Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

I.

Date generale:

Profesor: Toma Marian


coala: Colegiul Naional Grigore Ghica Dorohoi
Clasa: a IX-a
Disciplina: Religie
Titlul leciei: Mass-media n viaa tinerilor
Tipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunotine
Scopul leciei:
- dobndirea unor cunotine despre mijloacele i metodele moderne de informare a maselor;
- dezvoltarea spiritului critic i a puterii de discernmnt.
Competene derivate:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s argumenteze cu texte scripturistice c omul este o fiin care comunic;
- s identifice criterii de selectare a informaiei transmise prin mass-media;
- s analizeze avantajele i dezavantajele transmiterii slujbelor religioase ale Bisericii
Ortodoxe;
- s explice influena mass-mediei n viaa individual, de familie i social;
- s comenteze importana evalurii n mod obiectiv a informaiilor transmise prin mass-media.
Resurse:
1. Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa a IX-a;
Planificarea calendaristic orientativ, clasa a IX-a;
Proiectarea unitii de nvare.
2. Temporale: numr de lecii: 1
durata: 50
3. Bibliografice:
- *** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura I. B. M. B. O. R., Bucureti, 1988.
- Cuco, Constantin, Educaia religioas - repere teoretice i metodice, Editura Polirom, Iai, 1999.
- Drgulinescu, Andrei, Dependena n cultura i civilizaia morii, Editura Christiana, Bucureti, 2008
- Gheorghe, Virgiliu, Efectele televiziunii asupra minii umane, Editura Evanghelismos, Bucureti,
2005
- Muha, Corneliu, Religie, clasa a IX-a. Auxiliar didactic pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iai, 2009.
- Opri, Dorin i colab., Manual de Religie pentru clasa a IX-a, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
- ebu, pr., prof., univ., dr., Sebastian, Opri, prof, Monica, Opri, prof., Dorin, Metodica predrii
religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
- Tran, Vasile, Stnciugelu, Irina, Teoria comunicrii, Editura Comunicarea. Ro, Bucureti, 2003.
Strategia didactic:
1. Metode i procedee de nvmnt folosite la lecie: expunerea, explicaia, lectura model,
conversaia, argumentarea, jocul de rol, exerciiu, problematizarea, lucrul cu fiele

2. Mijloace de nvmnt folosite la lecie: fia de lucru, textul biblic, imagini de pe Internet,
prezentare power-point.
3. Forme de organizare a leciei: frontal i individual.

II.

Desfurarea leciei:
1. Momentul organizatoric: salutul, rugciunea, notarea absenelor, pregtirea pentru lecia

nou.
2. Actualizarea cunotinelor:
Profesorul propune elevilor activitatea de simulare (joc de rol) cu titlul tirile de sear;
Se pecizeaz modul de desfurare a jocului:
- Sunt aezate dou pupitre n faa clasei.
- Doi elevi prezentatori, dinainte pregtii, se aeaz la pupitre n calitate de prezentatori de tiri i
citesc aceeai tire.
Se cere elevilor s compare cele dou tiri i s spun dac cei doi prezentatori au relatat acelai
eveniment sau evenimente diferite.
Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri i cerine:
- De ce este important s verificm de fiecare dat dac ceea ce se transmite este adevrat sau nu?
- Dai exemple de situaii n care modul de prezentare a unui lucru poate da natere unei probleme!
- Cum ne simim cnd cineva nu nelege punctul nostru de vedere n legtur cu un anumit subiect?
Not:
De multe ori, mijloacele de comunicare n mas ncearc s impun asculttorilor (auditoriului,
telespectatorilor) anumite ierarhii, atitudini prefereniale subiective, avnd pretenia de a fi generalizate
i nsuite de ctre consumatori. Multe imagini i tiri transmise prin televiziune prezint realitatea de
multe ori ntr-un mod deformat, o comenteaz subtil, astfel nct, fr s ne dm seama, se
inoculeaz, cu bun tiin, anumite reprezentri cu privire la diferite evenimente economice, politice,
culturale sau sportive.
Precizare:
Desigur c n acest caz ne ntrebm: Care surs spune adevrul i care l denatureaz?
3. Anunarea titlului i a competenelor leciei:
Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei noi: Mass-media n viaa tinerilor
- Vom argumenta c omul este o fiin care gndete i comunic, datorit darurilor cu care a
fost nsestrat de Dumnezeu de la creaia sa.
- Vom prezenta care poate fi influena mass-mediei n viaa tinerilor i vom explica de ce este
important evaluarea obiectiv a informaiilor transmise prin mass-media; vom stabili criterii de
selectare a informaiei, ca s ne asigurm de veridicitatea acesteia.
- Vom analiza avantajele i dezavantajele transmiterii slujbelor religioase ale Bisericii Ortodoxe
prin mass-media.

4. Comunicarea / nsuirea noilor cunotine:


Dumnezeu l-a creat pe om i l-a nzestrat cu raiune, voin, sentiment. Spre deosebire de
celelalte vieuitoare, omul gndete i vorbete. Prin cuvnt el comunic cu semenii i prin rugciune
cu Dumnezeu.
Dumnezeu l-a nzestrat pe om cu posibilitatea de a comunica cu El i cu semenii, pentru a-i
putea mplini menirea pentru care a fost creat - cunoaterea cea adevrat care aduce viaa venic: i
aceasta este viaa venic: S Te cunoasc pe Tine, singurul Dumnezeu adevrat, i pe Iisus Hristos
pe Care L-ai trimis ( Evanghelia dup Ioan 17,3).
Mntuitorul Iisus Hristos le vorbea oamenilor, iar cuvintele Lui aveau un impact foarte mare
asupra celor ce-L ascultau Niciodat n-a vorbit un om aa cum vorbete Acest Om (Ioan 7, 46). El
le-a poruncit Apostolilor Si s mearg la propovduire: Mergnd, nvai toate neamurile,
botezndu-le n numele Tatlui i al Fiului i al Sfntului Duh (Matei 28, 19), ndemnndu-i astfel

prin cuvnt i fapte s rspndeasc nvtura cretin la toate popoarele.


La nceput oamenii comunicau prin viu grai, iar mai trziu prin scris. Progresul tiinei i al
tehnicii a determinat apariia unor noi mijloace de transmitere a informaiilor, numite generic massmedia. ( Mass-media totalitatea mijloaceleor i modalitilor tehnice moderne de informare a
maselor: presa scris, radioul, televiziunea, internetul i alte mijloace de stocare i transmitere a
informaiei ( discuri, casete audio i video, CD-uri etc). Primul mijloc de acest tip a fost tiparul, aprut
n secolul al XV- lea. Dezvoltarea mijloacelor tehnice i electronice n secolul al XX- lea a amplificat
dimensiunile fenomenului mass-media, favoriznd obinerea, stocarea i transmiterea informaiilor.
Profesorul ndeamn la lectura din manualul de religie, subcapitolul Omul - fiin care comunic
Reconstituirea informaiilor se va face prin metoda conversaiei.
- Care sunt cele mai utilizate modaliti de transmitere a informaiei de tip mass-media?
- Care sunt funciile mijloacelor de comunicare?
- Considerai c este bine ca toate informaiile transmise prin aceste mijloace s le acceptm pur i
simplu ca adevrate, reale? Argumentai rspunsul.
- Credei c mass-media poate s influeneze comportamentul tinerilor?
Realitile prezentate n mass-media pot avea un impact cu consecine majore n contiina i
comportamentul oamenilor, n general, al copiilor i tinerilor, n special, ntruct ei constituie
categoria social cea mai uor de cucerit, cci tinerilor li se formeaz tipare de gndire i de
comportament adaptate la o etic fr constrngeri i prejudeci. Ei gsesc n personajele
mediatizate modele pe care vor s le copieze i s le urmeze.
Unul dintre aspectele majore ale mass-mediei l formeaz bombardarea continu cu reclame.
De multe ori mesajul promovat de reclame este corect, ns exist numeroase cazuri cnd acestea se
folosesc de slbiciunea uman, apelnd la instinctele sexuale sau la emoiile oamenilor, ntruct
productorului, care depinde de vinderea produsului su, nu-i pas dac reclama ine cont de normele
morale sau nu.
Exist reclame, printre reclame. Uneori, acestea sunt n beneficiul consumatorului, ntruct el
este informat corect asupra calitii unui produs. Alteori, reclamele ncalc codul etic; de exemplu,
parfumurile, hainele, accesoriile etc. nu vor face pe nimeni mai frumos sau mai detept, ci doar,
eventual, mai interesant, mai altfel (nu neaprat mai bun).
Cretinii trebuie s se raporteze ntotdeauna la valorile mpriei lui Dumnezeu i, de aceea,
trebuie s treac mesajul reclamei prin filtrul promovat de acestea. De exemplu, niciun produs nu-i
garanteaz dobndirea fericirii (cci aceasta vine de la Dumnezeu), dup cum nicio persoan care
dobndete un produs nu trebuie s strneasc gelozia, invidia sau mnia celor din jurul ei.
Precizare:
Psihologii susin c mesajele induse pot ndemna pe receptor ctre un anumit tip de activiti, de
fapte etc. Vi s-a ntmplat s fii influenai n stabilirea preferinelor muzicale, artistice sau de alt gen
de mass-media? Dai exemple! Elevii dau exemple din viaa personal.
Precizare:
Cercettorii au stabilit c atunci cnd muli indivizi (grupuri ) au aceleai idealuri i valori, simt
la fel, fac aceleai lucruri, reacioneaz prin imitare apare fenomenul depersonalizrii si se ajunge la o
masa omogen de persoane uor de manevrat. Prin urmare fenomenul de raliere/aderare n mas la
aceleai pseudo-modele i pseudo-valori venite din mass-media este periculos din punct de vedere
psihologic, deoarece aceste modele" i valori" pot afecta echilibrul psihic al omului, al grupului, al
comunitii.
S ne amintim n acest sens de la istorie, influena negativ a ideologiei comuniste care a
promovat n mod agresiv ateismul.
Rolul mass-mediei nu este deloc unul neglijabil n ceea ce privete formarea i educarea
tinerilor. Fiecare tnr citete ziare, ascult la radio sau urmrete emisiunile T. V. Internetul este o alt
surs de informare care, chiar dac este cu mult mai tnr dect cele enumerate mai sus, tinde s le
nghit. La vrsta tinereii, setea de cunoatere este enorm i ea trebuie cumva saturat. Dar... aa cum
un cuit poate fi mnuit att pentru tiat pinea, ct i pentru ucis, tot astfel i aceste instrumente de
informare pot fi folosite att n scop constructiv, ct i distructiv. Scopul constructiv este, din pcate,

din ce n ce mai puin folosit din cauz c nu este dttor de senzaii prea tari, iar emisiunile educative
nu arat ntotdeauna cine tie ce lucruri interesante. Dimpotriv, scopul dublu distructiv - pentru trup
i, mai ales, pentru suflet - este foarte utilizat. Ct dreptate avea Sfntul Prooroc Isaia cnd spunea:
Moartea a intrat prin ferestrele noastre. Moartea sufletului intr n noi prin ochi. Ele sunt cele mai
expuse organe n calea pcatului. De ei depinde curia ntregului om. Cci Mntuitorul spune foarte
clar: Lumintorul trupului este ochiul. Deci, de va fi ochiul tu curat, tot trupul tu va fi luminat. Iar
de va fi ochiul tu ru, tot trupul tu va fi ntunecat. ( Evanghelia dup Matei 6, 22-23)
Mecanisme dovedite tiinific.
Mass-media n general, dar televiziunea n special, reprezint o minune i o extraordinar
invenie a omului, care a transformat lumea ntr-un sat global, este o bun surs de cunoatere i de
educaie i o modalitate de destindere, dar, reconstruiete realitatea, realizeaz un nou mod de existen
i de aceea vom analiza n continuare influena ei.
- Creierul uman emite unde cerebrale care pot fi analizate cu ajutorul electroencefalogramei.
Aceste unde sunt caracterizate de frecventa lor. n functie de starea n care se afla omul frecventa
undelor cerebrale este mai mare sau mai mica. Frecventa este direct proportional cu energia. Astfel,
nivelul normal al activitatii cerebrale se numeste nivel beta si e caracterizat de o frecventa medie de 30
Hz. Atunci cand un om doarme, activitatea este redusa i caracterizata de o frecventa medie de 8 Hz.
Exista si un nivel intermediar in zona frecventei de 13 Hz, numit nivel alfa (sau stare alfa). Acesta este
nivelul care este nregistrat prin encefalograma n situatii ca: stare de hipnoza, n timpul vizionrii tv
sau a jocurilor pe calculator sau utilizrii calculatorului.
Studii realizate n mod tiintific (dar nepromovate mediatic) cu ajutorul tomografului si altor
aparate de analiza a creierului au dovedit faptul ca in timpul vizionarii TV si a jocurilor pe calculator
este inhibata activitatea emisferei stangi. Ce inseamna asta? Cele doua emisfere cerebrale indeplinesc
functii diferite Practic emisfera stanga este mai activa si mai dezvoltata la matematicieni, ingineri,
oameni care n activitatea lor se bazeaza mult pe logica si crora le este util sa fie cat mai bine
organizati. n schimb artistii au mai dezvoltata emisfera dreapta. Practic daca ne imaginam creierul ca
pe un computer, atunci cand un om si salveaza in creier informatii prelundu-le de la tv. sau din
imagini amimate pe computer, e ca si atunci cand cineva salveaz n mod haotic informatii ori pe
desktop, ori in my computer ori mai stiu eu unde. Evident, lipsind organizarea, informatiile respective
sunt ca niste paraziti care ncarc inutil memoria pentru ca nu le poti gasi usor si nu functioneaza
pentru ca nu sunt angrenate ntr-un sistem. Asa se explica faptul ca generatiile tinere au din ce n ce
mai mult acces la informatie, stiu din ce in ce mai multe dar sunt din ce in ce mai prost peregatiti
profesional, sunt din ce in ce mai pasivi (ca sa nu zicem lenesi). Cum spune Sf. Nicolae Velimirovici
Oamenii invata din ce in ce mai multe despre ce este n cer si pe pamant i inteleg din ce in ce mai
putin. Va veni un timp in care vor sti tot i nu vor intelege nimic!.
Ati putea s-mi replicati: Lasa, ca i eu m uit la televizor si nu sunt aa! Ei bine, este
important pentru functionarea corecta a creierului sa nu petreci mult timp n functionare de tip alfa mai
ales n copilarie. Transmiterea informaiilor prin imagini, vizionarea n sine: activeaz mai ales
emisfera dreapt a creierului care rspunde de vizual, emoii, senzaii, intuiie, plcere i inhib
activitatea emisferei stngi a creierului care rspunde de gndirea logic, analitic, exprimarea
corect a ideilor, citit i scris, raionamentul matematic. (ntreruperea comunicrii ntre emisfere)
Vizionarea n sine ca obicei zilnic ce afecteaz dezvoltarea i funcionarea creierului uman.
Mesajele TV, natura acestora au consecinele pe termen lung ca de exemplu, schimbarea modului
de via i a credinei. Efectele asupra unui om care n copilarie si tinerete nu s-a uitat la televizor dar
se uita la varsta adult sunt foarte mult atenuate.

Se deruleaza filmul. Se opreste la imaginea cu creierul cu impuls, suprimare si confuzie si se


explica: Instinctul fight or flight este un instinct de auto aprare Fight or flight nseamna lupt sau
fugi. n ambele situatii ai nevoie de sistemul locomotor. Ca s intelegeti cum functioneaza acest
instinct va dau un exemplu: Dac eu sunt n pdure si mi-e sete, ma ndrept catre un izvor ca sa beau
apa. Fiind linistita, functionarea organismului meu are loc in parametrii normali si organismul mi
semnaleaza ce-i lipseste. Daca pe drumul pana la izvor, imi apare in fata un leu, o fiara, un animal
fioros, ce se intampla? Eu ma sperii si se declanseaza instinctulfight or flight. Practic sistemul
nervos impune organismului meu un regim de functionare de criza. Adica reduce la minim
functionarea organelor interne si distribuie toata energia biologica de care dispune sistemului
locomotor pentru a putea sa se lupte sau sa fuga. Fiind in aceasta noua stare, nu mai simt setea (de i nu
am baut apa deci nu am acoperit deficitul de lichide din corp).
Ceea ce am exemplificat eu aici este un mod normal de activare a instinctului f or f. Un mod
anormal este acela care se petrece atunci cand un om (un copil) se uita la un film cu scene violente sau
se joaca un joc pe calculator. Nu este neaparat necesar ca jocul sa fie violent. Cam toate jocurile pe
calculator au o grafic pe care producatorii o numesc atractiv iar eu o numesc ocant. n cartea
Dependena n cultura i civilizaia morii a lui Andrei Drgulinescu este relatat cazul concret si
relativ recent al unui tnar care, dup ce a fost o perioada de cativa ani gamer (om care isi petrece
predominant timpul n fata monitorului jucand un joc in retea), a ajuns n spital si a suferit 4 operatii
succesive la organele interne pentru ca, in timpul jocului pe calculator, fiind activat instinctul F or F pe
o perioada mult prea mare de timp, functionarea si chiar structura organelor interne a fost grav
afectata. Tot in aceasta carte sunt mentionate cazuri de tineri care au murit din cauza lipsei de harna si
de somn cu capul pe tastatura. Cum a fost posibil? Pai asa cum v-am explicat, cand e activat acest
instinct, nu mai simti semnalele de foame, sete sau somn din partea organismului.
- Mai mult dect att, daca un copil petrece mult timp in fata calculatorului sau a televizorului,
este afectata si activitatea cortexului prefrontal. Acesta gestioneaza atitudinile. Cu alte cuvinte
nmagazineaza experiente de viata astfel incat creierul sa stie cnd e cazul sa reactioneze intr-un fel si
cnd n alt fel. Ati privit vreodata un copil care se joaca pe calculator? El are niste miscari spastice ca
si cum ii vine sa faca ceva (sa se fereasca, s loveasc) dar se opreste, se retine. Este vorba despre
ciclurile impuls/suprimare despre care se vorbeste in film si care au ca efect inregistrarea n cortexul
prefrontal a unei confuzii. De exemplu daca un tanar care in copilarie s-a jucat cu simulatoare de
conducere auto i ia carnetul, este n pericol. El va nega acest fapt spunand: crezi ca sunt att de prost
incat sa nu fac diferenta intre virtual si real?. Ei bine, daca esti cu viteza pe autostrada si cineva ti
taie faa, nu stai sa gandesti manevra ci ar trebui sa actionezi INSTINCTIV. Ori, daca instinctul tu a
fost alterat, tendinta va fi de suprimare.
Criterii de selectare a informaiei din mass-media.
Dumnezeu l-a nzestrat pe om cu libertate. El este liber s accepte sau s refuze anumite
emisiuni, articole, etc. Omul trebuie s aleag, s le selecteze pe cele care sunt n conformitate cu
nvtura cretin. Ispita vine pe diferite ci. Nu televizorul sau radioul sau computerul sunt rele, ci
felul n care uneori le ntrebuinm. Nimeni nu ne oblig s privim, s acultm sau s citim ceea ce
contiina, glasul lui Dumnezeu n om ne spune c este pcat.
Informaia parvenit prin aceste canale trebuie filtrat, deoarece nu este ntotdeauna veridic.
Atenia cuvenit va ajuta n delimitarea binelui de ru, originalului de fals, realului de imaginar etc.
Din nefericire, unii tineri au o slab capacitate de triere, de ierarhizare a valorilor, intereselor i
aspiraiilor. Sunt unii care consider c afiarea expres a goliciunii trupeti reprezint o exprimare a
libertii omului. Dar aceast concepie este greit. Ceea ce ar trebui s nelegem este faptul c prin
acest mod se ncalc demnitatea uman, care este batjocorit.

Avnd n vedere aceste lucruri trebuie s cunoatem cteva din criteriile de selectare a
intormaiilor transmise prin mass-media.
Analizai urmtoarele texte i stabilii cel puin trei criterii de selectare a informaiilor: ( prof.
scrie la tabl: criteriile de selectare a intormaiilor transmise prin mass-media)
a) S citii scrierile autorilor profani, aa cum fac albinele; acelea nici nu ncearc s aduc
tot ce gsesc pe florile peste care se aaz, ci iau ct le trebuie pentru lucrul lor, iar restul l las cu
plcere. i dup cum atunci cnd culegem flori de trandafir dm la o parte spinii, tot aa i cu nite
scrieri ca acestea; s culegem att ct este de folos i s ne ferim de ce este vtmtor (Sfntul
Vasile cel Mare)
b) Cei ce clevetesc nedreptesc trei categorii de oameni: pe ei nii, pentru c mint; pe
asculttori, pentru ca i pe ei i amgesc, nelndu-i, i pe cei ce sunt clevetii, fiindc 'nedreptesc
renumele i cinstea lor cea bun. (Sf. Vasile cel Mare)
c) Sunt scriitori care nu se sfiiesc a-i pune talentul ce l-au primit de la Dumnezeu, n slujba
rului i, prin stilul frumos, prin arta admirabil a scrisului, sunt n stare s glorifice pcatul,
murdria, imoralitatea. (T. Toth)
Concluzie:
Trebuie s nvm pentru a putea s avem discernmnt. Cei care doresc s ne influeneze o
fac prin subnelesuri intenionat create i ataate secvenelor informaionale propriu-zise. Ni se
optete printre rnduri ce i cum trebuie s nelegem. O dat cu tirea ni se livreaz de multe ori i
fr s ne dm seama i modalitatea de a nelege mesajul.
Prin urmare, atunci cnd e vorba de informaii importante pentru noi s le cutm n mai multe
surse pentru a ne apropia ct mai mult de adevr.
Cum ar trebui s folosim mijloacele de comunicare n mas?
Tehnologia comunicaiilor face parte din lucrurile minunate pe care Dumnezeu ne-a permis s le
descoperim n creaia Sa. Foarte important este formarea pentru folosirea mass-mediei, adic a nva
pe fiecare s fie consumatori critici n mod constructiv a mass-mediei i s le foloseasc n msura n
care acestea ne conduc la Dumnezeu i s le evitm n msura n care acestea ne-ar ndeprta de scopul
vieii.
Nu degeaba Sfinii Prini sftuiesc pe oameni - n general - i pe tineri, n special - s-i
pzeasc ochii de vederile pctoase, de imaginile care pot strni patimile cele trupeti. i acestea
sunt din belug. De aceea, n cazul mass-mediei, trebuie s opereze foarte eficace selectivitatea. S
ajungem s discernem - spre binele nostru - ce este bun i educativ, de ceea ce este ru i distructiv.
Pentru c excesul de informaie nu face altceva dect s ne oblige s nu ni se mai par ceea ce
urmrim ca ru, ci ca ceva normal i chiar necesar (de exemplu crimele, hoiile sau distraciile foarte
ruinoase). n felul acesta, vom ajunge robi ai ecranelor, ne vom crea lumea noastr, iluzorie, din care
nu vom mai dori s evadm.
Mntuitorul Hristos spune n Sfnta Evanghelie c nimeni nu poate sluji la doi domni. S fim
noi stpnii informaiei i a ceea ce ni se ofer i nu ea s ne stpneasc. Doar n felul acesta vom
arta c suntem cretini, nu numai cu numele, ci i cu fapta. n felul acesta, vom arta c noi, cu
ajutorul lui Dumnezeu, putem fi mai puternici dect orice supererou al filmelor T.V., nelsndu-ne
biruii de slbiciunile noastre sau de cei aflai n spatele mass-mediei. i, nu n ultimul rnd, alegnd
doar ceea ce este folositor sufletului, vom fi plcui lui Dumnezeu cu Care, mai devreme sau mai
trziu, ne vom ntlni fa n fa. La aceast ntlnire, toate mizeriile morale pe care le-am acumulat
prin mass-media se vor preface n judectori ai notri, care ne vor condamna venic, mizerii morale
care pn ieri ne ndemnau mieros s ne mai ndulcim puin din frumuseile pctoase ale acestei lumi.
i cum necuratul... n-are motenire ntru mpria lui Hristos i Dumnezeu (Efeseni 5, 5), s nu
cumva s auzim i noi nfricotorul glas al lui Hristos: ducei-v de la Mine, blestemailor, n focul cel
venic, care este gtit diavolului i ngerilor lui (Matei 25, 41).
Poate ne ntrebm: Cum putem discerne ce este bun i ce nu?". Rspunsul e simplu: citind din
scrierile Sfinilor Prini i ale Sfintei Scripturi care ne nva s fim nite oameni curai sufletete,
responsabili, demni, vrednici a auzi la Judecata de Apoi cuvintele blnde ale lui Hristos: Venii,

binecuvntaii Printelui Meu, motenii mpria care este gtit vou de la ntemeierea lumii
(Evanghelia dup Matei 25, 34), ascultnd sfaturile prinilor, innd legtura cu printele duhovnic
etc.
6. Fixarea i sistematizarea cunotinelor
-

Cnd a aprut tiparul?


Dar mijloacele tehnice i electronice de comunicare?
Ce reprezint mas-media?
Din punctul vostru de vedere, care ar fi avantajele i dezavantajele transmiterii slujbelor
religioase ale Bisericii Ortodoxe Romne prin mass-media. Argumentai-v afirmaiile.
Dai exemple de emisiuni radio i de televiziune care promoveaz pseudo-valori n raport cu
nvtura cretin.

7. Asocierea, generalizarea, aplicarea


Se generalizeaz i se sintetizeaz coninutul informaiilor vehiculate n lecie prin urmtorul plan
de idei:
- Influenta mass-media asupra vieii
1. De multe ori prin mass-media se ofer valori contrare celor cretine: exemple de delincvent,
furt, violen, divoruri, tendine-curente-mode discutabile ca valoare;
2. Informaia tendenioas poate afecta viaa spiritual, individual, a familiei i cea social;
3. Supralicitarea utilizrii mass-mediei favorizeaz dispariia lecturii particulare i robia fa
de televizor i calculator, izolarea, egoismul, apariia depresiilor.
- Mass-media este ns important pentru cei care tiu s selecteze informaiile valoroase.
Limba este mdularul cel mai binefctor i cel mai vtmtor al omului. Un cuvnt bun te
nclzete i n vrermea gerului celui mai aspru; dimpotriv, o vorb rea i n vremea cldurilor
celor mai mari i p r o v o a c f r i g u r i . U n c u v t ngduitor este n stare s potoleasc mnia,
iar o vorb grosolan poate provoca tulburare.
Un cuvnt ru i face ri i pe cei buni, iar un cuvnt bun i pe cei ri i face buni. (Sfntul
Macarie cel Mare)
8. Aprecierea activitii elevilor.
Se fac aprecieri generale i individuale privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea
lor n predarea noilor cunotine.
Se noteaz elevii care s-au remarcat n mod deosebit.
SUGESTII PENTRU LECTUR

9. Precizarea i explicarea temei (la alegere)


Se cere elevilor s aduc fiecare cte dou articole de ziar: unul n care un grup sau o persoan
este descris() n mod negativ, iar n cellalt este descris() pozitiv. S se compare informaiile
stabilind un criteriu de credibilitate de forma: adevrat, puin adevrat, deformat, vag, tendenios i s
se formuleze nvturi morale.
Realizai un eseu (maxim o pagin i jumtate) despre rolul mass-mediei n via a voastr. Da i
eseului un titlu potrivit.
10. ncheierea activitii
Salutul.
Rugciunea

S-ar putea să vă placă și