Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect Didactic

Unitatea scolara :
Profesor: Paduraru Elena
Data:
Clasa : a VII a A
Disciplina : Cultura Civica
Unitate de invatare : Viata in societate
Continut : Grupurile sociale
Tipul lectiei : de aprofundare de cunostiinte
Timp : 50 min
Competenta generala :
1. Utilizarea conceptelor specifice stiintelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoastere si explicare a unor fapte,
evenimente, procese din viata reala.
Competente specifice :
1.1. Utilizarea corecta a termenilor si conceptelor cu continut civic in diferite context
2.2.
Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum i a relaiilor
interpersonale ce pot lua natere n cadrul grupurilor
Obiective operationale :
C1 Sa defineasca termenii : grup social, rol social , normele grupului social.
C2 Sa enumere grupurile sociale .
C3 Sa identifice caracteristicile grupurilor sociale.
C4 Sa clasifice normele grupului social.
Strategii didactice :

Forma de organizare a activitatii : frontal, individuala, pe grupe


Metode : Expunere, conversatie catehetica , lucrul cu manualul, exerercitiu
Mijloace: Manual Cultura Civica, clasa a VII a, Editura All
Tabla
Creta
Burete

Momentele
lectiei

Detalieri de continut
Activitatea profesorului
Activitatea elevului

Moment
introductiv

Pregatirea climatului socio


afectiv necesar actului invatarii.
Notarea absentelor.

Verificarea
cunostiintelor
anterioare

Lectia evaluata : Drepturile


Omului
Solicita elevilor sa realizeze o
lista cu cele mai importante
drepturi ale omului prezente in
Declaratia Drepturilor Omnului
sis a argumenteze alegerea
acestora. Lista trebuie sa contina
cel putin 5 drepturi.
Profesorul anunta titlul lectiei :
Grupurile sociale. Sunt
enuntate obiectivele
operationale pornind de la
competentele specifice .

Desfasurarea
activitatii

Grupul social este un ansamblu


de persoane caracterizat printro anumit structur i o cultur
proprie. Nu orice adunare de
persoane formeaz un grup
social.

Elevul de servici
prezinta absentii.
Pregatesc manualele si
caietele.
Elevii realizeaza lista
solicitata de prof. si
argumenteaza
alegererile facute.

Timp
Strategii didactice
aloca Metode
Forme
Evaluare
t
2 min Conversati
e catehetica frontala

10
min

Conversati Individual predictiv


e catehetica
a
Exercitiu

30
min

Elevii isi noteaza


definitia termenului
grup social.

Frontal
formativa
Individual

Expunere
Conversati
e
Catehetica

Grupurile sociale pot fi mprite


n: grupuri sociale mici (care
numar ntre 2 i 40 de
membrii) i grupuri sociale
mari (care numar mai mult de
40 de membrii).
n grupurile sociale mici relaia
este direct, fa n fa ,
persoanele
comunic,
interacioneaz,
colaboreaz.
Grupurile sociale mici sunt
caracterizate
prin
existena
rolurilor sociale, a normelor
(regulilor), a sarcinilor i
valorilor comune.
Rolul
social
const
n
atribuiile pe care o persoan le
are n funcie de locul pe care l
ocup n cadrul unui grup. El
este
un
ansamblu
de
comportamente pe care ceilali
l ateapt de la o persoan.

Noteaza clasificarea
grupurilor sociale si
caracteristicile lor

Noteaza definitia
rolului social

Descopera clasificarea
normelor grupului
social

Prin interaciunile care au loc n


cadrul grupului oamenii i
schimb n mod pozitiv sau
negativ
imaginea
de
sine,
atitudinile,
sentimentele
i
uneori
chiar
randamentul
intelectual i profesional.
Normele (regulile dup care se

Pe grupe

conduce un grup) pot fi :


- formale (menionate n
documente, regulamente
de funcionare, coduri de
conduita)
- informale
(nescrise,
pstrate prin tradiie)

Fiecare grupa de elevi


realizeaza diferentiat
sarcinile prezentate in
manual.

Lucru cu
manualul

Deseori comportamentul
individului ntr-o colectivitate
difer foarte mult de purtarea sa
obisnuit. Sub influena mulimii
oamenii pot intra ntr-un fel de
automatism i pot avea
comportamente devastatoare
(exemplu : micarile de strad
din perioada imediat urmatoare
anului 1989).

Voi impartii clasa in 2 grupe .


Fiecare grupa are sarcini
diferentiate prezentate in
manual.
Socita elevilor sa rezolve
exercitiul 1 pag. 20 din manual
Fixarea si
sistematizarea
cunostiintelor

Solicita elevilor sa raspunda la


urmatoarele intrebari :
1. Ce sunt Grupurile

6 min Conversati
Sumativa
e catehetica Individual

Tema pentru
acasa

sociale ?
2. Care sunt grupurile
sociale ?
3. Care sunt caracteristicile
lor ?
Evalueaza si noteaza activitatea
elevilor

Elevii raspund la
intrebarile prof.
2 min Conversati frontala
e catehetica

S-ar putea să vă placă și