubit pe voi”).
Când apelează oamenii la astrologie şi
numerologie?
VII. ASIGURAREA Le va cere să reflecteze mai mult la Reţin care este tema.
TRANSFERULUI concepţiile şi practicile străine spiritualităţii
creştine.
VIII. ÎNCHEIEREA Solicit elevilor rostirea rugăciunii. Rostesc rugăciunea
Cuvine-se cu adevărat.

FIŞĂ DE LUCRU
(Anexa 1)
1. Superstiţiile se bazează pe:
a) frica şi credinţa în ceva real;
b) frica şi credinţă în ceva ireal, imaginar;
c) credinţa în Dumnezeu Tatăl,Fiul şi Sfântul Duh;
2. Superstiţiile, indiferent de natura lor.:
a) sunt acceptate de Biserica;
b) nu sunt acceptate de învăţătura Bisericii;
c) sunt uneori acceptate de învăţătura Bisericii.
3. Motivele pentru care oamenii devin superstiţioşi sunt:
a) slaba credinţă şi neştiinţa ;
b) cunoaşterea învăţăturii de credinţă a Bisericii;
c) participarea le viaţa Bisericii
4. Credinţa creştină este:
a) credinţa în tot ceea ce ne înconjoară şi în ceea ce ni se întâmplă ;
b) credinţa în ceva imaginar,ireal;
c) credinţa într-un Dumnezeu personal, care este Iubire
5. Superstiţia este un amestec :
a) de frică şi credinţă în ceva ireal, imaginar;
b) între faptele omului şi harul divin;
c) între credinţă şi faptele omului
6. Superstiţiile sunt :
a) păreri omeneşti;
b) învăţături ale Bisericii;
c) învăţături din Sfânta Scriptură
7. Mântuitorul ne spune ca atunci când avem nelămuriri asupra unui lucru legat de
tradiţia bisericii,să mergem să vorbim cu:
a) bătrânii;
b) preoţii;
c) oricare credincios

FIŞA NR.1

Analizaţi următorul citat:

Grecii spun că prin răsăritul, apusul şi prin conjuncţia acestor stele, a soarelui şi a lunii, se
conduc destinele noastre. Cu aceasta se ocupă astrologia. Dar noi susţinem că ele sunt semne
de ploaie, de secetă, de frig, de căldură, de umezeală, de uscăciune, de vânturi şi de alte
asemenea, dar nici într-un caz semne ale faptelor noastre, căci noi am fost făcuţi liberi de creator
şi suntem stăpânii faptelor noastre.
Sfântului Ioan Damaschin
FIŞA NR.2

Omul timpurilor noastre este modelat mai mult decât îşi va putea da seama vreodată de ceea ce
vede la televizor. Bombardat fiind pe fiecare post de televiziune cu previziuni astrale care îi
spun cum îi va fi ziua de mâine, luna următoare sau anul următor, el ajunge într-un timp mai
scurt sau mai lung să creadă aceste lucruri, uitând că nu există predestinaţie, că nimic din
viitorul nostru nu e bătut în cuie şi că tainele dumnezeieşti se dezvălui omului pe măsura
desăvârşirii lui duhovniceşti. (exemplele multor sfinţi ce au ştiut ziua când vor muri trupeşte
sunt foarte grăitoare în acest sens).

Pornind de la acest citat, care este pericolul social şi psihic al practicilor astrologice şi
numerologice?

FIŞA NR.3

Analizaţi următorul citat:

Este o mare diferenţă între Astronomie- ştiinţa ce ce descoperă legile pe care Dumnezeun
le-a dat spre existenţă unei părţii a creaţiei Sale, adică macrocosmosul şi Astrologie – „ştiinţa”
ocultă, plină de imaginaţie, bazată pe concepţia păgână a predestinaţiei, care caută să se
adapteze la cerinţele de plăceri sau de teamă învăluite în mister. Această categorie de oameni
se depărtează în acest fel de Dumnezeu, nu-şi mai cunosc rostul vieţii lor pământeşti şi fug după
„alţi dumnezei” , mai convenabili pentru nevoile lor imediate, căutându-i în „lună şi stele”.
Părintele Ioan

S-ar putea să vă placă și