Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Prof. Ilie Popescu otnga, structura coala Teiul
Doamnei Tei
Propuntor: erban Raluca-Cristina
Data: 11 decembrie 2013
Clasa a VI-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: ARTA NARAIUNII. TIMP I SPAIU N NARAIUNE
Tema: Substantivul exerciii de consolidare
Tipul leciei: recapitulare i sistematizare
Scopul leciei: nsuirea i utilizarea corect a limbii romne literare
Locul de desfurare: sala de clas
DEMERSUL DIDACTIC
MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative;
lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile deja formate n identificarea unui substantiv,
perfecionarea continu a capacitii de comunicare oral i scris prin utilizarea unui lexic
bogat.
COMPETENE GENERALE:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat ;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
VALORI I ATITUDINI:
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i recunoaterea rolului
acesteia pentru dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural
COMPETENE SPECIFICE
CONINUTURI ASOCIATE
2.3. utilizarea categoriilor gramaticale - folosirea corect, ntr-un context dat, a
nvate, n diverse tipuri de propoziii
categoriilor gramaticale specifice prilor de
vorbire nvate (actualizare i coninuturi
noi): substantivul; relaii i funcii sintactice;
3.4. sesizarea organizrii morfologice i - categorii morfologice specifice prilor de
sintactice a textelor citite (nonliterare i vorbire: substantivul (substantive defective de
literare)
singular sau de plural; substantivele colective;
cazurile
i
funciile
sintactice
ale
substantivului).
COMPETENE DERIVATE:
C1. identificarea corect a substantivului i a felului acestuia n textele date (corelare cu c.s.
3.4.);
C2. recunoaterea substantivelor articulate cu articol hotrt sau nehotrt (corelare cu c.s.
2.3. i cu 3.4.);
C3. recunoaterea cazurilor i a funciilor sintactice ale substantivului (corelare cu c.s. 3.4.);
C4. construirea unor enunuri n care s integreze substantive corespunztoare cerinelor date
(corelare cu c.s. 2.3. i cu 3.4.);
C5. identificarea valorii stilistice a substantivelor (corelare cu c.s. 2.3).

ACTIVITI DE NVARE:
A1. exerciii de identificare corect a substantivului i a felului acestuia n textele date;
A2. activitate de recunoatere a substantivelor articulate cu articol hotrt sau nehotrt;
A3. exerciii de recunoatere a cazurilor i a funciilor sintactice ale substantivului;
A4. exerciii de construire a unor enunuri n care s integreze substantive corespunztoare
cerinelor date;
A5. discuii referitoare la rolul expresiv al substantivelor n textele date.
STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia catihetic i euristic, analiza gramatical, ciorchinele,
metoda ABC, exerciiul
Metode de evaluare: observarea curent, chestionarea oral, evaluarea scris,
auto/interevaluarea, analiza produselor activitii
Forme de organizare: activitate frontal; activitate pe grupe de elevi; activitate n perechi;
activitate individual.
Resurse:
a. materiale i mijloace tehnice de nvtmnt: tabl, cret, caiete de notie, marker,
flipchart, fie de lucru, test formativ, rebus, prezentare n Power Point, videoproiector,
laptop, ecran de proiecie
b. umane - capaciti de nvare: 20 de elevi ai clasei a VI-a: capacitatea de receptare a
elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunotinele nsuite anterior despre substantiv; n
ceea ce privete capacitatea de nvare, clasa este omogen (ritmuri de nvare foarte
apropiate).
CONDIII PREALABILE:
- clas de nivel mediu;
- elevii vor lucra pe grupe compacte i vor expune rezultatele produselor lor.
c. de timp: 50 de minute.
d. bibliografice:
1. oficiale:
Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a XII-a.
*** Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba i literatura romn,
nvmnt primar i gimnazial, M.E.E., C.N.C., Editura Aramis Print, Bucureti,
2002.
2. metodice:
Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid
teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iai, 1999.
Mazilu-Ionescu, Elena, Jercea, Valentina, Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a,
Editura EDP, Bucureti, 2005.
Secrieru, Mihaela, Didactica limbii romne, ediia a III-a, Editura Sedcom
Libris, Iai, 2006.

ANEXA 1
CAPTAREA ATENIEI
A

B
1. Substantivul biat este de genul.....
2. Cuvntul banc este un substantiv......
3. Cuvntul subliniat din propoziia: Andrei este cuminte. are funcia sintactic de.......
4. Substantivul main este la numrul......
5. Cuvntul subliniat din propoziia: Cadoul de la mama este foarte scump. are funcia
sintactic de.......
6. Cuvntul caiete este la numrul........
7. Articolul.............arat c obiectul denumit nu este bine cunoscut.
8. Cuvntul subliniat din propoziia: Noi i respectm pe profesori. are funcia sintactic
de.......
9. Cuvntul Maria este un substantiv ...........
10. Substantivele care au funcia sintactic de subiect sunt n cazul .......
11. Substantivul tablou este de genul.....
12. Partea de vorbire care nsoete un substantiv, artnd n ce msur obiectul denumit este
cunoscut vorbitorilor............

ANEXA 5
TEMA PENTRU ACASA
VARIANTA 1 - Redacteaz o compunere narativ, de 15-20 de rnduri, cu titlul O zi de
neuitat, n care s utilizezi substantive la cele cinci cazuri. Subliniaz substantivele i
precizeaz cazul i funcia sintactic (dac este cazul).
VARIANTA 2 Test gril - Substantivul, pag. 87, din manual.

S-ar putea să vă placă și