Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

Data: 14.06.2016
Clasa: a VI-a
Unitatea de nvmnt: coala Gimnaziala Ecaterina Teodoroiu
Aria curricular : Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Musat Cristina Carmen
Unitatea de nvare: Sintaxa propoziiei
Unitatea de coninut: Atributul pronominal
Tipul lectiei: predare - nvare
Durata: 50 min.
COMPETENE GENERALE:
- dezvoltarea capacitilor de exprimare oral i scris;
- utilizarea corect i adecvat a limbii romne n
producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
-

respectarea normelor morfosintactice


n propoziii i n fraze.
utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii
sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite
(nonliterare i literare)

OBIECTIVE OPERAIONALE:
1. Cognitive:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1: s defineasc atributul;
O2: s precizeze ntrebrile la care rspunde atributul;
O3: s identifice n enunuri atributul pronominal;
O4: s precizeze prile de vorbire prin care se exprim atributul pronominal;
O5: s construiasc enunuri n care s foloseasc atribute pronominale.
2. Afective:
O4: s manifeste curiozitate i interes pentru cunotinele de gramatic.
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode i procedee: conversaia, analiza gramatical,descoperirea, exerciiul;
Resurse materiale: manualul, fie de lucru;

Resurse umane: clas de elevi omogen, 17 elevi;


Forme de organizare: activitate frontal, activitate individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2009
2. Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Ed. Orizonturi, Bucureti, 1995;
3. Mazilu, Elena; Jercea, Valentina-Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, ed. Didactic i
Pedagogic, Bucureti, 2002
4. Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Editura
Emia, Hunedoara, 2004.

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
lectiei

Timp
alocat

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor

Metode si
procedee

Forme de
organizare

1.
Organizarea
clasei

1 min.

Profesorul face prezena


i asigur un climat
favorabil desfurrii
leciei

-se pregtesc
pentru lecie

Conversaia

frontal

2. Verificarea
temei i a
cunotinelor
dobndite
anterior

3 min

Se verific tema, fcnduse aprecieri asupra


rezolvrii cerinelor.
-rspund la
Se verific lecia
ntrebri
anterioar prin ntrebri
adresate elevilor.

3. Captarea
ateniei

3 min

4. Anunarea
titlului
leciei i a
obiectivelor

2 min.

Se realizeaz printr-o
conversaie pregtitoare
menit s capteze
atenia elevilor ntr-un
mod relaxant, astfel nct
elevul s recepteze firesc
noile cunotine .

Profesorul anun i scrie


pe tabl titlul leciei noi
i obiectivele urmrite.

Elevii rezolv
cerina.

Conversaia
Frontal
Individual

Conversaia

Individual

Expunerea

Frontal

-noteaz n
caiete
-se mobilizeaz

Evaluare

ntrirea
rspunsurilor

Chestionarea
elevilor

5.Prezentarea
coninutului
i a
sarcinilor
noi de
nvare.
Dirijarea
nvrii

25
min.

Elevii sunt solicitai:


- s sublinieze atributele
pronominale n cadrul
unor enunuri
-s completeze spaiile
punctate cu pronumele
din paranteze
- s identifice forma
corect a cuvintelor cu
funcie sintactic de
atribut pronominal
- s fac observaii
referitoare la topica
pronumelor

6. Obinerea
performanei
i asigurarea
feed-backului

12
min.

7. Aprecierea
activitii
elevilor

2
min.

8. Tema
pentru acas

Exerciiul
Elevii primesc
fie de lucru
Rezolv
exerciiile din
fia de lucru i
noteaz n caiete
pe msur ce
descoper
noiuni noi.

Conversaia

Individual
Rezolv
exerciiile

2 min.

ntrirea
rspunsuri
lor

Descoperirea
inductiv

Profesorul le cere
elevilor s rezolve
exerciiile din fiele de
lucru

Se fac aprecieri
individuale i colective
cu privire la participarea
elevilor la lecie.
Se noteaz elevii.

Individual

Chestionarea
elevilor

Exerciiul

Individual
-

Ex. 6,7 pag. 198din


manual
Elevii i noteaz
- Realizeaz un text tema n caiete.
descriptiv, de 5 rnduri,
n care s integrezi cel
puin
cinci
atribute
pronominale

Chestionarea
elevilor

FIA DE EVALUARE 1

1. Subliniai atributele pronominale din enunurile de mai jos, scriei prile de


vorbire prin care se exprim i cazul fiecruia:
- Nu te mai necji, maiorule, c sunt frai de-ai notri, sunt romni
(Camil Petrescu, Blcescu )
Dar , cum am spus, omul nostru era un om din aceia cruia-i mncau cinii din
traist
( I. Creang, Dnil Prepeleac )

FIA DE EVALUARE 2 iiuhbnbn

((((((999

2Completai spaiile punctate cu formele pronumelui la D posesiv la persoana


indicat n parantez , dup exemplul : ochii-i albatri (pers. a III- a ) ochii-i
albatri
casa- cea frumoas (pers. a II-a ) ; interesanta- expunere ( pers. a II-a ) ; gndurile apstoare (pers. I );frumoasele-.. flori (pers. a II a ) ; lungile- gene ( pers. I )

FIA DE EVALUARE 3

3. Punei pronumele din parantez la forma necesar pentru a deveni atribute


pronominale :
Toate caietele ( acestia /acestora ) sunt verificate i notate .
Maina ( el /lui ) roie ne-a plcut foarte mult .
Prieten ca (tu /tine ) nu mai gsesc .
Am fost la aeroport pentru a ridica bagajele ( ai ti /alor ti).
Am fost pus s aleg un an dintre ( aceste/ acetia ).
Ana a adus mncare pentru (acelui / acela).
Lauda de ( siesi /sine) nu miroase a bine.

FIA DE EVALUARE 4

4. Citii urmtoarele enunuri i subliniai atributele pronominale :


1. mi place vocea lui.
2. Comportarea acestuia m ngrijoreaz.
3. De obicei asculi prerea celorlali?
4. Colegul meu nu ascult prerea alor si.
5. Mi-a plcut cadoul acela de la tine.
6. Idei asemenea acelora am mai auzit i cu alte ocazii.
7. Acel tabel din faa fiecruia trebuie completat.
8. Minile-i albe se ntindeau cernd ajutor.
9. Fratele meu, acela, m va nsoi la petrecere.
10 Ale cui idei sunt mai interesante?
-Care este poziia atributului pronominal n aceste enunuri ?

FIA DE EVALUARE 5
5. Subliniai atributele pronominale din propozitiile de mai jos i analizai prile de
vorbire prin care se exprim:
Florile din grdina lui sunt frumoase.
Petalele lor multicolore nvioreaz peisajul.
Buchetul de la el e aranjat cu mult gust.
FIA DE EVALUARE 6
6.Identificai atributele pronominale din textul de mai jos i analiza i p rile de
vorbire prin care se exprim :
Un lan de rapi din mprejurimi ne trimitea plcutu-i parfum pe aripile unei adieri
nbuitoare, iar fluturii, libelulele i bondarii ne chinuiau fr ncetare cu veselia lor
nemprtit.

FIA DE EVALUARE 7
7 .Alctuiti un text descriptiv de 3 rnduri n care s foloseti minimum 3 atribute
pronominale.
A fost odat un mprat care avea un fecior. Baiatul lui a plecat ntr-o zi din casa-i
proprie pentru a-i cuta norocul n lumea larg.Prinii l-au cutat peste tot si n
disperarea lor nu i-au dat seama ce le-au prezis ursitorile la naterea unicului fiu.

FIA DE EVALUARE 8
8.Analizai atributele pronominale din textul de mai jos :
Dobrogea este locul natal al alor mei i bucuria lor de a se ntoarce frecvent n
aceast regiune rscolit de un soare pustiitor este bucuria de a-i regsi copilria.

FIA DE EVALUARE 9
9. Extragei din text 5 atributele pronominale, preciznd felul pronumelor i cazul :
n turbarea ei canicular, aria acelor zile de var muca cu dini de foc. Zile asemenea
acelora n-am mai trit, zile n care te cuprindea uitarea de sine i vorba fiecruia era ca o
adiere uoar de vnt- abia se auzea. n casa alor mei , ntr-un col, era tabloul de la tine , ale
crui culori ntregeau atmosfera de afar.

FIA DE EVALUARE 10

10.Subliniai atributele pronominale i indicai cazul acestora :


Un btrn dintre aceia care stau n faa caselor mrunte mi-a spus c pmntul
din faa lui , lipsit de vegetaie , este att de iubit de astrul zilei, nct sufletele
oamenilor de aici sunt pline de lumin.
FIA DE EVALUARE 11
11.Indicai atributele pronominale din enunurile de mai jos :
De Pati n satul vesel csuele-nlbite
Lucesc sub a lor maluri de trestii aurite.
Porumbia lor are doi pui.

FIA DE EVALUARE 12
12.Subliniai atributele pronominale , indicai felul i cazul lor :
Norocul lor a fost mare.
Cadoul de la el este frumos.
Copilul dinaintea lor este mic.
Comportamentul asemenea lor nu este recomandabil.
Vedeam sursu-i blajin.

FIA DE EVALUARE 13
13.Subliniai atributele pronominale de mai jos :
Un sultan dintre aceia ce domnesc peste vreo limb ... la pmnt dormea.
Privirea-i adorat
Asupr-ne coboar

FIA DE EVALUARE 14
14.Analizai atributele de mai jos i indicai cazul lor :
Prietenul dumitale, cumtrul lup, se i arat n prag.
Se mira de ndrzneala alor notri
Petalele lor multicolore nvioreaz peisajul.

FIA DE EVALUARE 15
15.Subliniai atributele pronominale din enunurile de mai jos :
Ochii privesc c-un fel de contiin de sine
Nu-i bdi ca al meu
Buchetul de la el e aranjat cu mult gust.

FIA DE EVALUARE 16
16.Analizai atributele pronominale de mai jos :
mi plcea sursu-i blnd
Un campion asemenea ie este curajos .
Caisul lor a nflorit

FIA DE EVALUARE 17
17.Subliniai atributele pronominale din enunurile :
Prietenul ei este neastmprat.
Gheuul dinaintea lor este alunecos.
Florile din grdina lui sunt frumoase.

S-ar putea să vă placă și